Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację celową na zakupy inwestycyjne w 2024 roku. Nazwa zadania: Zakup aparatury/sprzętu medycznego
Całkowita wartość zadania wynosi: 1 999 944,00 zł
Dofinansowanie Ministra Zdrowia wynosi: 1 981 344, 52 zł
Udział własny USK wynosi: 18 599.48 zł W ramach przyznanej dotacji zakupiono:
1) łóżka dla oddziału intensywnej terapii - 10 szt.
Pozyskane łóżka stanowią doposażenie 26 stanowiskowego wieloprofilowego Oddziału Intensywnej Terapii, z zadaniami leczenia najciężej chorych pacjentów w Szpitalu, w tym: pacjentów po wysokospecjalistycznych zabiegach operacyjnych w zakresie kardiochirurgii, kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, ortopedii, pacjentów po przeszczepach, z urazami wielonarządowymi oraz przekazanymi z SOR. Szpital jest bardzo dużą jednostką zabezpieczającą liczne stany nagłe z makroregionu, w tym uczestniczy w programie leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej. W Szpitalu wykonywane są m. in. transplantacje serca, nerek, wątroby oraz szpiku kostnego. Ponadto Szpital, jako jedyny w Polsce prowadzi program leczenia pozaszpitalnego zatrzymania krążenia z wykorzystaniem ECMO i jest centralnym ośrodkiem leczenia inwazyjnego pacjentów ze wstrząsem kardiogennym dla Dolnego Śląska w ramach Shock Team. Pozyskane łóżka stanowią element częściowej wymiany bardzo zużytych i eksploatowanych od 18 lat łóżek stanowiących wyposażenie OIT. Łóżka te z racji wieku nie posiadają już wsparcia technicznego, ulegają częstym awariom i nie są przystosowane do obecnych standardów. Wyłączenie z eksploatacji, chociaż jednego łóżka powoduje duże komplikacje w bieżącym, płynnym funkcjonowaniu Szpitala.
Nowe łóżka wyposażone są w materace umożliwiające stosowanie zaawansowanej terapii płucnej: ciągłą rotację boczną, oklepywanie oraz wibrację. System Stay-in-Place pomaga utrzymać pacjentów w optymalnym położeniu w celu zminimalizowania przesuwania w kierunku stóp łóżka podczas podnoszenia sekcji oparcia łóżka; napęd IntelliDrive pozwala na elektryczne wspomaganie prowadzenia i manewrowania łóżkiem. Z pomocą łóżka można na przykład realizować zaawansowany program progresywnej mobilizacji pacjenta w pięciu etapach (oddychanie, wstępne nachylenie łóżka, pozycja siedząca, pozycja wyjściowa, poruszanie się).
Pozyskane wysokiej, jakości łóżka stanowią niezbędny element prawidłowej opieki zdrowotnej hospitalizowanych, często w stanie krytycznym pacjentów i w istotny sposób przyczynią się do poprawy, jakości terapii i komfortu leczonych chorych.
|