Biuro Prasowe - tel. 71 733 10 52; Rzecznik Prasowy – tel. 71 733 10 55, rzecznik@usk.wroc.pl
Wrocław stał się europejskim centrum chorób rzadkich
Wrocław,11 kwietnia 2024 r.

Wrocław stał się europejskim centrum chorób rzadkich

i wad wrodzonychBlisko 150 specjalistów z całej Europy do piątku, 12 kwietnia gości we Wrocławiu i bierze udział w corocznym spotkaniu Europejskiej sieci referencyjnej ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych – ERNICA. Są to lekarze-eksperci, szefowie klinik, którzy w codziennej pracy zajmują się chorobami rzadkimi i wadami wrodzonymi.

Tegoroczna edycja spotkania ERNICA, które rokrocznie organizowane jest w innym kraju, oficjalnie otwarta została w czwartek, 11 kwietnia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Wrocław jest miastem spotkań – tak reklamujemy nasze miasto, idealnie wybrali więc państwo miejsce konferencji. Nie mam wątpliwości, że będzie to intensywny i inspirujący czas, któremu patronować powinny trzy słowa: odpowiedzialność, którą ponosimy za naszych pacjentów, zwłaszcza tych najmniejszych, nadzieja, którą dajemy także ich rodzinom oraz troska, która towarzyszy nam w kontakcie z chorymi. To dla mnie bardzo ważne, że Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu mają znaczący udział w działaniach organizacji ERNICA, głównie za sprawą prof. Dariusza Patkowskiego oraz jego zespołu z Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dodajmy, że Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, posiada największe w Polsce doświadczenie w zakresie operacji endoskopowych u noworodków z wadami wrodzonymi, która po pomyślnym przejściu wszystkich procedur w 2021 roku dołączyła do prestiżowego grona ERNICA. A autorska metoda zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji opracowana przez zespół Kliniki, została uznana za najlepszą pracę prezentowaną na świecie w obszarze chirurgii dziecięcej i zwyciężyła w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”.

– Tym razem na miejsce spotkania wybrano Polskę, a szczególnie Wrocław, ponieważ jesteśmy znani w Europie z leczenia noworodków, niemowląt i dzieci z wadami wrodzonymi, które są bardzo rzadkie, a które wymagają wysokospecjalistycznej opieki. Gościmy najbardziej znaczące postacie w Europie, które zajmują się chirurgią dziecięcą, wadami wrodzonymi oraz ich leczeniem. To nie są tylko chirurdzy, bo to jest cała rzesza specjalistów obejmujących: neonatologów, anestezjologów, fizjoterapeutów, logopedów, laryngologów czy okulistów, a także wiele innych specjalizacji – dodaje prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK.

ERNICA (European Reference Network on Rare Inherited and Congenital Anomalies) to Europejska sieć referencyjna ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych, która skupia 52 ośrodki medyczne pochodzące z 21 państw członkowskich UE.

– Zrzeszamy ośrodki, które są wysoko wyspecjalizowane i zajmują się konkretnymi schorzeniami, dlatego muszą dysponować doświadczonym zespołem. Naszą rolą jest wspierać ich w tym, by byli pewni, że mogą zaoferować pacjentom odpowiednią pomoc. Choroby wrodzone występują niezwykle rzadko, więc wyznaczamy kierunek centralizacji, czyli zorganizowanie opieki w taki sposób, by w konkretnych ośrodkach, a nie porozrzucanych w wielu miejscach, została zaoferowana najlepsza pomoc. Warto pamiętać, że pacjentów ze schorzeniami rzadkimi jest na tyle mało, że nie jest łatwe wyrobienie doświadczenia w tej dziedzinie – podsumowuje prof. dr René Wijnen, koordynator sieci ERNICA.

alt alt alt

alt alt
 
Światowy Dzień Choroby Parkinsona
Wrocław, 04 kwietnia 2024 r.

Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Dzień Otwarty w USK we WrocławiuKonsultacje specjalistów, warsztaty, stoisko NFZ, DMKS i wiele więcej zaplanowano w ramach Światowego Dnia Choroby Parkinsona. Przedsięwzięcie adresowane nie tylko do osób z podejrzeniem, zmagających się z chorobą Parkinsona, czy też ich opiekunów organizuje w czwartek, 11 kwietnia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Tak naprawdę wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać m.in. z bezinwazyjnego badania analizującego skład ciała, uzyskać karę EKUZ, a także zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniem układu nerwowego, manifestującym się głównie objawami ruchowymi takimi jak m.in. spowolnienie, sztywność mięśniowa oraz drżenie spoczynkowe. Zarówno objawy ruchowe, jak i psychiczne mają istotny wpływ na jakość życia chorego. Obserwując dynamiczny wzrost liczby chorych, eksperci mówią o „pandemii” choroby Parkinsona, z prognozowanym podwojeniem liczby zachorowań do 2040 roku. Problem ten dotyczy nie tylko starszych pacjentów (3% osób po 80. roku życia), ale także, poprzez konieczność zaangażowania opiekunów rodzinnych oraz innych osób z najbliższego otoczenia, staje się wyzwaniem społecznym i medycznym, wymagającym kompleksowej opieki i wsparcia.

Proces diagnozy tego schorzenia, jak wskazuje dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW, kierownik Kliniki Neurologii USK we Wrocławiu, opiera się głównie na obserwacji objawów klinicznych i reakcji chorego na leczenie lewodopą, a rozpoznanie może być często utrudnione przez brak specyficznych badań dodatkowych. Jednocześnie szybka diagnoza jest kluczowa dla wczesnego rozpoczęcia terapii, która w początkowym etapie może znacząco poprawić jakość życia pacjentów.

- Rozpoznanie choroby Parkinsona jest ustalane na podstawie objawów klinicznych. Mamy kryteria opracowane przez grupę ekspertów w 2015 roku. Na ich podstawie opieramy naszą diagnozę. Patrzymy na objawy kliniczne, które występują u pacjenta. W kryteriach zawarte są też objawy, które nie powinny występować u chorego. Niestety nie dysponujemy obecnie żadnym badaniem diagnostycznym, na podstawie którego moglibyśmy ustalić jednoznacznie rozpoznanie - mówi dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW. - Wykonywanie badań takich jak tomografia czy rezonans magnetyczny służy nam do różnicowania lub wykluczenia choroby.

W związku z przypadającym 11 kwietnia Światowym Dniem Choroby Parkinsona największy szpital na Dolnym Śląsku organizuje Dzień Otwarty Choroby Parkinsona. Zaplanowane wydarzenia dedykowane są nie tylko chorym na to schorzenie, ale również wszystkim, którzy obserwują niepokojące objawy u siebie lub osób ze swojego otoczenia lub chcą zgłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. W trakcie pierwszej części wydarzenia zaplanowano konsultacje, w trakcie których do dyspozycji pacjentów i opiekunów będą: neurolog, fizjoterapeuta, dietetyk oraz psycholog, a w ramach badań będzie możliwe wykonanie pomiaru ciśnienia, saturacji oraz 12 parametrów krwi.

Unikalną usługą będzie również tzw. przegląd lekowy:
podczas konsultacji farmaceuta kliniczny dokona przeglądu wszystkich przyniesionych przez pacjenta preparatów (leków na receptę, produktów leczniczych dostępnych bez recepty czy suplementów diety), zweryfikuje poprawność ich dawkowania, sposób przyjmowania oraz wiedzę na temat możliwości korzystania z różnych postaci leków (np. inhalatorów). Oprócz udzielenia informacji na temat stosowania leków - optymalnych godzin i sposobu przyjmowania leków czy rodzajów płynów do popijania, specjalista przypomni o podstawowych zasadach przechowywania produktów leczniczych, sprawdzi daty ważności przyniesionych przez pacjenta preparatów oraz udzieli informacji o potencjalnych interakcjach przyjmowanych leków. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów stosujących wiele preparatów, mogących mieć negatywne skutki w przypadku połączenia substancji w nich zawartych. W czasie spotkania farmaceuci zwrócą uwagę na możliwe konsekwencje samodzielnego modyfikowania dawkowania czy nawet przerwania kuracji, podpowiedzą jak należy postąpić w sytuacji pominięcia dawki leku czy pojawienia się działań niepożądanych w trakcie przyjmowania leków, a w szczególności tych nowo zaordynowanych.
Ta część Dnia Otwartego odbędzie się w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 od godz. 9.00 do 12.00.

Kolejnym elementem obchodów Dnia Choroby Parkinsona będą otwarte warsztaty, które odbędą się w godz. 12.30 - 14.30 w sali konferencyjnej głównego budynku USK (bud H, sala 3.48, II piętro). W ramach części wykładowej uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcji - prof. Sławomira Budrewicza w temat leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona, dr n. med. Ewy Koziorowskiej-Gawron o najczęstszych problemach pacjentów w chorobie Parkinsona i o tym jak sobie z nimi radzić oraz dr n. med. Pauliny Koniecznej o zaburzeniach postawy i przymrożeniach chodu w chorobie Parkinsona. Zaplanowano średnio 30 min na wykład, a po zakończeniu bloków tematycznych, specjaliści odpowiedzą na pytania słuchaczy.

Partnerem wydarzenia został także dolnośląski oddział NFZ. W związku ze zbliżającymi się wakacjami na stoisku NFZ w holu głównym szpitala wydawane będą Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Będzie można również uzyskać pomoc przy zakładaniu w telefonie aplikacji MojeIKP i mojeFizjo+ oraz poznać szczegółowo liczne programy zdrowotne realizowane przez NFZ. Na stoisko zapraszamy w godz. 9.00 - 14.00.

W organizację dnia otwartego zaangażowała się również Fundacja DKMS, która zachęca do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. Tego dnia w holu głównym szpitala przy Borowskiej w godz. 9.00 - 15.00 DKMS organizuje rejestrację dawców na rzecz Wioletty Łokaj-Wojtasik, pielęgniarki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, która zmaga się z chorobą nowotworową, oraz innych osób wymagających przeszczepu szpiku. Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Więcej informacji:

Tomasz Król
p.o. Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu
tel. 71 733 10 55, 662 232 599
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

alt

alt alt alt alt

alt alt alt alt

alt alt alt alt

alt alt alt alt

alt alt alt
 
Nerki w centrum uwagi - Światowy Dzień Nerek z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu
Wrocław, 13 marca 2024 r.

Nerki w centrum uwagi

- Światowy Dzień Nerek z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym

we WrocławiuEksperci podkreślają, że według szacunków choroby nerek dotykają już nawet 13% populacji. Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z tymi problemami trafia tysiące pacjentów rocznie. Co szczególnie istotne, w 90% przypadków pacjenci z przewlekłą chorobą nerek nie odnotowują żadnych dolegliwości, co znacząco utrudnia wczesną diagnostykę, która mogłaby zapobiec poważnym konsekwencjom, włączając w to konieczność tzw. terapii nerkozastępczej. Przypadający 14 marca Światowy Dzień Nerek to dobry czas, by zwrócić uwagę na choroby nerek jako jedno z trzech największych wyzwań zdrowotnych dla naszego społeczeństwa, razem z cukrzycą i chorobami sercowo-naczyniowymi.

- Choroba nerek, to choroba praktycznie całego organizmu. Każda ich dysfunkcja, może oddziaływać na serce i cały układ krążenia. Co więcej cukrzyca, będąca jedną z chorób cywilizacyjnych, również może prowadzić do bardzo ciężkich uszkodzeń nerek i konieczności ich transplantacji. Jest to samonakręcająca się spirala - podkreśla prof. dr hab. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Właśnie dlatego choroby nefrologiczne powinny być pod naszą baczną uwagą w jak najszerszym kontekście. Choroby nerek mogą prowadzić do całkowitej ich niewydolności, prowadząc do konieczności dializoterapii. To jest podstawa do kwalifikacji chorych do transplantacji nerek.

Prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego przypomina, że główną funkcją nerek jest funkcja wydalnicza, ale jednocześnie nerki uczestniczą w szeregu procesów związanych z gospodarką hormonalną oraz regulują gospodarkę kwasowo-zasadową i elektrolitową. To dowodzi jak niezwykle ważne są te organy i jak niebezpieczne są wszelkie zaburzenia w tym obszarze.

Dotykająca prawie 4 milionów Polaków przewlekła choroba nerek (PChN) to obecnie problem epidemiczny. Dochodzi do niej nie tylko w przebiegu nefropatii, czyli chorób nerek, ale również w przebiegu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a także coraz częściej występująca w naszym społeczeństwie otyłość.

- Jak w każdej chorobie, również w PChN im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mamy większą szansę na lepszy efekt. Jest to choroba przewlekła, progresywna, niezmiennie podążająca w kierunku schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego, czyli hemodializy, dializy otrzewnowej, a również przeszczepiania nerek - tłumaczy prof. Krajewska.

Choroby nerek oprócz kosztów zdrowotnych, są niezwykle kosztowne z punktu widzenia społecznego. W przypadku pacjentów hemodializowanych konieczne są trzy wizyty szpitalne tygodniowo, trwające około czterech godzin, ma to bezpośredni wpływ na ich życie rodzinne i zawodowe. Tylko w zeszłym roku w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK we Wrocławiu przeprowadzono prawie 5 tysięcy hospitalizacji ze wskazań nefrologicznych i tysiąc ze wskazań transplantacyjnych. Oprócz tego wykonano około 16 tysięcy hemodializ, 100 plazmaferez a 34 pacjentów poddawano dializie otrzewnowej.

Jednym z głównych wyzwań związanych ze skutecznym zapobieganiem poważnym następstwom schorzeń nefrologicznych, jest wczesna diagnostyka.

By ograniczyć skalę problemu, konieczna jest profilaktyka i zachęcanie społeczeństwa do bacznego obserwowania swojego zdrowia i wykonywania podstawowych badań, których wyniki mogą wykazać, że występują nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Dzięki temu możliwe będzie szybkie skierowanie pacjenta do specjalisty i wprowadzenie bardziej zaawansowanego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Podstawowymi badaniami, które mogą być pierwszym krokiem w diagnostyce nerek są: badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu kreatyniny ze wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego tzw. eGFR, USG nerek oraz albuminuria UACR, tj. proporcja albuminy do kreatyniny w badaniu ogólnym moczu.

- Badania w kierunku zaburzeń pracy nerek, czy wręcz ich chorób, powinny być bez zbędnej zwłoki wykonywane u osób z czynnikami ryzyka. Oznacza to pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo raz do roku powinno zostać wykonane badanie ogólne moczu, kreatynina oraz albuminuria tzw. wskaźnik UACR - wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Banasik z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Choroby nerek nie dotykają jedynie dorosłych. Wśród populacji pediatrycznej występują stosunkowo często. Najczęściej są to zakażenia dróg moczowych, ale występują również poważniejsze schorzenia takie jak zespół nerczycowy, glomerulopatia oraz analogicznie do obszaru dorosłych, przewlekła choroba nerek.

W przypadku najmłodszych pacjentów rozpoznanie schorzeń układu moczowego jest utrudnione ze względu na mniej swoiste objawy. Jest to szczególnie niebezpieczne, bo jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, kierownik Kliniki Nefrologii Pediatrycznej USK, rejestry wieloletnie wskazują, że jeżeli pacjent zachoruje na chorobę nerek do 18 roku życia, to aż 30-krotnie wzrasta ryzyko, że w okresie dorosłości wykształci się u niego choroba przewlekła, dlatego pacjenci pediatryczni stanowią spore wyzwanie dla specjalistów z tego obszaru.

Główną przyczyną przewlekłych chorób nerek u dzieci są wady wrodzone układu moczowego. Prowadzą one do nawracających zakażeń układu moczowego, które same w sobie też mogą niszczyć miąższ nerkowy. Zaleca się, by w pierwszych latach życia dziecka wykonać badanie USG układu moczowego, żeby wykluczyć ewentualne wady.

- Objawy charakterystyczne dla przewlekłych chorób nerek pojawiają się dopiero w zaawansowanych stadiach. Natomiast im dziecko jest młodsze, tym te objawy są mniej charakterystyczne. Najczęściej takim objawem jest gorączka o niejasnej przyczynie, do tego może pojawić się spadek apetytu, brak przyrostu masy ciała, niepokój, dziecko w ogólnej ocenie gorzej się rozwija - mówi prof. Kiliś-Pstrusińska.

Przewlekła choroba nerek jest tym, co szczególnie łączy obszar chorób nerek dzieci i dorosłych. Zdaniem specjalistów istnieje szereg danych, które jasno pokazują, że chorzy, u których dochodzi do wystąpienia przewlekłej choroby nerek, niezależnie od jej etiologii, to chorzy, którzy po prostu żyją krócej i rokowania w ich przypadku są gorsze. Wynika to z tego, że nerki są ściśle powiązane z innymi ważnymi strukturami życiowymi.

- Świetnym tego przykładem jest chociażby niewydolność serca - mówi dr hab. Robert Zymliński, prof. UMW, kierownik Ośrodka Intensywnej Terapii i Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego USK we Wrocławiu - Istnieje tzw. zespół sercowo-nerkowy, czyli patologia, która występuje u około 60% chorych z niewydolnością serca i prawie wszystkich chorych z?zaawansowaną niewydolnością serca. Z jednej strony pierwotne uszkodzenie serca prowadzi do uszkodzenia nerek, a z drugiej strony Ci chorzy, którzy mają pierwotne uszkodzenie nerek mogą prezentować także uszkodzenie serca, czy to poprzez rozwój niewydolności, miażdżycy w tętnicach wieńcowych i chorobę niedokrwienną serca.

Z tego powodu wspomniana wcześniej epidemia cukrzycy, chorób kardiologicznych oraz nerek, wymusza holistyczne podejście w zakresie ich leczenia.?

By zadbać o nerki, eksperci zalecają zwrócić uwagę na kontrolę ciśnienia tętniczego, branie pod uwagę innych modyfikowalnych czynników, w tym wszelkiego rodzaju używek, ewentualne wyrównanie ciśnienia tętniczego, unormowanie gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Należy brać pod uwagę również czynniki, na które nie mamy wpływu. Są nimi przede wszystkim wiek i płeć. W wieku senioralnym fizjologicznie dochodzi do ubytków filtracji kłębuszkowej, czyli tzw. GFR-u. Po 60. roku jej możliwość obniża się o 1 mm na rok. Mimo obniżenia sprawności filtracji, jeżeli nie wystąpią dodatkowe czynniki w postaci problemów z ciśnieniem, zaburzeń gospodarki węglowodanowej, lipidowej lub używania używek, osoba w starszym wieku może spokojnie dożyć późnej starości.

- Wiele lat temu w leczeniu cukrzycy panował tzw. glukocentryzm, czyli najważniejsze było, żeby obniżyć poziom cukru. Jak wykazały badania, to nie jest wystarczające. W celu zapobiegania powikłaniom sercowo-naczyniowym, już w 2008 roku FDA - amerykańska agencja ds. leków postanowiła, że każdy nowy lek, żeby mógł być wprowadzony do leczenia cukrzycy, musiał być przebadany pod kątem bezpieczeństwa kardiologicznego - wyjaśnia prof. Katarzyna Madziarska, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. - Od tamtej pory zaczął się cały szereg badań, które właśnie pozwoliły na wprowadzenie nowoczesnych leków, które mają działanie zarówno nefro-, jak i kardioprotekcyjne. Są to antagoniści GLP-1 i flozyny.

Zdaniem specjalistów pojawienie się nowych leków, daje szansę na zahamowanie pandemii?XXI wieku, jakimi są cukrzyca, choroby nerek i sercowo-naczyniowe. Nowe preparaty to jednak nie wszystko. Najpoważniejsze przypadki niewydolności nerek wymagają przeprowadzenia transplantacji organów. USK we Wrocławiu jest jednym z wiodących ośrodków w kraju wykonującym kilkadziesiąt przeszczepień nerek rocznie.

Ponadto, Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK we Wrocławiu realizuje jedną z największych w Polsce liczb transplantacji rodzinnych. Jeżeli u chorego występuje niewydolność nerki i osoba z kręgu jego najbliższych deklaruje chęć oddania dla tej osoby swojego organu, to po pozytywnej kwalifikacji przez specjalistów USK i zbadaniu, czy jest możliwość pobrania nerki, taka procedura jest realizowana.

alt alt
 
Obrzęki Limfatyczne
6.03.2024

Obrzęki limfatyczne? To się leczy

 

 

Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego został ustanowiony w 2016 roku przez senat Stanów Zjednoczonych. Obrzęk limfatyczny to poważny problem, który dotyka wielu pacjentów na całym świecie. Szacuje się, że cierpi na niego już około 250 milionów osób w skali całej populacji. Specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pomogli już wielu chorym z zaawansowanymi obrzękami limfatycznymi, w tym 19-letniemu pacjentowi, w przypadku którego dzięki zastosowaniu terapii kompresyjnej udało się znacznie zmniejszyć objętość jego nóg - w ciągu zaledwie dwóch tygodni stracił ponad 50 kg.


Obrzęki limfatyczne wynikają z zastoju chłonki, czyli dysfunkcji układu limfatycznego. Według obecnych poglądów, każdy obrzęk występujący w organizmie jest w pewnym sensie obrzękiem limfatycznym. Klasyczne obrzęki limfatyczne to te, gdzie układ chłonny nie działa z powodu zablokowania go przez proces nowotworowy, albo w wyniku leczenia chirurgicznego, najczęściej onkologicznego, czyli usunięcia węzłów chłonnych i radioterapii.


Czasami obrzęki limfatyczne są wynikiem wad wrodzonych, czyli wrodzonego uszkodzenia układu limfatycznego. W niektórych przypadkach mogą jednak wystąpić w wyniku chorób, których lekarze nie są w stanie dokładnie określić. Na świecie jednym z najczęstszych powodów obrzęku limfatycznego jest filarioza, która występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach, a także w pewnym stopniu w Północnej Afryce i Środkowej Ameryce.


Obrzęki limfatyczne mają ogromny wpływ na życie chorych. Warto pamiętać, że to nie tylko problem kosmetyczny, ale także istotna kwestia zdrowia i jakości życia.


Z jakimi wyzwaniami mierzą się chorzy, w jaki sposób obrzęki wpływają na życie chorych?


Rosnący obrzęk limfatyczny kończyny dolnej lub górnej, powoduje zwiększenie jej wagi i upośledzenie jej funkcji, a w efekcie nawet poważną niepełnosprawność.


Pacjenci mogą doświadczyć znacznego wzrostu wagi kończyny. W przypadku obrzęku kończyny dolnej, noga może ważyć 10, 20, 30, a nawet 50 kg więcej. To z jednej strony utrudnia poruszanie się, a z drugiej strony powoduje dysfunkcję stawów i uszkodzenie stawów kolanowych, skokowych, biodrowych, a często również szkodzenie kręgosłupa. Podobnie jest z kończyną górną. Obrzęki limfatyczne kończyny górnej są rzadsze i najczęściej występują u osób, które były leczone z powodu raka piersi po usunięciu węzłów chłonnych. Ocenia się, że około 20 do nawet 50% kobiet ma w mniejszym lub większym stopniu obrzęk kończyny górnej. Obecnie przy wczesnym wykrywaniu raka piersi i nowych technikach operacyjnych ten odsetek jest mniejszy, ale w dalszym ciągu stanowi poważny problem. Przy kończynie górnej kolejnym problemem jest fakt, że nawet niewielki obrzęk powoduje znaczne upośledzenie funkcji, zwłaszcza jeżeli mówimy o osobach pracujących palcami, począwszy od osób pracujących na klawiaturze komputera, aż po artystów muzyków grających na instrumentach klawiszowych, na fortepianie, ale też innych instrumentach, nawet na skrzypcach. Tego typu obrzęki mogą zrujnować karierę zawodową wielu ludzi.


Diagnoza i leczenie obrzęków limfatycznych: wyzwania i możliwości


– Z jednej strony, obrzęki limfatyczne nie są trudne do zdiagnozowania. Jednak w praktyce często spotykamy się z pacjentami, u których postawienie tego rozpoznania było wyzwaniem na ich dotychczasowej ścieżce leczenia. W wielu przypadkach diagnozę można postawić na podstawie wywiadu i badania pacjenta, uzupełnionego badaniem ultrasonograficznym. Limfoscyntygrafia jest złotym standardem w diagnozowaniu obrzęku limfatycznego. Wykonuje się ją w większości dużych miast w Polsce. Niemniej jednak, interpretacja wyników bywa czasem trudna. Bez względu na to, u każdego pacjenta z historią leczenia choroby nowotworowej i występującym obrzękiem kończyny, musimy podejrzewać obrzęk limfatyczny. W większości ośrodków onkologicznych prowadzi się taką diagnostykę – tłumaczy prof. dr hab. med. Andrzej Szuba, kierownik Kliniki Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Limfologicznego.


Niestety, leczenie i profilaktyka obrzęków limfatycznych stanowią wyzwanie.


– Niedawno opublikowaliśmy badanie dotyczące obrzęków limfatycznych, które są częstym problemem po operacjach nowotworów narządu rodnego. W naszym badaniu kobiety, które przeszły takie operacje, były losowo przydzielane do dwóch grup: jedna nosiła pończochy uciskowe, druga nie. Po roku okazało się, że w grupie, która nie nosiła pończoch uciskowych, jedna trzecia miała obrzęk limfatyczny. Tymczasem w grupie, która nosiła pończochy, tylko jedna osoba miała niewielki obrzęk. Wyniki te pokazują, że profilaktyczne wyroby uciskowe, takie jak pończochy, mogą skutecznie zapobiegać obrzękom limfatycznym – dodaje prof. Szuba.


Podobne badania przeprowadzono również w innych polskich ośrodkach, dotyczących kończyn górnych. Dla pacjentów onkologicznych opracowano programy profilaktyczne, które można wykorzystać w praktyce. Niestety, na co dzień specjaliści USK spotykają się z pacjentami, którzy byli leczeni w innych ośrodkach z powodu nowotworów i nie byli informowani o ryzyku obrzęku limfatycznego. Ryzyko to jest duże - w przypadku nowotworów prostaty czy narządu rodnego może wynosić nawet do 50-60%. To podkreśla znaczenie edukacji pacjentów i profilaktyki w walce z obrzękami limfatycznymi.


Kompleksowa terapia i samoleczenie


Podstawą leczenia obrzęków limfatycznych jest kompleksowa terapia limfatyczna, metoda opracowana w Niemczech w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Ta terapia obejmuje drenaż limfatyczny, bandażowanie kompresyjne, gimnastykę i dbanie o skórę.


– To standard leczenia opublikowany przez międzynarodową organizację International Society of Lymphology, której mam przyjemność być członkiem zarządu. Co dwa lata publikujemy konsensus dotyczący leczenia obrzęków limfatycznych. Podstawą jest leczenie zachowawcze i terapia kompresyjna, która wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy. Pomimo, że jest to dość prosta technika, źle przeprowadzona może doprowadzić do pogorszenia stanu chorych – zaznacza prof. Szuba.


W Polsce jest kilka ośrodków prowadzonych przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy potrafią skutecznie prowadzić terapię. W Klinice USK eksperci zajmują się bardzo trudnymi przypadkami obrzęków limfatycznych, które przez wiele lat nie były prawidłowo leczone. Zespół fizjoterapeutów potrafi pomóc nawet pacjentom z olbrzymimi obrzękami. Warto pamiętać, że w obrzęku limfatycznym, który trwa dłużej, dochodzi dość szybko do przerostu tkanek, w tym tkanki tłuszczowej.


Terapia, refundacja i sukcesy


Lekarze nie są w stanie usunąć tkanki tłuszczowej z kończyny za pomocą kompresji. Dlatego, jeżeli objętość nogi czy ręki jest zbyt duża po bandażowaniu kompresyjnym, pacjenci kierowani są do oddziału chirurgii plastycznej.


Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia, udało się uzyskać refundację na wyroby uciskowe, które muszą być często wymieniane  u pacjentów z obrzękami limfatycznymi po zabiegu liposukcji. Są to wyroby robione na specjalne zamówienie. Koszt tych wyrobów był dość duży, ale od zeszłego roku są one refundowane również po zabiegu liposukcji.


– Mamy wiele spektakularnych sukcesów w naszym szpitalu. Niedawno leczyliśmy 19-letniego chłopca z pierwotnym obrzękiem limfatycznym, który ma przyczyny wrodzone. Przyjechał do nas na wózku, nie mógł już chodzić. W ciągu dwóch tygodni terapii kompresyjnej udało nam się znacznie zmniejszyć objętość jego nóg - stracił ponad 50 kg. Nie tylko zaczął chodzić, ale wychodząc z naszej kliniki, tańczył z radości. Mieliśmy też pacjenta z obrzękiem limfatycznym moszny, który przyjechał z dość odległego końca Polski. Brak możliwości prawidłowego oddawania moczu powodował infekcje, w tym ropnie. Leczenie było skomplikowane, ale po terapii kompresyjnej i antybiotykach udało się go zoperować. Obecnie funkcjonuje zupełnie prawidłowo - podkreśla prof. dr hab. Andrzej Szuba.


Podstawą leczenia obrzęków limfatycznych jest bandażowanie kompresyjne, a następnym krokiem jest przeprowadzenie liposukcji. Co istotne, nie jest to zabieg kosmetyczny, ale specjalna technika wykonywana na sali operacyjnej. W tym zakresie lekarze USK we Wrocławiu współpracują z oddziałem Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu. Dodatkowo specjaliści szpitala odbyli szkolenie z liposukcji w obrzękach limfatycznych w Szwecji, które opracowało tę technikę i ma największe doświadczenie na świecie. W naszym ośrodku eksperci już od kilku lat pomagają pacjentkom po tych zabiegach, które co prawda w dalszym ciągu muszą nosić wyroby uciskowe, ale zapewnia im to normalne funkcjonowanie.


Kolejną techniką, która jest coraz powszechniej stosowana są zabiegi mikrochirurgiczne, dzięki którym można łączyć naczynie limfatyczne z żyłami. Technika ta została opracowana w Polsce przez prof. W. Olszewskiego i prof. J. Nielubowicza. Nie jest to na tym etapie technika, która potrafi w pełni wyleczyć chorych z obrzękiem limfatycznym, ale dotychczasowe doświadczenia lekarzy dowodzą, że może dość istotnie zmniejszyć jego objętość i poprawić funkcję istniejącego układu limfatycznego.


Jakie są wyzwania i kierunek opieki zdrowotnej w Polsce w obszarze obrzęków limfatycznych?


Jak podkreślają specjaliści USK we Wrocławiu, przede wszystkim bardzo ważne jest rozpowszechnienie wiedzy wśród lekarzy.


– Im wcześniej zaczniemy leczyć tych pacjentów, tym łatwiej doprowadzić kończynę do prawidłowego rozmiaru i uniknąć powikłań. Jednym z powikłań obrzęku limfatycznego są nawracające infekcje. Prawie połowa pacjentów z przewlekłymi obrzękami limfatycznymi ma nawracające infekcje skóry i tkanki podskórnej, które mogą prowadzić do sepsy. Niektórzy chorzy umierają z tego powodu, dlatego pacjenci wymagają profilaktyki antybiotykowej. Tego wszystkiego można uniknąć, jeśli zaczniemy ich leczyć znacznie wcześniej - podkreśla prof. Szuba.


Trwają starania by dotrzeć z informacjami na temat obrzęków limfatycznych do jak najszerszego grona lekarzy, przede wszystkim do onkologów operujących pacjentów z nowotworami, do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz do samych pacjentów. Chcemy zwrócić ich uwagę na to, że żaden obrzęk nie jest chorobą łagodną, wszystkie prowadzą do powikłań. Co istotne, obrzęki związane są z przewlekłym przebywaniem w domu i trudnościami w chodzeniu, skutkują możliwością tworzenia się przewlekłych owrzodzeń. Jest to duży problem dla służby zdrowia i wymaga podstawowego leczenia, takiego jak w obrzękach limfatycznymi, czyli terapii kompresyjnej.

Pamiętajmy, że wiedza i profilaktyka są kluczowe w walce z obrzękami limfatycznymi. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większe mamy szanse na poprawę stanu pacjentów. Edukacja medyczna, wczesne leczenie i profilaktyka są kluczowe dla poprawy opieki nad pacjentami z obrzękami limfatycznymi w Polsce. 
Przedstawiciele USK i UMW na Liście Stu 2023
5.03.2024

Przedstawiciele USK i UMW na Liście Stu 2023Wydawca branżowego czasopisma "Pulsu Medycyny" opublikował Listę Stu 2023 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz polskim systemie ochrony zdrowia. W zestawieniu znalazła się liczna reprezentacja osób związanych z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Celem rankingu jest wyróżnienie osób, które w minionym roku najbardziej przysłużyły się rozwojowi polskiej medycyny oraz poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Laureatów wybiera kapituła złożona z wybitnych ekspertów, którzy biorą pod uwagę osiągnięcia i dokonania kandydatów, ich reputację zawodową oraz siłę publicznego oddziaływania. Jurorzy głosują w dwóch kategoriach: Medycyna oraz System ochrony zdrowia.

Przedstawiciele UMW na Liście Stu 2023 w kategorii "Medycyna"

 • Jacek Szepietowski, prof. dr hab. n. med. dr h.c., specjalista w dziedzinie dermatologii i wenerologii, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

  Krzysztof Kałwak, prof. dr hab. n. med., specjalista pediatrii, immunologii klinicznej, transplantologii klinicznej, onkologii i hematologii dziecięcej; kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; prezydent European Bone Marrow Transplant Group (EBMT) Working Party Pediatric Diseases (od kwietnia 2023 r.), wiceprzewodniczący Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Transplantacji Komórek Krwiotwórczych, wiceprezes Polskiej Federacji Ośrodków Transplantacji Szpiku.

  Krzysztof Simon, prof. dr hab. n. med., specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych (szczególnie w hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego); kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala 
im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu; konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego; członek wielu towarzystw naukowych i grup eksperckich.

  Piotr Ponikowski, prof. dr hab. n. med., specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii; rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Adam Maciejczyk, dr hab. n. med., specjalista radioterapii onkologicznej; dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, kierownik Kliniki Radioterapii Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii, przewodniczący ministerialnego Zespołu do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej, przewodniczący Rady Przejrzystości AOTMiT.

  Magdalena Krajewska, prof. dr hab. n. med., specjalistka nefrologii, transplantologii klinicznej i chorób wewnętrznych; kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  Maria Sąsiadek, prof. dr hab. n. med., specjalistka chorób wewnętrznych, genetyki klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej; kierownik Katedry Genetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  Ewa Jankowska, prof. dr hab. med., Master of Sciences in Clinical Trials (University of Oxford), specjalistka chorób wewnętrznych, kardiologii i geriatrii; kierownik Zakładu Kardiologii Translacyjnej i Rejestrów Klinicznych Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


  Przedstawiciele UMW na Liście Stu 2023 w kategorii "System ochrony zdrowia"

  Agnieszka Mastalerz-Migas, dr hab. n. med., prof. UMW, specjalistka w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, pełnomocnik ministra zdrowia i przewodnicząca Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ.

  Alicja Chybicka, prof. dr hab. n. med., specjalistka pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, transplantologii klinicznej, immunologii klinicznej oraz medycyny paliatywnej; senator RP X kadencji, posłanka na Sejm RP 
X kadencji (KO), zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, członkini Komisji Zdrowia oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przewodnicząca zespołów parlamentarnych do spraw: Chorób Rzadkich, Dzieci, Transplantacji oraz Zespołu "Rodzice dla klimatu".

  alt

  Sylwetki laureatów zostały opracowane przez "Puls Medycyny".
  Źródło grafiki: „Puls Medycyny”.
  Źródło materiału: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
 •  
  Dzień Chorób Rzadkich
  Wrocław, 29 lutego 2024 r.

  Dzień Chorób Rzadkich: choruje prawie 3 miliony Polaków  Dzień Chorób Rzadkich to dobry czas, aby podkreślić wagę wczesnego rozpoznawania i edukacji w zakresie tych schorzeń. Choć są określane jako rzadkie, to ich problem dotyczy szacunkowo 2,5-3 miliona osób w Polsce. W tym roku jest to szczególny dzień ze względu na datę 29 lutego, która pojawia się w kalendarzu stosunkowo rzadko, podobnie jak częstość występowania poszczególnych chorób z tego obszaru.

  Prof. Robert Śmigiel, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zaznacza, że mimo poprawy świadomości, pacjenci w Polsce wciąż napotykają na liczne wyzwania.

  Są to choroby trudne do diagnozy i leczenia, w 75% ujawniające się u najmłodszych dzieci, często prowadzące do niepełnosprawności, w tym intelektualnej, na całe życie pacjenta. Choroby te stanowią duże obciążenie dla całej rodziny, która bez wsparcia psychologicznego i instytucjonalnego często nie jest w stanie sobie poradzić. Wiele rodzin jest rozbitych przez problem, który jest trudny do ogarnięcia nawet na poziomie medycznym – zauważa prof. Śmigiel.

  W związku z tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu aktywnie angażuje się w działania na rzecz poprawy diagnostyki i terapii chorób rzadkich, w tym poprzez inicjatywy takie jak Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich.

  USK we Wrocławiu realizuje finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego projekt dla całego Dolnego Śląska, który poprawia i przyspiesza diagnostykę dzieci do pierwszego roku życia, mających objawy zaburzeń neurorozwojowych sugerujących choroby rzadkie. Program będzie trwał 3 lata (2023-2025) i obejmuje około tysiąca dzieci rocznie ze wszystkich pacjentów z całego Dolnego Śląska, nie tylko z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ale pacjentów wszystkich szpitali wojewódzkich, rejonowych, przychodni specjalistycznych, poradni czy lekarza pierwszego kontaktu.

  - Pacjent może zostać zgłoszony do nas przez lekarza specjalistę, pielęgniarkę, logopedę, fizjoterapeutę, ale również rodziców. W procesie kwalifikacji do udziału w programie bierze się pod uwagę różnorodne objawy, zarówno te z zakresu wad rozwojowych, wrodzonych narządów lub kończyn, jak i inne budzące niepokój pod względem neurorozwoju dziecka. Głównymi kryteriami jest wiek małego pacjenta, tj. poniżej 12 miesiąca życia oraz zamieszkanie na terenie Dolnego Śląska – tłumaczy mgr Marlena Telenga, koordynatorka programu w USK, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych. - Po zakwalifikowaniu do programu, pacjent obejmowany jest e-konsylium, w ramach którego szczegółowo omawiana jest jego dokumentacja, wytyczana ścieżka diagnostyczna i terapeutyczna. Jeśli konieczne są konsultacje osobiste, są oczywiście organizowane. W programie realizowane są, zależnie od wymagań danego przypadku, konkretne badania z genetycznymi włącznie.

  W celu zgłoszenia wystarczy wysłać e-mail na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , informacje o pacjencie oraz numer telefonu kontaktowego. Alternatywnie można skontaktować się z Koordynatorką pod numerem telefonu: 885 853 127.

  Ośrodek już działa i rośnie, co jest ogromną wartością dla lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy pracujących w oddziałach rejonowych, którzy mają trudniejszy dostęp do ośrodków akademickich.

  Przykładem realnego wsparcia oferowanego przez USK we Wrocławiu dla osób z chorobami rzadkimi jest mały pacjent Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej kierowanej przez prof. dra hab. Krzysztofa Kałwaka. Dziecko cierpi na chorobę rzadką i właśnie dzisiaj zostanie poddane przeszczepowi szpiku. Co istotne i warte podkreślenia, będzie to 1.800 pediatryczny przeszczep szpiku w naszym ośrodku.

  - Częstość występowania przewlekłej choroby ziarniniakowej to około 1 na 250 tysięcy urodzeń. Na szczęście jest to choroba ultra rzadka, ale takich pacjentów trzeba wydobyć, zdiagnozować i szybko przekazać w odpowiednie ręce, przygotować do transplantacji i przeszczepić. My jesteśmy na końcu tej ścieżki – mówi prof. dr hab. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki.

  Jak wskazują eksperci kluczowa jest dobra diagnostyka już na wczesnym etapie, gdzie w przychodni POZ lekarze dogłębnie analizują objawy występujące u ich pacjentów. Wsłuchując się tym samym w głos rodziców, którzy zgłaszają często mało swoiste objawy u dziecka. Skierowanie pacjenta do specjalisty z obszaru chorób rzadkich pozwala na dostęp do pełnej diagnostyki, a w efekcie na jak najszybszą interwencję, na zwiększenie szansy powrotu do pełni zdrowia, czy też na lepszy komfort życia chorego.

  Dzień Chorób Rzadkich stanowi ważną okazję do zwrócenia uwagi na potrzeby osób z chorobami rzadkimi oraz ich rodzin, często borykających się z problemami społecznymi, edukacyjnymi i zawodowymi. Wyzwania te wymagają zwiększonej świadomości społeczeństwa, a także współpracy i dialogu między pacjentami, lekarzami, naukowcami, organizacjami pozarządowymi oraz władzami.

  Dlatego w celu jeszcze skuteczniejszego wsparcia pacjentów z tymi schorzeniami, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu uwzględnił przestrzeń dla obszaru chorób rzadkich w nowej inwestycji – Zintegrowanym Centrum Pediatrycznym.

  Choć podkreśla się znaczenie wczesnej diagnostyki, optymalnie zaraz po porodzie lub do ukończenia 2 roku życia, ta grupa chorych nie ogranicza się jedynie do dzieci. W kontekście dorosłych pacjentów, około 20% wszystkich chorób rzadkich ujawnia się u osób dorosłych. Są to głównie wrodzone wady metabolizmu, które ujawniają się w późnym dzieciństwie lub u dorosłych. Dodatkowo zdiagnozowani wcześniej pacjenci, wchodzący w dorosłe życie, wymagają dalszej terapii ukierunkowanej na patomechanizm danej choroby. Przykłady to choroby: Fabry’ego, Gauchera czy Pompego, gdzie w różnych programach lekowych jest możliwe precyzyjne leczenie.

  Definicja choroby rzadkiej dotyczy tylko i wyłącznie częstości jej występowania, nie jest związana z symptomatologią czy patofizjologią. Choroby rzadkie dotyczą wszystkich dziedzin medycyny. Prawdą jest, że blisko 75% wszystkich chorób rzadkich ujawnia się u dzieci, najczęściej tych najmłodszych, ale to nie oznacza, że nie występują one również u osób dorosłych. Diagnostyka dorosłych jest trudniejsza, ponieważ u tej grupy nakładają się też objawy środowiskowe wielu różnych chorób wieloczynnikowych. Stąd też konieczność budowania świadomości, że choroba rzadka może dotyczyć również osoby dorosłej i może być chorobą wrodzoną. Na około 8.000 chorób rzadkich, tylko w 5 procentach mamy możliwość leczenia precyzyjnego, które jest ukierunkowane na patogenezę danej choroby. Wśród terapii genowych, które są częścią leczenia precyzyjnego, liczba terapii uznanych przez amerykańską FDA wynosi 26 chorób, a w Unii Europejskiej – 13. Patrząc na skalę wszystkich chorób i na możliwości leczenia, to najbardziej zasadne jest leczenie objawowe.

  Jednym z przykładów chorób, w przypadku których dokonał się radykalny postęp, jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Dzięki dużemu zaangażowaniu na wielu poziomach - naukowych, klinicznych, a także ze strony organizacji pacjenckich – mamy terapię, która praktycznie stawia na nogi dzieci, które jeszcze kilka lat temu umierały z powodu niewydolności oddechowej. Terapia SMA jest już dostępna w Polsce i działa bardzo skutecznie. Leczenie jest włączane już od dziesiątego dnia życia, dzięki czemu skuteczne leczenie jest możliwe zanim wystąpią pierwsze objawy.

  Mimo postępów w leczeniu chorób rzadkich, nadal potrzebne jest większe wsparcie instytucjonalne. W tym obszarze często działają ludzie, którzy są pasjonatami. W chorobach rzadkich trzeba przełamywać bariery, wychodzić przed szereg, nie trzymać się tylko określonych standardów, ale próbować też różnych rozwiązań, aby móc ustalić odpowiednią ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną – dodaje prof. Śmigiel.

  Jak podkreśla lek. Maciej Kamiński, zastępca Dyrektora ds. Medycznych, w USK choroby rzadkie są obszarem, który w nie tak odległej przyszłości znajdzie jeszcze więcej miejsca w nowej inwestycji, tj. Zintegrowanym Centrum Pediatrycznym. Już teraz lekarze różnych specjalności odbywają wspólne spotkania i konsultacje, budując przy tym zespoły z myślą o pracy w przyszłej lokalizacji w ZCP.

  Więcej informacji:

  Tomasz Król
  p.o. Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu

  tel. 71 733 10 55, 662 232 599
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
   
  5 lat wrocławskiego Instytutu Chorób Serca UMW i USK
  Wrocław, 23 lutego 2024 r.

  5 lat wrocławskiego Instytutu Chorób Serca UMW i USK  Briefing prasowy poprzedził Wrocławskie Forum Kardiologiczne, zorganizowane 23-24 lutego br. na Wydziale Farmacji UMW. Dwudniowa konferencja połączona została z piątą rocznicą istnienia Instytutu Chorób Serca we Wrocławiu. Jubileusz jest okazją do podsumowań i planów na przyszłość.

  Szybka diagnostyka, błyskawiczna interwencja oraz kompleksowa, skoordynowana opieka w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej z maksymalnie krótkim pobytem pacjenta w szpitalu – to filozofia, na której opiera się działanie Instytutu Chorób Serca – jednostki Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ośrodek powstał pięć lat temu i właśnie świętuje swój jubileusz (23-24 lutego 2024 r.). Obecnie, jako jedyny na Dolnym Śląsku, zapewnia pacjentom kardiologicznym pełne spektrum nowoczesnej diagnostyki i optymalnych metod terapii według światowych standardów, łącznie ze wspomaganiem mechanicznym oraz transplantacjami serca. A to wszystko przekłada się wprost na tysiące uratowanych ludzkich istnień.

  Idea wciela się w życie


  Jako nowa struktura Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Instytut Chorób Serca (IChS) powstał w lutym 2019 r. W IChS wcielono w życie nowatorską wówczas koncepcję tzw. centrów doskonałości, według której pacjent, który trafia do szpitala, powinien być jak najszybciej zdiagnozowany, a następnie objęty specjalistyczną skoordynowaną opieką. Od diagnozy, poprzez właściwą terapię aż do rehabilitacji – wszystko w jednym miejscu, z udziałem wielospecjalistycznego konsylium i w jak najkrótszym możliwym czasie. – Przypomnijmy, że kiedy pięć lat temu powstawał nasz ośrodek, pacjenci w polskich szpitalach przebywali wiele dni, a nawet tygodni w oczekiwaniu na diagnozę, a po zawale serca byli hospitalizowani czasami przez miesiąc – mówi twórca i szef IChS prof. Piotr Ponikowski . – Powtarzaliśmy od wielu lat, że szpital to nie hotel, a hospitalizacja powinna trwać dokładnie tyle, ile jest to konieczne. Taka praktyka istniała już w wiodących ośrodkach kardiologicznych na świecie, ale w Polsce mogliśmy tylko marzyć o takim rozwiązaniu.

  Zmorą był zwłaszcza długotrwały pobyt pacjenta w szpitalu w celach diagnostycznych, często nieuzasadniony względami medycznymi. To nie tylko dyskomfort dla chorego, ale także generowanie niepotrzebnych kosztów dla szpitala. Szacowano, że nawet połowa pacjentów kardiologicznych jest hospitalizowana bez powodu. Powstanie w IChS Oddziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej pozwoliło skończyć z tym absurdem.

  Było to jedno z pierwszych przełomowych rozwiązań w leczeniu chorób kardiologicznych, stanowiących o jego jakości. Po uruchomieniu oddziału pacjent może przyjść na badania, mieć postawioną diagnozę, zaproponowany plan leczenia i wyjść po kilku godzinach do domu. Na Oddziale Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej wykonuje się wszystkie badania, począwszy od najprostszych badań laboratoryjnych, po najbardziej zaawansowane badania genetyczne. Pacjent ma dostęp do najnowocześniejszych na świecie metod nieinwazyjnych, m.in. tomografii komputerowej (koronarografia nieinwazyjna) i rezonansu magnetycznego serca. W konsylium uczestniczą lekarze różnych specjalności, co często jest konieczne ze względu na współistnienie innych schorzeń. Czasem są niezbędne kolejne wizyty, ale pobyt w szpitalu jest ograniczony do minimum. W polskim systemie była to rewolucja.

  Blisko 140 serc w niespełna trzy lata


  Rok 2021 był przełomowy dla IChS, ale przede wszystkim dla najciężej chorych pacjentów z regionu. Ruszył program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. W ten sposób IChS stał się jedynym dolnośląskim ośrodkiem, w którym przeprowadza się obie te procedury.

  Zgodę Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie transplantacji wrocławski ośrodek otrzymał, jako szósty w kraju, 3 lutego 2021 r. Pierwsza na Dolnym Śląsku transplantacja odbyła się niespełna trzy tygodnie później – 25 lutego 2021 r. Dotychczas przeprowadzono ich dokładnie 137.

  – Niesamowicie satysfakcjonujące jest tworzenie czegoś od początku – mówi dr Roman Przybylski , prof. UMW, kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK. – To jest nowa jakość. Zwłaszcza, gdy chodzi o ośrodek wypełniający białą plamę na transplantologicznej mapie Polski. W rejonie południowo-zachodnim nikt nie przeszczepiał serca. A w tej dziedzinie, jak w mało której, liczy się czas. Od pobrania serca do jego wszczepienia nie powinno upłynąć więcej niż trzy, maksymalnie cztery godziny, dłuższy czas niedokrwienia przekreśla szansę na udane przeszczepienie. Dlatego tak ważne było powstanie ośrodka we Wrocławiu, zabezpieczającego potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska i sąsiednich województw. Cieszę się, że w tym uczestniczyłem. Stworzyliśmy świetny zespół. Cała grupa osób żyje dzięki temu, że powstał nasz ośrodek.

  Powstanie ośrodka przeszczepowego stworzyło też możliwość implantowania pomp wspomagania serca najnowszej generacji HeartMate III, z którymi pacjent może po prostu iść do domu i przez dłuższy czas normalnie żyć. Według polskich przepisów prawo ich stosowania mają jedynie ośrodki przeszczepowe. Urządzenia te są traktowane jako pomost do transplantacji serca i mają na celu umożliwić choremu dotrwanie w co najmniej zadowalającej kondycji fizycznej do docelowego zabiegu. Uzupełnienie programu transplantacji o nowe metody wspomagania mechanicznego pozwala USK zabezpieczyć potrzeby najciężej chorych kardiologicznie z całego Dolnego Śląska, a także najbliższych Wrocławia ośrodków kardiologicznych położonych poza granicą województwa. Dotychczas urządzenia te otrzymało 43 pacjentów IChS.

  – 5 lat istnienia Instytutu nie tylko pozwoliło na wprowadzenie nowej jakości w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, ale też bezpośrednio wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa Dolnoślązaków. Niedostępne wcześniej rozwiązania i procedury medyczne, dzięki profesjonalizmowi całego zespołu Instytutu, stały się standardem. Dysponując świetną kadrą specjalistów możemy być spokojni o dalszy rozwój wsparcia dla pacjentów – mówi Marcin Drozd , dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Instytut do zadań specjalnych


  IChS to zarówno setki rutynowych procedur w kardiologii i kardiochirurgii, jak i tych dostępnych tylko w nielicznych ośrodkach. Lista zabiegów i procedur, które IChS wprowadzał w ciągu minionych pięciu lat jako pierwszy ośrodek w Polsce (i nie tylko) jest długa. Tu przeprowadzono pierwsze na świecie hybrydowe przezcewnikowe zabiegi zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej, a także pierwsze w Europie zabiegi nowatorską metodą naprawy wrodzonej wady zastawki aortalnej. W IChS po raz pierwszy w kraju wszczepiono pompy IMPELLA 5.5 i dotychczas wrocławski ośrodek ma na koncie najwięcej takich zabiegów w Polsce.

  Zespół IChS ma ambicję mierzyć się z najtrudniejszymi problemami sercowo-naczyniowymi, nieustannie rozszerzając ofertę dla pacjentów.

  Nadciśnienie płucne to skomplikowany problem medyczny: jest chorobą rzadką, trudną do zdiagnozowania i leczenia, a jednocześnie uniemożliwiającą normalne życie. W efekcie postępującej niewydolności serca chorym dolega duszność przy najmniejszym wysiłku fizycznym, nieustanne zmęczenie i osłabienie. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, a wtedy ratunkiem mogą być metody leczenia zabiegowego. Wdrożenie w IChS programu leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym z opcją plastyki balonowej i operacji udrażniania tętnic płucnych umożliwia optymalną pomoc w tych przypadkach.

  Chirurgiczne usunięcie skrzeplin oraz poszerzanie lub udrażnianie naczyń płucnych cewnikiem balonowym to zabiegi wykonywane w Polsce w nielicznych ośrodkach. Te ostatnie polegają na poszerzeniu zwężonych naczyń za pomocą balonika wprowadzanego do płuc przez cewnik, tak jak w zawale serca.

  Z kolei operacje endarterektomii czyli chirurgicznego usunięcia skrzeplin są dużo bardziej skomplikowane, przeprowadzane z całkowitym zatrzymaniem krążenia i ich wykonanie wymaga dużego doświadczenia całego zespołu. W jego skład wchodzą: kardiochirurg, kardiolog interwencyjny doświadczony w wykonywaniu takich operacji oraz kardiolog mający duże doświadczenie w farmakologicznym leczeniu nadciśnienia płucnego.

  Kolejnym milowym krokiem w leczeniu niewydolności serca w IChS jest wprowadzenie skoordynowanego programu leczenia przerostu mięśnia serca (kardiomiopatii) i chorób zapalnych serca z zastosowaniem najnowocześniejszych metod biopsji. We wrocławskim ośrodku jako pierwszym w Polsce wykonano unikatowe zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowywaniem systemu elektrofizjologicznego. Dokonał tego zespół Kliniki Kardiologii i Kardiochirurgii ICHS, pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepe’a. Takie zabiegi wykonuje się niezmiernie rzadko, a prof. Tschoepe, na co dzień pracujący w jednym z najbardziej renomowanych europejskich ośrodków kardiologicznych Charité w Berlinie, jest w tej dziedzinie ekspertem światowej klasy.

  Biopsje mięśnia sercowego zawsze obarczone są ryzykiem powikłań, ale szczególnie trudne technicznie są takie zabiegi wykonywane w obszarze lewej komory serca. Z tego powodu przeprowadza się je tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeśli wymaga tego diagnostyka trudnych przypadków i kiedy może przełożyć się ona na decyzje terapeutyczne i zastosowanie leczenia celowanego. Jednym z nich jest podejrzenie sarkoidozy serca, która nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

  Uruchomienie wielodyscyplinarnego zespołu wczesnego reagowania dla chorych w stanie zagrożenia życia spowodowanym wstrząsem sercowopochodnym pozwoliło uratować wiele osób. Tzw. SHOCK-TEAM to grupa do zadań specjalnych.

  – Co 10 zawał serca kończy się wstrząsem kardiogennym – tłumaczy dr hab. Wiktor Kuliczkowski , prof. UMW, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, kierownik Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii USK. – Do takiego wstrząsu może też dojść u chorych z przewlekłymi schorzeniami serca. Połowa z nich umiera. Mimo postępów w kardiologii od lat nie udaje się zmniejszyć tej śmiertelności. Kluczowa w takich przypadkach jest szybka interwencja i zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Niektórzy z tych pacjentów wymagają wspomagania mechanicznego (w tym ECMO), u innych konieczne jest nawet przeszczepienie serca. Nasz ośrodek dysponuje wszystkimi zaawansowanymi metodami, mamy więc możliwości ratowania tych ludzi. By pomóc chorym ze wstrząsem kardiogennym, uruchomiliśmy specjalny system, który pozwala zająć się nimi już na etapie SOR-u. Czas w tym przypadku jest kluczowy.

  Pacjenci ze wstrząsem kardiogennym przywożeni są do USK we Wrocławiu z całego regionu. Na miejscu czeka na nich zespół specjalistów (kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów), który decyduje o metodzie leczenia. Taka organizacja przynosi wymierne efekty. Statystyki za 2023 r. są imponujące. Śmiertelność pacjentów ze wstrząsem kardiogennym, którzy zostali objęci opieką specjalistów „grupy wstrząsowej” IChS obniżyła się do 20 proc. Oznacza to, że udało się uratować życie przeszło połowy pacjentów, dla których wcześniej nie było ratunku.

  Najważniejsi są ludzie


  Instytut Chorób Serca tworzą najbardziej doświadczeni, najlepsi w kraju specjaliści z poszczególnych podspecjalizacji kardiologii i kardiochirurgii. To ważne z punktu widzenia codziennej współpracy i wspólnego, konsyliarnego ustalania sposobu leczenia. W IChS pracuje zespół ekspertów, którzy mają największe w kraju doświadczenie w wybranych zabiegach i operacjach, a także są najczęściej cytowanymi naukowcami w Polsce i na świecie, autorami wytycznych postępowania w różnych chorobach serca rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Instytut współpracuje ponadto ze specjalistami z najlepszych ośrodków na świecie, m. in. Uniwersyteckim Centrum Chorób Serca w Zurychu, Freiburgu, Bostonie, Belgradzie.

   
  Instytut Chorób Serca ma już 5 lat - Wrocławskie Forum Kardiologicznego z nagrodami

  Wrocław, 24 lutego 2024 r.

  Instytut Chorób Serca ma już 5 lat - pierwsza edycja Wrocławskiego

  Forum Kardiologicznego z nagrodami

   

  Na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu piątek i sobota to był czas Wrocławskiego Forum Kardiologicznego. Podczas dwudniowej konferencji na kilku salach odbywały się wykłady, warsztaty, sesje naukowe. Forum połączono z uroczystością 5-lecia Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Po raz pierwszy wręczono nagrody „Przyjaciel Instytutu”, które otrzymali - prof. Marek Ziętek - były rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dr Piotr Pobrotyn - były dyrektor USK we Wrocławiu

  Specjalna nagroda została przyznana jednogłośnie. Jak tłumaczą organizatorzy - „za wkład w budowę jednostki, która ratuje życie nie tylko Dolnoślązaków, ale i mieszkańców najdalszych zakątków Polski”.

  - Bez Panów tego Instytutu by nie było - powiedział prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW, dyrektor IChS.

  Prof. dr hab. Marek Ziętek był rektorem UMW w latach 2012-2019. W drugiej kadencji do grona prorektorów zaprosił prof. Piotra Ponikowskiego, który finalnie zdecydował także o klinicznym powrocie na Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Podjęta wówczas decyzja o zmianie w uniwersyteckiej kardiologii była określana rewolucyjną.

  - Ponad 5 lat temu udało mi się przekonać prof. Piotra Ponikowskiego i prof. Krzysztofa Reczucha, żeby przyszli do naszej Uczelni. Czuję się ojcem chrzestnym tego niezwykłego projektu - mówił prof. Marek Ziętek, nagrodzony tytułem „Przyjaciel Instytutu”.

  Dr Piotr Pobrotyn kierował USK przez 15 lat. Jest doktorem nauk medycznych, absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ukończył studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu w zakresie zarządzania. Gratulując sukcesów, które tworzona pod jego nadzorem jednostka odniosła w tak krótkim czasie, przypomniał, że był to projekt, z którym wiązało się spore ryzyko podjęte i przez ówczesnego rektora, dyrektora, ale też lekarzy, którzy zdecydowali się przejść do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  - Gratuluję tych 5 wspaniałych lat, sukcesu. Bo to ewenement - do tej pory nikomu w ciągu 5 lat nie udało się zbudować takiej potęgi. Dzięki temu Instytutowi Dolnoślązacy dostali coś niesamowitego - leczenie na najwyższym, światowym poziomie - mówi dr Piotr Pobrotyn, drugi z nagrodzonych tytułem „Przyjaciel Instytutu”.

  - Bez wspaniałego zespołu to wszystko by się nie wydarzyło. To ludzie z pasją, utalentowani, oddani swojej pracy i pacjentom. Gdzie będzie Instytut za kolejne 5 lat? To będzie integralna część Uczelni. Miejsce, gdzie pacjentom z chorobami serca specjaliści oferują najlepsze, dostępne na świecie metody leczenia, a dla nas lekarzy będzie to przyjazne, rozwojowe miejsce pracy - mówił podczas uroczystej sesji otwierającej Jubileusz, prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

  Wrocławskie Forum Kardiologiczne to niezwykłe wydarzenie kardiologiczne, podczas którego wykłady i sesje prowadzą wybitni specjaliści z zakresu kardiologii. Wśród gości specjalnych jest  prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

  - Gratuluję Instytutowi wysokiej pozycji w Europie. Niezwykłych osiągnięć. To jest centrum innowacji, gdzie niezwykle efektywnie wprowadza się najnowsze osiągnięcia nauki i oferuje pacjentom leczenie na najwyższym poziomie - mówiła podczas Jubileuszowej Gali prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

  Komitet organizacyjny Forum tworzą prof. Piotr Ponikowski i prof. Krzysztof Reczuch. W sesjach eksperckich bierze udział ponad 300 uczestników.

  To pierwsza edycja forum, którą Instytut Chorób Serca zamierza na stałe wpisać w kalendarz spotkań we Wrocławiu. Ogromną popularnością w tej edycji cieszyła się sesja rezydentów, która będzie już stałym elementem spotkań. W czasie forum lekarze z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podzielą się najciekawszymi przypadkami ostatnich lat.

  Forum to niezwykła okazja, by przypomnieć, że Instytut Chorób Serca - działający w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - powstał 5 lat temu -  w lutym 2019 r. To tu wcielono w życie nowatorską koncepcję tzw. centrów doskonałości, według której pacjent, który trafia do szpitala, powinien być jak najszybciej zdiagnozowany, a następnie objęty specjalistyczną skoordynowaną opieką. Od diagnozy, poprzez właściwą terapię aż do rehabilitacji – wszystko w jednym miejscu, z udziałem wielospecjalistycznego konsylium i w jak najkrótszym możliwym czasie.

  Rok 2021 był przełomowy dla Instytutu, ale przede wszystkim dla najciężej chorych pacjentów z regionu. Ruszył wtedy program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. W ten sposób IChS stał się jedynym dolnośląskim ośrodkiem, w którym przeprowadza się obie te procedury.

  Zgodę Ministerstwa Zdrowia na wykonywania transplantacji wrocławski ośrodek otrzymał jako szósty kraju, 3 lutego 2021 r. Pierwsza na Dolnym Śląsku transplantacja odbyła się niespełna trzy tygodnie później – 25 lutego 2021 r. Dotychczas przeprowadzono ich 137.


  Kontakt dla mediów:

  Katarzyna Sudnik
  Specjalistka ds. kontaktów z mediami
  Dział Marketingu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  tel. kom. 501 328 191| e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Tomasz Król
  p.o. Rzecznik Prasowy
  Biuro Prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
  tel. kom. 662 232 599 | e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


   
  Nowotwory pod lupą

  16.02.2024 r.


  Nowotwory pod lupą - profilaktyka onkologiczna

  w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu  Nawet 2100 Dolnoślązaków rocznie dowiaduje się, że w ich ciele rozwija się nowotwór układu pokarmowego. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku, a jak wiadomo chorych wciąż przybywa. Jak najwcześniejsze wykrycie patologicznych zmian zwiększa szanse na pełne wyleczenie, dlatego niezwykle istotne jest korzystanie przez społeczeństwo z profilaktyki antynowotworowej, w tym programów przesiewowych. Wraz z gościem specjalnym - prof. Janem Miodkiem, który wprowadza nas w zagadnienia związane z profilaktyką - eksperci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wyjaśniają tematykę nowotworów układu pokarmowego oraz realizowanych w USK programów profilaktycznych, w tym najnowszego z nich o nazwie OnkoLupa.


  – Nowotwory przewodu pokarmowego są jednymi z najczęstszych nowotworów. To choroby, którym – w myśl słów Hipokratesa, „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – można zapobiegać m.in. dzięki programom profilaktycznym, które realizowane są w USK. – podkreślił znaczenie profilaktyki Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Sam program profilaktyki polegający na wykonywaniu kolonoskopii i gastroskopii świetnie funkcjonuje u nas w szpitalu, a terminy zapisów dla pacjentów są krótsze niż miesiąc.

  Pierwszy krok? Rozpoznanie
  Jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce jest rak jelita grubego, zajmując trzecie miejsce pod względem liczby zachorowań wśród mężczyzn i drugie wśród kobiet. Nowotwór ten najczęściej powstaje na tle zmian o charakterze polipa, dlatego ważne jest odpowiednio wcześnie wykonanie kolonoskopii przesiewowej. Badanie to jest dostępne bezpłatnie dla pacjentów, którzy ukończyli 50. rok życia i nie mają objawów ze strony przewodu pokarmowego.

  Kolonoskopia pozwala obejrzeć końcowy odcinek przewodu pokarmowego od środka, a także umożliwia usunięcie polipów oraz pobranie wycinka przeznaczonego do dalszej diagnostyki bezpośrednio ze zmian podejrzanych o chorobę nowotworową.

   – Wykonanie kolonoskopii i usunięcie polipów zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 90 proc., dlatego warto o siebie zadbać, zanim wystąpi choroba – przekonuje dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Objawami niepokojącymi, które powinny skłonić do wykonania kolonoskopii są: krwawienie z odbytu, niedokrwistość, zmiana rytmu wypróżnień (np. zaparcia lub biegunki) oraz niezamierzone chudnięcie.

  Nie tylko jelito grube
  Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku, ograniczonymi obszarowo tylko do Dolnego Śląska, rocznie nawet 2100 mieszkańców regionu słyszy diagnozę nowotworu układu pokarmowego. Ze względu na częstość występowania stosunkowo najwięcej mówi się o raku jelita grubego, ale oprócz niego mieszkańcy naszego regionu chorują na nowotwory przełyku, raka żołądka, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nowotwory jelita cienkiego.

  Wczesna diagnostyka nowotworów układu pokarmowego powinna stanowić kluczowy element w strategii zdrowotnej naszego społeczeństwa. Zrozumienie, że wczesne wykrycie patologicznej zmiany może znacząco zwiększyć szanse na pełne wyleczenie, jest fundamentem naszych działań. – Nowotwory układu pokarmowego na wczesnym etapie zaawansowania nie powodują występowania objawów. Obecność tzw. objawów alarmowych, do których należą m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego czy niezamierzony spadek masy ciała, zwykle świadczy o zaawansowanej chorobie, która jest związana z gorszym rokowaniem. Stąd też dąży się do wykrywania nowotworów na wczesnym etapie zaawansowania i stanów przednowotworowych. Wykonuje się tzw. badania przesiewowe, które w przypadku raka jelita grubego mają postać kolonoskopii czy testu na obecność krwi utajonej w kale.
  – tłumaczy dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii USK we Wrocławiu. – Wystąpienie niepokojących objawów tj. krwawienie, spadek masy ciała, ból czy zmiana charakteru przewlekłych dolegliwości powinny być wskazaniem do konsultacji lekarza. Lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badań i ich rodzaju.

  Kluczem profilaktyka
  Specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreślają wagę edukacji i promowania zdrowego stylu życia jako formy profilaktyki. Zmiany w diecie, w tym ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i zwiększenie zawartości błonnika w codziennym menu, mogą znacząco obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów układu trawiennego.

  Działania te, wsparte przez liczne programy profilaktyczne, mają na celu nie tylko zmniejszenie incydentów nowotworowych, ale również podniesienie ogólnej jakości życia i zdrowia naszego społeczeństwa.

  – Warto czasem wgryźć się w etymologię słów. Czasem te pierwotne znaczenia, te pierwotne rdzenie słowne, pozwalają lepiej nam sobie uświadomić o co chodzi. Profilaktyka, gdyby tak zdefiniować profilaktykę słownikowo, to trzeba by powiedzieć, że jest to jakiś zespół środków, zespół działań, który sprzyja zapobieganiu wszelkim chorobom. Ono przyszło do nas bezpośrednio z języka francuskiego, ale jego źródłosłów jest grecki. I właśnie to sięgnięcie do tego źródłosłowu greckiego jest bardzo ważne. Profilaxis, czyli to słowo matka, po grecku to tyle co ostrożność – tłumaczył znaczenie słowa profilaktyka prof. Jan Miodek. – A co to znaczy być ostrożnym? To znaczy być rozważnym, być przewidującym. Uprzedzić, wyprzedzić. Zatem nasze profilaktyczne działania sprawdzające zmierzają ku czemu? Zmierzają ku temu, aby to paskudztwo, które tam chce się nam w naszym wnętrzu zalęgnąć, żeby je uprzedzić, żeby wygrać z nim. I to jest sens badań profilaktycznych.

  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu już od kilku lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

  – Badanie kolonoskopowe realizowane w ramach akcji przesiewowej naprawdę ratuje życie. Wykonanie takiego badania jest bezpłatne, pozwala na szybką ocenę stanu jelit pacjenta i nie stanowi nadmiernego obciążenia jego organizmu. Do udziału w programie wczesnego wykrywania raka jelita grubego zapraszamy osoby w wieku 50-65 lat, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. Jednocześnie informujemy, że osoby w przedziale wiekowym 40-65 lat, u których w historii najbliższej rodziny pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwór jelita grubego, również mogą wziąć udział w prowadzonej przez nas akcji – przedstawił założenia programu przesiewowego
  dr n. med. Jarosław Wierzbicki, kierownik Pracowni Endoskopowej USK we Wrocławiu. – Do zgłoszenia się do nas powinny zmobilizować nas w szczególności objawy takie jak krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, uporczywe zaparcia, biegunki, ołówkowate stolce oraz niedokrwistość.
  Czekamy na Państwa pod dedykowanym numerem 885 853 045.

  Robot, nie rak – nowoczesne metody leczenia

  Choroby onkologiczne związane z układem pokarmowym stanowią coraz poważniejsze wyzwanie zdrowotne w Polsce. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowalności zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Operacje raka jelita grubego mogą być wykonywane przy zastosowaniu kilku technik, których wybór jest dostosowany do indywidualnych potrzeb leczniczych danego pacjenta. Wspomniane metody zabiegowe to chronologicznie metoda otwarta, metoda laparoskopowa, a obecny trend w chirurgii skupia się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii małoinwazyjnych np. takich jak system robotyczny da Vinci.

  – Przez ostatnich 10–20 lat obserwujemy wyraźne zwiększenie zachorowalności na raka jelita grubego, zarówno u ludzi starszych, jak i u młodszych osób. Do tej pory w przypadku operacji jelita grubego najczęściej stosowaną metodą, praktycznie w 80 proc., była metoda laparoskopowa, a wcześniej także metoda otwarta. Równoległy rozwój chirurgii robotycznej sprawia, że jest ona wykorzystywana do zabiegów urologicznych, ginekologicznych, otolaryngologicznych ale również ma szerokie zastosowanie w chirurgii raka jelita grubego, dlatego dołączamy do światowego trendu – mówił prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

  Operatorzy zwracają uwagę na precyzję, delikatność i pole widzenia systemu da Vinci, które jest prezentowane w trzech wymiarach i 16-krotnym powiększeniu. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą opuścić szpital i wrócić do domu już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu.

  Zaawansowany system robotyczny da Vinci został wprowadzony do USK we Wrocławiu w lipcu 2023 r. W związku z wprowadzoną w Polsce refundacją operacji robotycznych w leczeniu raka prostaty początkowo wykorzystywany w operacjach uroonkologicznych, teraz jego zastosowanie rozszerzone zostało na pacjentów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, którzy mierzą się z rakiem jelita grubego. Właśnie wykonano 10 zabieg.

  Onkolupa – nowotwory jelita grubego pod lupą
  By ułatwić pacjentom dostęp do informacji nt. profilaktyki nowotworów oraz nowoczesnych metod ich leczenia, zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej naszego szpitala przygotował cykl spotkań online pod nazwą „OnkoLupa”. Webinary te to przestrzeń, w której można zdobyć wartościową wiedzę bezpośrednio od lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów układu pokarmowego.

  Najbliższe spotkanie z udziałem gościa specjalnego – prof. Jana Miodka, już 22 lutego 2024 roku o 19:00. Podczas spotkania eksperci opowiedzą o programie profilaktycznym i odpowiedzą na pytanie - kto, jak i w jakim wieku powinien zgłosić się do programu? Poruszony zostanie również temat obciążeń genetycznych dotyczących raka jelita grubego. W szczególności kto powinien zrobić sobie badania genetyczne oraz czym różnią się od badań genetycznych samego nowotworu.
   
  Światowy Dzień Walki z Rakiem

  04.02.2024 r.


  4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.  W tym dniu skupiamy się na podnoszeniu świadomości na temat raka, jego profilaktyki, diagnostyki i leczenia. To doskonała okazja, aby zrozumieć, jak ważne jest wczesne wykrywanie nowotworów oraz jakie metody są dostępne w walce z tą chorobą.

  Specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego są gotowi podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w pełnym zakresie zagadnień związanych z onkologią, włączając w to:*

  • nowotwory piersi, na samym Dolnym Śląsku diagnozuje się co roku blisko 2000 przypadków (wliczając rak sutka),
  • białaczki, blisko 2400 diagnozowanych przypadków,
  • czerniaki, blisko 300 zachorowań,
  • nowotwory skóry (bez czerniaków), blisko 1000 przypadków,
  • nowotwory otolaryngologiczne, blisko 500 przypadków, z których aż 69% to zachorowania wśród mężczyzn,
  • nowotwory układu trawiennego, około 2100 zachorowań, z niewielką przewagą zachorowań w przypadku mężczyzn
  (włączając w to 361 przypadków nowotworów trzustki),
  • nowotwory ginekologiczne, prawie 1000 zachorowań,
  • nowotwory męskie, prawie 1900 przypadków zachorowań.

  * dane statystyczne z 2020 roku na podstawie Krajowego Rejestru Nowotworów, ograniczone obszarowo do Dolnego Śląska

  Jako szpital zaprosiliśmy media do rozmów z naszymi ekspertami, którzy pomogli dziennikarzom przygotować wartościowe materiały.

  - Najczęstszym nowotworem jest rak jelita grubego – tłumaczy dr Radosław Kempiński z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii we Wrocławiu. Warto się badać. Objawy się dosyć późne i podstępne, a pierwszym z nich może być krwawienie z jelita grubego. Badania, które wykonuje się w celu diagnostyki to kolonoskopia wykonana w odpowiednim wieku lub test na obecność krwi utajonej w kale. Profilaktykę kolonoskopową zaczynamy zazwyczaj po 50-tym roku życia, chyba że w rodzinie występuje rak jelita grubego, wtedy powinniśmy zacząć badać się znacznie wcześniej. Standardowe badania wykonujemy co 10 lat. W przypadku pojawienia się przypadku w wywiadzie rodzinnym, co 5 lat. Zależy to od tego, co znajdziemy w wynikach pacjentów. Jeśli są polipy, to muszą być one usunięte i nałożony nadzór endoskopowy. Jeśli nie znajdziemy nic, to racjonalnym momentem jest kolejne 10 lat. Jeśli chodzi o młode osoby, to muszą one obserwować swój organizm, zwracać uwagę na obecność krwi w stolcu, krwawienia z odbytu, niepokojących objawów utraty masy ciała czy stany podgorączkowe i wziąć pod uwagę swoją rodzinę – zmiany u najbliższych członków rodziny. W razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem, bo on ukierunkuje diagnostykę. Badań endoskopowych nie należy się bać.

  Wspólnie możemy działać, aby zwiększyć świadomość i wsparcie dla osób zmagających się z rakiem. Pamiętajmy, że każdy ma wpływ na walkę z tą chorobą.

  – Ważna jest profilaktyka i na tym nam zależy. Leczenie to już jest konsekwencja występowania nowotworu, a nam zależy na tym, aby tego nowotworu nie było, stąd też taka liczba programów profilaktycznych. Ważne jest to, aby zmienić swój styl życia, który uwarunkowuje mniejsze ryzyko występowania tego nowotworu, a przede wszystkim występowania polipów, które są stanem przednowotworowym. Styl życia nie powinien być jedynie siedzący i powinniśmy zadbać o dobre odżywianie się. Nasza dieta musi być bogata w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, różnego rodzaju otręby. Dodatkową rzeczą jest unikanie mięsa czerwonego do 2-3 razy w tygodniu w mniejszych ilościach, co może nas uchronić przed ryzykiem występowania raka. Są takie osoby, które mają predyspozycje genetycznie i są narażone na zachorowanie mimo prowadzenia względnie zdrowego trybu życia, co tym bardziej nie zwalnia nas z profilaktyki - tłumaczy dr Małgorzata Reszczyńska, lekarz i starszy asystent w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii we Wrocławiu.

  Światowy Dzień Raka to okazja, aby wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi chorobą nowotworową, a także podnieść świadomość na temat profilaktyki i leczenia. Rak to nie wojna, to etap życia, który można pokonać. Dlatego ważne jest, aby dbać o zdrowy styl życia, regularnie wykonywać badania i nie bać się diagnozy.

  Przykładem jest pacjent Pan Jan, który podzielił się z nami swoją historią.

  – Zaczęło się 20 lat temu, gdy poszedłem na badania profilaktyczne. Wtedy to znajoma namówiła mnie, żeby się zbadać i całe szczęście, bo wtedy okazało się, że jestem zagrożony. Trzy razy miałem usuwane polipy. Polipy mogą przekształcić się w nowotwór, więc badam się regularnie, aby uniknąć choroby. Dzięki temu, że badam się regularnie, nie mam poważniejszych powikłań. Mam obecnie 77 lat i czuje się dobrze. Badania są bardzo proste. Trzeba zgłosić się do szpitala, umówić się na termin. Badania przechodziłem w znieczuleniu i nie są to badania bolesne.

  W dniu Światowego Dnia Walki z Rakiem zachęcamy do:

  • regularnych badań i wizyt kontrolnych u lekarza, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu raka.

  • zdrowego stylu życia, tj. unikania palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, wprowadzenia zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej mogącej zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

  • wsparcia chorych, którzy mogą potrzebować wsparcia emocjonalnego i fizycznego.

  Pamiętajmy, że walka z rakiem wymaga zaangażowania całego społeczeństwa.
  Razem możemy przeciwdziałać tej chorobie i pomóc osobom dotkniętym rakiem.


   
  Wybór Rektora

  02.02.2024 r.


  Wybór dokonany.

  W kadencji 2024-2028 rektorem Uniwersytetu Medycznego

  we Wrocławiu będzie ponownie prof. Piotr Ponikowski.

  Był jedynym kandydatem.

  W czasie pierwszej kadencji elekta Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu awansował w międzynarodowych rankingach, będąc najwyżej notowaną polską uczelnią medyczną. Była to kadencja pełna wyzwań – prof. Ponikowski zarządzał w czasie pandemii, kryzysu na Ukrainie i problemów ekonomicznych. W tym czasie z wrocławskiej uczelni popłynął impuls do dyskusji o jakości kształcenia w zawodach medycznych, z powodzeniem zrealizowany został także projekt utworzenia filii w Wałbrzychu – wniosek jako jeden z nielicznych uzyskał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W ostatniej ewaluacji Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskał ocenę A we wszystkich zgłoszonych do oceny dyscyplinach. Systematycznie rozwijał też bazę kliniczną – uruchamiając w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Centrum Robotyczne i pozyskując blisko pół miliarda złotych na inwestycję w Centrum Pediatrii i Centrum Hematoonkologii Dorosłych.

  – Jakimi słowami chciałbym opisać naszą uczelnię i nasz szpital w perspektywie najbliższych lat? Jako miejsce, które stwarza możliwości rozwoju, inspiruje, jednocześnie działa sprawnie, przyjaźnie i daje nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa – podkreślał prof. Piotr Ponikowski w swojej prezentacji wyborczej. Dużo mówił o innowacjach a także inwestycjach zapowiadając powstanie Centrum Dydaktyki Klinicznej przy ul. Borowskiej czy Centrum Egzaminów Medycznych w tak zwanym starym kampusie. Zwrócił także uwagę na konieczność modyfikacji strategii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, by jeszcze lepiej odpowiadała na kluczowe wyzwania systemu ochrony zdrowia.

  2 lutego elektorzy poparli przedstawiony program przyznając rektorowi mocny mandat zaufania. Prof. Piotr Ponikowski jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, był senatorem i Prorektorem ds. nauki swojej Alma Mater. Stworzył w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Instytut Chorób Serca, którego jest dyrektorem. W ciągu dwóch lat jednostka stała się jednym z kluczowych ośrodków transplantacji serca w Polsce. To uznany na całym świecie kardiolog, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, od wielu lat jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata. W wolnym czasie biega, wśród jego sportowych marzeń czołowe miejsce zajmuje korona maratonów świata.

  źródło: UMW / Fot. Tomasz Walów
   
  Wyremontowane pokoje

  25 stycznia 2024 r.


  Wyremontowane pokoje socjalne już dostępne dla rodziców

  pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii

  i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu  Dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” organizowanej przez Fundację Polsat, wyremontowano 11 pomieszczeń socjalnych w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (Przylądek Nadziei). Zmodernizowane pomieszczenia umożliwią bardziej komfortowy pobyt w szpitalu rodziców i opiekunów dzieci przebywających w oddziałach onkologicznych, w czasie leczenia małych pacjentów.

  Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest jedną z największych w Polsce wysokospecjalistycznych placówek, która leczy dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz schorzeniami układu krwiotwórczego. Warte uwagi jest to, że obecnie to największy w Polsce ośrodek hematologii i onkologii dziecięcej. Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod terapii, wyleczalność ostrych białaczek limfoblastycznych i chłoniaków nieziarniczych wynosi ponad 80 proc., a chłoniaków ziarniczych ponad 95 proc. W 2022 roku została wykonana rekordowa liczba dziewięćdziesięciu procedur w Oddziale Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – to trzecie miejsce w Europie po Rzymie i Londynie. Klinika – jako pierwsza i jedyna w kraju – otrzymała certyfikat, który pozwala leczyć dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną za pomocą terapii genowej CAR-T. W 2022 – także rekordowo – zostało przeprowadzonych 11 terapii CAR-T.

  Leczenie małych pacjentów Kliniki jest procesem długotrwałym i często wiąże się z koniecznością równoczesnego pobytu rodziców i opiekunów, w niektórych przypadkach nawet przez kilkanaście miesięcy. Właśnie dlatego przestrzenie socjalne takie jak nowoczesne kuchnie czy różne pomieszczenia zapewniające komfortowy pobyt rodzicom i opiekunom dzieci są niezwykle ważne. Chcemy by pacjenci i ich bliscy przebywając w USK we Wrocławiu czuli się – na tyle, na ile jest to możliwe - jak w domu.

  – Tak naprawdę to powodzenie w procesie leczenia to nie tylko łóżka, to nie tylko sale operacyjne, ale to też pomieszczenia socjalne, które pomagają w procesie terapii. To jest bardzo ważne w szczególności dlatego, że zadbanie o tę przestrzeń jest trudne, ponieważ w pozyskiwaniu wszelkich środków na modernizację, rozbudowę, czy przebudowę unowocześnienie szpitala wszystkim kojarzy się właśnie z łóżkami, z drogim sprzętem i prawie zawsze jest skupione na tych rzeczach, które są bezpośrednio związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Aspekty związane z opiekunami na ogół są kwestią drugoplanową i zawsze trudniej o nie zadbać, dlatego tym bardziej chcemy podziękować Fundacji Polsat za udzielone wsparcie – mówi Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  – To, jak ważna jest bliskość rodziców podczas pobytu dziecka w szpitalu nie ulega wątpliwościom. Stres, nowe środowisko i trud walki o zdrowie wpływa na samopoczucie pacjentów, ale też całej rodziny, dlatego w ramach akcji zdecydowaliśmy się, aby wyremontować pokoje socjalne w których mogą być przygotowywane posiłki – podkreśla Krystyna Aldridge-Holc, prezes zarządu Fundacji Polsat. Założeniem było stworzenie przyjaznego środowiska do walki o zdrowie dla całej rodziny. Na ścianach odnowionych pomieszczeń zawisły fundacyjne motyle. Obcowanie z tymi stworzeniami budzi uśmiech zarówno u dzieci jak i dorosłych, a ich obecność może zwiastować nadzieję.

  – Śmiało mogę powiedzieć, że za nami wielki dzień, przede wszystkim dla opiekunów naszych pacjentów. To właśnie oni będą korzystać ze świeżo wyremontowanych pomieszczeń socjalnych. Bardzo dziękuję Fundacji Polsat za tę fantastyczną akcję i za darowiznę, dzięki której pomieszczenia dla rodziców nie tylko zostały odnowione ale też zyskały nowy sprzęt i nowe meble. Ten gest jest dla nich bardzo ważny, spędzają tutaj bardzo dużo czasu, czasami wiele miesięcy a nawet lat. To nie tylko leki, to nie tylko lekarze, to nie tylko procedury, nie tylko przeszczepy, ale również to miejsce i cała ta otoczka jest bardzo ważna w całym procesie terapeutycznym. Nasze miejsce jest dla nich drugim domem, teraz ta namiastka domu jest jeszcze bardziej przyjazna – zaznacza prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii, Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  „Podaruj Dzieciom Słońce” to akcja, która od 1999 roku angażuje Polaków do tego, by w prosty sposób wspierać inicjatywy dobroczynne. Tu każdy mógł przyłączyć się do pomagania – wystarczyło w sklepach Carrefour kupić produkty P&G, a część zysku z ich sprzedaży trafiła do Fundacji Polsat. W tym roku środki zebrane w ramach akcji zostały przeznaczone na remont jedenastu specjalnych pokojów, z których korzystać mogą rodzice i opiekunowie przebywający w oddziałach onkologicznych podczas choroby swoich podopiecznych.

  – Pobyt w szpitalu to bardzo trudny czas, nie tylko dla małych pacjentów, ale także dla ich opiekunów. Chcemy stworzyć im warunki choć trochę przypominające dom, stąd współpraca z Fundacją Polsat i wsparcie finansowe remontu Pokoi Socjalnych. Dziękujemy sieci Carrefour i jej klientom za udział w tym projekcie – powiedziała Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

  W ramach przedsięwzięcia modernizacji zostało poddanych jedenaście pomieszczeń socjalnych w budynku Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we wrocławskim USK. Remont obejmował zarówno prace budowlane i wykończeniowe, jak i wyposażenie w niezbędne umeblowanie, biały montaż oraz drobny sprzęt AGD.

  Więcej informacji:
  Stefan Augustyn
  Pełnomocnik Dyrektora ds. Komunikacji/
  Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu

  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  tel. +48 885 835 033, 71 733 10 56

   
  Ogólnopolski Dzień Transplantacji

  Ogólnopolski Dzień Transplantacji – rozmowy o darze życia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym  W przededniu Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w czasie briefingu prasowego podsumował swoje osiągnięcia w dziedzinie transplantacji. Wydarzenie stało się okazją do zaprezentowania sukcesów szpitala w 2023 roku, ugruntowując jego pozycję jako lidera w dziedzinie transplantologii w Polsce. Drugi rok z rzędu USK przoduje w Polsce w liczbie przeprowadzonych transplantacji serca u dorosłych, realizując aż 46 takich zabiegów w samym 2023 roku.

  W ubiegłym roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu kontynuował dynamiczny rozwój programu transplantacji serca, co potwierdziło status najintensywniej rozwijającego się ośrodka przeszczepowego w kraju. Drugi rok z rzędu USK przodował w Polsce w liczbie przeprowadzonych transplantacji serca u dorosłych, realizując aż 46 takich zabiegów w samym 2023 roku. Od 2021 roku, w rekordowo krótkim czasie, specjaliści USK przeszczepili aż 133 serca.

  Przeszczepienia serca to jednak tylko część spektrum działalności transplantacyjnej USK. W 2023 roku przeprowadzono również 63 transplantacje nerek, w tym 8 od żywych dawców, oraz wykonywano transplantacje wątroby, co dowodzi wszechstronności i wysokiej kompetencji medycznej zespołu.

  – Pierwszy przeszczep nerki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu miał miejsce już w 1983 r. Od tego czasu przeszczepiliśmy ponad 2.500 nerek. Od 1993 roku realizujemy również transplantacje wątroby. Udało nam się pomóc już kilkuset pacjentom. Kontynuujemy to nadal, rozwijamy dawstwo rodzinne. Jesteśmy ośrodkiem, który jest w czołówce w kraju, jeśli chodzi o przeszczepienia rodzinne nerek od żywych dawców. W ostatnim roku zrealizowaliśmy 8 takich zabiegów, to jest zdecydowanie duży sukces w naszym kraju. Od trzech lat prowadzimy także kolejną dziedzinę transplantologii czyli kardiochirurgię i przeszczepienia serca. W tamtym roku to 46 zrealizowanych zabiegów. Szpital USK jest wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o przeszczepy narządowe w naszym kraju, jest to priorytetowa nasza działalność, bo medycyna transplantacyjna to medycyna uniwersytecka – tłumaczy prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK.

  Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć w USK był przeprowadzony w 2022 r. zabieg retransplantacji serca połączony z jednoczasowym przeszczepieniem nerki, czyli ponowne przeszczepienie serca u pacjenta, u którego wcześniej wykonano transplantację tego organu, dodatkowo połączone z przeszczepieniem nerki. Zabieg powtórzyliśmy również w roku ubiegłym. To dowód na wyjątkowe umiejętności i doskonałe zgranie zespołów anestezjologów, nefrologów, kardiologów oraz chirurgów.

  – To był bardzo dobry rok, jeżeli chodzi o transplantologię. Bezwzględna liczba transplantacji, która została wykonana w naszym kraju jest rekordowa. Bardzo nas cieszy, że mieliśmy bardzo duży własny udział w tym sukcesie. Cieszymy się, że wieloletnia praca nad tym, żeby zgłaszalność dawców poprawiła się, przynosi wymierne efekty. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że my powiemy, że już dość się narobiliśmy i już nie musimy podtrzymywać zainteresowania tym zagadnieniem. Tutaj można na nas liczyć, bo niestety to jest taki temat, o którym trzeba mówić – podkreśla znaczenie świadomości społeczeństwa na temat dawstwa narządów prof. dr hab. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.

  – Oczywiście sukces nie bierze się znikąd. Razem z profesorem Zakliczyńskim zostaliśmy zaproszeni z ośrodka zabrzańskiego, w którym byliśmy szkoleni. Ja osobiście miałem szansę uczestniczyć w pierwszym wykonanym w Polsce przeszczepie przez prof. Zbigniewa Religę, 5 listopada 1985 r. To dało efekt w postaci liczby i jakości, bowiem również ilość powikłań, które towarzyszą naszym operacjom jest na tyle mała, że plasujemy się na pierwszym miejscu. Największą satysfakcją jest to, że koledzy kardiolodzy dzwoniący z Dolnego Śląska mówią, że w końcu mamy swój ośrodek, który przyjmuje chorych i nie umierają oni w kolejce, oczekując na przeszczep w Warszawie, Zabrzu czy Krakowie, tylko są bieżąco przyjmowani we Wrocławiu – mówi dr Roman Przybylski, kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK.

  Jak przyznają specjaliści z USK organizacja programu transplantacji to wyzwanie.
  – To było ogromne wyzwanie zarówno logistyczne, jak i naukowe dla nas. Dodatkowo musimy mieć świadomość tego, że opieka anestezjologiczna to w pierwszym rzędzie jest bardzo często również opieka nad dawcą narządów, bo to też ma ogromne znaczenie czy donator będzie w optymalnym stanie do przeprowadzenia procedury. Wreszcie bardzo skomplikowana opieka okołoperacyjna, bo to nie tylko znieczulenie do zabiegu operacyjnego, ale równie kluczowym aspektem jest prowadzenie tych pacjentów we wczesnym okresie po przeszczepieniu. Wymagają oni czasami również różnych metod wspomagania hemodynamicznego. To jest ogromny zakres wiedzy, zaangażowania, empatii a przede wszystkim zrozumienia i współpracy z zespołem. To jest rzeczywiście klasyczny przykład takiego działania interdyscyplinarnego – wyjaśnia prof. dr hab. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

  A przeprowadzenie transplantacji to jest głównie walka z czasem.
  – Nie byłoby tych wszystkich wydarzeń bez zespołu i dziesiątek innych osób. Trzeba byłoby zrobić bardzo długi sznur rąk, ponieważ jest to około stu osób, które uczestniczą w tych zabiegach. Natomiast z okazji przypadającego 26 stycznia święta chciałbym, abyśmy także nie zapomnieli, że nie byłoby tego dnia bez donacji. Nie mówimy tylko tutaj o świadomości społecznej, którą wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia będziemy budować wśród młodzieży. Pragnę także powiedzieć o tych wszystkich zespołach anestezjologicznych w całej Polsce, które zgłaszają dawców oraz muszą naprawdę poświęcić ogrom swojej pracy i zaangażowania, aby utrzymać te narządy w odpowiedniej kondycji, aby nasz zespół zdążył dojechać i udało się uratować naszego pacjenta – mówi Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantacji w USK we Wrocławiu.

  Warto dodać, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu nie ograniczał się jedynie do transplantacji organów. Dużą część przeprowadzonych procedur stanowiły transplantacje tkankowe, w tym kilkadziesiąt przeszczepień rogówki w Klinice Okulistyki oraz liczne procedury przeszczepowe w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, jak również w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK.

  Rok 2023 w USK był również czasem intensywnego wsparcia dla pacjentów z innych ośrodków, dzięki aktywnemu zgłaszaniu dawców i realizacji setek transplantacji na terenie całego kraju. Działania te, wsparte kampaniami społecznymi i wzrostem świadomości społecznej na temat dawstwa, przyczyniły się do dawania szansy na nowe życie dziesiątkom osób. Nieocenione było również zaangażowanie anestezjologów, których często tytaniczna praca umożliwiła osiągnięcie tych wyjątkowych wyników.

  Dla sukcesu polskiej transplantologii niezwykle istotna jest świadomość społeczeństwa w zakresie donacji organów i związanej z nią świadomej zgody na dawstwo. Dlatego Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu został partnerem akcji „Zgoda to dar życia. Tak chcę być dawcą”, realizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia. Założeniem inicjatywy jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia zgody na przeszczepienie. Miasto zachęca do wyrażania świadomej zgody, która po śmierci może pomóc uratować życie nawet 7 osobom. W ramach kampanii prowadzone są również akcje edukacyjne z udziałem Agnieszki Nowak, mamy 17-letniego Szymona, który zmarł nagle w ubiegłym roku a dzięki wcześniej wyrażonej przez niego zgodzie na bycie dawcą, możliwe było uratowanie życia 6 osób oraz Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantacji USK we Wrocławiu.

  – Bardzo cieszymy się, że mamy we Wrocławiu tak prężnie rozwijający się uniwersytecki ośrodek, w którym mogą być wykonywane również transplantacje serca, bo to jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców Wrocławia. Włączyliśmy się w kampanię społeczną „Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą”, ponieważ uważamy, że właśnie edukacja, informowanie rzetelne mieszkańców Wrocławia o możliwościach, o sprawdzonych metodach leczenia i terapii jest jednym z podstawowych naszych zadań. Pomimo tego, że istnieje pewne domniemanie zgody, to uważamy, że posiadanie potwierdzenia świadomej zgody na zostanie dawcą, np. w formie Wrocławskiej Karty Dawcy jest bardzo istotne. Przygotowane przez nas karty pobrało już tysiąc osób, a mamy takich kart o wiele więcej – zachęca Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

  Jak zapowiadają przedstawiciele USK placówka planuje dalszy rozwój swoich programów transplantacyjnych i umacnianie pozycji lidera w dziedzinie transplantologii w Polsce. Podczas spotkania z mediami podkreślono znaczenie współpracy między specjalistami różnych dziedzin oraz potrzebę dalszego promowania świadomego dawstwa organów.

  – Jesteśmy dumni z całych zespołów medycznych, które odpowiadają za prowadzenie programów transplantacji. To jest wielki sukces, że z każdym rokiem zwiększamy ilość transplantacji. Choć w czasie pandemii koronawirusa, program transplantacyjny w całej Polsce zaliczył wyraźny spadek, teraz mamy kolejne miesiące po tym, jak te straty związane z tym, że te programy nie mogły być realizowane, odbudowujemy. To jest olbrzymia szansa dla pacjentów. Tak naprawdę Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, który posiada taką szeroką gamę specjalistów i jest jednym z niewielu ośrodków, w których można prowadzić na takim poziomie program transplantacyjny. A stanowi on element szerszej strategii rozwoju naszego szpitala. Możemy ją skrócić do trzech aspektów – dbanie o personel, szkolenie personelu i możliwość jego rozwoju – podkreśla Marcin Drozd, dyrektor USK we Wrocławiu.

  Więcej informacji:
  Stefan Augustyn
  Pełnomocnik Dyrektora ds. Komunikacji/
  Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu

  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  tel. +48 885 835 033, 71 733 10 56
   
  Specjaliści USK zagrają dla WOŚP – aukcje i bezpłatne badania dla pacjentów

  Wrocław, 19 stycznia 2024 r.

   

  Specjaliści USK zagrają dla WOŚP – aukcje i bezpłatne badania dla pacjentów

   

  W dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę, 28 stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zostanie zorganizowana Biała Niedziela, w trakcie której najmłodsi pacjenci bez skierowania będą mogli skorzystać z porad, badań i konsultacji aż 13 specjalistów z obszaru pediatrycznego. W poniedziałek, 22 stycznia rusza rejestracja pacjentów.

   

  Porady, badania i bezpłatne konsultacje, na które nie jest potrzebne skierowanie będą realizowane w niedzielę, 28 stycznia w prawie 15 gabinetach specjalistycznych z obszaru pediatrycznego. Od poniedziałku, 22 stycznia w godz. 12.00-14.00 pod wskazanymi numerami telefonów rodzice i opiekunowie będą mogli umówić wybraną wizytę dziecka u specjalisty.

   

  HARMONOGRAM BIAŁEJ NIEDZIELI W USK (kompleks ul. Borowska 213)

   

  Rejestracja w dniach 22-26 stycznia w godz. 12.00-14.00, Konsultacje w niedzielę, 28 stycznia

   

  • Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi – tel. do rejestracji 71 734 3730 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje laryngologa dziecięcego w godz. 10.00–14.00.
  • Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej - tel. do rejestracji 71 736 4900 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje: urologa dziecięcego w godz. 10.00–14.00, chirurga w godz. 10.00–14.00, ortopedy dziecięcego w godz. 10.00–14.00.
  • Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych tel. do rejestracji 71 770 3117 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje: endokrynologa dziecięcego w godz. 10.00–14.00; pediatry genetyka w godz. 12.00–14.00.
  • Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia – tel. do rejestracji 71 770 3045 w godz. 12.00–14.00; niedzielne porady gastroenterologa – ocena nawyków żywieniowych u dzieci, ocena odżywienia i niedoborów w godz. 10.00–14.00.
  • Klinika Neonatologii – tel. do rejestracji 71 733 1500 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje neonatologa w godz. 10.00–14.00.
  • Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej (Przylądek Nadziei, wejście od ul. Weigla) – tel. do rejestracji 885 802 586 w godz. 12.00–14.00; niedzielne badania przesiewowe onkologii dziecięcej w godz. 12.00–14.00.
  • Klinika Dermatologii – tel. do rejestracji 71 770 3091 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje: kardiologa dziecięcego w godz. 10.00–12.00; alergologa dziecięcego w godz. 10.00–14.00.
  • Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii – tel. do rejestracji 71 784 2286 w godz. 12.00–14.00; niedzielne badania przesiewowe zmian skórnych u dzieci 10.00–14.00.
  • Klinika Angiologii i Chorób Wewnętrznych tel. do rejestracji 71 733 2200 w godz. 12.00–14.00; niedzielne konsultacje angiologa (ocena obrzęków, również u pacjentów dorosłych) w godz. 10.00–14.00.

   

  Nie zabraknie również udziału USK w licznych aukcjach przygotowanych i wystawionych przez Sztab WOŚP przy Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Od niedawna można wylicytować kurs laparoskopii z prof. Dariuszem Patkowskim, lekcję kardiologii inwazyjnej i wizytę w pracowni hemodynamiki pod okiem prof. UMW Wiktora Kuliczkowskiego, ćwiczenia na symulatorze chirurgii robotycznej da Vinci z prof. UMW Bartoszem Małkiewiczem w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej, czy w Klinice Dermatologii zwiedzanie Muzeum Mulaży idealnie odwzorowujących choroby skóry.

   

  Wśród wielu aukcji warto zwrócić również uwagę na te bardziej osobiste np. mini kurs narciarstwa biegowego w Górach Izerskich z prof. Mariuszem Kusztalem z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej, sparing w tenisa ziemnego z dr Magdaleną Kübler, kierownik Dziekanatu Wydziału Lekarskiego UMW, czy też tradycyjny już trening biegowy z prorektorem Uniwersytetu Medycznego prof. Tomaszem Zatońskim. Pełna lista aukcji dostępna jest tu: https://bit.ly/WOSPUMW

   

  ***
   

  WOŚP dla płuc – ekspert: to realny problem

   

  32. finał WOŚP zaplanowano na niedzielę, 28 stycznia pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Na to, że hasło „Płuca po pandemii” jest jak najbardziej aktualne wskazują również specjaliści z USK.

  W czasie pandemii pacjenci, którzy trafiali na oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w 98% byli poddawani wentylacji mechanicznej. Część z nich nawet przez kilka tygodni. Czasami problemy były nieodwracalne i dochodziło do ciężkiego uszkodzenia funkcji płuc. Część osób była tak ciężko chora, że nie można ich było poddawać wentylacji mechanicznej – pacjenci ci byli poddani oksygenacji pozaustrojowej. Ci, których udało się odłączyć od respiratora byli przekazywani do Centrum Rehabilitacji, ponieważ ciężka choroba płuc wcale nie oznacza problemów tylko płucnych, ale i ogólnoustrojowe – tłumaczy prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i dodaje: – Odległe konsekwencje są rzeczywiście widoczne. Nie oszukujmy się, część pacjentów z tzw. „long COVID” to dziś osoby z niepełnosprawnością. To spora grupa osób, które wymagają ciągłej rehabilitacji oddechowej i potrzebują wysokospecjalistycznej oraz zaawansowanej pomocy. Do dziś zgłaszają się do nas pacjenci z zapaleniem płuc, u których widać wtórne zwłóknienie płuc jako konsekwencje ciężkiego przebiegu COVID. W mojej ocenie w tej chwili ważna jest inwestycja w stworzenie dla pacjentów, którzy przeszli ciężkie zakażenie, ośrodków rehabilitacyjnych wentylacji mechanicznej, bazy wiedzy, edukacji dla pacjentów, a także poprawienie diagnostyki oraz wczesnej rehabilitacji.   

   

  32.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

   
  Pierwszy w Polsce zabieg ablacji z 3D
  28 grudnia 2023 r

  Specjaliści z USK we Wrocławiu wykonali jako pierwsi w Polsce w nowatorski sposób zabieg ablacji atypowego trzepotania przedsionków


  Pierwsza w Polsce procedura wykorzystująca elektroporację połączoną z trójwymiarowym obrazowaniem serca w czasie rzeczywistym zrealizowana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nowatorskiego zabiegu podjął się zespół Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii pod kierownictwem dra n. med. Krzysztofa Nowaka. Zabieg ablacji atypowego trzepotania przedsionków z zastosowaniem elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego stworzył szansę na precyzyjne i bezpieczne leczenie pacjentów z opornymi arytmiami nadkomorowymi.


  Atypowe trzepotanie przedsionków jest coraz częstszą przyczyną opornej na leczenie farmakologiczne tachykardii. Dotyka mniejszą grupę pacjentów niż migotanie przedsionków, ale to właśnie tu tradycyjne metody ablacji często okazują się nieskuteczne. Arytmia ta prowadzi klinicznie do występowania duszności, spadku wydolności fizycznej, a w odległej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia serca i rozwoju niewydolności serca.

  Dostępna od lipca 2023 r. w USK we Wrocławiu metoda ablacji migotania przedsionków przy wykorzystaniu elektroporacji polega na selektywnym „niszczeniu” tkanek serca,  odpowiedzialnych za występowanie arytmii, za pomocą pulsującego pola elektrycznego. Jednak tkanki odpowiedzialne za powstawanie migotania przedsionków występują w stałej okolicy – w obrębie ujść żył płucnych i w związku z tym są zazwyczaj proste do namierzenia z użyciem „płaskiego” obrazu rentgenowskiego. Inaczej ma się sprawa w przypadku atypowego trzepotania przedsionków.

  – Niestety, z uwagi na zmienność lokalizacji patologicznego „obwodu elektrycznego” u pacjentów z atypowym trzepotaniem przedsionków, taki zabieg może stanowić duże wyzwanie kliniczne. Najzwyczajniej w świecie ciężko jest „znaleźć” to miejsce – podkreśla dr Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Dlatego właśnie wprowadzono do tych zabiegów obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, pozwalające na precyzyjne zbudowanie obrazu płynącego pobudzenia elektrycznego przez mięsień serca. Niestety samo zobrazowanie szlaku arytmii nie zawsze kończy się skuteczną ablacją z uwagi na ograniczenia metod termicznych uszkodzenia tkanek.

  – W przypadku naszej pacjentki, u której liczne wcześniejsze ablacje w zakresie cieśni mitralnej były bezskuteczne, zastosowanie elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego przyniosło spektakularne rezultaty – podsumowuje dr n. med. Stanisław Tubek, operator z Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii USK we Wrocławiu. – System 3D umożliwił precyzyjne naprowadzenie cewnika ablacyjnego w miejsce odpowiedzialne za występowanie arytmii, z kolei elektroporacja umożliwiła jego skuteczne zniszczenie.

  Zabieg po raz pierwszy przeprowadzono pod koniec listopada 2023 r. A dziś dzięki zespołowi pracowni, któremu udało się połączyć oba systemy w jednym zabiegu, lekarze zyskali nowe narzędzie w walce z zaburzeniami rytmu serca. Możemy być świadkami kolejnej małej rewolucji w polskiej kardiologii, gdzie skuteczność elektroporacji i precyzja trójwymiarowego obrazowania serca współpracują dla dobra pacjentów z atypowymi arytmiami przedsionkowymi.   

   

  Elektroda ablacyjna służąca do elektroporacji

   


   

    

  Elektroda ablacyjna widoczny na mapie systemu obrazowania elektroanatomicznego

   


   

   

  Moment wykonania elektroporacji nawigowanej systemem obrazowania elektroanatomicznego

   


   

   

  Elektroda ablacyjna widoczny w fluoroskopii

   

   


   

   

   

  Dr n. med. Krzysztof Nowak i dr n. med. Stanisław Tubek w czasie zabiegu

   
  Nagrody im. prof. W. Brossa za osiągnięcia medyczne oficjalnie rozdane

  07.12.2023 r.  Nagrody im. prof. W. Brossa za osiągnięcia medyczne oficjalnie rozdane  Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny po raz drugi uhonorowały zespoły kliniczne za osiągnięcia medyczne realizowane w USK we Wrocławiu. Specjalne nagrody za lata 2021-2022 przyznano w trzech kategoriach.

  Wręczenie nagród im. prof. Wiktora Brossa było częścią Święta Uczelni – Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, które obchodzono w czwartek, 7 grudnia, po raz pierwszy w nowej formule.

  – Działamy jako system naczyń połączonych i tylko współpraca w obszarze nauki, dydaktyki, klinicznym, administracji przy wyraźnym i widocznym zaangażowaniu studentów ma szansę zaprocentować – podkreśla rektor UMW, prof. dr hab. Piotr Ponikowski.

  Prorektor ds. klinicznych prof. dr hab. Dariusz Janczak, przewodniczący Kapituły poinformował, że o przyznaniu nagród za działalność kliniczną decydowała kapituła, złożona z 18 osób – wybitnych profesorów oraz zarządu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  Kapituła z 41 zgłoszeń ostatecznie zdecydowała o przyznaniu 9 nagród w trzech kategoriach. A sama liczba wniosków świadczy o tym, jak wiele dzieje się w USK we Wrocławiu.

  – Stawiamy na zespoły oraz współpracę, dlatego te nagrody są uhonorowaniem pracy całych zespołów lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i tak mógłbym wymieniać kolejne grupy zaangażowanych. Tak naprawdę to nagrody dla tych wszystkich osób, które aktywnie pracowały na rzecz naszych pacjentów. Medycyna to również współpraca pomiędzy różnymi zespołami, stąd też nagrodziliśmy grupę kilku klinik – dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Nagroda im. prof. Wiktora Brossa za osiągnięcia w zakresie organizacji procesów diagnostyczno-terapeutycznych i współpracę międzykliniczną w latach 2021-2022:
  • I miejsce – Zespoły: Kliniki Kardiochirurgii; Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Bloku Operacyjnego za „Utworzenie programu transplantacji serca”
  Program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia w USK jest najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce. Już w pierwszym roku działalności zespół był drugim w kraju ośrodkiem pod względem ilości wykonanych transplantacji serca, a w 2022 r. wykonał najwięcej transplantacji u osób dorosłych w Polsce, tym samym doganiając ośrodki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Obecnie zespół może się pochwalić przeszło 126 transplantacjami serca, w tym 6 retransplantacjami, a także 4 równoczasowymi przeszczepami nerki. W latach 2021-2022 wykonany został pionierski zabieg retransplantacji serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki.

  • II miejsce – Zespół Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii za „Organizację i uruchomienie Zespołu Wczesnego Reagowania”
  Zespół Wczesnego Reagowania w USK to najlepiej zorganizowana struktura tego typu w kraju oraz wzorcowy model funkcjonowania szpitalnych zespołów ratunkowych w Polsce. Od czasu powołania ZWR zrealizował blisko 55 tys. procedur interwencyjnych u pacjentów w stanach zagrożenia życia. Zespół ofiarnie realizował również swoje zadania w czasie pandemii COVID-19.

  • III miejsce – Zespół Instytutu Chorób Serca za „Utworzenie Pododdziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej”
  Pododdziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej to nowatorskie rozwiązanie w obszarze ogólnopolskiej opieki kardiologicznej, które umożliwia wykonywanie wysokospecjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych w ciągu jednego dnia, bez konieczności pozostawania chorych w szpitalu. PSDK każdemu choremu zapewnia możliwość poszerzenia diagnostyki oraz leczenie na Oddziale Klinicznym Kliniki Kardiologii, z którym ściśle współpracuje oraz konsultacji w pozostałych klinikach USK.

  Nagroda im. prof. Wiktora Brossa za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych w latach 2021-2022:

  • I miejsce – Zespół: Zespół Instytutu Chorób Serca za „SHOCK TEAM”
  SHOCK TEAM powstał w listopadzie 2020 r. Na początku zespół działał tylko w ramach USK, ale finalnie poszerzył swoją działalność i obecnie zajmuje się kwalifikacją i leczeniem pacjentów również z całego Dolnego Śląska. Głównym zadaniem zespołu jest współdziałanie lekarzy kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów w leczeniu pacjentów ze wstrząsem kardiogennym o różnych etiologiach oraz w trakcie zatrzymania krążenia. SHOCK TEAM w USK to pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu inicjatywa w Polsce.

  • II miejsce – Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii za „ECMO – leczenie ciężkiej niewydolności oddechowej w przebiegu ARDS”
  Regionalne Centrum ECMO powstało w szczytowym okresie pandemii na bazie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Terapiom ECMO w przebiegu COVID-19 i H1N1 poddano ponad 45 pacjentów, w tym 6 pacjentek ciężarnych lub w połogu. U dwóch z nich przeprowadzono cięcie cesarskie w trakcie terapii, a u trzech udało się utrzymać ciążę, która zakończyła się urodzeniem zdrowych dzieci. Przeżywalność w tej grupie wyniosła 83 proc. Przeżywalność zaś wszystkich leczonych pacjentów poddanych terapii ECMO wyniosła 48 proc., co jest znacznie lepszym wynikiem niż raportowany w polskim badaniu kohortowym tej grupy pacjentów i najlepszym w Polsce.

  • III miejsce – Zespół Zakładu Patomorfologii i Cytologii Klinicznej za „Diagnostykę i leczenie pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej gałki ocznej”
  To nagroda dla interdyscyplinarnego, międzynarodowego zespołu lekarzy i naukowców z Polski i USA, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej gałki ocznej pod kierownictwem prof. Mai P. Hoang z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy przygotowali model prognostyczny z aplikacją internetową dla pacjentów z czerniakiem o wyższej skuteczności prognostycznej niż stosowana w Europie Zachodniej i USA klasyfikacja molekularna bazująca na sygnaturach genowych. Taniej, prościej, precyzyjniej – tak określane są zalety tego przedsięwzięcia opartego o techniki uczenia maszynowego, służącego do oceny rokowania pacjentów z czerniakiem gałki ocznej..

  Nagroda im. prof. Wiktora Brossa za osiągnięcia w zakresie przeprowadzenia nowoczesnej, skutecznej procedury terapeutycznej w latach 2021-2022
  • I miejsce – Zespół Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Wdrożenie programu wszczepienia stentgraftów z odgałęzieniami do łuku aorty typu ARCH BRANCH”.
  Leczenie tętniaków łuku aorty jest dużym problemem klinicznym, obarczonym wielkim ryzkiem zgonu pacjenta. Metoda prowadzona w klinice jest mniej inwazyjna dla chorych, nie wymaga otwarcia klatki piersiowej ani też krążenia pozaustrojowego. Stentgrafty z odgałęzieniami do tętnic łuku aorty wprowadzane są przezskórnie. Metoda ta pozwala na zdecydowane skrócenie rekonwalescencji pacjenta w porównaniu do metody tradycyjnej. W latach 2021-2022 w USK wykonano 6 takich operacji. Takie nowoczesne i skomplikowane zabiegi operacyjne są oferowane w nielicznych ośrodkach w Polsce i Europie.

  • II miejsce – Zespół Kliniki Kardiologii za "Przeprowadzenie pierwszego w Polsce zabiegu – implantacja zastawki aortalnej BASILICA"
  Pierwszy w Polsce zabieg BASILICA został przeprowadzony podczas przezskórnej implantacji zastawki aortalnej. Procedurę tę wykonuje się jedynie w najbardziej zaawansowanych ośrodkach kardiologicznych na świecie. Zabieg polega na przezcewnikowym – bez otwarcia klatki piersiowej – rozcięciu płatka własnej, zdegenerowanej zastawki aortalnej w sposób umożliwiający zachowanie napływu krwi do zagrożonych tętnic po wszczepieniu zastawki sztucznej. Pierwszy zabieg tego typu przeprowadzono na świecie w 2017 r. w Waszyngtonie.

  • III miejsce – Zespół Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej za "Zastosowanie techniki torakoskopowej wrodzonych malformacji dróg oddechowych"
  W Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, jako jedynym ośrodku w Polsce, zastosowano technikę torakoskopową do rutynowego leczenia wrodzonych malformacji dróg oddechowych już w pierwszych miesiącach życia. Wczesne wykonanie pozwala m.in. uniknąć poważnych następstw wady, a wykorzystanie torakoskopii na uniknięcie deformacji klatki piersiowej. W latach 2021-2022 wykonano 13 operacji tego typu u niemowląt z różnych zakątków kraju.

  W ramach Nagrody im. prof. Wiktora Brossa przewidziano również 15 wyróżnień, laureatów poznamy już wkrótce

  Dodajmy, że czwartkowe Święto Uczelni było okazją do wyróżnienia przedstawicieli wszystkich filarów uczelni: naukowców, klinicystów, dydaktyków, pracowników administracji i studentów.

  Kompletna lista wyróżnionych znajduje się tu: https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/swieto-uczelni-w-uroczystej-oprawie

  Nagroda prof. W. Brossa została przyznana po raz pierwszy w 2020 r., a samo wręczenie było kulminacyjnym momentem uroczystości inaugurującej Obchody 70-lecia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jej nazwa pochodzi od wybitnego chirurga, pioniera torakochirurgii i kardiochirurgii polskiej – prof. Wiktora Brossa, który zajął się organizacją, a później w latach 1946-1973 kierował II Katedrą i Kliniką Chirurgii ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Właśnie w tej jednostce 12 lutego 1958 r. prof. Wiktor Bross przeprowadził pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.

   
  Robot da Vinci po raz 100 i 101 w USK, wkrótce rusza leczenie chorych onkologicznie

  Robot da Vinci po raz 100 i 101 w USK, wkrótce rusza leczenie chorych onkologicznie  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu właśnie wykonano ponad 100 operacji urologicznych z użyciem robota da Vinci. Narzędzie to wykorzystywane jest obecnie podczas zabiegów leczących nowotwór prostaty. Na tym nie koniec, bo już pod koniec 2023 roku rozpoczną się operacje potrzebne w leczeniu onkologicznym raka jelita grubego. A wszystko to w zupełnie nowej jakości, zapewniającej niespotykaną wcześniej precyzję i bezpieczeństwo dla pacjenta.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny od lipca dysponuje obecnie najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym da Vinci 4 generacji.

  – Wiedzieliśmy, że robot to znakomite narzędzie chirurgiczne, jeszcze nim chirurgia robotyczna ruszyła w naszym szpitalu, a teraz już mamy pewność, że tak właśnie jest. To niezwykle precyzyjne narzędzie, które pozwala nie tylko osiągnąć świetne wyniki onkologiczne w leczeniu chorych z rakiem stercza, ale również znakomite efekty czynnościowe. 100 operacji w zaledwie kilka miesięcy pokazuje, że operujemy bardzo dużo, a chcemy jeszcze więcej z pożytkiem dla naszych pacjentów – mówi prof. dr hab. Tomasz Szydełko, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Urologii we Wrocławiu.

  Lekarze – operatorzy podkreślają walory ogromnej precyzji ale i delikatności pracy z użyciem robota. Zwracają również uwagę na zdecydowanie większe i lepsze pole widzenia, które prezentowane jest w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą nawet już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu opuścić szpital i wrócić do domu.

  – System Da Vinci sprawdził się perfekcyjnie i zabiegów prostatektomii radykalnej nie wykonujemy już innymi technikami. Dzięki wielu wcześniejszym przygotowaniom i praktyce możemy zaoferować pacjentom bardzo dobrą jakość oraz efektywność leczenia. Będziemy rozszerzać nie tylko portfolio zabiegów wykonywanych robotycznie w urologii, ale w ramach działań Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, chcemy, by również inne specjalności były wspierane przez da Vinci. Właśnie dlatego już za dwa tygodnie chirurdzy ruszają z pierwszymi zabiegami onkologicznymi, związanymi z rakiem jelita grubego. A potem mamy już zaplanowany harmonogram uruchamiania kolejnych zespołów. Mam przekonanie, że da Vinci nie będzie miał okazji do odpoczynku i będziemy maksymalnie wykorzystywać jego możliwości – zapowiada prof. UMW Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.

  Już wkrótce zalety leczenia ze wsparciem robota będą mogli odczuć pacjenci Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

  – Przez ostatnich 10-20 lat obserwujemy wyraźne zwiększenie zachorowalności na raka jelita grubego, zarówno u ludzi starszych, jak i u młodszych osób. Do tej pory w przypadku operacji jelita grubego najczęściej stosowaną metodą, praktycznie w 80 proc., była metoda laparoskopowa, a wcześniej także metoda otwarta. Rozwój równoległy chirurgii robotycznej sprawia, że jest wykorzystywana nie tylko do zabiegów urologicznych, ale również ma szerokie zastosowanie w chirurgii raka jelita grubego, więc dołączamy do światowego trendu – mówi prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

  Zabiegi wykonywane przy wsparciu robota zyskały refundację Narodowego Funduszu Zdrowia w obszarach urologii, chirurgii onkologicznej i ginekologii.

  Klinika w ramach kampanii społecznej „Robot nie rak” zachęca do badań profilaktycznych i rozważenia wykonania operacji właśnie tą metodą. Powód?

  – Chcemy aktywnie informować osoby z diagnozą raka jelita grubego o możliwości skorzystania z chirurgii robotycznej. Jak pokazują badania i praktyka taka operacja to dla pacjenta najczęściej mniej bólu, mniej utraty krwi, mniej powikłań i co ważne skrócenie czasu rekonwalescencji. Dla nas lekarzy to większe pole widzenia, intuicyjność prowadzenia, a także widoczność w trzech wymiarach operowanego miejsca. To szczególnie ważne dla precyzji cięcia chirurgicznego. Dołączenie robota, jako dodatkowej metody leczenia, pozwoli nam na skrócenie terminów na zabiegi operacyjne, tak więc zyskujemy kolejną korzyść dla pacjenta – wylicza dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK.

  W ramach kampanii „Robot nie rak” pacjenci mogą uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania pod numerem tel. 789 044 288.

  Eksperci z USK zgodnie mówią, że to nie robot operuje, to narzędzie w rękach doświadczonych chirurgów i to właśnie lekarz ostatecznie decyduje o zakresie operacji. Jak dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu robot da Vinci oprócz procedur zabiegowych będzie również wykorzystywany do działalności edukacyjnej studentów oraz prowadzenia innowacyjnych kierunków badań i prac rozwojowych z wykorzystaniem techniki robotycznej.
   
  Robotyka wkracza na ortopedię w USK, oddziały po połączeniu działają sprawniej
  28.11.2022 r.

  Robotyka wkracza na ortopedię w USK, oddziały po połączeniu działają sprawniej  Kliniki urazowo-ortopedyczne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego połączyły siły w połowie tego roku. Już dziś widać efekty tej decyzji. Jednostka po połączeniu nie tylko działa sprawniej, ale również rozwija się. Ortopedzi USK jako jedyni w kraju w uniwersyteckiej i publicznej placówce ochrony zdrowia korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Pierwsze zabiegi zakończone, a pacjenci właśnie zostają wypisani do domu.

  Dokładnie od 1 czerwca 2023 r. pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ze schorzeniami i urazami narządów ruchu – bez względu na to, której części ciała dotyczą – leczeni są przez jeden zespół, jednej kliniki. Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki – bo tak brzmi pełna nazwa – powstała w miejsce oddzielnych klinik (Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych i Dzieci oraz Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki).

  Połączenie jest jednym z modelowych projektów Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W efekcie powstał jeden organizm, który po połączeniu dwóch zespołów pozwolił na lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie sal operacyjnych i sprzętu, który został przypisany konkretnym specjalizacjom. Zniknął również podział na leczenie kończyn górnych czy dolnych. W to miejsce pojawiły się działania w konkretnych obszarach merytorycznych: ortopedii, traumatologii narządu ruchu oraz chirurgii ręki. To tym bardziej ważne, ponieważ część pacjentów USK we Wrocławiu to osoby hospitalizowane z urazami wielomiejscowymi w obrębie różnych kończyn. Obecnie pacjent uzyska pomoc specjalistów w jednym miejscu.

  Prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, który wnioskował o połączenie dwóch jednostek w jeden organizm, podkreśla, że pomysł sprawdza się w praktyce i że dobra duża jednostka ortopedii jest jednym z filarów szpitala.

  Od kilku dni zespół ortopedów przeprowadza zabiegi ze wspomaganiem robotycznym.

  – USK to nie tylko jeden z największych szpital w Polsce, ale również bardzo nowoczesna placówka. Chcemy utrzymać status nowoczesnej jednostki, która świadczy usługi na najwyższym poziomie, dlatego stale poszukujemy i rozglądamy się za nowymi technologiami, których wdrożenie może poprawić jakość opieki nad pacjentami. Z tych też powodów powstało Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej, ale na tym nie poprzestajemy, planujemy również, w jaki sposób możemy rozwijać inne dziedziny. Tym razem mówimy o ortopedii, w której możemy poprawić jakość udzielanych świadczeń, dzięki wspomaganiu robotycznemu – mówi Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  „Rosa” wspiera zespół ortopedii z USK w endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Lekarze przeszli kilkutygodniowe specjalistyczne szkolenia w Berlinie, Kolonii i Genewie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą w Polsce publiczną placówką zdrowia, do tego uniwersyteckim ośrodkiem, który korzysta z takiego rozwiązania.

  Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana przy standardowych metodach leczenia daje w ok. 80 proc. przypadków wynik bardzo dobry. W pozostałych 20 proc. wynik jest dobry, ale skuteczność leczenia może być większa. Wspomaganie robotyczne zwiększa taką skuteczność do ok. 92-95 proc. To duża zmiana jakościowa dla pacjenta i operatorów, którzy dzięki robotowi zyskują dodatkowe precyzyjne narzędzie.

  Robot wspiera lekarzy przede wszystkim w planowaniu śródoperacyjnym oraz precyzji wykonania zabiegu. Chirurg w trakcie zabiegu jest w stanie bardziej precyzyjnie wyliczyć podstawowe paramenty, które są ważne do wyboru rozmiaru i umiejscowienia optymalnego implantu. Dotyczy to m.in. koślawości, szpotawości piszczeli i uda; rotacji zewnętrznej i wewnętrznej uda, a co ważne pochylenia kości piszczelowej, przydatnej na etapie planowania zakresu resekcji kości, a finalnie do wybrania najlepszej z możliwych wielkości implantu. To szczególnie istotne, że system robotyczny potrafi dokonać wyliczeń z dokładnością do 0,5 stopnia i do 0,5 mm, analizując jednocześnie 7 różnych parametrów. Tym samym nie tylko zastępuje wyliczenia na klasycznych przymiarach, ale pozwala na analizę większej ilości danych.

  A to przekłada się długofalowo na większą sprawność pacjenta, mniejsze zużycie endoprotezy, czy też konieczność wcześniejszej wymiany implantu. Po samym zabiegu, chorzy mogą wrócić do domu najczęściej po tygodniu.

  – Cieszymy się z tego, że korzystamy ze wspomagania robotycznego, jako pierwszy uniwersytecki szpital kliniczny w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że robot jest zawsze narzędziem, bo to chirurg podejmuje ostateczną decyzję. Wspomaganie robotyczne daje nam możliwość uzyskania dużo większej precyzji i powtarzalności zabiegu, a także doskonałego planowania przed- i śródoperacyjnego oraz oceny balansu mięśniowego. To wszystko przekłada się na końcowy wynik leczenia i szybszy powrót pacjenta do sprawności, większą ruchomość stawu kolanowego, mniejszą możliwość obluzowania implantu. Wpływa to generalnie na satysfakcję pacjenta, a to ważne – podkreśla prof. dr hab. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu.

  Wykorzystanie systemu robotycznego „Rosa” to kolejny element konsekwentnej strategii budowania szpitala, który z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań dostępnych na rynku leczy efektywnie. Dodajmy, że w lipcu tego roku w USK we Wrocławiu rozpoczęto wykonywanie operacji urologicznych z użyciem robota „da Vinci” czwartej generacji. Liczba przeprowadzonych operacji leczących nowotwór prostaty w zupełnie nowej jakości i z niespotykaną wcześniej precyzją zbliża się do 100. A dokładniej zabieg nr 100 i 101 zaplanowano na czwartek, 30 listopada.

  Prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej zapowiada, że trwają prace, by system „da Vinci” był wykorzystywany również w chirurgii onkologicznej, co ma się zadziać jeszcze pod koniec tego roku. A plan dalszego wykorzystania robota został rozpisany w kolejnych krokach na przyszły rok.

  – Kiedyś w tym szpitalu najlepsi chirurdzy operowali za pomocą skalpela, dziś młodzi wybitni chirurdzy operują za pomoc robota. Robot, co już zostało wspomniane, to tylko narzędzie, którego chirurg używa, po to, by operować lepiej, efekty leczenia były skuteczniejsze, a pacjent w szpitalu przebywał krócej. To kolejny krok, który realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny w kierunku projektu medycznej uczelni badawczej oraz szpitala, który jest jego częścią. Kolejny bardzo ważny krok w rozwoju medycyny w szpitalu i w kraju – podsumowuje prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  ***


  Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana najczęściej wykonywany jest u osób starszych, doświadczonych chorobą cywilizacyjną, czyli zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, które powstają m.in. na skutek przebytych urazów, przeciążeń, chorób reumatycznych, a także wiążą się z wydłużeniem długości życia.

   
  Spotkanie Szkoła Radzenia Sobie

  Wrocław, 24.11.2023 r.

  Spotkanie edukacyjne i warsztaty dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w USK we Wrocławiu – czas na zapisy


  Wielogodzinna pielęgnacja i obecność przy osobie z niepełnosprawnościami obciąża psychicznie sprawującego opiekę. Problemy związane z koniecznością dostosowania przestrzeni życiowej do indywidualnych potrzeb podopiecznego, a także pytania wynikające z wypełniania formalności związanych ze wsparciem instytucjonalnym i nie tylko – to rzeczywistość opiekunów osób z niepełnosprawnościami. By ułatwić codzienność nie tylko opiekunom, ale również ich podopiecznym, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w sobotę, 9 grudnia organizuje wyjątkowe spotkania edukacyjne i warsztaty dedykowane opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

  Wydarzenie to ma na celu dostarczenie wszechstronnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które są niezbędne w codziennej opiece. Zajęcia skoncentrowane na różnorodnych, kluczowych aspektach opieki domowej prowadzone są przez licznych ekspertów w tym m.in. fizjoterapeutów, psychoterapeutów, pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Do 1 grudnia trwają zapisy na spotkanie, które zaplanowano na 9 grudnia. Pacjenci i ich bliscy będą mieli okazję skorzystać z kolejnej dawki wiedzy.

  – W czasie poprzednich edycji opiekunowie sygnalizowali problemy oraz zagadnienia związane z opieką nad osobami z niepełnosprawnościami i przewlekle chorymi. Dzięki tym doświadczeniom w tej edycji programu uwzględniliśmy najczęściej występujące tematy, tak by odpowiadać na rzeczywiste potrzeby naszych gości – tłumaczy Małgorzata Gdesz, pomysłodawczyni projektu „Szkoły radzenia sobie”, kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością USK we Wrocławiu.

  Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają cenne wskazówki i narzędzia niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki w domowym zaciszu. Dowiedzą się, jak efektywnie przygotować bezpieczne środowisko opieki dla swoich bliskich, w tym jak dostosować przestrzeń mieszkalną, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Poruszymy również kwestię dostępności i korzystania z różnych form wsparcia instytucjonalnego, które mogą znacząco ułatwić codzienną opiekę.

  Oprócz tego organizatorzy warsztatów skupią się na praktycznych aspektach pielęgnacji osób chorych, oferując porady dotyczące codziennych czynności. Poruszona zostanie również tematyka zdrowia psychicznego. W programie warsztatów znajdą się również sesje dotyczące bezpiecznego zażywania leków, rozpoznawania i reagowania na różne zachowania oraz reakcje osób chorych, a także sposoby zabezpieczenia pacjenta w niezbędny sprzęt ortopedyczny, który może znacznie poprawić jakość ich życia.

  Celem spotkania jest dostarczenie wiedzy o bezpiecznych warunkach opieki. Lista tematów i zagadnień, o których dowiedzą się uczestnicy jest długa:

  - Jak stworzyć bezpieczne środowisko dla osoby z niepełnosprawnościami.

  - Prezentacja najlepszych praktyk w opiece.

  - Informacje o dostępnej pomocy instytucjonalnej:

         - Poznawanie dostępnych zasobów i wsparcia instytucjonalnego.

         - Jak skutecznie korzystać z dostępnych środków pomocy.


  - Wskazówki dotyczące bezpiecznego zażywania leków:

         - Edukacja na temat prawidłowego podawania leków.

         - Porady dotyczące zarządzania medykamentami.


  - Wsparcie psychologiczne dla opiekunów i osób z niepełnosprawnościami:

         - Techniki radzenia sobie ze stresem i emocjonalnym obciążeniem.

         - Dostęp do konsultacji z psychoterapeutami.


  - Dobór odpowiedniego sprzętu ortopedycznego:

         - Praktyczne porady dotyczące wyboru i użytkowania sprzętu.

         - Demonstracje i szkolenia z zakresu obsługi wybranego sprzętu.


  - Opieka nad osobą przewlekle chorą:

         - Specjalistyczne wskazówki dotyczące długoterminowej opieki.

         - Dyskusje na temat codziennych wyzwań i strategii ich pokonywania.


  - Warsztaty z pielęgnacji osób z niepełnosprawnościami:

         - Praktyczne sesje, w których uczestnicy nauczą się technik pielęgnacji.

         - Możliwość zadawania pytań i wymiany doświadczeń z innymi opiekunami.


  ***

  Szczegóły wydarzenia:

  Data i godzina: 9 grudnia 2023 r., 10:00-15:00
  Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji, ul. Borowska 213, sala 3.33

  Rejestracja:
  Obowiązuje
  do 1 grudnia 2023 r.
  Zachęcamy do zapisów online: https://forms.gle/GmKLTm9hQP1uw12U7

  Kontakt: Małgorzata Gdesz (tel. 662 232 559, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) oraz Magdalena Klimczak (tel. 71 733 12 45, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

  Godziny kontaktowe: 8:00-14:00.

  ***


  Inicjatywa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu została zauważona również w skali ogólnopolskiej. Jeden z naszych projektów „Wsparcie opiekunów nieformalnych w opiece nad osobami obłożnie i przewlekle chorymi” realizowany w ramach „Szkoły radzenia sobie w chorobie i niepełnosprawności” został w październiku 2023 roku wyróżniony w ramach prestiżowego konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2023”.
   
  Broszura Wcześniaczek

  Wrocław, 25.11.2023

  Wcześniak napisał list do… swoich rodziców – specjalna publikacja dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie


  Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wydał broszurę, w której wcześniak opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach życia. Całe wydawnictwo to zestaw przydatnych i praktycznych informacji dla rodziców, które mają pomóc w przetrwaniu trudnego startu ich pociechy. Publikacja niedawno miała swoją premierę.

  W Polsce każdego roku rodzi się ponad 20 tys. wcześniaków. W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu tylko od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1 809 noworodków.

  – Wcześniaki stanowią 12% wszystkich urodzonych noworodków, co wynika z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali. Dzieci urodzone wiele tygodni przed terminem porodu, są nie tylko bardzo małe ale przede wszystkim bardzo niedojrzałe. W związku z tym doskonale rozumiemy, że rodzice mogą czuć się zagubieni. I oprócz tego, że wraz z całym zespołem specjalistów jesteśmy do dyspozycji rodziców, mamy sprzęt, który umożliwia ratowanie maluchów, zbyt wcześnie urodzonych, to chcieliśmy przygotować przewodnik, który w tych pierwszych godzinach, dniach i tygodniach życia będzie bardzo pomocny – tłumaczy Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Przewodnikiem jest nie kto inny, a sam „Wcześniaczek", który przygotował specjalny list do swoich rodziców.

  – W moim zbyt szybko rozpoczętym życiu czeka mnie, poza dłuższym niż u donoszonych kolegów i koleżanek pobycie w szpitalu, jeszcze mnóstwo pracy z Waszej strony. Konsultacje, badania, wizyty u specjalistów i rehabilitacja, ale spokojnie Drodzy Rodzice, jeszcze dogonię moich rówieśników! – deklaruje.

  Warto pamiętać, że wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych. Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, którego odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat.

  Premiera poradnika dla rodziców zbiegła się ze „Światowym Dniem Wcześniaka”, który od lat świętuje USK we Wrocławiu. Ponad setka rodziców, dziadków, opiekunów wraz z rodzeństwem 33 wcześniaków zagościła w szpitalu w ostatnią sobotę, 18 listopada. Najmniejszy z uczestników wydarzenia w dniu swoich narodzin ważył 700 g. Najbardziej przedwcześnie urodził się w 25. tygodniu ciąży. Najstarszy z uczestników wydarzenia urodził się w październiku 2011 r., a najmłodszy w czerwcu 2023 r.

  Broszura będzie przekazywana rodzicom nowonarodzonych dzieci. W wersji elektronicznej dostępna jest na stronie internetowej usk.wroc.pl oraz pod bezpośrednim linkiem: https://bit.ly/3uw08zr.
   
  Światowy Dzień Wcześniaka po raz kolejny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
  15.11.2023r.

   

  Światowy Dzień Wcześniaka po raz kolejny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

   

  Wymieniają się doświadczeniami, korzystają z porad lekarzy specjalistów i… dobrze się bawią. Mowa o rodzicach wcześniaków, którzy wraz ze swoimi pociechami mogą wziąć udział w Światowym Dniu Wcześniaka, organizowanym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Spotkanie w placówce przy ul. Borowskiej 213 zaplanowano na sobotę, 18 listopada w godz. 10.00-14.00.

  Światowy Dzień Wcześniaka to święto obchodzone rokrocznie 17 listopada, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie. Przedwcześnie każdego roku przychodzi na świat jedno na 10. dzieci – rocznie ok. 15 mln dzieci. W Polsce każdego roku rodzi się około 20 tys. wcześniaków.

  Światowy Dzień Wcześniaka nieodłącznie kojarzy się z wizerunkiem skarpetek na sznurku oraz fioletowym oświetleniem. Kolor ten identyfikowany jest z delikatnością i wyjątkowością.

  W Polsce święto obchodzone jest od 2011 r., a do tego przedsięwzięcia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu włącza się aktywnie od 2016 r. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich rodziców, których dzieci były hospitalizowane ze względu przedwczesnego urodzenia.

  Na sobotę, 18 listopada w holu głównym USK we Wrocławiu (ul. Borowska 213) w godz. 10.00-14.00 zaplanowano liczne aktywności.

  Spotykamy się z dobrym odzewem nie tylko rodziców potrzebujących spotkania z innymi rodzicami i dziećmi w celu wymiany doświadczeń, a także uzyskania konsultacji. Dlatego planujemy konsultacje lekarskie neonatologiczne i neurologiczne, pielęgniarek i położnych w tym doradców laktacyjnych, a także fizjoterapeutów i muzykoterapeutów – zapowiada prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod nadzorem lekarzy neonatologów przeprowadzą szkolenia resuscytacji niemowlęcia i małego dziecka na fantomach, dla dzieci przewidziano animacje, a dla wszystkich uczestników poczęstunek.

  ***


  Dzieci urodzone przedwcześnie w USK we Wrocławiu

  Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych.

  Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, z wyjątkiem dysplazji oskrzelowo-płucnej, której odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat – dodaje prof. Królak-Olejnik

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 306 155 dzieci, a w tym 22 510 dzieci urodziło się przedwcześnie (ciąże rozwiązane przed upływem 37. tygodnia ciąży). To oznacza, że w 2022 roku 7,35% wszystkich urodzeń to urodzenia przedwczesne.

  W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1 809 noworodków, w tym:
  • skrajnie przedwcześnie (poniżej 28 tygodnia ciąży) – 21 noworodków (1,2% wszystkich urodzeń), 10% porodów przedwczesnych;
  • bardzo przedwcześnie (w 28-32 tygodniu ciąży) – 30 noworodków (1,65%), 13% porodów przedwczesnych;
  • umiarkowanie przedwcześnie (w 33-36 tygodniu) – 166 noworodków (9,2%), 77% porodów przedwczesnych,

  Wcześniaki stanowiły 12% wszystkich urodzonych noworodków, wynika to z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali.

  W klinikach USK we Wrocławiu możliwa jest pełna diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Placówka dysponuje wszystkimi możliwymi trybami wentylacji w sytuacji zaburzeń oddychania u noworodków, posiada doskonały sprzęt, wszelkie konieczne leki oraz dobrze wyszkolonych i przygotowanych do pracy specjalistów zarówno neonatologów, jak również chirurgów dziecięcych, nefrologów, endokrynologów, hematologów, gastroenterologów, neurologów, kardiologów dziecięcych, laryngologów, genetyków, radiologów, a także fizjoterapeutów i neurologopedów. To sprawia, że dzieci, które przychodzą na świat przedwcześnie mają dużo większe szanse na kompleksowe i skuteczne leczenie.


  Więcej informacji: Stefan Augustyn
  Pełnomocnik Dyrektora ds. Komunikacji/
  Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu

  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  tel. +48 885 835 033, 71 733 10 56


   
  Kardiochirurg z USK dr Roman Przybylski uhonorowany tytułem Rycerza Prawego Serca
  06.11.2023

  Kardiochirurg z USK dr Roman Przybylski uhonorowany tytułem Rycerza Prawego Serca  Dr Roman Przybylski, pełniący obowiązki kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, otrzymał prestiżową nagrodę Rycerza Prawego Serca za wybitne osiągnięcia w leczeniu zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego. Nagroda została wręczona w Zabrzu podczas gali 13 Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Rycerz Prawego Serca to wyróżnienie przyznawane od kilkunastu lat osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego. Laureatami nagrody są najwybitniejsi eksperci m. in. prof. Adam Torbicki, światowej sławy kardiolog i ekspert w zakresie leczenia nadciśnienia płucnego oraz prof. Hiromi Matsubara, japoński ekspert w dziedzinie balonowej angioplastyki płucnej. Statuetkę Rycerza Prawego Serca przyznaje sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W tym zacnym gronie wyróżnionych znalazł się również dr Przybylski.

  – Ta nagroda to ogromne wyróżnienie, ale trzeba pamiętać, że siłą tego co robimy, jak działamy i jakie odnosimy sukcesy jest zespół, z którym pracuję. Szczególnie mowa o anestezjologach, kardiologach, pielęgniarkach, rehabilitantach i wszystkich osobach, które pracują z pacjentami przeszczepowymi lub zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. To nie jest tak, że tylko jeden chirurg pracuje na sali operacyjnej. To jest cały szlak, indywidualna droga pacjenta, a żeby mu skutecznie pomóc, potrzebny jest cały zespół – podkreśla znaczenie pracy zespołowej dr Roman Przybylski.

  ***


  Dr Roman Przybylski – kardiochirurg i transplantolog – jest cenionym specjalistą i nauczycielem akademickim, który od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym serca. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji naukowych i kilkunastu podręczników akademickich. Jest także aktywnym członkiem Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Z USK związany od października 2019 r., pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiochirurgii. Wcześniej wieloletni zastępca prof. Mariana Zembali w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był odpowiedzialny za program przeszczepów serca u dzieci i dorosłych. Szkolił się także w Deborah Heart and Lung Center w USA oraz Joseph Lunenfeld Cardiac Research Center w Holandii. Tytuł doktora nauk medycznych został mu nadany w 2002 r.

  Na zaproszenie, rektora Uniwersytetu Medycznego, prof. dra hab. Piotra Ponikowskiego rozpoczął razem z zespołem program przeszczepiania serca we Wrocławiu, gdzie od 2021 r. przeprowadzono do dziś 125 transplantacji.

  Specjalizuje się m.in. w leczeniu wad zastawkowych (plastyki), chirurgii aorty, chirurgii wieńcowej, przewlekłej zatorowości płucnej oraz leczeniu wad wrodzonych serca u dorosłych.

  Wraz ze swoim zespołem przeprowadził w USK spektakularny i pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”). Rozpoczął także na Dolnym Śląsku programy operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym a także mechanicznego wspomagania krążenia.

  W latach 2012-2016 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgii. Członek honorowy Ukraińskiego Towarzystwa Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Otrzymał Zespołową Nagrodę Ministra Zdrowia za wdrożenie pierwszego w Polsce funkcjonującego programu transplantacji płuc.
   
  USK z dotacją na hematoonkologię na miarę XXI wieku

  USK z dotacją na hematoonkologię na miarę XXI wieku


  171 mln zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na budowę nowego ośrodka, który pozwoli na konsolidację świadczeń onkologicznych w USK przy ul. Borowskiej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu Funduszu Medycznego, które ogłoszono w piątek, 13 października.

  Projekt USK pozwoli na scentralizowanie działalności leczniczej z zakresu hematoonkologii i onkologii, które obecnie realizowane są w 3 różnych lokalizacjach, a część w budynkach które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najnowsza inwestycja, która powstanie w kampusie przy ul. Borowskiej nie tylko skróci proces diagnostyczno-leczniczy, ale też poprawi bezpieczeństwo pacjentów. A tych przybywa. Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Zgodnie z prognozami epidemiologicznymi w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 %. Same zaś nowotwory układu krwiotwórczego stanowią ponad 11 % wszystkich chorób nowotworowych występujących na Dolnym Śląsku. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu jest liderem w opiece hematologicznej w województwie i obejmuje opieką ok. 60 % chorych z Dolnego Śląska, co więcej 80 % pacjentów leczonych w klinice to pacjenci chorzy onkologicznie.

  Od lat prowadzimy działania, by pomóc pacjentom z podejrzeniem oraz chorobą nowotworową. Wspieramy w poruszaniu się po systemie, ale też dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, która jest oferowana na najwyższym poziomie. Mamy nielimitowane świadczenia z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób nowotworowych i przyjętą ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Te wszystkie działania nie byłyby w pełni realizowane, gdyby nie dopełnienie oferty, czyli inwestycje w działalność szpitali, oferujące pomoc pacjentom z chorobami nowotworowymi. Stąd ostatnie rozstrzygnięcie konkursów na infrastrukturę onkologiczną z Funduszu Medycznego – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który w imieniu minister zdrowia, Katarzyny Sójki i wiceministra Marcina Martyniaka wręczył dla USK symboliczny czek z dofinansowaniem.

  Po raz kolejny spełniło się moje wielkie marzenie. Ważne dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ale przede wszystkim ważne dla pacjentów. Kilka lat temu wybudowaliśmy Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – kierowaną dziś przez prof. Krzysztofa Kałwaka. Powstał szpital na miarę 21 wieku. Teraz taki sam zaoferujemy dorosłym pacjentom. Budynek nie leczy, ale trudno leczyć bez niego. Inwestycja – i to mogę zagwarantować – zwróci się w 100 procentach, a zespół specjalistów i nowoczesne leczenie już mamy. Przypomnę, że to tu rozwijane są terapie CAR-T, klinika prof. Tomasza Wróbla przoduje w liczbie przeszczepów szpiku. Teraz zwiększymy dostępność do świadczeń poprzez poszerzenie oferty oddziału jednego dnia – kierunku, który od lat rozwijamy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Cieszę się, że po raz kolejny nasz wniosek zyskał pozytywną opinię. Wierzę, że podpiszemy także umowę i będziemy mogli rozpocząć realne działania
  – zapowiada prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  Decyzja o wsparciu finansowym budowy nowego szpitala, to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów. Tak naprawdę to wiele lat starań, by kliniki zlokalizowane w różnych częściach Wrocławia finalnie zgromadzić w jednym miejscu – kampusie, przy ul. Borowskiej. To kolejna inwestycja, która pozwoli na skupienie różnych obszarów klinicznych w pobliżu, ale oczywiście to nie koniec naszych planów rozwoju. Najnowsza inwestycja pozwoli nie tylko na lepsze warunki opieki nad pacjentami, ale też poprawi pracę lekarzy i będzie wspierać dydaktykę – dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  Co dziesiąty pacjent chory na nowotwór, to pacjent z nowotworem krwi – z białaczką, chłoniakiem czy szpiczakiem plazmocytowym. Te choroby są potencjalnie uleczalne, a jeśli nawet nie są wyleczalne możemy w istotny sposób wydłużyć życie pacjenta. Przeniesienie kliniki ze starej lokalizacji do głównego kampusu pozwoli nam na poprawę jakości opieki nad pacjentami. Dzięki takiej konsolidacji możemy korzystać z doświadczenia wszystkich specjalistów – kardiologów, nefrologów, gastroenterologów czy chirurgów. To wszystko pozwoli nam na bardziej kompleksową opiekę, na poprawienie wyników leczenia. Nie same leki leczą – doświadczenie lekarzy jest tu kluczowe. I ten projekt również to zakłada – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu.

  ***


  Projekt: Budowa budynku w celu konsolidacji świadczeń onkologicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

  Wartość inwestycji: 180 mln zł, planowane dofinansowanie w ramach Funduszu Medycznego (171 mln zł)

  Według planu powstanie nowy 4-kondygnacyjny budynek (pomiędzy budynkiem głównym USK a Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej), w którym zlokalizowane zostaną skonsolidowane świadczenia onkologiczne realizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu. Do obiektu o łącznej powierzchni użytkowej ponad 13 tys. m2 zaplanowano przeniesienie oddziałów z dotychczasowych lokalizacji: Oddz. Kliniczny Hematologii (z ośrodkiem badań klinicznych), Oddz. Kliniczny Transplantacji Szpiku (z Pracownią Aferez), Oddz. Kliniczny Hematologiczny Pobytu Dziennego, Oddz. Onkologii Klinicznej (stacjonarny) z Dziennym Oddziałem Onkologii oraz pozostałe jednostki – pracownie, laboratoria, poradnie oraz bank tkanek i komórek krwiotwórczych. Dzięki temu USK nie tylko będzie miał możliwość realizowania najnowocześniejszych technik leczenia o udowodnionej skuteczności, ale także zwiększy efektywność wykorzystania specjalistów i nowoczesnego sprzętu, a także utrzyma potencjał nowoczesnego oddziału transplantacji szpiku, na którym przeprowadzane są transplantacje komórek krwiotwórczych oraz terapie komórkowe CAR-T.

  ***


  Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku w liczbach:

  - 18.000 porad ambulatoryjnych rocznie,
  - 5.000 hospitalizacji jednodniowych rocznie,
  - 1.200 hospitalizacji rocznie,
  - 1.000 aferez leczniczych rocznie,
  - 120-140 transplantacji rocznie

  Autor wizualizacji: Pracoffnia S.C., główny projektant: dr inż. arch. Jerzy Gomółka
   
  Do rozwoju chirurgii robotycznej potrzebni są wykształceni specjaliści

  Do rozwoju chirurgii robotycznej potrzebni są wykształceni specjaliści  W lipcu br. w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR) we Wrocławiu przeprowadzono pierwszą operację w asyście robota da Vinci. Do tej pory w ośrodku przeprowadzono 52 zabiegi prostatektomii. Teraz czas na intensywne szkolenie specjalistów.

  – W UCCR, poza leczeniem pacjentów, będziemy rozwijać edukację i naukę – zapowiedział rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) prof. Piotr Ponikowski podczas oficjalnego otwarcia centrum 20 września br., gratulując dr hab. Bartoszowi Małkiewiczowi zamknięcia kolejnego etapu tego projektu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i Krzysztof Maj. Nie mogło zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi – tym razem z chirugiczno-robotyczną precyzją dokonał tego za pomocą robota da Vinci dr hab. Bartosz Małkiewicz, koordynator Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. UCCR.

  Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek podkreślił, że jesteśmy świadkami momentu istotnego w rozwoju uczelni i szpitala, ale nie tylko. Dziś nowoczesne technologie wspierają wiedzę i zdolności człowieka, a umiejętności korzystania z nich powinny być standardem w kształceniu przyszłych lekarzy.

  – Życzę państwu, aby wasze plany i marzenia były zawsze na wysokim poziomie. Wiem też, że poprzeczka postawiana jest tu wysoko przez pana profesora Ponikowskiego.

  Chirurgia robotyczna w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Aby ten trend utrzymać, nie wystarczy mieć robota – potrzebni są specjaliści, którzy potrafią wykonać zabieg z jego użyciem. We wrocławskim UCCR już teraz lekarze szkolą się w tej technice operacyjnej, nabierając doświadczenia. Planuje się iść dalej w tym kierunku, wykorzystując maksymalnie potencjał ośrodka.

  – Od początku założenie było takie, by działalność UCCR nie ograniczała się tylko do obszaru klinicznego, ale by stał się on interdyscyplinarnym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym, unikatowym w skali kraju – wyjaśnia dr hab. Bartosz Małkiewicz. – Zaczęliśmy od operacji radykalnego usunięcia prostaty, bo do niedawna była to jedyna procedura robotyczna w Polsce refundowana przez NFZ. Równolegle prowadziliśmy szkolenia urologów operatorów i lekarzy asystujących, anestezjologów oraz pielęgniarek. Teraz dołączą do nich operatorzy innych specjalizacji, m.in. chirurdzy onkologiczni i ginekolodzy. To konieczność, by dostosować zasoby wykwalifikowanej kadry medycznej do rosnącej liczby refundowanych procedur robotycznych.

  Robot to tylko narzędzie  Dynamiczny rozwój chirurgii robotycznej w Polsce nastąpił po wprowadzeniu w kwietniu ub. roku refundacji przez NFZ zabiegów prostatektomii u pacjentów z rakiem stercza. W sierpniu br. w koszyku świadczeń gwarantowanych znalazły się dwa kolejne zabiegi robotowe: w leczeniu raka endometrium oraz raka jelita grubego.

  – Obecnie roboty chirurgiczne pracują w ok. 40 szpitalach w Polsce, ale to się szybko zmienia, bo systemy te są montowane w kolejnych ośrodkach z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień – mówi prof. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii UMW i krajowy konsultant w dziedzinie urologii. – Tak dynamiczny rozwój krajowej robotyki stawia przed nami pewne wyzwania. Tzw. robot chirurgiczny tak naprawdę nie jest robotem, a jedynie narzędziem chirurgicznym. Brakuje mu przecież autonomicznej inteligencji i możliwości samodzielnego operowania. Nie ma operacji robotycznej bez dobrze wykształconego chirurga.

  W opinii prof. Tomasza Szydełki, wszystkie specjalności zabiegowe powinny mieć w programie kształcenia robotykę. Dokonało się to już w urologii, w której w programie specjalizacyjnym, obowiązującym od tego roku, zostały wprowadzone obowiązkowe staże w ośrodkach zajmujących się chirurgią robotową. W jakich ośrodkach powinny się odbywać takie staże?

  – W moim przekonaniu idealnie się do tego nadają ośrodki uniwersyteckie, które mają jednocześnie doświadczenie w dydaktyce i chirurgii robotowej – uważa konsultant krajowy w dziedzinie urologii. – Dzięki temu potrafią tak zaplanować kształcenie, by chirurg już po kilku kursach mógł samodzielnie przeprowadzać zabiegi. Tego rodzaju szkolenie powinni przechodzić nie tylko lekarze operatorzy, ale także asystenci, anestezjolodzy i pielęgniarki. W operacji robotowej bierze bowiem udział cały zespół ludzi, których trzeba nie tylko kształcić, ale którym należy także zapewnić dostęp do informacji. Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to ośrodek, który tego typu szkolenie może prowadzić na bardzo wysokim poziomie.

  Prowadzenie specjalistycznych szkoleń według najwyższych standardów w UCCR zapewnia doświadczona kadra medyczna i dydaktyczna, dysponująca sprzętem z górnej półki. Poza samym robotem da Vinci Xi, sala robotyczna UCCR wyposażona jest w nowoczesny system multimedialny, który umożliwia transmisję na żywo z prowadzonych operacji i dwukierunkowy kontakt pomiędzy zespołem operacyjnym a słuchaczami.


  Potrzebne wsparcie finansowe  W dalszej perspektywie planowane jest także udostępnienie UCCR na potrzeby nauczania studentów kierunku lekarskiego, by mogli poznać najnowsze metody terapeutyczne w okresie szkolenia klinicznego. Dostosowanie jednostki do celów dydaktycznych (m.in. druga konsola operatora z symulatorem, fantomy dla chirurgii robotycznej) wymaga dodatkowych środków, o które UCCR będzie aplikować m.in. w ramach konkursu FERS+, we współpracy z Centrum Zarządzania Projektami UMW.

  – Planujemy szkolenia teoretyczne i praktyczne na różnych poziomach kształcenia kadr medycznych, także o zasięgu międzynarodowym z udziałem ekspertów w chirurgii robotycznej – dodaje dr hab. Bartosz Małkiewicz. – Jednym z naszych celów w tym obszarze jest np. tworzenie i wdrażanie programów szkoleniowych w terapii nowotworów układu moczowo-płciowego. W działalności naukowej nastawiamy się m.in. na prowadzenie innowacyjnych kierunków badań i prac rozwojowych z wykorzystaniem techniki robotycznej i np. technik rozszerzonej rzeczywistości, których celem jest rozszerzenie potencjału wykorzystania systemu chirurgii robotycznej. Poprzez udział w międzynarodowym projekcie ROSE, do którego oprócz UCCR zostały również zaproszone ośrodki chirurgii robotycznej z 10 krajów europejskich, będziemy mieli też możliwość interdyscyplinarnej analizy efektywności klinicznej, szkoleniowej i nowych rozwiązań w obszarze chirurgii robotycznej. W planach mamy tworzenie wysokiej jakości prospektywnych baz danych klinicznych. To podstawa do realizacji projektów badawczych i pozwalających na udział w projektach międzynarodowych. Od strony klinicznej, biorąc pod uwagę doświadczenie naszych operatorów, powinniśmy być ośrodkiem referencyjnym w zakresie chirurgii robotycznej i będziemy o to zabiegać, intensyfikując pracę kliniczną w pierwszym okresie działalności UCCR.


  https://youtu.be/O5_3h4a_lmI

  Informacja prasowa przygotowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

  Fot. Tomasz Król/USK

  Video: Tomasz Modrzejewski/UMW
   
  Marcin Drozd dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

  Marcin Drozd dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu  Zakończyło się postępowanie konkursowe w sprawie wyboru dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Członkowie komisji nie mieli wątpliwości co do wyboru kandydatury Marcina Drozda, dotychczas w funkcji p.o. dyrektora USK.

  Marcin Drozd z wykształcenia jest lekarzem internistą i kardiologiem, absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ukończył także studia MBA na renomowanej Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  Z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, największą placówką ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku, związany jest od 2019 r., gdzie przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję Z-cy Dyrektora ds. Medycznych. Jest także cenionym nauczycielem akademickim, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami medycyny. Od kilku lat jest członkiem European Society of Cardiology oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dyrektor Marcin Drozd jest także społecznikiem zaangażowanym w działania dla seniorów. Od 2016 roku jest członkiem Rady Fundatorów Fundacji „Wspierajmy Seniorów”, a jego aktywność w fundacji ma niebagatelne znaczenie dla integracji seniorów z lokalnym środowiskiem oraz promocji ich aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej.

  Misja nowego dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest jasna - kontynuacja doskonałej opieki zdrowotnej, realizacja sztandarowych w USK projektów, takich jak budowa Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego, oraz dążenie do rozwoju szpitala uniwersyteckiego jako lidera innowacji w obszarze ochrony zdrowia i wiodącego ośrodka nie tylko w skali kraju.

   
  Ablacja arytmii serca metodą elektroporacji

  Pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg ablacji arytmii serca metodą elektroporacji wykonano w USK we Wrocławiu  Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, dotyczy około 2-4 % dorosłych, a występowanie wiąże się z dużą chorobowością i śmiertelnością. W Polsce może dotyczyć ponad 1 mln osób. Spodziewany jest dalszy 2-3 krotny wzrost tej liczby, wynikający przede wszystkim z wydłużenia życia. Ważną metodą terapii migotania przedsionków jest ablacja. Uniwersytecki Szpital Kliniczny jako pierwszy na Dolnym Śląsku zastosował zabieg ablacji migotania przedsionków najnowocześniejszą metodą elektroporacji.

  - Badania pokazały, że zaburzenie rytmu serca często współistnieje z innymi chorobami przewlekłymi, przede wszystkim niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, cukrzycą, otyłością, chorobami płuc i nerek, wpływając na przebieg tych chorób zwłaszcza w okresach zaostrzeń – podkreśla dr n. med. Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu.

  Ablacja metodą elektroporacji to zabieg polegający na zniszczeniu fragmentu tkanki serca, w tym przypadku w obrębie ujść żył płucnych do lewego przedsionka serca, struktur najczęściej odpowiedzialnych za powstawanie migotania przedsionków – jest to tzw. izolacja żył płucnych. Zastosowanie ablacji wskazane jest wówczas, gdy leczenie farmakologiczne serca nie jest wystarczająco skuteczne. Sporo badań sugeruje wysokie bezpieczeństwo tej metody. Zabieg jest wykonywany przezskórnie więc należy do procedur małoinwazyjnych.

  - Dotychczasowe zabiegi ablacji stosowały nieselektywne metody niszczenia tkanek, w tym także tkanek okalających mięsień sercowy – mówi dr n. med. Krzysztof Nowak. - Metoda elektroporacji jest niezwykle dokładna. Podczas zabiegu unieszkodliwiane są wyselekcjonowane fragmenty mięśnia sercowego, bez narażania okolicznych struktur – nerwów lub naczyń - co dla pacjenta oznacza większe bezpieczeństwo i mniej powikłań – dodaje dr Nowak. Ablacja metodą elektroporacji jest pierwszą na świecie techniką likwidacji arytmii serca metodą nietermalną. W Polsce pierwszy taki zabieg został przeprowadzony 8 miesięcy temu.

   
  Robot da Vinci już „operuje” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

  Robot da Vinci już „operuje” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym rozpoczęto wykonywanie operacji urologicznych z użyciem robota da Vinci czwartej generacji. Jest to narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie operacji leczącej nowotwór prostaty w zupełnie nowej jakości, zapewniającej niespotykaną wcześniej precyzję. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą nawet już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu opuścić szpital i wrócić do domu.

  - Dla Wrocławian i mieszkańców naszego regionu to ważny moment, bo to właśnie z myślą o nich utworzyliśmy Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej i właśnie dziś rozpoczynamy operacje. Bardzo się cieszę, że możemy w naszym szpitalu wdrożyć najnowszą technikę operacji prostatektomii radykalnej w asyście systemu robotycznego da Vinci – mówił dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.

  Dzisiaj pierwszy zabieg przeprowadzał prof. dr hab. Tomasz Szydełko, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Urologii we Wrocławiu, który szacuje, że „dzięki robotowi da Vinci będziemy mogli przeprowadzić kilkaset operacji rocznie”. Po zakończonym zabiegu podkreślał walory ogromnej precyzji ale i delikatności pracy z użyciem robota, nieosiągalnej dla ludzkich rąk. Uniwersytecki Szpital Kliniczny dysponuje obecnie najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym da Vinci Xi firmy Intuitive. Platforma robotyczna 4 generacji da Vinci Xi z czterema ramionami roboczymi, posiada funkcję zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Nowoczesny tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek oraz dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych. Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne.

  Mniejsza inwazyjność zabiegu skraca czas rekonwalescencji, więc pacjent szybciej wraca do domu. Wyniki badań z ostatnich kilku dekad dowodzą, że operacje zrobotyzowane mają wyraźną przewagę nad innymi pod względem korzyści zdrowotnych dla pacjenta i w wielu przypadkach łatwości pracy operatora. Są to m.in.: radykalna prostatektomia, resekcje w raku odbytnicy, częściowa nefrektomia, operacje guzów śródpiersia czy raka endometrium. - Pacjent jest wybudzony i czuje się dobrze – poinformował dr hab. Bartosz Małkiewicz, chwilę przed rozpoczęciem zabiegu prostatektomii radykalnej z użyciem systemu da Vinci u kolejnego pacjenta. Podczas dzisiejszych zabiegów obecny był także prof. dr hab. Marcin Słojewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce zaczął operować za pomocą robota da Vinci. - Sercem systemu jest chirurg siedzący w konsoli – zaznaczył prof. Słojewski. - Da Vinci to zaawansowany, bardzo precyzyjny manipulator, który pozwala nam na uzyskanie znacznie lepszych wyników głównie w sferze funkcjonalnej. Pacjent po operacji prostaty ma większe szanse na zachowanie np. potencji czy zdolności do erekcji.

  Prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który przyglądał się pierwszemu zabiegowi, podkreślał, że nie wyobraża sobie, aby nasz szpital uniwersytecki nie miał możliwości operacji z użyciem robota da Vinci. Zaznaczył także, że takie operacje będą stałym elementem tego, co dzieje się w USK we Wrocławiu.

  Oprócz procedur zabiegowych UCChR będzie pełnić również funkcję naukowo-dydaktyczną. W centrum będą odbywać się szkolenia teoretyczne i praktyczne na różnych poziomach kształcenia kadr medycznych, także o zasięgu międzynarodowym z udziałem ekspertów w chirurgii robotycznej. Sala robotyczna jest wyposażona w system multimedialny, który umożliwia transmisję na żywo z prowadzonych operacji i dwukierunkowy kontakt pomiędzy zespołem operacyjnym a kursantami.

  - Dzięki temu, że w naszym szpitalu rozpoczynamy zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci, będziemy mogli również wykorzystywać go do działalności edukacyjnej studentów oraz prowadzić innowacyjne kierunki badań i prac rozwojowych z wykorzystaniem techniki robotycznej – podsumował Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Zapraszamy pacjentów zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego do zgłaszania się do nas. Od dziś wykonujemy zabiegi urologiczne i pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowocześniejszej formy leczenia.

  Kontakt dla pacjentów

  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. +48 516 844 347
  https://centrumrobotyki.umw.edu.pl/

   
  CAR-T dla dorosłych

  Pierwszy dorosły pacjent na Dolnym Śląsku leczony terapią CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu  Od 1 maja 2022 r. terapia CAR-T jest refundowana w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu jako pierwsza na Dolnym Śląsku rozpoczęła leczenie pacjentów dorosłych. Tydzień temu specjaliści z naszego szpitala rozpoczęli stosowanie tej terapii u pierwszego dorosłego pacjenta.

  CAR-T to przygotowywana indywidualnie jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta do walki z nowotworem wykorzystuje jego układ odpornościowy. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.

  - Bardzo się cieszę, że obecnie na Dolnym Śląsku jest szeroko dostępna refundowana terapia CAR -T dla dorosłych. Do tej pory musieliśmy kierować naszych pacjentów do jednego z ośrodków już certyfikowanych, znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania chorego. Nasza klinika to pierwszy na Dolnym Śląsku i 8 w kraju ośrodek, w którym dzięki stosowaniu tej terapii możemy dać nadzieję dorosłym pacjentom u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku.

  W Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK rocznie leczonych jest kilkunastu chorych na chłoniaka, opornego na dotychczas stosowane metody leczenia. To jest wskazaniem do zastosowania terapii CAR-T.

  - Terapia CAR-T, w której wykorzystuje się odpowiednio zmodyfikowane komórki własnego układu odpornościowego chorego, daje bardzo dobre efekty – dzięki niej uzyskuje się długotrwałe odpowiedzi u ponad 40 proc. pacjentów w tej grupie chorych – mówi prof. Anna Czyż z Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  Jak podkreśla Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego „dzięki uzyskaniu certyfikacji do stosowania terapii CAR-T u dorosłych przez Klinikę Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku, nasz szpital jest obecnie jedynym ośrodkiem w Polsce, który może stosować tę technologię leczenia u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych”.   
  We Wrocławiu spotykają się specjaliści w dziedzinie hematologii dziecięcej, onkolo-gii i transplantologii komórek krwiotwórczych

  We Wrocławiu spotykają się specjaliści w dziedzinie hematologii dziecięcej, onkolo-gii i transplantologii komórek krwiotwórczych


  Dzisiaj, we Wrocławiu rozpoczęła się trzydniowa Konferencja 12TH MIDSUMMER MEETING ON PEDIATRIC HEMATOLOGY, ONCOLOGY AND STEM CELL TRAN-PLANTATION, w której uczestniczą specjaliści w dziedzinie hematologii dziecięcej, onkologii i transplantologii komórek krwiotwórczych, nie tylko z Polski, ale również z całej Europy. Obradom przewodniczy prof. Krzysztof Kałwak, Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prof. Petr Sedlacek z Charles University Prague, prof. Meinolf Suttorp z Technical University Dresden. Honorową Przewodniczącą Konferencji jest prof. Alicja Chybicka z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, Senator RP X kadencji.

  Poprzednia edycja Konferencji odbyła się w 2019 roku w Karpaczu, a przerwa w edycjach spowodowana była pandemią. Tym razem spotkanie odbędzie się we Wrocławiu, a miej-sce to zostało wybrane nie bez powodu. Wrocław jest nie tylko trzecim największym mia-stem w Polsce i pozostaje gospodarczą, kulturalną jak i intelektualną stolicą Dolnego Ślą-ska, ale znajduje się w nim także Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu „Przylądek Nadziei” – największe pediatryczne centrum onkohematologii dziecięcej i transplantologii komórek krwiotwórczych w Polsce (i jeden z największych dziecięcych ośrodków przeszczepo-wych w Europie).

  W trakcie Konferencji lekarze będą mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z wybitnymi specjalistami z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, krajów nadbałtyc-kich, Ukrainy i innych krajów europejskich. Podczas spotkania omówione zostaną za-równo dotychczasowe, jak i nowe osiągnięcia w dziedzinie onkohematologii dziecięcej oraz transplantologii komórek krwiotwórczych u dzieci.

  Więcej informacji: https://12meeting.pl/   
  << Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

  Strona 1 z 7

  Shock Team

  Internetowe Konto Pacjenta

  Wyniki Laboratoryjne

  Portal Pacjenta

  Odwołanie wizyty

  1.jpg

  Sieć kardiologiczna

  1.jpg

  Dobry Posiłek

  logo.jpg

  Konsultacje anestezjologiczne

  konsultacje.jpg

  Wykrywanie wad rozwojowych

  UCCR.jpg

  Centrum Robotyki

  centrum_robotyki.jpg

  Badanie opinii pacjentów

  nowe.jpg

  Studenci materiały szkoleniowe

  nowe.jpg

  Wolontariusze materiały szkoleniowe

  kopia.jpg

  Medycyna Nuklearna

   

  Unicef

  Informacja dla obywateli Ukrainy  USK pomaga Ukrainie  PICT_6251.jpg