Klinika Okulistyki

Kierownik Kliniki dr hab. n. med. Anna Turno-Kręcicka prof.UMW
Kierownik Katedry Okulistyki: prof. dr hab. n. med. M. Misiuk-Hojło
Oddziały

Oddział Kliniczny Okulistyczny

Oddział Kliniczny Okulistyczny Dziecięcy

Blok Operacyjny Okulistyczny 

Lokalizacja ul.Borowska 213, Budynek A, II piętro

 

 

 

 

Kontakt Telefon

Sekretariat

email: 

(71) 736-43-00

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Sekretariat Medyczny (71) 733-10-15
(71)736-43-15
Lada Pielęgniarska
(24 h na dobę)
(71) 736-43-80
Umawianie pacjentów z zaćmą (71) 733-10-15
Pielęgniarka Oddziałowa (71) 736-43-06
Pokój Przyjęć (71) 736-43-58
TERMINY PRZYJĘĆ NA ODDZIAŁ DZIECIĘCY

WTOREK - PIĄTEK 11:00-14:00  

POKÓJ PRZYJĘĆ  71 736 43 58 

 

 

Usługi medyczne

Klinika Okulistyki zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie:

 

 

Chirurgia przedniego odcinka oka

 • Chirurgia rogówki
  -przeszczepy rogówki
  -przeszczepy rąbka rogówki
  -chirurgiczne leczenie przewlekłych owrzodzeń rogówki
  -chirurgiczne zaopatrywanie zranień rogówki
 • Chirurgia soczewki
  -usuwanie soczewki metodą fakoemulsyfikacji ze wszczepem sztucznej soczewki
  -zewnątrztorebkowe usuwanie zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki (ECCE + IOL)
  -usuwanie soczewki podwichniętej/zwichniętej metodą witrektomii
  -wtórne wszczepianie soczewki metodą fiksacji rąbkowej
  -chirurgiczne usuwane zaćmy powikłanej z wszczepem sztucznej soczewki
 • Chirurgia jaskry
  -iridektomia, sklerektomia głęboka
  -operacje przetokowe (trabekulektomia lub trabekulektomia z mitomycyną)
  -wszczepianie zastawek Baerveldta
  -krioaplikacja ciała rzęskowego
 • Operacje odtwórcze przedniego odcinka oka
  -procedury operacyjne jednoczasowe złożone z procedur dotyczących chirurgii rogówki, soczewki / procedur przeciwjaskrowych

Chirurgia tylnego odcinka oka

 • Chirurgia odwarstwień siatkówki
  z zastosowaniem
  -indywidualnie dobranych metod tamponady zewnętrznej
  -lub / i tamponady wewnętrznej
 • Chirurgia szklisto-siatkówkowa
  Witrektomia przez część płaską ciała rzęskowego (pars plana vitrectomy)
  Wykonywana ze wskazań takich jak:
  -retinopatia proliferacyjna cukrzycowa
  -proliferacja szkliskowo-siatkówkowa jako powikłanie odwarstwienia siatkówki
  -otwory degeneracyjne plamki
  -krwotoki wewnątrz ciała szklistego
  -usuwanie ciał obcych wewnątrzgałkowych
  -zapalenia infekcyjne wnętrz gałki ocznej
  -inne wskazania do witrektomii
 • Krioaplikacja obwodu siatkówki
  W stanach niedokrwiennych z wtórną neowaskularzacją
 • Procedury operacyjne złożone
  Operacje równoczasowe przedniego i tylnego odcinka (różne warianty połączeń operacji takich jak: przeszczepienie rogówki w połączeniu z usunięciem soczewki met. Fakoemulsyfikacji i wszczepem soczewki sztucznej lub/ i operacją przeciwjaskrową, w połączeniu z operacją szklistkowo-siatkówkową (witrektomia).

Szczególna specjalizacja:

 • Diagnostyka i leczenie jaskry
 • Zapalenie błony naczyniowej u dorosłych i dzieci
  Diagnostyka przyczynowa i terapia zachowawcza lub/i chirurgiczna w schorzeniach układowych, zakażeniach oraz zaburzeniach immunologicznych.

Terapia cukrzycowego obrzęku plamki oraz wysiękowej postaci AMD:


Badania elektrofizjologiczne
W USK możliwe jest wykonanie następujących badań elektrofizjologicznych narządu wzroku:

Ocena funkcji nerwu wzrokowego:
pattern VEP
flash VEP
VEP visus

Ocena funkcji siatkówki:
fullfield ERG
pattern ERG
multifocal ERG

Kierując pacjenta należy dokładnie określić rodzaj badania elektrofizjologicznego z powyższej listy oraz wydać pacjentowi dokumentację z określoną ostrością wzroku w najlepszej korekcji.

W zależności od rodzaju badania należy poinformować pacjenta o konieczności rozszerzenia źrenic a tym samym braku możliwości prowadzenia samochodu 4-6 godzin po badaniu.

WAŻNE!!!!

Termin należy ustalać telefonicznie poprzez kontakt z Sekretariatem Kliniki Okulistyki.

Pacjenci dorośli powinni otrzymać skierowanie do Poradni Okulistycznej (1600), dzieci powinny otrzymać skierowanie do Poradni Okulistycznej Dziecięcej (1601), wystawione z Poradni NFZ. Skierowania z gabinetów prywatnych nie są przyjmowane w rejestracji.

Badania odbywają się w Pracowni Elektrofizjologii i Laseroterapii Kliniki Okulistyki w pokoju 3.59. Umówiona godzina wykonania badania jest przybliżona. Badania odbywają się w godzinach 8:30-15:00.


PACJENCI Z PADACZKĄ

Badania elektrofizjologiczne polegają na błyskach światła o różnej częstotliwości i mogą wywołać napad padaczkowy. Pacjenci z rozpoznaną padaczką powinni wykonać badanie EEG z fotostymulacją oraz okazać zaświadczenie od neurologa z określeniem braku przeciwwskazań do badań elektrofizjologicznych wzroku i braku wywoływania napadu padaczkowego przez błyski światła. Do rozważenia przez neurologa jest zwiększenie dawki leków przeciwpadaczkowych na kilka dni przed badaniem.

Zapis na badania możliwy jest po okazaniu powyższej dokumentacji. Pacjentom zakładany jest wenflon w razie potrzeby podania leków dożylnie w trakcie napadu. Należy przynieść ze sobą leki przeciwpadaczkowe zalecone przez neurologa w razie napadu.

Laseroterapia

 

W ramach pracowni laseroterapii wykonywane są zabiegi w obrębie przedniego (YAG-kapsulotomia, YAG-irydotomia) i tylnego odcinka gałki ocznej (laseroterapia otworów i zwyrodnień siatkówki, terapia mikropulsowa plamki, panfotokoagulacja siatkówki obwodowej) oraz w zakresie przydatków oka (epilacja laserowa rzęs).

Do każdego zabiegu pacjent jest najpierw kwalifikowany przez lekarza przeprowadzającego procedurę.

Przygotowanie do zabiegu

Przed laseroterapią siatkówki i YAG-kapsulotomią niezbędne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę, natomiast przed YAG-irydotomią kropli zwężających źrenicę. Działanie tych leków utrzymuje się do 6-8 godzin - przez ten czas przeciwwskazane jest kierowanie pojazdami mechanicznymi. Ponadto przed zabiegiem irydotomii podawane są profilaktycznie miejscowo działające leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Nie jest wymagane zgłaszanie się na czczo.

Procedura laseroterapii trwa zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt minut, jednak proszę zarezerwować więcej czasu na wizytę, ponieważ należy poczekać na rozpoczęcie działania kropli (rozszerzających/zwężających źrenicę i znieczulających), ponadto przed zabiegiem wykonywane są badania wstępne (badanie refrakcji, tonometria), sprawdzana jest ostrość wzroku oraz w razie konieczności przeprowadzane są inne badania dodatkowe.

Zabiegi laseroterapii wykonywane są w znieczuleniu miejscowym kroplowym (podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego). Podczas zabiegu zdarza się odczuwanie nieznacznego dyskomfortu, ucisku lub kłucia oraz występowanie błysków w polu widzenia.

W trakcie zabiegu należy spoglądać w kierunku wyznaczonym przez lekarza, nie ruszać głową i oczami, ponieważ grozi to powikłaniami w postaci uszkodzenia struktur oka.


Iniekcje anty-VEGF

W Klinice Okulistyki USK prowadzimy poradnię AMD - zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem, w której kontrolujemy Pacjentów od lat zmagających się z chorobą. W ramach Poradni proponujemy leczenie Pacjentom nowoczesnym lekiem z grupy anty-VEGF (hamujących wzrost nabłonka naczyń), którzy z uwagi na zaawansowane zmiany i specyfikę choroby, nie zostali zakwalifikowani do narodowego Programu Lekowego AMD. Dodatkowo terapia anty-VEGF jest wykorzystywana w leczeniu takich schorzeń jak cukrzycowy obrzęk plamki, obrzęk plamki związany z zamknięciem naczyń siatkówki oraz obrzęk plamki na tle zapalenia błony naczyniowej.

Terapia polega na podawaniu do wnętrza gałki ocznej zastrzyków zawierających leki anty-VEGF, wpływające na zmniejszenie aktywności choroby. Często konieczne jest wykonanie serii zastrzyków, w odstępie 1 miesiąca. Lek podawany jest w sterylnych warunkach do komory ciała szklistego oka, w znieczuleniu kroplowym.

Celem odbycia wizyty kwalifikującej, należy zgłosić się osobiście lub skontaktować telefonicznie z Sekretariatem Kliniki ze skierowaniem do szpitala na Oddział Okulistyczny (4600), by umówić termin konsultacji, a na samą wizytę dodatkowo z całą dokumentacją medyczną.

Dzięki dostępności do nowoczesnego sprzętu jesteśmy w stanie regularnie i skutecznie kontrolować przypadek każdego schorzenia, oferując odpowiednie metody leczenia.


Poradnia Siatkówkowa

W USK działa poradnia okulistyczna o profilu siatkówkowym, w której diagnozowane i leczone są choroby tej struktury gałki ocznej.

W ramach poradni prowadzone są kwalifikacje do zabiegów witrektomii, kontrole po operacjach wewnątrzgałkowych przeprowadzonych w Klinice Okulistyki oraz diagnozowani są pacjenci cierpiący na choroby siatkówki lub o takie choroby podejrzani.

Nasi specjaliści mają najwyższe kwalifikacje i bogate doświadczenie w operacyjnym leczeniu takich schorzeń jak odwarstwienie siatkówki, błona nasiatkówkowa (ERM) i otwór plamki. Oferujemy także kompleksowe leczenie zachowawcze i zabiegowe proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej.

Dzięki dostępowi do nowoczesnych sprzętów diagnostycznych (OCT, angio-OCT, fundus kamera, angiografia fluoresceinowa) w ramach poradni możliwa jest pełna diagnostyka chorób siatkówki przeprowadzana przez zespół doświadczonych chirurgów witreoretinalnych.Poradnia Okulistyczna Ogólna

Poradnia przyjmuje pacjentów dorosłych ze schorzeniami okulistycznymi. Na wizytę należy zgłosić się z pełną dokumentacją medyczną, spisem przyjmowanych leków (informacje dot. sposobu dawkowania i stężenia/ilości substancji leczniczej), spisem chorób ogólnych i zabiegów operacyjnych. W razie stosowania należy przynieść na wizytę korekcję okularową do dali i bliży.

Poradnia nie zajmuje się dobieraniem korekcji okularowej.

W celu zapisu na wizytę należy zgłosić się do Rejestracji ze skierowaniem do Poradni Okulistycznej.

 


Poradnia Jaskry

Poradnia jaskrowa od lat działa przy Klinice Okulistyki konsultując pacjentów z podejrzeniem jaskry oraz monitorując przebieg choroby. Podczas konsultacji możliwe jest wykonanie następujących badań:

 • badanie pola widzenia (perymetria),
 • gonioskopia,
 • pomiar ciśnienia metodą aplanacyjną, air-puff, za pomocą ORA oraz iCare,
 • OCT plamki, RNFL, GCC, angioOCT, OCTvisante,
 • HRT
 • badanie grubości rogówki (pachymetria)
 • pomiar histerezy rogówki
 • badanie odcinka przedniego i odcinka tylnego oka
 • autorefraktometria z keratometrią

O konieczności wykonania danego badania decyduje lekarz.

Do niektórych badań konieczne jest wcześniejsze zastosowanie kropli rozszerzających źrenicę, po których nie można prowadzić samochodu przez 6 godzin oraz wskazane jest używanie okularów z filtrem w słoneczne dni.

Jeśli personel medyczny zdecyduje o konieczności wykonania kilku badań wizyta w poradni może trwać dłużej, nawet 3-4 godziny.

Jeśli będzie konieczne wykonanie wielu badań, pacjent może zostać umówiony dodatkowo w innym terminie celem wykonania badań i ponownej konsultacji.

Prosimy o przyniesienie na wizytę dokumentacji medycznej, w szczególności informacji od prowadzącego pacjenta lekarza okulisty, wyników badań (pola widzenia, OCT, HRT i innych badań obrazowych, wyniku tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego mózgowia), pomiarów ciśnień wewnątrzgałkowych w ostatnim czasie, kart wypisowych z oddziałów okulistycznych, spis stosowanych leków - kropli przeciwjaskrowych oraz leków stosowanych ogólnie.

Jeśli pacjent choruje na astmę lub POChP powinien o tym poinformować lekarza.

Prosimy, by pacjent zabrał na wizytę swoje okulary korekcyjne do dali (do chodzenia) i do bliży (do czytania).

Pacjenci dorośli powinni otrzymać skierowanie do Poradni Okulistycznej (1600), wystawione z Poradni NFZ. Skierowania z gabinetów prywatnych nie są przyjmowane w rejestracji.

 


Kwalifikacje do zabiegów przeciwjaskrowych

Kwalifikacje do zabiegów w trybie planowym odbywają się po wcześniejszym umówieniu wizyty przez sekretariat Kliniki Okulistyki. Oprócz skierowania do szpitala konieczne jest przyniesienie na wizytę dokumentacji medycznej, w szczególności informacji od prowadzącego pacjenta lekarza okulisty dlaczego lekarz kieruje do zabiegu operacyjnego, wyników badań (pola widzenia, OCT, HRT i innych badań obrazowych, wyniku tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego mózgowia), pomiarów ciśnień wewnątrzgałkowych w ostatnim czasie, kart wypisowych z oddziałów okulistycznych, spis stosowanych leków - kropli przeciwjaskrowych oraz leków stosowanych ogólnie. Jeśli pacjent nie posiada pełnej dokumentacji medycznej i trzeba będzie wykonać badania dodatkowe konieczne będzie skierowanie do poradni okulistycznej (oprócz skierowania do szpitala) celem wykonania brakujących badań i uzupełnienia dokumentacji do kwalifikacji do zabiegu przeciwjaskrowego. Po zakwalifikowaniu do zabiegu zostanie pacjentowi wyznaczony termin przyjęcia na Oddział Okulistyki i pacjent zostanie wpisany do kolejki oczekiwania na przyjęcie do szpitala.

Jednakże w razie wystąpienia pilnych wskazań do wykonania zabiegu pacjent może zostać przekierowany do przyjęcia w trybie pilnym.

 


Program Lekowy AMD

W Klinice Okulistyki USK od kilku lat prowadzimy Program Lekowy leczenia AMD - zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Jest to narodowy program leczenia choroby siatkówki, w pełni refundowany przez rząd.

Leczenie wysiękowej postaci AMD w ramach programu lekowego prowadzone jest przez okulistów, według ściśle określonych zasad będących wynikiem wielu międzynarodowych badań klinicznych. W pierwszym roku leczenia, w zależności od stosowanego leku i aktywności choroby zazwyczaj średnio podaje się od 4 do 7 zastrzyków. W kolejnych latach ilości te mogą być podobne lub ulec zmianie. Skuteczność terapii zależy także od dobrej współpracy pomiędzy pacjentem i lekarzem. Bardzo ważne by pacjenci zgłaszali się regularnie na wizyty kontrolne, które mogą być wyznaczane co 1-2. miesiące. Należy zrezygnować z palenia tytoniu.

Podawane są leki z grupy anty-VEGF, a konkretny typ leku zależy od skuteczności leczenia. Preparat jest podawany w postaci iniekcji doszklistkowej, w sterylnych warunkach Sali Zabiegowej w Klinice.

Kwalifikacje do Programu odbywają się w wyznaczone dni w czasie trwania Poradni. Celem odbycia wizyty kwalifikującej, należy zgłosić się osobiście lub skontaktować telefonicznie z Sekretariatem Kliniki ze skierowaniem do poradni okulistycznej (1600), by umówić termin konsultacji, a na samą wizytę dodatkowo z całą dokumentacją medyczną.

 


Kwalifikacje do przyjęcia do zabiegów operacyjnych na Oddział Okulistyczny

W Klinice Okulistyki przeprowadzamy zabiegi z zakresu usunięcia zaćmy, zabiegi przeciwjaskrowe oraz operacje schorzeń siatkówki- witrektomia, takich jak odwarstwienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa, błona przedsiatkówkowa, krwotok do komory ciała szklistego i inne.

Kwalifikacje do zabiegu usunięcia zaćmy odbywają się w Poradni Przyklinicznej codziennie, natomiast do pozostałych zabiegów w wyznaczone dni w tygodniu.

Celem odbycia wizyty kwalifikującej, należy zgłosić się osobiście lub skontaktować telefonicznie z Sekretariatem Kliniki ze skierowaniem do szpitala na Oddział Okulistyczny (4600), by umówić termin konsultacji, a na samą wizytę dodatkowo z całą dokumentacją medyczną.

Zabiegi usunięcia zaćmy są wykonywane w procedurze jednodniowej, z przyjęciem w godzinach porannych w dniu zabiegu. W przypadku pozostałych zabiegów, przyjęcie zazwyczaj odbywa się dzień wcześniej.

 

 

 

Skład osobowy Kliniki

Kierownik/Ordynator

dr hab. n. med. Anna Turno-Kręcicka prof. UMW


Z-ca kierownika:

dr n. med. Marek Szaliński


 

Zespół Kliniki

prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło
dr n. med. Joanna Adamiec-Mroczek
dr n. med. Karolina Czajor
dr hab. Radosław Kaczmarek prof. UMW
dr hab. Patrycja Krzyżanowska-Berkowska
dr n. med. Małgorzta Mulak
dr n. med. Maria Pomorska
dr n. med. Mirosław Słowik
dr n. med. Hanna Zając-Pytrus
dr n. med. Martyna Tomczyk-Socha
lek. med. Anna Barć
lek. med. Iwona Helemejko
lek. med. Edyta Musielak
dr n. med. Marcin Zieliński
dr n. med. Joanna Jakubaszko-Jabłońska
dr n. med. Dorota Szumny
dr n. med. Małgorzata Gajdzis
lek. med. Magdalena Wasik
lek. med. Aleksandra Zgryźniak
dr n. med. Katarzyna Zimmer
lek. med. Wiktoria Pytrus
dr n. med. Magdalena Babral


Specjalizanci
lek. med. Remigiusz Chrostek
lek. med. Ewa Fidewicz
lek. med. Michał Górnik
lek. med. Aleksandra Galik
lek. med. Izabela Górczyńska
lek. med. Katarzyna Hnatko
lek. med. Julia Kręcicka
lek. med. Julia Korzeniowska-Jewtuszenko
lek. med. Jakub Kozimor
lek. med. Michał Kościowski
lek. med. Joanna Kamińska
lek. med. Anna Kościuszko
lek. med. Małgorzata Kowalik-Jagodzińska
lek. med. Janina Kuchalska
lek. med. Helena Kierzkowska-Kiar
lek. med. Veranika Lukauskaya
  lek. med. Małgorzata Łątkowska
dr n. med. Małgorzata Mimier-Janczak
lek. med. Artur Małyszczak
lek. med. Joanna Maczyńska
lek. med. Michał Nuckowski
lek. med. Kornelia Piątkowska
lek. med. Katarzyna Piotrowska
lek. med. Monika Seruga-Dąbrowska
lek. med. Marta Sobieszek
dr n. med. Roksana Silicki
lek. med. Urszula Szydełko-Paśko
lek. med. Agnieszka Winter
lek. med. Hanna Zając
lek. med. Sabina ZiółkowskaHistoria Kliniki

Katedra i Klinika Okulistyki w skład Akademickiego Szpitala Klinicznego weszła 1 czerwca 2011 roku uprzednio będąc jednostką Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1.

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainiePICT_6335.jpg