Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej

Kierownik Kliniki Prof. dr hab. Wojciech Kielan
Oddziały

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej

Lokalizacja ul.Borowska 213, Budynek B, IV piętro

Kontakt Telefon

Sekretariat

Sekretariat - FAX

Sekretariat medyczny 

(71) 734-3500

(71) 734-3509

(71) 734-3508 


Pielęgniarka Oddziałowa 

Lada Pielęgniarska
(24 h na dobę)

(71) 734-3506 

(71) 734-3580

Lekarz Dyżurny (71) 734-9574Usługi medyczne

Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie:


 • chirurgii ogólnej, wykonując wszystkie zabiegi wchodzące w zakres chirurgii ogólnej, tj. chirurgii jamy brzusznej, chirurgii tarczycy, przytarczyc i nadnerczy, chirurgii naczyniowej (żylaki), chirurgii gruczołu piersiowego, chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego, chirurgiczne leczenie chorób śledziony, leczenie przepuklin brzusznych i pachwinowych metodą beznapięciową,

 • chirurgii onkologicznej, w tym: rozpoznawanie i chirurgiczne leczenie wczesnego i zaawansowanego raka żołądka, leczenie raka połączenia przełykowo-żołądkowego (wpustu), leczenie chirurgiczne raka pola trzustkowego (rak brodawki Vatera, rak trzustki), leczenie raka jelita grubego i odbytnicy, leczenie guzów gruczołu piersiowego, onkologia diagnostyczna,

 • chirurgii laparoskopowej: Klinika posiada akredytację na szkolenie lekarzy specjalizujących się w zakresie chirurgii laparoskopowej, wykonując następujące zabiegi metodą laparoskopową:     
  •  laparoskopowa cholecystektomia
  •  laparoskopowe leczenie raka jelita grubego i odbytnicy
  •  laparoskopowe usuwanie guzów nadnerczy
  •  laparoskopowe leczenie nowotworów żołądka
  •  laparoskopowe usunięcie śledziony
  •  laparoskopię diagnostyczną,

 • chirurgii endoskopowej: zabiegi diagnostyczne i leczenie w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W ramach działalności medycznej Klinika wykonuje unikatowe procedury medyczne:

 • rozpoznawania i chirurgicznego leczenia wczesnego raka żołądka
 • radykalne leczenie zaawansowanego raka żołądka z doszczętną limfadenektomią
 • leczenie guzów złośliwych trzustki oraz przewlekłych stanów zapalnych tego narządu
 • leczenie raka jelita grubego i odbytnicy z kompletną limfadenektomią i mukozektomią
 • chirurgia gruczołu piersiowego z zabiegami oszczędzającymi w przypadku raka.Skład osobowy Kliniki

Kierownik Kliniki

prof. dr hab. Wojciech Kielan


Zespół Kliniki
prof. dr hab. Krzysztof Grabowski
dr n. med. Robert Tarnawa
dr n. med. Julia Rudno-Rudzińska
dr n. med. Adam Skalski
dr n. med. Magdalena Milan
lek. n. med. Aleksander Stal
dr n. med. Grzegorz Marek
lek. n. med. Piotr Kobielak
dr n. med. Marcin Zawadzki
lek. n. med. Krzysztof Kotulski
lek. n. med. Krzysztof Kurnol
lek. n. med. Ewelina Frejlich 
Rezydenci i Doktoranci
lek. n. med. Przemysław Dzierżek
lek. n. med. Paweł Ożóg
lek. n. med. Adrian Karwowski
lek. n. med. Kamila Kulczyńska
lek. n. med. Karolina Rodak-Mirocka
lek. n. med. Bartłomiej Strzelec
lek. n. med. Talha Abdelfattah Saeid MohamedHistoria Kliniki

Klinika powstała w 1890 roku i pierwszym kierownikiem Kliniki został Jan Mikulicz Radecki, który Kliniką kierował do roku 1905. Do czasów II wojny światowej Kliniką kierowali znani niemieccy profesorowie chirurgii. W 1945 roku Klinikę odbudował ze zniszczeń wojennych i objął jej kierownictwo prof. dr hab. Wiktor Bross. Po nim kierownikami Kliniki byli: prof. S.Koczorowski, prof. B.Łazarkiewicz i prof. Zygmunt Grzebieniak. W roku 2007, kiedy Kliniką kierował prof. Z.Grzebieniak, siedziba Kliniki została przeniesiona z ul.Skłodowskiej-Curie 66 do nowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul.Borowskiej 213.

Od roku 2015 kierownikiem Kliniki jest prof. Wojciech Kielan.

 

W Klinice w ciągu roku leczy się około 2000 chorych i przeprowadza się około 1200 zabiegów operacyjnych. Klinika specjalizuje się w chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej jamy brzusznej, wykonując wszystkie zabiegi operacyjne z tego zakresu. Podążając za współczesnymi wyzwaniami, wiele zabiegów wykonuje się metodą laparoskopową.

 

Główne badania naukowe Kliniki koncentrują się wokół chirurgicznego leczenia raka żołądka, raka połączenia przełykowo-żołądkowego, raka trzustki i raka jelita grubego. Klinika naukowo współpracuje z czołowymi chirurgicznymi ośrodkami w Japonii (Keio University, Kutasato University), Korei Południowej (Seul National University Hospital).

Klinika Chirurgii prowadzi zajęcia dydaktyczne (wykłady, seminaria, ćwiczenia i egzaminy końcowe) dla studentów IV i V roku Wydziału Lekarskiego oraz dla studentów English Division w języku angielskim. W Klinice odbywają się staże podyplomowe oraz specjalizacyjne. Przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe.

 

Przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej działają dwie poradnie specjalistyczne: Poradnia Chirurgii Ogólnej oraz Poradnia Chirurgii Onkologicznej. Odbywają się tam konsultacje i kwalifikacje do leczenia operacyjnego (kontakt przez Sekretariat Kliniki).

 


INFORMACJA DOTYCZĄCA PROCEDURY NIEODWRACALNEJ ELEKTROPORACJI (NANO- KNIFE)

Szanowni Państwo,
Od lutego b. r. jest dostępna w II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu procedura nieodwracalnej elektroporacji (Nano - Knife). Poniżej podajemy niezbędne dla pacjentów informacje.


Co to jest nieodwracalna elektroporacja i jak działa?
Nieodwracalna elektroporacja (irreversible electroporation IRE) jest to paliatywna metoda leczenia guzów litych (obecnie stosuje się ją w raku trzustki, nowotworach wątroby i prostaty). Polega ona na umieszczeniu igieł w masie guza, między którymi przepływa prąd. Niszczy to nieodwracalnie błony komórkowe, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia komórki nowotworowej. Proces ten jest długotrwały (tygodnie, miesiące), w dalszej części oparty jest na zjawisku apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki nowotworowej. Nie powoduje efektu termicznego (oparzenia). Metoda ta jest atrakcyjna ze względu na to, że nie niszczy ona naczyń krwionośnych oraz dróg żółciowych.
Jest to metoda, która jest dopuszczona do leczenia osób z chorobą nowotworową, a jej działanie zostało sprawdzone in vitro oraz in vivo.


Dla kogo dedykowana jest ta metoda?
W II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej stosujemy tę metodę w przypadku nieoperacyjnego raka trzustki ( np. z powodu nacieku na naczynia). Warunkiem kwalifikacji jest posiadanie wyniku histopatologicznego potwierdzającego obecność komórek rakowych, jak również brak zmian przerzutowych w innych narządach potwierdzonych w badaniu tomografii komputerowej. Nie ma szczegółowych zaleceń dotyczących średnicy guza, aczkolwiek opierając się na piśmiennictwie dotyczącym tej metody nie powinna ona wynosić więcej niż 3-4 cm. Jest to spowodowane technicznymi uwarunkowaniami urządzenia.
Jeśli chodzi o chemioterapię, to kwalifikujemy pacjentów przed chemioterapią i w trakcie. Każdy chory jest kierowany na konsylium onkologiczne.
Pacjent może mieć protezę w drogach żółciowych, jednak metalowe muszą być wymienione na protezy plastikowe.
Każdy pacjent jest kwalifikowany indywidualnie, na podstawie badań obrazowych oraz badania lekarskiego.


Jakie są przeciwwskazania do nieodwracalnej elektroporacji?
Metoda ta jest przeciwwskazana u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca oraz u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.


Jak wygląda sama procedura?
Procedura przeprowadzana jest podczas pobytu szpitalnego. Pacjent, po wcześniejszej kwalifikacji i po konsylium przyjmowany jest na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Obenie wykonujemy zabieg po otwarciu jamy brzusznej. Jeśli pacjent tego wymaga, jednoczasowo wykonywane są zespolenia omijając mające zapewnić komfort pacjentowi w dalszym leczeniu.
Pacjent po przeprowadzeniu procedury pozostaje na oddziale chirurgiczney przez kilka dni zależnie od rozległości zabiegu


Jakie mogą być powikłania po procedurze elektroporacji nieodwracalnej?
Ponieważ jest to procedura inwazyjna powikłania mogą być takie, jak po większości zabiegów operacyjnych. Pacjent może odczuwać ból. Może rozwinąć się zapalenia trzustki, najczęściej łagodne, ustępujące po leczeniu zachowawczym. Opisano występowanie zakrzepicy żyły krezkowej górnej, krwawienie lub obecność przetoki pooperacyjnej trzustkowej lub dwunastniczej.


Czas i miejsce kwalifikacji:
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, ul Borowska 213 Sekretariat II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej IV piętro budynek FB Wtorki o godzinie 13.00-14.00. Począwszy od 03.04.2018 Proszę wziąć ze sobą całość dotychczasowej dokumentacji, skierowanie do Poradni Chirurgii Onkologicznej (na wypadek zlecanych dodatkowych badań). Kwalifikacje będą prowadzone przez Pana Prof. dr hab. Wojciecha Kielana i Panią dr n. med. Julię Rudno-Rudzińską.
Zapytania proszę kierować na adres mailowy:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej
i Chirurgii Onkologicznej
Prof. dr hab. Wojciech Kielan

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainiePICT_6335.jpg