Z ostatniej chwili
Koncerty

Koncerty...


UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY ZAPRASZA NA
"DŹWIĘKI WROCŁAWIA"

W ramach Weekendu Otwarcia ESK Wrocław 2016 w holu szpitala odbędzie się uroczysty koncert.

Dźwięki Wrocławia To będzie dla wielu osób prawdziwe zaskoczenie. Wyprowadzamy muzyków z sal koncertowych i adaptujemy nietypowe przestrzenie na miejsca koncertów.

W tym samym dniu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Fundacja "Dr Clown" zapraszają również na
koncert wrocławskiego zespołu ME MYSELF AND I
Zespół wystąpi już w tę sobotę, 16.01.2016 r. o godz. 16.00 w holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

 
Szanowni Rodzice i Pacjenci
 

Szanowni Rodzice i Pacjenci,


W trosce o bezpieczeństwo udzielanych świadczeń informujemy, że Szpitalny Oddział Ratunkowy USK nie pełni dyżurów pediatrycznych, w tym dla dzieci po urazach.
Dlatego dzieci są przyjmowane tylko w stanach nagłego zagrożenia zdrowia życia i po udzieleniu niezbędnej wstępnej pomocy są kierowane do odpowiednich placówek medycznych, przygotowanych do kompleksowego udzielania świadczeń pacjentom pediatrycznym.
Wszelkie informacje o pełnieniu przez USK tzw. dyżuru pediatrycznego są niezgodne ze stanem faktycznym.

Bogusław Beck
Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
we Wrocławiu

 
Nowy system wytwarzania pary w USK
 

Nowy system wytwarzania pary w USK


Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nowoczesny, ekologiczny i bardzo oszczędny system podgrzewania wody oraz wytwarzania pary w urządzeniach medycznych do mycia, dezynfekcji i sterylizacji.
Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
7 grudnia 2015 r. szpital podpisał umowę z funduszem na dotację w wysokości 266 860 złotych oraz preferencyjną pożyczkę w wysokości 533 720 złotych. Środki pokryją część kosztów, jakie pochłonęła inwestycja, która wyniosła 1 312 951 złotych.
Poprzednio ciepło do wytwarzania pary dostarczała szpitalowi kotłownia miałowa eksploatowana głównie na potrzeby Pralni Max, która została zlikwidowana pod koniec 2014 r. 
Wykład

Wykład naukowca z USK w Parlamencie Europejskim


Profesor Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK był gościem posiedzenia grupy roboczej ds. Bioetyki i Ludzkiej Godności Parlamentu Europejskiego, która obradowała w środę 16 grudnia w Strasburgu.


Tematem półgodzinnego wykładu było: „Bankowanie publiczne i prywatne krwi pępowinowej w nawiązaniu do najnowszych osiągnięć transplantologii i medycyny regeneracyjnej”. Po wykładzie zaplanowano godzinną dyskusję parlamentarzystów i ekspertów.


Prof. Krzysztof Kałwak jest ekspertem w dziedzinie transplantacji komórek hematopoetycznych w tym komórek krwi pępowinowej. 
Mikołajki z Fundacją

Mikołajki z Fundacją Dr Clown


Z okazji mikołajek najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odwiedzili członkowie Fundacji Dr Clown. Wolontariusze przebrani w stroje Świętego Mikołaja i jego pomocników umilili dzieciom dzień zabawami i wspólnym śpiewaniem kolęd. Prawie stu grzecznym maluchom na oddziałach: nefrologicznym, laryngologicznym i onkologicznym Mikołaj wręczył upominki. Serdecznie dziękujemy Fundacji za wizytę i za okazane wsparcie.

 
Mikołajki ze Śląskiem

Mikołajki ze Śląskiem


W czwartek 3 grudnia z okazji zbliżających się Mikołajek, piłkarze drużyny WKS Śląsk Wrocław postanowili sprawić prezent małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Drużynę reprezentowali Krzysztof Ostrowski i Flavio Paixao. Piłkarze spotkali się z chorymi dziećmi z Kliniki Nefrologii Pediatrycznej oraz z Kliniki Ortopedii wręczając im mikołajkowe prezenty oraz łakocie. Opowiadali także na pytania dzieci m.in. o to co jedzą w wigilię, czy święta spędzają w domach rodzinnych czy w klubie. Dzieci pytały także o zarobki piłkarzy….Każde dziecko otrzymało także autografy obu piłkarzy oraz plakat drużyny.

 
Przylądek Nadziei
 

Przylądek zapełnił się pacjentami


Od wczoraj leczenie w należącym teraz do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Przylądku Nadziei rozpoczęło 26 małych pacjentów. Z kliniki przy ul. Bujwida wszyscy bezpiecznie dotarli do nowej siedziby przy ul. Borowskiej.
– Ostatnie tygodnie były dla wielu pracowników USK bardzo intensywne – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor szpitala. – Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w przeprowadzkę, bo przez ostatnie tygodnie pracowali przez siedem dni w tygodniu po kilkanaście godzin.
Wszystkie urządzenia w Przylądku musiały być dokładnie sprawdzone, usterki usunięte, a budynek dokładnie wysterylizowany zanim rozpoczęło się przyjmowanie dzieci x. Potrzebne były także szkolenia dla personelu, który będzie korzystał z nowego oprogramowania i sprzętu. Przylądek Nadziei ma status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej, co oznacza, że będzie przyjmować pacjentów z całej Polski. Jego powstanie jest efektem współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Zmiana numerów telefonów PN


W związku z przeniesieniem w dniu 2015-11-23

Kliniki Hematologii Dziecięcej ze struktur SPSK1

do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej

podajemy nowe numery telefonów tej kliniki.


Nazwa
Telefon
Sekretariat Kliniki
(71) 733 27 00
Rejestracja (71) 733 27 10
Izba przyjęć
(71) 733 27 15
Dyżurka lekarska
(71) 733 27 21
Oddział Kliniczny Pediatrii i Onkologii dla Dzieci (parter) - lada
pielęgniarska
(71) 733 27 80
Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej (I piętro) -
lada pielęgniarska
(71) 733 27 85

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej z
Pododdziałem Wzmożonego Nadzoru (II piętro) - lada pielęgniarska
- Odcinek I
- Odcinek II(71) 733 28 80
(71) 733 28 81
Oddział Kliniczny Immunologii, Przeszczepiania Szpiku i Terapii
Genowej (III piętro) - lada pielęgniarska
(71) 733 28 85
(71) 733 28 86
(71) 733 28 87
Psycholog
(71) 733 27 07
(71) 733 27 08
Fax, Oddział Przeszczepowy
(71) 328 54 38
 
Nadużywanie antybiotyków

Nadużywanie antybiotyków może być groźne


Stosowanie antybiotyku bez nadzoru lekarza, a przede wszystkim nadużywanie tego leku może być groźne dla pacjenta - podkreślali eksperci podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławiu w ramach Pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Konferencja nt. antybiotyków oraz ich właściwego stosowania odbyła się w największej placówce medycznej na Dolnym Śląsku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu…
link do artykułu na stronie www.wp.pl


Pierwszy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach trwa od 16 do 26 listopada. W środę 18 listopada obchodzony był 8. Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
 
Przylądek Nadziei

Od poniedziałku Przylądek zapełni się pacjentami


23 listopada zaplanowano transport dzieci do Przylądka Nadziei. Przez ostatnie tygodnie pracownicy szpitala przygotowywali budynek na przyjęcie pacjentów; testowali sprzęt, poznawali nową dla nich infrastrukturę, przeszli też niezbędne szkolenia z nowego sprzętu i procedur. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.


– Nie możemy się doczekać momentu, kiedy nasi pacjenci rozpoczną leczenie w nowych warunkach – przyznaje dr Grzegorz Dobaczewski, który koordynuje przedsięwzięcie z ramienia kliniki. – Ostatnie tygodnie upłynęły przede wszystkim na testowaniu sprzętu. Wszystkie urządzenia w Przylądku są nowe, musieliśmy je dokładnie sprawdzić, zanim rozpoczniemy przyjmowanie dzieci. To niezbędna procedura bezpieczeństwa, a ponieważ chodzi o tysiące elementów, potrzebowaliśmy na to czasu.


Do kliniki, która weszła w strukturę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zakupiono nowy sprzęt.


- Są to m.in. urządzenia do monitorowania pacjentów, podawania leków czy oceny poszczególnych parametrów zdrowotnych. Od ich sprawności i niezawodności zależy jakość diagnostyki i leczenia, stąd konieczność zadbania o każdy szczegół – wyjaśnia kanclerz Andrzej Kochan – koordynujący budowę ze strony Uniwersytetu Medycznego.


Na wyznaczenie terminu ostatecznej przeprowadzki wpływ miał także harmonogram przeszczepów. Akcja „przenosiny” musiała być tak zorganizowana, by go nie zakłócić.


– Naszym priorytetem od samego początku było bezpieczeństwo dzieci. Przeprowadzka nie może zaburzyć procesu leczenia pacjentów, dlatego zrobimy wszystko, by dzieci odczuły ją w jak najmniejszym stopniu – zapewnia prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


- Dzieci zostaną przewiezione do nowej siedziby karetkami, przygotowujemy się na przewóz około 30 pacjentów – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Tylko nieliczni będą wymagali specjalistycznego transportu – dodaje Piotr Pobrotyn. Nowi pacjenci oraz ci, którzy są od dawna pod opieką kliniki, ale wymagają cyklicznych wizyt, zapisywani są już do nowej siedziby.


Przylądek Nadziei ma status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej, co oznacza, że będzie przyjmować pacjentów z całej Polski. Jego powstanie jest efektem współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którego stanie się częścią. Uniwersytet Medyczny pozyskał 85 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – konkretnie programu Infrastruktura i Środowisko. Kolejne 15 milionów przekazało uczelni Ministerstwo Zdrowia. Dzięki tym pieniądzom pokryte zostały koszty budowy i wyposażenia obiektu. Kolejne kilka milionów pochodziło z ogólnopolskiej zbiórki zorganizowanej przez Fundację na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.


Budynek to przestrzeń blisko 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Ma 4 kondygnacje. Pomyślano nie tylko o odpowiednim wyposażeniu oddziałów, ale też o rodzicach spędzających mnóstwo czasu w szpitalu. Będą mogli wygodnie nocować wraz z dzieckiem albo skorzystać z pokoi hotelowych. Dzieci, poza jasnymi wyposażonymi w ogromne okna pokojami, będą miały do dyspozycji także dobrze wyposażone świetlice i ciekawie zorganizowaną salę szkolną. 
Światowy Dzień Wcześniaka
 

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka


Wiele instytucji państwowych jest dzisiaj podświetlona na fioletowo. W szpitalach pojawiły się filetowe skarpetki – symbol światowego dnia wcześniaka.

Światowy Dzień Wcześniaka łączy wszystkie oddziały neonatologiczne, w których odbywają się porody przedwczesne. Wcześniaki stanowią grupę pacjentów wymagających szczególnej opieki, a te najmniejsze intensywnej terapii.

Poza leczeniem oddechowym wymagają antybiotykoterapii, żywienia pozajelitowego wczesnej stymulacji rozwoju. Wiele spośród nich wymaga laseroterapii w związku z retinopatią wcześniaczą oraz zabiegów operacyjnych przewodu pokarmowego z powodu martwiczego zapalenia jelit. Niektóre wcześniaki po urodzeniu przebywają w szpitalu od 2 do 4 miesięcy. Część z nich rozwija cechy dysplazji oskrzelowo-płucnej w związku z długotrwałym leczeniem niewydolności oddechowej.

- Po zakończonym leczeniu coraz częściej wypisujemy do domu dzieci zdrowe, choć urodzone ze skrajnie małą masą ciała i niskim wiekiem płodowym – mówi prof. Barbara Królak-Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii. - Trafia do nas szczególnie dużo pacjentek z ciążą zagrożoną przedwczesnym porodem, ale nasze możliwości terapeutyczne i diagnostyczne są coraz większe - dodaje.

Prawidłowa rehabilitacja i właściwy nadzór medyczny sprawia, że wracają do pełnego zdrowia i rozwijają się prawidłowo.

- Warto pamiętać, żeby uzyskać dobrą jakość życia cały personel medyczny intensywnie angażuje się w leczenie i opiekę. Światowy Dzień Wcześniaka pozwala nam pamiętać, o dzieciach, które żyją dzięki rozwojowi medycyny – dodaje prof. Barbara Królak – Olejnik.
 
 
Światowy Dzień Wcześniaka

 
Warszaty
 

Warsztaty


Zapraszamy wszystkie mamy i przyszłe mamy, na spotkania informacyjne na temat zdrowia i pielęgnacji noworodka i wcześniaka w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
 
 
Nagroda Prezesa Rady Ministrów

Nagroda Prezesa Rady Ministrów


Kolejne wyróżnienie dla zespołu z USK: prof. Włodzimierza Jarmundowicza, dr hab. Pawła Tabakowa, dr hab. Bogdana Czapigi dr n. med. Wojciecha Fortuny.


Tym razem za udaną regenerację uszkodzonego rdzenia kręgowego, swoje wyróżnienie przyznała premier Ewa Kopacz.W czwartek 5 listopada w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne. Premier Ewa Kopacz nagrodziła 44 naukowców, w tym 3 zespoły badawcze.
link do artykułu na stronie www.premier.gov.pl


- Nagroda Prezesa Rady Ministrów ma dla nas ogromne znaczenie i mobilizuje do dalszej pracy – mówi dr hab. Paweł Tabakow. – Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić nabór do kolejnego projektu. Tym razem planujemy zregenerować przerwany rdzeń kręgowy u dwóch pacjentów. Na początku października znane będą kryteria kwalifikacji. Zamierzamy szukać pacjentów na całym świecie.


Przypomnijmy: w październiku 2014 r. wzrok całego świata skierował się na Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. To tutaj po raz pierwszy na świecie udało się zrekonstruować przerwany rdzeń kręgowy. Dokonała tego grupa lekarzy z Kliniki Neurochirurgii USK pod kierownictwem dr hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza: doc. Bogdan Czapiga oraz naukowcy z Instytutu Immunologii Polskiej Akademii Nauk: dr Wojciech Fortuna i dr Ryszard Międzybrodzki. Podczas prowadzonych badań polscy naukowcy współpracowali z zespołem z Instytutu Neurologii University College London, kierowanym przez prof. Geoffreya Raismana, światowej klasy neurobiologa, który jest uważany za orędownika wykorzystania komórek gleju węchowego w celu wywołania neuroregeneracji w uszkodzeniach rdzenia kręgowego u ludzi.


Obecnie pacjent – Dariusz Fidyka – dzięki operacji i niezwykle intensywnej rehabilitacji prowadzonej przez zespół fizjoterapeutów pod kierownictwem Stefana Okurowskiego, kierownika Zakładu Rehabilitacji „Axon” we Wrocławiu, stawia już samodzielnie pierwsze kroki. Po dwóch i pół roku od przeprowadzenia operacji zespół badawczy opublikował swoje wyniki. 21 października 2014 r. ukazały się one w renomowanym czasopiśmie medycznym „Cell Transplantation”. Zostały także pozytywnie ocenione przez niezależnego eksperta w dziedzinie leczenia urazów rdzenia kręgowego u ludzi, prof. Wagiha El Masri, który stwierdził: „nie sądziłem, że dożyję momentu, kiedy będę mógł zobaczyć pacjenta z taką poprawą”. W tym samym czasie telewizja BBC One wyemitowała blisko godzinny film na temat pionierskiej operacji. Pracowała nad nim przez dwa lata.


Wkrótce kolejne dwie osoby, wyłonione na podstawie złożonych wniosków, będą miały szansę znów zacząć chodzić. Zakwalifikowani zostaną pacjenci o szczególnym uszkodzeniu rdzenia – jego całkowitym przecięciu zadanym ostrym narzędziem. Wszystkie koszty tego etapu programu, w tym zabiegu, rehabilitacji i wszystkich niezbędnych badań przy udziale niezależnych ekspertów, pokryje brytyjska fundacja Nicholls Spinal Injury. Od kwalifikacji i początkowych badań do zabiegu minie co najmniej rok.
 
Nagrodzeni Portretem Polskiej Medycyny 2015

Nagrodzeni Portretem Polskiej Medycyny 2015


Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii naszego szpitala zostali wyróżnieni Portretem Polskiej Medycyny 2015. Nagrodę wręczono podczas XI Forum Rynku Zdrowia, jednej z najbardziej opiniotwórczych debat o stanie i przyszłości systemu ochrony zdrowia.

Portrety Polskiej Medycyny są przyznawane co roku wybitnym osobom i instytucjom, mającym istotny i pozytywny wpływ na ochronę zdrowia w Polsce. Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow otrzymali wyróżnienie w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia 2015. W czasie uroczystej gali, która odbyła się 22 października 2015 r. w Warszawie, nagrodę w imieniu wrocławskiego zespołu odebrał dr hab. Paweł Tabakow.

Kierowany przez dr. hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie osobie z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Brytyjski prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: „To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu”.

- Jest to osiągnięcie ponad dwudziestu lekarzy od piętnastu lat pracujących w tym samym składzie – mówił dr hab. Paweł Tabakow, odbierając Portret. – Wiemy, jakie wyzwanie stoi przed nami. Na przykładzie jednej udanej operacji nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Chcemy powtórzyć ten sukces, by móc powiedzieć, że opracowaliśmy nową metodę leczniczą.

Wyboru laureatów Portretów Polskiej Medycyny dokonuje kolegium dziennikarzy miesięcznika „Rynek zdrowia” i portalu rynekzdrowia.pl. Nagrody są przyznawane w kategoriach: Menedżer, Wydarzenie, Lekarz, Osobowość i Liderzy Rynku Zdrowia. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy uratowali życie skrajnie wyziębionemu 2-letniemu chłopcu, a nagrodę specjalną otrzymali Barbara i Jerzy Stuhrowie. Doceniono również powstanie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu uznając stworzenie tej placówki za jedno z najważniejszych wydarzeń. Klinika funkcjonowała będzie w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Gala wręczenia Portretów Polskiej Medycyny zwieńczyła pierwszy dzień XI Forum Rynku Zdrowia, prestiżowej publicznej debaty o obecnym stanie oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. Co roku w dyskusji uczestniczy ponad 1000 osób, przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerowie placówek medycznych, przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej. 
Turniej Piłki Nożnej

I Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia


W sobotę 10 października odbył się I Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia organizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu.
W rywalizacji wzięło udział aż 15 zespołów. I miejsce zdobyła drużyna SPSK1, II miejsce drużyna UKRYCI z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, III miejsce FC ORTHOS z Orthos Szpital Specjalistyczny Wrocław.
Rywalizacja, zabawa i emocje były niesamowite za co wszystkim uczestnikom i kibicom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną edycję Turnieju za rok:)


 
Bieg USK

Bieg Uniwersytetu Medycznego -– znamy zwycięzców


599 osób ukończyło pierwszą edycję Biegu Uniwersytetu Medycznego.
Start i meta biegu znajdowały się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a długość trasy wynosiła 10 km.


W kategorii generalnej mężczyzn zwycięzcą został Tomasz Sobczyk (czas 00:32:28).
Najlepszą z biegaczek okazała się Anna Więcek (czas: 00:40:47).
Zawody rozgrywano w kilku kategoriach -– swych mistrzów biegania wyłonił również Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
Oto nasi mistrzowie:

Kategoria – pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – kobiety
I miejsce Marta Kwiatoń czas: 00:49:02
II miejsce Dorota Kustrzycka czas: 00:49:58
III miejsce Marcelina Caban czas: 00:53:49

Kategoria – pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – mężczyźni
I miejsce Piotr Lepka czas: 00:39:40
II miejsce Wojciech Tyralski czas: 00:43:10
III miejsce Mariusz Szydło czas: 00:43:44

Puchary i nagrody wręczał sportowcom Dyrektor USK Piotr Pobrotyn.

Główny pomysłodawca i organizator biegu, dr Tomasz Zatoński zapowiedział już kolejną edycję tego:
sportowego święta przyszłoroczny bieg odbędzie się
1 października 2016 roku, co daje 12 miesięcy na trenowanie formy. Zachęcamy do podjęcia wyzwania!
 
Informacja prasowa

Eksperci debatują jak pokonać sepsęW dniach od 24 - 26 we wrocławskiej Hali Stulecia spotkają się światowej sławy eksperci, którzy rozpoczną dyskusję nad możliwością utworzenia narodowego programu leczenia ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych. Ich zdaniem sepsa, z uwagi na swoją powszechność oraz bardzo wysoką śmiertelność, wymaga równie poważnego i systemowego traktowania jak choroby układu krążenia czy nowotwory.

Sepsa – interdyscyplinarny problem medyczny

Organizatorami I Polskiego Kongresu „Pokonać Sepsę” są Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę”. Kongres jest inicjatywą skierowaną przede wszystkim do środowiska medycznego, ale także do opinii publicznej. Jak pokazują aktualne dane, sepsa pomimo nowoczesnych i zaawansowanych technologii medycznych takich jak szczepionki, antybiotyki czy intensywna terapia stanowi na świecie najczęstszą przyczynę zgonów w Oddziałach Intensywnej Terapii (OIT).
Dlatego zagrożenia jakie niosą za sobą ciężkie ogólnoustrojowe zakażenia organizmu i związana z nimi śmiertelność pacjentów są przedmiotem coraz szerszego zainteresowania ze strony środowisk medycznych. Organizatorzy Kongresu szacują, że we wrześniowym wydarzeniu we Wrocławiu weźmie udział ponad 800 uczestników.
- Sepsa to interdyscyplinarny problem medyczny. Jej leczenie wykracza poza granice oddziałów intensywnej terapii i staje się problemem wielu lekarskich specjalizacji - uważa prof. dr hab. Andrzej Kübler, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu „Pokonać Sepsę”. Dlatego do udziału w nim oprócz lekarzy anestezjologów zaprosiliśmy m. in. chirurgów, kardiologów, pediatrów, transplantologów, specjalistów medycyny ratunkowej i medycyny rodzinnej a także mikrobiologów, diagnostów, epidemiologów oraz personel pielęgniarski.


W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań

Organizatorzy Kongresu planują szerokie ujęcie problemu „medycyny zakażeń” w aspekcie ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych. Podczas sesji naukowych omówione zostaną podstawowe problemy diagnostyki i leczenia ciężkiej sepsy. W programie wydarzenia znalazła się m. in. sesja warsztatowa Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, którą poprowadzi prof. Waleria Hryniewicz przedstawiając korzyści oraz ryzyka związane z leczeniem antybiotykami ciężkiej sepsy. W ramach sesji plenarnej poświęconej zagadnieniom biologii ciężkiej sepsy, wykład na temat mechanizmów biochemicznych związanych z procesem septycznym przedstawi prof. Andrzej Dżugaj, mechanizmy obronne drobnoustrojów omówi prof. Anna Przondo-Mordarska, a aktualne zagrożenia związane z ogólnoustrojowymi zakażeniami wirusowymi zaprezentuje prof. Andrzej Gładysz.
Oprócz zagadnień typowo medycznych w programie zaplanowano także sesję z udziałem specjalistów medycyny sądowej i prawników. Będzie ona dotyczyły kwestii etycznych i prawnych związanych z terapią sepsy takich jak błędy w leczeniu ciężkiej sepsy i ich następstwa czy praktyka postępowania przy nieskuteczności podtrzymywania czynności narządów u pacjentów leczonych w OIT.
- Interdyscyplinarna debata jest wręcz niezbędna dla wytyczenia właściwej strategii postępowania w przypadkach sepsy. Chcemy promować i wdrażać systemy wczesnego rozpoznawania oraz zapewnienia jak najszybszego intensywnego leczenia, dzięki czemu mamy nadzieję na odwrócenie tragicznego trendu zmniejszając odsetek śmiertelności. Bieżąca ocena ilu pacjentów ma objawy sepsy, oraz dlaczego i ilu z tego powodu umiera, pozwoli ustalić strategię postępowania i zoptymalizować wyniki leczenia tego zespołu chorobowego – dodaje prof. Andrzej Kübler.

Więcej informacji o I Polskim Kongresie „Pokonać Sepsę” znajduje się na stronie wydarzenia www.sepsa2015.pl oraz na stronie portalu www.pokonacsepse.pl

 
Lepszy Start

Daj szansę na lepszy start


Rozpoczęło się II Wrocławskie Forum Neonatologiczne. Konferencji odbywa się pod hasłem "Daj szansę na lepszy start". Dziś i jutro w gmachu Wydziału Farmaceutycznego przy ul. Borowskiej 211, wysłuchać będzie można wykładów znamienitych gości z Polski i z zagranicy.


W konferencji uczestniczy blisko 70 osób: lekarze neonatolodzy, pediatrzy, lekarze rodznni, położne i pielęgniarki. Prelegentami są wybitni eksperci m.in.: prof. Elżbieta Gajewska – nestor polskiej neonatologii, prof. Jerzy Szczapa, prof. Mario Reiger (Drezno), prof. Maria Kątnik-Prastowska i prof. Hanna Szajewska.
 
USK i Szpital w Trzebnicy

Informacja prasowa


Pierwszy krok do połączenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
ze Szpitalem im.  Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy


W dniu 11 czerwca (czwartek)  o godzinie 11 w Sali Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu stanowiącym podmiot tworzący Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a Starostwem Powiatowym w Trzebnicy stanowiącym podmiot tworzący Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Intencją podpisanego listu jest chęć podjęcia przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy współpracy w celu połączenia Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

- Dążymy do podniesienia naszego potencjału naukowo-dydaktycznego, mamy na względzie przede wszystkim dobro społeczności mieszkańców powiatu trzebnickiego oraz województwa dolnośląskiego, chcemy zapewnić świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie – podsumowuje Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof.  dr  hab. Marek Ziętek, inicjator współpracy.

Jest to dopiero pierwszy krok do współpracy, dalsze decyzje co do jej kontynuacji zostaną podjęte po zakończeniu prac zespołów roboczych każdej ze stron. Celem wypracowanych stanowisk zespołów roboczych będzie odpowiedź na pytanie czy i w jakiej formie będzie to możliwe.

- Zależy nam na bardziej racjonalnym i skutecznym wykorzystaniu możliwości organizacyjnych i finansowych zarówno Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy jak i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu – wspólnie podkreślają zarówno Dyrektor Piotr Pobrotyn – dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, jak i Piotr Dytko, dyrektor Szpitala św. Jadwigi Śląskiej.


Wśród argumentów przemawiających za podjęciem tej współpracy wymienić można m.in. zwiększenie bazy klinicznej dla prowadzonej przez Uniwersytet działalności naukowej i dydaktyki przeddyplomowej, rozszerzenie możliwości USK w zakresie prowadzenia praktyk dla studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest to także zwiększenie możliwości powstałej z konsolidacji jednostki do zmian w zakresie zaspokajania potrzeb zdrowotnych populacji Dolnego Śląska określonych w mapach potrzeb zdrowotnych oraz przyspieszenie strategicznego kierunku rozwoju USK w obszarze transplantologii poprzez wykorzystanie bazy, zasobów ludzkich szpitala w Trzebnicy w zakresie transplantacji kończyn.

 

Monika Kowalska

Rzecznik Prasowy USK

 

 
Laureaci Travelerów

Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow laureatami Travelerów


TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler już po raz dziewiąty wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy.


Grand Prix otrzymał Aleksander Doba, który jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk kajakiem od jednego kontynentu do drugiego: z Afryki do Ameryki Południowej. Za swoje osiągnięcia zdobył również tytuł podróżnika roku 2015 w międzynarodowym plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic.


Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 25 maja br.


Wyróżnienie w kategorii NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU, przyznane zostało za pierwsza na świecie udaną rekonstrukcję rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych. Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odebrali ją z rąk Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej polskiej edycji National Geographic.


O operacji wrocławskich neurochirurgów mówił w 2014 r. cały świat. Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym dzięki pionierskiemu przeszczepowi stanął na nogach i odzyskał w nich czucie. Dało to nadzieję innym ofiarom paraliżu, choć tylko nieliczne przypadki kwalifikują się do tej terapii.


Pozostali nominowani w tej kategorii to:
Dr Błażej Błażejowski i pośmiertnie dr Adrian Kin – Odkrycie skamieniałości przodka skrzypłoczy sprzed 148 mln lat
Tomasz Bednarz z zespołem z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Opracowanie metody dokumentacji wraków w 3D
Olga Malinkiewicz< – Opracowanie taniego sposobu produkcji perowskitów do ogniw słonecznych
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN – Współudział w sukcesie misji sondy Rosetta.


Więcej na temat nagrody w czerwcowym numerze National Geographic Travelera.
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/pokaz/znamy-zwyciezcow-9-edycji-travelerow/


 
USK będzie przeszczepiał rękę

USK będzie przeszczepiał rękę


Ministerstwo Zdrowia udzieliło pozwolenia na przechowywanie i allogenne przeszczepianie kończyny górnej. Decyzja pozostanie w mocy przez 5 lat. Została udzielona Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w ramach działalności klinik: Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki, Chirurgii Naczyniowej Ogólnej i Transplantacyjnej, Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

- Otrzymaliśmy oczekiwaną zgodę Ministerstwa Zdrowia  na przeszczepianie kończyny górnej od zmarłych dawców, mówi Bogusław Beck, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Tym samym otwieramy nowy rozdział we wrocławskiej transplantologii.

Zgoda nie oznacza jednak, że szpital od razu będzie przeszczepiał ten narząd.
– Najpierw trzeba będzie przygotować odpowiednią aparaturę  medyczną i przeszkolić zespół – mówi prof. Jerzy Gosk Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK.
- W tym zakresie będziemy współpracować ze światowymi ekspertami w tej dziedzinie ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przygotowania do pierwszego zabiegu mogą potrwać dłużej niż rok.
Replantacją, czyli przeszczepem kończyn własnych po urazach, będzie nadal zajmował się wyłącznie trzebnicki szpital).

Przeszczepy ręki należą do niezwykle rzadkich. Na całym świecie dotychczas przeszczepiono ok. 80 kończyn górnych.  9  takich przeszczepów przeprowadzili lekarze ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
- Zdajemy sobie sprawę, że to rzadkie przeszczepy, ale już teraz zajmujemy się opieką pooperacyjną pacjentów z trzebnickiego szpitala. – Dzięki możliwości wykonywania przeszczepów w USK zapewnimy pacjentom kompleksową pomoc i ciągłość opieki w tym zakresie – podkreśla Jerzy Gosk.
- Dwa sąsiadujące ze sobą ośrodki dają większą możliwość optymalnego wykorzystania dawców – podkreśla prof. Jerzy Jabłecki ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. – Z naszej strony deklarujemy chęć współpracy, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem.

USK jest wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku w zakresie przeszczepów nerek, prowadzi także aktywny program transplantacji nerek od żywych dawców.
W 2014 roku wykonano 52 przeszczepy (3 narządy pobrano od żywych dawców.
W szpitalu przeszczepiane są także wątroby. W minionym roku przeszczepy wykonano u 5 pacjentów, w tym roku przeprowadzono już 4 takie operacje .


  

 
Podsumowanie Konferencji

IV Dolnośląska Konferencja Pielęgniarska

w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Dorota Milecka- Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa
Beata Dąbrowska – Przełożona Pielęgniarek i Położnych


W dniu 24.04.2015 r. r. odbyła się IV Dolnośląska Konferencja Pielęgniarska - „ Współczesne pielęgniarstwo. Zadania i wyzwania”. Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, pod patronatem honorowym Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zaproszenia na Konferencję przyjęli i zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele 3-ech okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych, pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa; konsultanci: krajowy oraz wojewódzcy w dziedzinach pielęgniarstwa; przedstawiciele Towarzystw naukowych , organizacji związkowych oraz pielęgniarki i położne z kilku szpitali na Dolnym Śląsku. Tematami wiodącymi konferencji były : organizacja opieki pielęgniarskiej i położniczej nad pacjentem i jego bliskimi w referatach : dr n. med. Elżbiety Kaweckiej - Janik – Kierownika Zakładu Położnictwa ; dr n. med. Beaty Jankowskiej – Polańskiej - pracownika naukowego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ;mgr Beaty Łabowicz – Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego dla woj. dolnośląskiego oraz Doroty Mileckiej – konsultanta woj. w dziedzinie piel. pediatrycznego.

Tradycyjne wykład inauguracyjny wygłosiła Pani dr n. przyr. Jolanta Górajek- Jóźwik „O badaniach naukowych w pielęgniarstwie - od teorii do praktyki”. Jak zwykle Pani dr J.Górajek- Jóźwik, motywowała nas do podejmowania badań naukowych oraz szukania pomostu między teorią i praktyką.

Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników konferencji był wykład dr n. med. Wojciecha Fortuny członka Zespołu , który pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Jarmundowicza wraz z dr n. med. Pawłem Tabakowem, dokonał przewrotu na skalę światową w dotychczasowych metodach leczenia urazów rdzenia kręgowego. Wykład pod tytułem „Możliwość uzyskania funkcjonalnej regeneracji rdzenia kręgowego. Wyniki badań zespołu Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu” był okazją do poznania ogólnych założeń myśli naukowej która doprowadziła do tak wielkiego wydarzenia w medycynie światowej, ale także był okazją do poznania twórców tego sukcesu.

Z ogromną satysfakcją została wysłuchana prezentacja mgr Beaty Jurkiewicz, laureatki Konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie – Pielęgniarka Roku 2013 . Jak sama przyznała, wygrana w Konkursie, sprawiła jej wiele satysfakcji oraz w sposób znaczący wpłynęła na jej życie zawodowe. W czasie ostatniego roku zmieniła pracę, obecnie pracuje na Oddziale Kardiologicznym w jednym z tarnowskich szpitali, dodatkowo podjęła pracę na Uczelni Medycznej. Pani mgr B. Jurkiewicz przedstawiła „ Szpital Magnez”, czyli miejsce przyjazne zarówno pacjentom i personelowi. Trudności w pozyskaniu pielęgniarek do pracy powinny skłaniać pracodawców do wdrażania założeń : bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy oraz polityki wynagradzania, spełniającej oczekiwania personelu pielęgniarskiego.


Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom oraz uczestnikom za tak liczne przybycie. Szczególne podziękowania składamy sponsorom konferencji i wszystkim osobom zaangażowanym w jej organizacji, a zwłaszcza Pani B. Leszczyńskiej z Działu Organizacji Pracy Pielęgniarskiej.
 
Wyróżnienie

Prof. Romuald Zdrojowy uhonorowany przez pacjentów


Wyróżnienie zostało także przyznane Lek. med. Piotrowi Kobielakowi. Odznaczenia są przyznawane w ramach Ogólnopolskiego Plebiscytu Medycznego „Laur Pacjenta 2014” pod patronatem: Federacji Polskich Towarzystw Medycznych, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Krajowego Rejestru Lekarzy Specjalistów.


Głosowanie w Plebiscycie odbywało się od 1 lipca do 16 grudnia 2014 r., na stronie laurpacjenta.pl.


Nagroda jest wyrazem wdzięczności i uznania pacjentów. Jednocześnie pełni rolę godła jakości. Laureatami poprzednich edycji plebiscytu są m.in.: prof. Maciej Bagłaj, prof. Zbigniew Zagórski i prof. Jarosław Kalinka.


 
Aparat PET

Szanowni Państwo,

 

Uprzejmie informujemy, że szczegółowe informacje na temat aparatu PET

 

można uzyskać pod numerem tel. 71 750 46 05/06.

 

Pracownia PET nie należy do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

 

 

 
Kolejny Krasnal

Kolejny krasnal we Wrocławiu


Crasnallus Ortopedicus czyli Krasnal Ortopeda 6 lutego zostanie zamontowany przed wejściem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Krasnal jest umieszczony na kamieniu i wspiera się o drzewo Nicolasa Andry, symbolizującego kręgosłup dziecka – od którego swą nazwę zawdzięcza ortopedia (ortos-prosty; pais –dziecko). Został wykonany z okazji 40 Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego – w imieniu towarzystwa podarował go szpitalowi prof. Szymon Dragan.
- Krasnal od września ubiegłego roku „zamieszkiwał” w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. Teraz będą go mogli zobaczyć wszyscy pacjenci szpitala – mówi prof. Szymon Dragan.


Autorem krasnala jest dr hab. Bożena Kozera-Radomska

 
Wizyta w USK

Wizyta w USK


W styczniu 2015 na zaproszenie Pana Profesora Grzegorza Mazura gościł w Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnenia Tętniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Pan Profesor Robert Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie, Dyrektor Centrum Zaburzeń Snu, wybitny znawca i autor licznych poblikacji z zakresu medycyny snu. Podczas wizyty zostały zaprezentowane liczne osiągnięcia Katedry i Klinika.


Profesor Grzegorz Mazur oprowadził Gościa po Klinice, prezentując między innymi nowy sprzęt Pracowni Polisomnograficznej, zakupiony dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Celem spotkania było omówienie form współpracy między uczelniami.

Pracownia Zaburzeń Snu działa w Klinice od 2009 roku i dysponuje dwoma polisomnografami, w tym zakupionym w grudniu 2014r. aparatem Embletta MPR PG z modułem ST. Wykonywane są zarówno polisomnografie (złoty standard w diagnostyce bezdechu sennego) jak i badania przesiewowe w ilości około 200 rocznie. W ostatnim roku zatrudniono i przeszkolono technika polismonografii oraz wyposażono pracownię w nowe stanowiska komputerowe. Ponadto powiększono bazę lokalową. Obecnie Pracownia dysponuje pomieszczeniem technicznym z trzema stanowiskami komputerowymi oraz dwoma stanowiskami do badań (oddzielne sale chorych w pełni wyposażone).

W Klinice prowadzone są badania nad zaburzeniami snu w nadciśnieniu tętniczym oraz u osób zawodowo narażonych na metale ciężkie. Pracownia wykonuje badania na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


 
Pierwszy taki zabieg w USK

Pierwszy taki zabieg w USK


W dniach 9.01. - 12.01.2015 r. w Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. dr hab. Andrzeja Mysiaka wykonano pierwsze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zabiegi tzw. krioablacji żył płucnych u pacjentów z migotaniem przedsionków. Procedury te zostały przeprowadzone przez zespół lekarzy Kliniki (dr M. Dzidowski, dr hab. W. Kuliczkowski) przy udziale konsultanta krajowego ds. kardiologii prof. dr hab. Jarosława Kaźmierczaka, który tym zakresie zainicjował rozszerzenie funkcjonowania Pracowni Elektrofizjologii w Klinice Kardiologii. Uzyskiwane wymienioną metodą efekty są szczególnie ważne u określonych pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków, u których wyeliminowane nawrotów arytmii pozwala dodatkowo uniknąć uciążliwej i obarczonej powikłaniami profilaktyki przeciwzakrzepowej nastawionej na prewencję występowania potencjalnych powikłań w postaci zmian zakrzepowych; w tym niedokrwiennych udarów mózgu. To następna stosowana w ostatnim okresie w Klinice Kardiologii forma nowego leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków, po wykonywanym już wcześniej przezcewnikowym zamykaniu uszka lewego przedsionka, w którym powstają zwykle zakrzepy u tych chorych. Stanowi to również kolejny etap wprowadzania do rutynowej działalności Kliniki Kardiologii najnowocześniejszych zabiegów hemodynamicznych i elektrofizjologicznych. Wymienić przy tym należy wykonywane ostatnio przezskórne zabiegi wszczepiania zastawki aortalnej (TAVI), zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, denerwacji tętnic nerkowych oraz usuwania uszkodzonych elektrod stymulatorowych.arch. USK

 
Wyróżnienie dla lekarzy z USK

Kolejne wyróżnienie dla lekarzy z USK

 

Miło nam poinformować, że kolegium redakcyjne i Rada Programowa „Menedżera Zdrowia” przyznała lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Nagrodę Specjalną konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014.

 

Członkowie Kolegium i Rady Programowej oraz Kapituły Konkursu docenili  ogromne osiągnięcie polskiej nauki – innowacyjny zabieg rekonstrukcji rdzenia kręgowego.

 

W imieniu zespołu nagrodę odbiorą:

 

prof. Włodzimierz Jarmundowicz

dr Paweł Tabakow

 

Uroczysta gala odbędzie się 14 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie.

(***)

 

 

Dziękuję Ci Polsko

 

9 stycznia w „Dzień Dobry TVN”  wyemitowany został film, który, jak podkreślił dziennikarz Marcin Sawicki – Jest jednym z najlepszych klipów promujących Polskę.

My, dodajmy od siebie – także jednym z najlepszych filmów promujących Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

 

Szwedzki lekarz Sven Larsson nakręcił go kończąc studia w Polsce. – Chciałem zrobić film, który wszyscy zapamiętają, który wywoła silne emocje, przypomni miejsca we Wrocławiu i w Polsce, które wydały mi się interesujące. Sześć lat studiów były dla mnie jak bardzo emocjonalna podróż…

 

W filmie pojawia się Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, gdzie Larsson podczas studiów medycznych odbywał praktyki. – To bardzo nowoczesna placówka. Mają kompletne wyposażenie i sprzęt taki sam, jaki mamy w Szwecji – podkreślił. – Także lekarze są bardzo, ale to bardzo dobrzy. Mają olbrzymia wiedzę, każdego możesz zapytać o wszystko…

 

 Zobacz film

(***)

 
Spotkanie z prezydentami

Spotkanie z prezydentami Polski i Bułgarii


We wtorek 18 listopada prof. Włodzimierz Jarmundowicz oraz dr Paweł Tabakow byli honorowymi gośćmi na uroczystej kolacji z udziałem prezydentów Polski i Bułgarii. Bronisław Komorowski podkreślał, że z wielkim zainteresowaniem śledzi osiągnięcia zespołu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest zadowolony tym bardziej, że praca wrocławskich lekarzy wpisuje się w okres znakomitej prosperity - 25 lecia wolnej Polski.

Rosen Plewneliew, prezydent Bułgarii podkreślił, że cała Bułgaria jest dumna z tego, że ich rodak dr Paweł Tabakow jest kierownikiem naukowym zespołu, który ma tak ważne osiągnięcia w medycynie. Obaj prezydenci byli usatysfakcjonowani, że mogli osobiście poznać wrocławskich neurochirurgów.

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 7