Z ostatniej chwili
Spotkanie

Informacja o szkoleniu
 
Wystawa malarska

Wystawa malarska w USK!


20. czerwca (wtorek) o godz. 12 w holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się wystawa malarstwa pani Barbary Bieleckiej-Woźniczko (artystki spokrewnionej z Janem Mikuliczem-Radeckim). Impreza została zorganizowana z okazji 15-lecia USK. Artystka namalowała specjalnie na tę okazję i podarowała USK portret patrona naszego szpitala. Gościem specjalnym spotkania był prof. Jan Miodek, który wygłosił wykład o Janie Mikuliczu-Radeckim. Po wernisażu odbyła się projekcja filmu " Być wilkiem" w reżyserii Barbary Bieleckiej. Bohaterem dokumentu jest sportowiec - Rafał Mikołajczyk. 
Dzieciaki na start

Dzieciaki na start


Ruszyły zapisy dzieci na Bieg Uniwersytetu Medycznego „BUMKIDS 2017”, który odbędzie się 30 września 2017 roku. To druga edycja, przyjętej z ogromnym entuzjazmem zarówno przez zawodników jak i przez ich rodziców, imprezy biegowej dla najmłodszych.


Bieg odbędzie się na 3 dystansach: 400 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2010 a 31.12.2011, 800 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2008 a 31.12.2009 i 1200 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2005 a 31.12.2007.


Opłata startowa wynosi 10 zł, a wszystkie pozyskane środki zostaną przeznaczone na cel charytatywny. Limit zawodników wynosi 150 osób (50 osób w każdej kategorii wiekowej) dlatego warto zarejestrować się już teraz


BUMKIDS to nie tylko bieg dla dzieci. Wokół tej imprezy zorganizowana została całoroczna akcja prozdrowotna i profilaktyczna skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów rodziców i nauczycieli.


- Aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką prozdrowotną dla dzieci – mówi dr hab. Tomasz Zatoński – pomysłodawca i organizator biegu. – By nauczyć dzieci zdrowych zachowań musimy zacząć od wsparcia nauczycieli i rodziców. Poprosiliśmy najlepszych dolnośląskich ekspertów by podzielili się swoimi doświadczeniami w walce z otyłością u dzieci.


W ramach akcji Uruchamiamy Dzieciaki odbyło się 6 konferencji naukowych. W trakcie tych spotkań nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, fizjoterapeuci, dietetycy, trenerzy różnych dyscyplin sportowych, psychologowie i sportowcy w trakcie kilkudziesięciu wykładów przedstawili najnowsze informacje dotyczące chorób wynikających z nadwagi i otyłości u dzieci oraz metod zaradzania temu problemowi poprzez aktywność fizyczną.


Równolegle przeprowadzono akcję ankietową we wszystkich zgłoszonych do akcji szkołach podstawowych i gimnazjach. Rozdano niemalże 10000 ankiet dotyczących przyzwyczajeń żywieniowych, aktywności fizycznej, form spędzania wolnego czasu, a także chorób najmłodszych mieszkańców Wrocławia. W ramach akcji Uruchamiamy Dzieciaki przeprowadzono zawody w postaci testów Coopera, wśród wszystkich dzieci szkół uczestniczących w akcji. Zwycięzcy zawodów otrzymali medale BUMKIDS. Finał odbędzie się 17.06.2017 roku na Stadionie Olimpijskim. Rozegrane zostaną biegi zwycięzców eliminacji szkolnych, zawody w koszykówkę – streetball i siatkówkę. Do akcji przyłączyło się 36 szkół. W zawodach wzięło udział 7000 dzieci.


Akcja prozdrowotna „Uruchamiamy Dzieciaki” organizowana jest pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia, Jego Magnificencji Rektora prof. Marka Ziętka, wspólnie przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Departament Edukacji Urzędu Miasta. Współorganizatorami akcji są: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Młodzieżowe Centrum Sportu, Fundacja Klanza. Akcja otrzymała Patronat Honorowy Konsulatu Królestwa Norwegii we Wrocławiu.


Informacje o Biegu Uniwersytetu Medycznego oraz zapisy dla dzieci i dorosłych dostępne są na stronie: www.bieg.umed.wroc.pl
 
Finał Drugie Życie

1.      finał dolnośląskiej edycji kampanii Drugie życie.

Happening z kartonowymi modelami przeszczepianych narządów.

Milion rozdanych oświadczeń woli.

Happeningiem z kartonowymi modelami narządów, które można przeszczepiać,uczciła rozdanie miliona oświadczeń woli i zakończenie pierwszej w województwie a dziewiątej w skali kraju edycji akcji młodzież z kampanii Drugie życie na Dolnym Śląsku. Uczniowie z 27 szkół z regionu przez cały rok szkolny promowali transplantację.Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia. Dziś, w piątek (9.06.2017) wszystkie szkoły odebrały dyplomy, wiele otrzymało specjalne wyróżnienia, a trzy placówki czeki charytatywne - o wartości 1000 zł każdy. Laureatami akcji zostali: Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Czeki ufundowane firmę Fresenius Medical Care Polska, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.
 

Pacjenci i lekarze ramię w ramię

W czasie kampanii Drugie życie niemal do wszystkich szkół, które wzięły udział w akcji udali się lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepie, by spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o przeszczepianiu narządów. Jednoczesna wizyta lekarza iosoby po przeszczepie to najlepszy sposób na pokazanie wielu aspektów przeszczepiania narządów. „Podczas spotkań z młodzieżą  widzę, że młodzi ludzie potrzebują wiedzy merytorycznej na temat transplantacji, by walczyć z mitami, które narosły wokół tego tematu. Ale nic tak do nich nie przemawia jak prawdziwe historie osób, które żyją z przeszczepionym organem. To te osoby są prawdziwymi bohaterami naszej akcji. To ich opowieści wzruszają i napędzają tych młodych ludzi do działania"– mówiła dr n. med. Dorota kamińska, transplantolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, główny ekspert medyczny kampanii.

Kampania na wagę życia

Młodzież, podczas kampanii odważnie, z zapałem i pełnym przekonaniem o słuszności swoich działań promowała transplantację zarówno wśród swoich rówieśników, jak i wśród mieszkańców miast. Do działania i wymyślania kolejnych, kreatywnych akcji promocyjnych zachęcały nie tylko spotkania z lekarzami i pacjentami po przeszczepieniu. Uczniowie na bieżąco śledzili statystyki dotyczące przeprowadzanych przeszczepień, a te są lepsze niż rok temu. To napawa optymizmem i jeszcze bardziej zapala do działania. Takiego czasu nie można zmarnować.
W maju tego roku przeszczepiono więcej narządów od dawców zmarłych: 70 nerek (51 w maju 2016), 23 wątroby
(17 w maju 2016), 5 serc (4 w maju 2016) i 3 płuca (2 w maju 2016). "Coraz lepsze statystyki napawają optymizmem nie tylko nas, organizatorów i ekspertów medycznych kampanii Drugie życie. Cieszy się także młodzież, bo to ona jest autorem sukcesu tej akcji. Musimy jednak pamiętać, że ani na chwilę nie wolno nam zwolnić tempa
w promowaniu transplantacji, bo zawsze może być lepiej. Poza tym właśnie tego oczekują od nas pacjenci, którzy czekają na nowy organ. Ta wspaniała młodzież, która z roku na rok bierze udział w kampanii, doskonale o tym wie."
tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Manekin Challenge, czyli bez słów o transplantacji

 

O tym, czy oddać narządy po śmierci do transplantacji rozmawia się niezwykle trudno. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Udowodniła to młodzież z Technikum nr 6 w Głogowie, która wzięła udział w akcji zorganizowanej
z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26 stycznia 2017). Szkoły z Dolnego Śląska nagrały krótkie, 30-sekundowe filmy w konwencji Manekin Challenge, chcąc w ten nietypowy sposób zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. Technikum nr 6 z Głogowa zrealizowało najlepszy film, za który dziś przedstawiciele tej szkoły odebrali nagrodę specjalną z rąk organizatorów kampanii.

Laureaci

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w Auli im. Jana Pawła II, na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze
na wybrane cele charytatywne.
Nagrodzone szkoły:

·         Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie

·         Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni

·         Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Zespół Szkół w Strzegomiu, Liceum Ogólnokształcące nr 12 we Wrocławiu oraz Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie. Technikum nr 6 w Głogowie otrzymało nagrodę specjalną za realizację najlepszego filmu promującego transplantację, wykonanego w konwencji Manekin Challenge.

 

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzi ludzie rozdali milion oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

 

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie dolnośląskim patronat nad kampanią objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, ks. abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia, prof. dr hab. Marek Ziętek – Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz TVP Wrocław. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polsk - abp Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka - Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów.

 


 
Giba dający siłę w walce z chorobą

Giba dający siłę w walce z chorobą


31. maja sala seminaryjna w "Przylądku Nadziei" wypełniła się po brzegi. Kilkadziesiąt dzieci i ich rodziców oraz personel Kliniki uczestniczyło w spotkaniu z Gilberto Amauri de Godoy Filho, powszechnie znanego jako "Giba". Brazylijczyk z uśmiechem na ustach rozdawał autografy i pozował do zdjęć i dzielił się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą nowotworową.

Po zakończeniu spotkania sportowiec poszedł odwiedzić pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia musieli zostać w salach. We wrocławskiej klinice spędził kilka godzin. Jego wizyta dodała wszystkim dzieciom i ich rodzicom wiele pozytywnej energii i oraz siły w walce z chorobą.

„Giba” były wybitnym brazylijskim siatkarzem (jego odpowiednikiem w futbolu może być Cristiano Ronaldo lub Leo Messi), kiedy miał pół roku, zachorował na białaczkę - wówczas wyleczalność wynosiła ok. 15%. Udało mu się wygrać z chorobą i odnieść wiele sukcesów w sporcie - m.in. Londyn 2012), mistrzostwo świata (Argentyna 2002, Japonia 2006, Włochy 2010), Puchar Świata (2003 i 2007), zwycięstwo w Lidze Światowej (2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010) i wiele innych.

Brazylijczyk przyjaźnił się z Agatą Mróz-Olszewską (byłą wybitną siatkarką, które była leczona w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu) oraz zbierał środki na jej leczenie. 4. czerwca była dziewiąta rocznica śmierci Agaty - "Giba" umieścił na swoim profilu na Instagramie jej wspomnienie.

Natalia Kusztal


fot. Krzysztof Ziółkowski

 
Specjaliści rozmawiali o przeszczepach

Specjaliści rozmawiali o przeszczepach


12 maja 2017 r. we wrocławskim Afrykarium odbyło się coroczne spotkanie koordynatorów transplantacyjnych z województw Dolnośląskiego i Opolskiego. Organizatorem spotkania było Biuro ds. Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyli ordynatorzy oddziałów intensywnej terapii oraz koordynatorzy transplantacyjni, gościnnie również przedstawiciele Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Na spotkaniu poruszano zagadnienia związane z kwalifikacją dawców, punktami krytycznymi koordynacji oraz dokumentami braku sprzeciwu na pobranie narządów wyrażonego przez dawcę za życia. Omówiono także program rodzinnych przeszczepów nerek w USK, w którym z każdym rokiem uczestniczy więcej dawców i biorców.

W spotkaniu uczestniczyły także osoby po przeszczepie, które opowiadały o swoich doświadczeniach. Uniwersytecki Szpital Kliniczny dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu Biura ds. Transplantacji stał się wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku przeszczepiającym wątroby, nerki, szpik, rogówki. W ubiegły roku po raz pierwszy w USK przeszczepiono kończynę górną. Obecnie także Klinika Chirurgii Serca USK przygotowuje się do pierwszego przeszczepu serca.

W 2016 roku wykonano w USK :
42 przeszczepy nerek w tym 7 od dawców żywych.
14 przeszczepów wątrób
1 przeszczep kończyny górnej
89 przeszczepów szpiku
18 przeszczepów rogówek

Do maja 2017 roku wykonano w USK :
28 przeszczepów nerek w tym 8 od dawców żywych (to jedna trzecia przeszczepów rodzinnych w Polsce).
6 przeszczepów wątrób
23 przeszczepy szpiku
8 przeszczepów rogówek 
Ortopedzi USK wśród światowych sław!
 

Ortopedzi USK wśród światowych sław!


11.-12. maja br. prof. Szymon Dragan (Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK we Wrocławiu) wraz ze swoimi współpracownikami zorganizował międzynarodową konferencję pt. "30 lat stosowania Metody Ilizarowa w Polsce", która była poświęcona problemowi wad wrodzonych występujących u dzieci.
Wśród zaproszonych osób znaleźli sie najlepsi specjaliści na świecie m.in.: profesorowie: R. Hamdy z Kanady, Y. Elbatrawy z Egiptu, M. Catagni z Włoch oraz dr Dror Paley z USA.

W czwartek 11. maja 2017 r. w Sali Wielkiej we wrocławskim Ratuszu o godz. 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie konferencji, a po nim rozpoczęła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział m.in.:
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, a także przedstawiciele NFZ-u i licznie zebrani ortopedzi. Najważniejszym celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz wypracowanie rekomendacji w sprawie leczenia dzieci w Polsce i za granicą. (nk)


fot. Tomasz Gola

 
Alarm bombowy na Borowskiej

Alarm bombowy na Borowskiej


Wczoraj rano ewakuowano kilkaset osób przebywających w budynku głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Pracownicy ochrony szpitala podczas patrolu znaleźli porzuconą reklamówkę i natychmiast poinformowali o tym centrum powiadamiania ratunkowego. Do szpitala przyjechały wszystkie służby ratunkowe: policja w tym zespół z psami tropiącymi, pirotechnicy, strażacy, straż miejska oraz przedstawiciel sztabu zarządzania kryzysowego.


Po zidentyfikowaniu pakunku przez psy tropiące, którym okazał się ładunek wybuchowy, pirotechnicy wynieśli z budynku reklamówkę, która później została zdetonowana.


- Akcja to tylko ćwiczenia , na wypadek konieczności ewakuacji szpitala – uspokaja Zygmunt Kijak, odpowiadający za ochronę USK – traktujemy ją jednak bardzo poważnie. Angażują się w nią wszyscy pracownicy administracji, z dyrekcją i kierownictwem na czele oraz wyznaczone osoby pionu medycznego. - To kolejne takie ćwiczenie w naszej placówce. Po każdym poprawiamy słabe strony i razem ze służbami ratunkowymi wyciągamy wnioski, jak poprawić bezpieczeństwo szpitala. - Zdajemy sobie sprawę, że taka akcja powoduje także utrudnienia dla osób odwiedzających i naszych pacjentów, dlatego przepraszamy wszystkie osoby, które napotkały wczoraj na trudności. 
Informacja

Zasłużone pielęgniarki i położne z USK


8. maja 2017 roku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, w Centrum Kongresowym we Wrocławiu, Dolnośląska Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych wręczyła prestiżową nagrodę "Bene Meritus" pielęgniarkom i położnym z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Nagrody otrzymały Grażyna Świątek, Katarzyna Gasztyk, Maria Zientara, Alicja Szczerkowska, Barbara Bilińska i Teresa Kłos. Dolnośląska Rada doceniła wyróżniającą się postawę zawodową, upowszechnianie oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.


 
Leczenie nowotworów trzustki

Leczenie nowotworów trzustki24. kwietnia br. na zaproszenie prof. Grzegorza Mazura, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej, przyjechali specjaliści zajmujący się leczeniem nowotworów trzustki. Swoje wykłady w USK wygłosili:

dr Leszek Kraj z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
dr Guido Giordano pracujący na co dzień w Medical Oncology, San Filippo Neri Hospital Roma.


 
Informacja
 
 Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Piotr Pobrotyn

oraz
Lekarz Kierujący - Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej
prof. dr hab. Alicja Chybicka

zatrudnią od zaraz
w Ponadregionalnym Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”
w Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej:

 


- lekarzy specjalistów z zakresu hematologii i onkologii dziecięcej,
- lekarzy pediatrów,
- lekarzy chcących rozpocząć specjalizacje z hematologii i onkologii dziecięcej,
- lekarzy rezydentów.

 

Szczegóły oferty.


 
Informacja

USK w pierwszej trójce w Polsce

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował dzisiaj Ranking Szpitali Publicznych 2017. W gronie najlepszych szpitali w Polsce znalazł się Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. W kategorii dużych placówek USK zajął trzecie miejsce.

Ranking po raz 13. przeprowadziła firma Magellan. Analitycy brali pod uwagę sukcesy finansowo – organizacyjne: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ. Szpitale podzielone zostały w zależności od wysokości kontraktu na trzy grupy: małe, średnie i duże.

- Przed dziesięciu laty byliśmy jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce. – Obecnie jesteśmy jednym z najbardziej stabilnych finansowo, co wpływa to na lepszą jakość opieki nad pacjentem – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor szpitala. – Dziś wraz z pracownikami świętuje 11-lecie mojej pracy na stanowisku dyrektora szpitala – wysoka pozycja w rankingu to dla mnie najlepszy prezent – dodaje.

– Jesteśmy jedną z największych placówek w Polsce. Mamy ponad 1 tys. łóżek i ok. 3,5 tys. pracowników. Z powodzeniem łączymy trzy funkcje: kliniczną dla pacjentów, dydaktyczną dla studentów medycyny oraz naukową. Dzięki sukcesom medycznym naszych pracowników mamy już nie tylko uznanie w Polsce, ale również na świecie.


 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2016 r., poz.186, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionych jednostek, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

 • - Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej z 1996 roku, 
 • - Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Alergologii z 1996 roku,
 • - Klinika Nefrologii Pediatrycznej z 1996 roku,
 • - Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej z 1996 roku,
 • - Klinika Gastroenterologii i Hepatologii z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki z 1996 roku.

 • Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji. W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 12 maja 2017 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

  Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

  Z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży
  Iwona Drelichowska-Stopa

    
Pielęgniarki Roku

Laureatki konkursu Pielęgniarka Roku 2016

W Konkursie Pielęgniarka Roku organizowanym corocznie przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, w eliminacjach wojewódzkich II miejsce zajęła Anna Juskowiak z Działu Bloków Operacyjnych oraz Magdalena Nizoł z Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii. III miejsce przypadło Jolancie Zdeb z Działu Bloków Operacyjnych.
– Jesteśmy dumni, że w prestiżowym konkursie, organizowanym przez towarzystwo naukowe, nasze koleżanki zajęły tak wysokie miejsca – podkreśla Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa USK.

Magdalena Nizoł – mgr pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z 2016 roku. Zawodowo związana z Kliniką Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii od lipca 2015 roku. Dąży do podnoszenia kwalifikacji zawodowych biorąc udział w kursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach. W 2016 r. ukończyła kurs o specjalności ,,Edukator w cukrzycy”, kurs specjalistyczny ,,Wykonywanie i interpretacja zapisu elektokardiograficznego dla pielęgniarek i położnych” oraz ,,Kurs podstawowy w zakresie przetaczania krwi”.

Anna Juskowiak – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, zawód pielęgniarki wykonuje od 2005 r., kiedy ukończyła Medyczne Studium Zawodowe w Rawiczu. W 2006 r. przyjechała do Wrocławia przekonana, że duże miasto daje dużo możliwości. W latach 2006 – 2008 pracowała na oddziale chirurgicznym w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW we Wrocławiu. W 2010 r. ukończyła studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, a w 2014 r. zdała egzamin pań-stwowy i uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego. Aktualnie pracuje jako pielęgniarka operacyjna w Dziale Bloków Operacyjnych oraz studiuje Dyplomację Europejską na Uniwersytecie Wrocławskim. Zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym lubi wyzwania. Jak sama o sobie mówi „ pełna nadziei na lepsze jutro podejmuje wyzwania dnia codziennego”.

Jolanta Zdeb – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, absolwentka studiów magisterskich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pielęgniarka pracuje od 19 lat, obecnie jako pielęgniarka anestezjologiczna w Dziale Bloków Operacyjnych. 
Kobiety Medycyny 2017

Kobiety Medycyny 2017W tym roku już po raz czwarty redakcja "Portale Medyczne" organizuje ogólnopolski plebiscyt na najaktywniejszą i najskuteczniejszą kobietę w polskiej branży medycznej. Wśród 31 nominowanych kandydatek są dwie lekarki pracujące na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Medycznym we Wrocławiu: prof. Alicja Chybicka i dr hab. Bernarda Kazanowska z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK. Głosować można do 14. kwietnia br. za pośrednictwem strony internetowej

http://www.kobietymedycyny.pl/.

Każdy internauta może oddać trzy głosy na osobę, która jego zdaniem najbardziej zasługuje na tę nagrodę.

Serdecznie zachęcamy do głosowania!


 
Informacja

Informacja o szkoleniu
 
Bieg UM 2017

Uruchamiamy dzieciaki!
 
Jaskra nie boli

Jaskra nie boli. Kradnie wzrok.

 

20 marca br. o 16:00 w sali wykładowej przy pl. Solidarności 3/5 odbędzie się otwarte spotkanie edukacyjne dla mieszkańców Wrocławia poświęcone jaskrze. Poprowadzi je prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry.

Spotkanie jest częścią akcji edukacyjnej organizowanej z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry przez Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Nauki i Medycyny.

 

 
Angio-Diabetologia

Angio-Diabetologia
 
Zabieg przezskórnego zamknięcia przecieku okołozastawkowego
 
 

Zabieg przezskórnego zamknięcia przecieku okołozastawkowegoPrzecieki okołozastawkowe (PVL, paravalvular leaks) są rzadkim, ale poważnym powikłaniem operacyjnego leczenia wad zastawkowych. Mogą powodować, pomimo wdrożenia optymalnej farmakoterapii, typowe objawy niewydolności serca - w tym zmniejszenie tolerancji wysiłku, duszność podczas wykonywania codziennych czynności, większe niż zwykle uczucie zmęczenia, czy występowanie obrzęków. Może również dochodzić do hemolizy, a więc uszkodzenia i rozpadu czerwonych krwinek.

Brak dokładnej styczności pierścienia sztucznej zastawki z tkanką serca powoduje powstanie szczeliny, przez którą strumień krwi przedostaje się w niewłaściwym kierunku. Powoduje to obciążenie jam serca i krążenia płucnego, a tym samym opisane wcześniej objawy. W takich przypadkach pacjent może wymagać ponownej interwencji operacyjnej, jednak często jest to zbyt ryzykowne. W tej sytuacji alternatywą jest wykonanie procedury przezskórnego zamknięcia przecieku za pomocą tzw. okludera.

Okluder to niewielkie, kilku-, kilkunastomilimetrowe urządzenie skonstruowane z drobnej elastycznej plecionej siateczki metalowej, zbliżone kształtem do dwóch połączonych ze sobą parasolek. Jest ono wprowadzane do układu naczyniowego przez specjalny cewnik umieszczony wewnątrz tętnicy lub żyły, po odpowiednim nakłuciu w pachwinie. Przez cewnik, w miejscu występowania przecieku, implantowany jest wymieniony okluder, którego „parasolki” - po otwarciu - zamykają światło przecieku. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo chorego. Zakładanie okludera monitorowane jest radiologicznie, przy czym precyzyjne zlokalizowanie przecieku oraz dokładne umieszczenie urządzenia wymaga jednoczesnego obrazowania z użyciem trójwymiarowego badania ultrasonograficznego serca, za pomocą sondy umieszczonej w przełyku.
W Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, kierowanej przez prof. dr. hab. Andrzeja Mysiaka, wykonano - z bardzo dobrym efektem - zabieg przezskórnego zamknięcia przecieku okołozastawkowego. Zabieg przeprowadzili dr hab. Marcin Protasiewicz, dr hab. Wiktor Kuliczkowski i dr hab. Tomasz Witkowski, przy udziale dr. n. med. Grzegorza Smolki z III Oddziału Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To pierwsze na Dolnym Śląsku wykorzystanie tej metody leczenia. Wprowadzenie jej pozwoli na skuteczniejsze postępowanie w przypadku określonych pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych.

Uczestnicy konferencji:

Prof. dr hab. Andrzej Mysiak
Kierownik Kliniki Kardiologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Dr hab. Marcin Protasiewicz
Klinika Kardiologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Dr hab. Wiktor Kuliczkowski
Klinika Kardiologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Dr hab. Tomasz Witkowski
Klinika Kardiologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu 
VIII FINAŁ

VIII FINAŁ PROGRAMU MOTYWUJĄCEGO ROZWÓJ ZAWODOWY PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH I RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH W USK we WROCŁAWIU


Dorota Milecka Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Beata Dąbrowska - Przełożona Pielęgniarek i Położnych
Małgorzata Gdesz- Kierownik Działu Organizacji Pracy Pielęgniarskiej


24.01.2017 odbył się kolejny – VIII finał Programu Motywującego Rozwój zawodowy pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wśród zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas Swoją obecnością były Panie: Anna Szafran – Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych; Bożena Bedryk Dyrektor Biura DOIPiP; Teresa Fichtner-Jeruzel - Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego; Ewa Postowicz – Przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy USK; Anna Staniuk – Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej USK - Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zakończona edycja Programu obejmowała 4 kategorie :

I. Największe uznanie ze strony pacjentów i współpracowników za umiejętności instrumentalne„ złote ręce ”- 40 nagród;

II. Stopień realizacji założeń procesu pielęgnowania na danym oddziale – 3 nagrody;

III. Założenia teoretyczne adaptacji społeczno- zawodowej nowych pracowników w danej komórce medycznej usługowej – 3 nagrody;

IV. Aktywność zawodowa pielęgniarskiej kadry zarządzającej- 5 nagród.

Oprócz słów uznania oraz dyplomów gratulacyjnych od Dyrektora Szpitala, rozdanych zostało 51 nagród o łącznej wartości 60 tys. zł.

Bardzo dziękuje wspaniałym Gościom za obecność, ale także za słowa uznania oraz nagrody dla Naszych Finalistów. Serdecznie dziękuje Pani Annie Szafran- Przewodniczącej DOIPiP ; Annie Staniuk – Przewodniczącej Zakładowej Organizacji Związkowej ZZPiP oraz Ewa Postowicz – Przewodniczącej Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy USK.

Z ogromną przyjemnością i dumą przedstawiam Finalistów w poszczególnych kategoriach

I Kategoria „ ZŁOTE RĘCE”

Nazwa Oddziału Nazwisko i imię
Oddział Onkologii Lasek Cecylia
Oddział Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Wierzbicka Zofia
Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Cholewińska Helena
Oddział Neurochirurgii Kowalczyk Paulina
Oddział Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Jasiulis Danuta
Oddział Chirurgii Szczękowo -Twarzowej Głowiak Agnieszka
Oddział Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Kuśnierz Dorota
Oddział Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Szewczyk Iwona
Oddział Kardiochirurgii Białecka Ludmiła
Oddział Gastroenterologii i Hepatologii Reichel Agnieszka
Oddział Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Budzińska Maria
Oddział Chirurgii Małoinwazyjnej i Proktologicznej Kosatko Maria
Oddział Kardiologii Marciniak Małgorzata
Oddział Nefrologii Pediatrycznej Molek Malgorzata
Oddział Neurologii Gajdowska Mariola
Oddział Otolaryngologiczny Krawczyk Jolanta
Oddział Ginekologiczno - Położniczy Sionkowska Anna
Oddział Okulistyki Biernat Bożena
Oddział Okulistyki Dziecięcej Rutkiewicz Bożena
Oddział Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Jagiełło Iwona
Oddział Anestezjologii Intensywnej Terapii Rutkiewicz Bożena
Oddział Neurologii Ruszczak Agata
Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Nyga Urszula
Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej Ośkiewicz Justyna
Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Budrewicz Jolanta
Oddział Neonatologiczny Furmańczyk Lidia
Blok Porodowy, sala cięć cesarskich Bisikiewicz Dorota
PCCE, Prac. Hemodynamiki, Elektrofizjologii Dobroć – Bujak Joanna
Dział Bloków Operacyjnych - pielęgniarki operacyjne Piaseczna Anna
Pracownia Endoskopowa Majgier Angieszka
Zakład Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii Dobry Anna
Dział Bloków Operacyjnych - pielęgniarki anestezjologiczne Juroca Krystyna
Stacja Dializ Dziecięca Józefowska Barbara
Stacja Dializ Majda Jakub
Dział Bloków Operacyjnych - Zespół sal zabiegowych – Klinika Okulistyki Kociuba Aneta
Szpitalny Oddział Ratunkowy Poręba Alina
Uniwersytecka Przychodnia Specjalistyczna Stępień Maria
Oddział Przeszczepiania Szpiku Gołdyn Małgorzata
Oddział Onkologiczno – Hematologiczny – odcinek II, III, OWN Jachymowska Renata
Oddział Onkologiczno- Hematologiczny – Odcinek I, Oddział Dzienny, Poradnia Muszyńska Danuta


II Kategoria - PROCES PIELĘGNOWANIA
Miejsce Nazwa Oddziału
I Oddział Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej- Pielęgniarka Oddziałowa – Aleksandra Gemaza
II Oddział Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki- Pielęgniarka Oddziałowa – Renata Podziawo
III Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej- Pielęgniarka Oddziałowa – Danuta Musioł


III Kategoria - ADAPTACJA SPOŁECZNO-ZAWODOWA
Miejsce Nazwa Oddziału
I Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej- Pielęgniarka Oddziałowa – Barbara Bosak
II Dział Bloków Operacyjnych – pielęgniarki operacyjne- Pielęgniarka Oddziałowa- Krystyna Juroca
III Uniwersytecka Przychodnia Specjalistyczna – Pielęgniarka Oddziałowa – Wanda Kubiak


IV Kategoria- AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA
Miejsce Nazwisko i imię, stanowisko
I Beata Dąbrowska, Przełożona Pielęgniarek i Położnych
II Małgorzata Gdesz ,Dział Organizacji Pracy Pielęgniarskiej
III Renata Stępień , Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii.
IV Danuta Musioł , Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej
V Irena Matula , Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Angiologii, Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego.


Spotkanie było także okazją do publicznego wyrażenia słów uznawania dla zespołu prowadzącego Szkołę Rodzenia przy USK. Szkoła na co dzień spotyka się z wysoką oceną uczestników, a w ostatnim czasie uzyskała także wysoką ocenę Instytucji zewnętrznej. Listy gratulacyjne od Dyrektora Szpitala otrzymały Panie : Magdalena Konarska, Magdalena Kowalczyk- Perdek, Zofia Karska, Dominika Markowska, Iwona Grzesiak-Gasek, Beata Salomon- Tuchowska.

Jeszcze raz gratuluje Finalistom Programu, dziękuję wszystkim Pielęgniarkom i Położnym Oddziałowym za udział w programie, który przecież trwał cały rok i wymagał od Nich osobistego zaangażowania oraz zaangażowania Swoich zespołów pielęgniarskich, a także dziękuje Pani M. Gdesz wraz z pracownikami Działu Organizacji Pracy Pielęgniarskiej za prowadzenie Programu, a także przygotowanie uroczystości Finału. 
XVII Światowy Dzień Walki z Rakiem

XVII Światowy Dzień Walki z RakiemW piątek 3 lutego 2017 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odbyły się bezpłatne badania profilaktyczne oraz konsultacje ze specjalistami, onkologiem, chirurgiem onkologiem, anestezjologiem, ginekologiem i hematologiem. Z bezpłatnych porad z zakresu: profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego skorzystało kilkaset osób. Inicjatorem akcji było USK i Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ.
Swoje stanowiska miały także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu oraz Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyna Pracy, które przeprowadziły pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Na stanowisku NFZ - wydawanie były dane dostępowe do konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Przedstawiciele Funduszu udzielali informacji na temat leczenia onkologicznego, programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ oraz innych świadczeń zdrowotnych w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Fot. Tomasz Gola
 
Leczenie miednicy
 
 

Kompleksowe leczenie rekonstrukcyjne złamań miednicy


Informacja prasowa

Od 2013 r. Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK prowadzi kompleksowe leczenie rekonstrukcyjne złamań miednicy. Dziś jest jednym z kilku wiodących ośrodków w Polsce w tym zakresie. Zespół chirurgów z USK jako jeden z pierwszych wprowadził małoinwazyjne stabilizacje przezskórne złamań miednicy. Dzięki wprowadzonym sposobom leczenia pacjenci z poważnymi złamaniami miednicy mogą w kilka dni po operacji rozpocząć chodzenie i rehabilitacje, szybciej wracają do zdrowia i unikają okaleczających deformacji ciała.

23 stycznia zespół zrobił kolejny krok w rozwoju chirurgii miednicy na Dolnym Śląsku. Zastosował jeden z najnowocześniejszych i najnowszych implantów do stabilizacji złamań miednicy. Operowany był 35- letni nadsztygar z KGHM, który uległ wypadkowi.

Zastosowanie nowego rodzaju implantu pozwala na wykonanie całej operacji z niewielkiego, bo ok 10 cm cięcia. Wydatnie skraca czas operacji o ok 1 godz., a w związku z tym minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji oraz ogranicza krwawienie. Dzięki zastosowaniu nowego implantu możliwa jest dokładniejsza anatomiczna rekonstrukcja własnej panewki stawu biodrowego, co bezpośrednio wpływa na ostateczny wynik leczenia. W następnych dniach po operacji pacjent jest uczony poruszani się z pomocą kul i odzyskuje możliwość samoobsługi.

Wykorzystany w operacji implant został wprowadzony w USA przed dwoma laty. Nie jest to pierwsza w kraju operacja wykonana z jego wykorzystaniem, choć pierwsza na Dolnym Śląsku. Możemy się także pochwalić, że to lekarze z Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki jako pierwsi podjęli działania by tego rodzaju implant wraz z całym instrumentarium był dostępny w Polsce. Działania te okazały się skuteczne.
 
Informacja

Szanowni Państwo,

Pragniemy przeprosić Pacjentów, których terminy przyjęć planowych uległy przesunięciu.

Obecnie z uwagi na dużą liczbę chorych, którzy trafiają do naszej placówki w stanie zagrożenia życia, jesteśmy zmuszeni przekładać, na późniejszy termin, hospitalizację osób, których stan zdrowia jest stabilny, dotyczy to zwłaszcza klinik o profilu internistycznym.

Za te utrudnienia, które wynikają z przyczyn niezależnych od nas, przepraszamy. Mamy nadzieję, że ta sytuacja w najbliższym czasie ulegnie normalizacji.

Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu


 
Oni piszą historię medycyny

Oni piszą historię medycyny


32-letni Piotr z Zamościa nie miał ręki od urodzenia. Teraz jest jedynym człowiekiem na świecie, któremu w takim przypadku przeszczepiono kończynę. Dokonał tego zespół lekarzy z Kliniki Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Znowu byli pierwsi – pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, jednocześnie dając nadzieję setkom osób, urodzonych z kalectwem.

Proteza albo przystosowanie do życia z kalectwem – dotychczas były to jedyne możliwości dla tych, którzy przyszli na świat bez kończyn. W przypadku braku ręki jedno i drugie jest trudne. Tylko najnowocześniejsze i bardzo drogie protezy mogą w sposób satysfakcjonujący zastąpić jej funkcję. Proteza bioniczna kosztuje ok. 100 tysięcy dolarów, więc stać na nią tylko nielicznych. Nie każdy też potrafi przystosować się do życia bez ręki. Dla pana Piotra był to ogromny życiowy problem, mimo że normalnie funkcjonuje (pracuje w Muzeum Zamoyskich). A dlaczego nie przeszczep? – można by zapytać. W końcu także w Polsce są specjaliści, którzy to potrafią.
– Na świecie wykonano dotąd ok. 120 przeszczepów kończyny górnej – tłumaczy jeden z nich, dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Urazowej i Chirurgii Ręki USK. – Jednak wszystkie u pacjentów, którzy stracili ją w wyniku urazu. To zupełnie inna sytuacja.

Co umie mózg?

Przede wszystkim chodzi o to, że mózg człowieka, który miał rękę potrafi ją „obsługiwać”. Odpowiada za to reprezentacja korowa, dzięki której można świadomie poruszać kończyną. Dotychczas sądzono, że u ludzi z wadą wrodzoną taka reprezentacja się nie wykształciła, więc nawet gdyby przeszczepić im rękę, to i tak nie da się sterować jej ruchem. Teoretycznie przeszczep byłby tylko żywą protezą, której nie można by używać pod kontrolą umysłu. Przeszczep kończyny jest zabiegiem skomplikowanym, uważano więc że nie ma sensu wykonywać go w takich przypadkach.
– Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku – powiedział prof. Jerzy Gosk, szef Kliniki Urazowej i Chirurgii Ręki USK po udanym zabiegu, przytaczając popularne przysłowie. – I my właśnie ten krok zrobiliśmy.
Wrocławski zabieg przybliża nas do obalenia tezy o nieodwracalności pewnych procesów w mózgu. Pacjent USK nie miał ręki całe życie, a jednak tuż po zabiegu, gdy tylko został rozintubowany, ruszał palcami. Lekarze przyznają: jeszcze nie czuje dłoni, ale porusza palcami pod kontrolą wzroku, co świadczy o większych możliwościach mózgu niż dotąd zakładano. I otwiera zupełnie nowe perspektywy ludzi, którzy rodzą się bez górnych kończyn.

Wcześniejsze doświadczenia

– Nie robiliśmy eksperymentów medycznych – zastrzega dr Domanasiewicz, przedstawiając wcześniejsze dokonania innych ośrodków.
Do tej pory na świecie wykonano dwa takie zabiegi u bliźniąt syjamskich (Malezja 2000 r. - dr Pathmanathan i Kanada 2006 r. - dr Ronald Zuker). W obu przypadkach podczas operacji rozdzielenia zroślaków trzeba było poświęcić życie jednego dla ratowania drugiego. Pod względem medycznym to sytuacja zupełnie inna, choćby z powodu jednakowego kodu genetycznego dawcy i biorcy. Inny przypadek dotyczy już Polski. W 2009 r. w ośrodku w Trzebnicy, gdzie przez 25 lat pracował dr Domanasiewicz, zespół kierowany przez prof. Jerzego Jabłeckiego przeszczepił rękę od zmarłego dawcy mężczyźnie, który stracił ją w dzieciństwie. Żył bez niej przez blisko 30 lat, więc także można było się obawiać, że nastąpił u niego nieodwracalny zanik reprezentacji korowej. A jednak dziś pacjent ma coś znacznie więcej niż „żywą protezę”, jego mózg nauczył się ponownie „obsługiwać” nową kończynę. Oczywiście, wymagało to specjalistycznej i długotrwałej neurorehabilitacji, ale okazało się możliwe.
– Od tego czasu myślałem o tym, by pójść jeszcze dalej – przyznaje chirurg.
Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu pionierskiego zabiegu zapadła w grudniu, gdy do USK dotarła informacja o potencjalnym dawcy. Okazało się, że najbardziej odpowiednim kandydatem do przeszczepu jest pan Piotr.

13 godzin napięcia

Cała operacja trwała 13 godzin. Składało się na nią kilka etapów: pobranie ręki od dawcy, przygotowanie kikuta biorcy i ostateczne zespolenie.
Uczestniczyły w tym dwa zespoły lekarzy z USK. Podczas gdy zespół kierowany przez dr Adama Domanasiewicza pobierał i preparował amputant do połączenia, inna grupa, z szefem Kliniki Urazowej i Chirurgii Ręki USK dr. hab. Jerzym Goskiem na czele, przygotowywała do przeszczepu kikut biorcy. Lekarze wiedzieli, że mają przed sobą wyjątkowe trudności, z którymi nikt przed nimi się nie zmierzył. W przeciwieństwie do pacjenta, który stracił kończynę na skutek urazu, osoba z wadą wrodzoną nie ma wykształconych wszystkich elementów anatomicznych, część ma w zaniku, a części w ogóle nie ma. Mięśnie, kości, naczynia krwionośne i nerwy dawcy i biorcy mogą do siebie nie pasować lub nie mieć swoich odpowiedników.
W tym przypadku np. średnica naczyń krwionośnych i nerwów biorcy była aż czterokrotnie mniejsza od ich średnicy u dawcy. Dlatego zespolono je wyżej od zespolenia kostnego, czyli na ramieniu (kości zespolono na poziomie nadgarstka). Samo zespolenie wykonały połączone siły obu zespołów. Łącznie z instrumentariuszkami i pielęgniarkami anestezjologicznymi w zabiegu brało udział kilkanaście osób.

Co dalej?

Pan Piotr mówi, że spełniło się jego największe marzenie. Ma świadomość, że czeka go jeszcze długa droga, zanim będzie mógł używać swojej nowej ręki. Na razie cieszy się, że jego organizm nie odrzucił przeszczepu i może poruszać palcami. Jego rehabilitacja potrwa około roku - aksony nerwów regenerują się w tempie ok. 1 mm na dobę. Osobną sprawą jest neurorehabilitacja, podczas której jego mózg będzie się uczył poruszać ręką. Ambicje lekarzy z Kliniki Chirurgi Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu sięgają jeszcze dalej. W planach jest przeszczep u pacjenta, który od urodzenia nie ma obu rąk. Dr Domanasiewicz zapowiada, że w takim przypadku biorca zostanie poddany neurorehabilitacji przed zabiegiem, co zwiększy szansę na reedukację funkcji ruchowych.
– Transplantologia jest jednym ze strategicznych obszarów naszego ośrodka – mówi dyrektor USK Piotr Pobrotyn. – Przeszczep, wykonany w grudniu przez naszych lekarzy to także element naszej strategii dla pacjentów, która nie zbliża nas do świata, ale sprawia, że to świat przychodzi do nas.

Funkcjonowanie Banku Mleka Kobiecego pozwala w pełni zrealizować zalecenia dotyczące sposobu żywienia wcześniaków i dzieci chorych, które nie mogą być karmione mlekiem własnej matki. Pasteryzowane mleko kobiece stanowi uzupełnienie pokarmu własnej matki, a obowiązujące procedury sprzyjają w przyszłości karmieniu naturalnemu.


Zespół uczestniczący w pionierskim zabiegu:
Operatorzy: dr Adam Domanasiewicz, dr hab. Jerzy Gosk, dr Jacek Martynkiewicz, lek. Marek Stępniewski, dr Piotr Barć, dr Monika Pfanhauser, lek. Sebastian Kuliński, lek. Szymon Manasterski, lek. Ewa Wagner , lek. Olga Gutkowska, dr Tomasz Dawiskiba.
Anestezjolodzy: lek. Ewa Stadnik , lek. Krzysztof Lewandowski.
Instrumentariuszki: Maria Pawlus, Alina Grozik, Małgorzata Bednarek, Edyta Kryś
Pielęgniarka anestezjologiczna: Barbara Jeszke.
Lekarze oddziałowi: Michał Bąk, Łukasz. Michalak, Zbigniew Pawęzowski.


Alicja Giedroyc 
WOŚP

WOŚP w "Przylądku Nadziei USK"


15 stycznia podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK odbędą się badania profilaktyczne dzieci (do 18 roku życia), które przeprowadzi prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki. Pacjenci będą przyjmowani w niedzielę 15 stycznia w godz. od 9 do 12.00 w klinice "Przyladek Nadziei" USK na parterze (Izba Przyjęć) w gabinecie nr 0.120.
Zapisy pod numerem telefonu: 506 810 985.
Serdecznie zapraszamy!


 
Mamy mleko dla wcześniaka

"Mamy mleko dla wcześniaka we Wrocławiu”


19.12.2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) przy Klinice Neonatologii został otwarty Bank Mleka Kobiecego, dzięki któremu noworodek urodzony przedwcześnie lub chory otrzyma mleko gatunkowo swoiste istotne w procesie terapeutycznym. Bank jest siódmą placówką w Polsce, pierwszą na Dolnym Śląsku. Fundusze na ten cel przekazał Urząd Miasta Wrocławia, zaś patronat objęła Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Bank Mleka to specjalistyczne laboratorium, prowadzące rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci, pozyskuje od nich pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazuje potrzebującemu dziecku, którego mama z różnych przyczyn nie może stymulować laktacji ani karmić. Podaż mleka dawczyń dotyczy przede wszystkim noworodków przedwcześnie urodzone oraz urodzonych w terminie porodu w stanie ciężkim, od chwili narodzin, do czasu, aż będą mogły otrzymywać pokarm własnej matki.

Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim, po mleku własnej matki, pokarmem zalecanym do stosowania u noworodków i niemowląt (WHO, UNICEF).

Jak potwierdzają liczne badania naukowe, mleko kobiece ma niezastąpioną wartość odżywczą, terapeutyczną, troficzną, stymulującą i profilaktyczną. Karmienie dziecka piersią jest nieodzownym elementem macierzyństwa i stanowi element silnie wzmacniający unikalną więź łączącą matkę i dziecko. Dlatego karmienie piersią oraz wszystkie działania mu sprzyjające są wspierane przez liczne autorytety medyczne i społeczne.

Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym, w porównaniu do mieszanek sztucznych, wywiera korzystny wpływ na życie i zdrowie tych noworodków.

Bezpośrednie korzyści dla dzieci to:

- redukcja liczby zgonów noworodków;
- zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań ze strony przewodu pokarmowego – w stopniu istotnym statystycznie rzadsze występowanie martwiczego zapalenia jelit i sepsy u noworodków przedwcześnie urodzonych;
- zmniejszenie częstości chorób o podłożu alergicznym.

Korzyści odległe to redukcja występowania takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby naczyń serca, białaczki, schorzenia jelit, dobrze opisane w literaturze tematu.

Funkcjonowanie Banku Mleka Kobiecego pozwala w pełni zrealizować zalecenia dotyczące sposobu żywienia wcześniaków i dzieci chorych, które nie mogą być karmione mlekiem własnej matki. Pasteryzowane mleko kobiece stanowi uzupełnienie pokarmu własnej matki, a obowiązujące procedury sprzyjają w przyszłości karmieniu naturalnemu.


Nasz zespół:
Kierownik: dr hab.n.med. Barbara Królak-Olejnik prof.nadzw.
Koordynator: diagnosta laboratoryjny dr n.med. Matylda Czosnykowska-Łukacka
Położna laktacyjna: mgr położnictwa Lucyna Świderska


Nasz adres:
Bank Mleka Kobiecego
Klinika Neonatologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
im. Jana Mikulicza Radeckiego
Ul. Borowska, 50-556 Wrocław
Tel. 71 733 15 15 
Świętowali mali wojownicy

Świętowali mali wojownicy


Tak głośno w holu USK jeszcze nie było! A wszystko za sprawą maluchów, które obchodziły swoje święto. Zorganizowany 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka w USK cieszył się dużym zainteresowaniem. Były prezentacje, konkursy, porady specjalistów, nauka pielęgnacji i resuscytacji niemowląt, słodki i owocowy poczęstunek.


Przede wszystkim jednak była to świetna okazja do spotkania rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, wymiany doświadczeń i zwyczajnej rozmowy – już w sytuacji, gdy najtrudniejsze chwile mieli już za sobą. Wśród małych gości były miesięczne niemowlęta, ale też kilkulatki, których energia i radość życia stanowiły najlepsze świadectwo tego, że wcześniactwo nie musi oznaczać problemów zdrowotnych w przyszłości.
–Każde z tu obecnych dzieci przeszło trudną walkę o życie – podkreślała prof. Barbara KrólakOlejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK, zwracając uwagę, że Dzień Wcześniaka organizowany jest dopiero od 2011 r., choć przedwcześnie urodzone maleństwa zawsze wymagały kompleksowej specjalistycznej opieki.
– Lekarzom udaje się coraz skuteczniej nie tylko utrzymać przy życiu nawet bardzo maleńkie dzieci, ale też ograniczać ryzyko powikłań w późniejszym rozwoju. Wśród naszych pacjentów mamy dzieci, które po urodzeniu ważyły poniżej 1000 g i rozwijają się prawidłowo, nie ustępując w niczym swoim rówieśnikom z normalną wagą urodzeniową.
Żeby to było możliwe, konieczna jest jednak najlepsza specjalistyczna opieka, nowoczesny sprzęt, a także dużo cierpliwości i serca.
Podczas spotkania mamy mogły uzyskać poradę u neonatologów, neurologów, położnych, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Było wiele pytań do doradcy laktacyjnego – dr Sylwi Jeż, która nie tylko jest lekarzem neonatologiem, ale także (albo – jak sama mówi – przede wszystkim ) mamą ośmiorga dzieci. Każde z nich wykarmiła naturalnie, co uważa za jedno ze swych największych życiowych osiągnięć.
– Sama popełniałam błędy, dlatego dzielę się także własnym doświadczeniem – mówi dr Sylwia Jeż. – Kobiety potrzebują takich porad, bo często są zdezorientowane i zagubione, zwłaszcza po trudnym porodzie. Nie w każdym szpitalu mają możliwość kontaktu
z doradcą laktacyjnym, często uzyskują sprzeczne informacje, a gdy pojawiają się problemy, poddają się i rezygnują z karmienia.

Alicja Giedroyc/Borowska 213„Pragnę podziękować mamom, tatom i maluszkom którzy odwiedzili nasz szpital z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Szczególne podziękowania kieruję również w na ręce współorganizatorów Koła Naukowego „Neonatus” z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Do zobaczenia za rok.”

prof. Barbara Królak – Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii 
Onkologiczna Sobota w USK

Onkologiczna Sobota w USK
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 9