Sylwester w cieniu zagrożenia omikronem


Mało zaszczepionych, brak społecznej dyscypliny, lekceważenie obostrzeń a do tego otwarte kluby i zbliżająca się fala zakażeń omikronem – to komplet, który może sprawić, że tegoroczne zabawy sylwestrowe mogą być jak bal na Titanicu. Naczelny Epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ostrzega, że cena za nieodpowiedzialne zachowania może być naprawdę wysoka.


Czytaj dalej...




Szef Kliniki Hematologii USK: nie niszczyć dolnośląskiej hematologii


„W interesie naszych pacjentów jest zrównoważony rozwój specjalistycznych ośrodków, a nie monopolizacja i walka o zasoby kadrowe i finansowe między publicznymi szpitalami” – uważa prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która jest wiodącym ośrodkiem leczącym pacjentów z chorobami krwi w regionie. W liście otwartym, adresowanym do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adama Maciejczyka, prof. Wróbel zwraca uwagę na zagrożenia dla hematologii, związane z budową nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Poradnia post-covid dla dzieci w USK


Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, zainicjował uruchomienie specjalnej przychodni dla dzieci, które przechodzą lub przeszły zakażenie wirusem Sars-CoV-2.


Czytaj dalej...




Palaczu, zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Bezpłatnie, bez kolejki i bez skierowania od specjalisty – tak w USK we Wrocławiu przy ul. Borowskiej można zbadać płuca niskodawkową tomografią komputerową (NDTK). Program profilaktyki nowotworów płuc adresowany jest przede wszystkim do osób w wieku 55-74 lata, które paliły papierosy przez wiele lat lub do osób w wieku 50-74 lata dodatkowo narażonych na choroby płuc z powodów zawodowych i obciążeń rodzinnych. Można z niego skorzystać jeszcze w tym roku.


Czytaj dalej...




Profesor Kałwak zasłużonym wrocławianinem


Prof. Krzysztof Kałwak, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, 21 grudnia otrzymał z rąk Prezydenta Wrocławia - Jacka Sutryka - Medal "Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia". Prestiżową nagrodę otrzymuje się raz w życiu i przyznaje się ją wybitnym mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska.


Czytaj dalej...




Operacje wad wrodzonych układu oddechowego u dzieci teraz w Centrum Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


Wady wrodzone układu oddechowego są drugą po wadach serca przyczyną śmiertelności noworodków. Dotykają blisko 5 proc. z nich i w większości przypadków wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej. Rozszczep krtani to jeden z takich poważnych problemów, który – jeśli jest rozległy – może doprowadzić do śmierci dziecka w krótkim czasie. Obecnie medycyna radzi sobie coraz lepiej z tą wadą. Operacje, choć są skomplikowane, pozwalają ratować życie tych dzieci i uniknąć późniejszego kalectwa. Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK dołączyło do nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonuje się takie zabiegi.


Czytaj dalej...




Mniej zakażeń, więcej zgonów


(21.12.2021 r.) 11,7 proc. – tylu umarło pacjentów z COVID-19, przyjmowanych do szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej we Wrocławiu w ciągu 5 tygodni od ponownego otwarcia tej jednostki. Tak wysokiej śmiertelności w poprzednich falach pandemii w tej jednostce nie notowano. I to nawet w okresach, gdy zakażeń w Polsce i regionie było znacznie więcej.


Czytaj dalej...




Kardiochirurdzy z USK rozpowszechniają na świecie nową metodę naprawy zastawki


Niewydolność krążenia, duszności, zmęczenie po nawet niewielkim wysiłku – to objawy, mogące świadczyć o tzw. dwupłatkowej zastawce aortalnej. Jest to forma wady wrodzonej, wykrywanej najczęściej już w dzieciństwie lub w młodym wieku. Dla tej grupy chorych skuteczna interwencja medyczna w odpowiednim czasie jest wyjątkowo istotna. Decyduje bowiem zwykle o całym dorosłym życiu.


Czytaj dalej...




W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 od czwartku


W USK we Wrocławiu od czwartku 16 grudnia można szczepić najmłodszą dopuszczoną grupę pacjentów – w wieku 5-11 lat – w dwóch punktach: przy ul. Borowskiej oraz M. Curie-Skłodowskiej. Na życzenie rodziców szczepienia dzieci będą się odbywać w dni powszednie od godz. 15.00, a w soboty od godz. 8.00. Ponadto szpital organizuje unikalną akcję szczepienia małych pacjentów onkologicznych po przeszczepach szpiku i chemioterapii.


Czytaj dalej...




Nastoletni chłopcy bardziej narażeni na PIMS – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu


Ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, PIMS) jest zależne zarówno od płci, jak i od wieku.


Czytaj dalej...




Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid-19


Szanowni Państwo,

informujemy, że od 14 grudnia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna rejestrację dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia przeciwko Covid-19.

Szczepienia będą odbywały się we Wrocławiu w dwóch lokalizacjach wg poniższego harmonogramu:


Czytaj dalej...




Ginekologia i położnictwo USK w jednym miejscu


(10.12.2021) I Klinika Ginekologii i Położnictwa USK 15 grudnia br. zostaje przeniesiona z ul. Chałubińskiego na ul. Borowską. W ten sposób obie wrocławskie kliniki, zachowując swoją odrębność, znajdą się w jednym budynku. Dla pacjentek wymagających operacji ginekologicznych oznacza to leczenie w bardziej komfortowych warunkach oraz lepszy dostęp do diagnostyki, oddziału intensywnej terapii i specjalistów z innych dziedzin, w razie konieczności zasięgnięcia dodatkowych konsultacji.


Czytaj dalej...




Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK europejskim ośrodkiem referencyjnym leczenia wad wrodzonych


Wieloletnie doświadczenie Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w endoskopowych operacjach, m.in. w obszarze przewodu pokarmowego zostało docenione w Europie. Klinika przeszła pomyślnie wszelkie procedury konieczne do włączenia do europejskiej sieci ośrodków referencyjnych ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych ERNICA (European Reference Network for rare Inherited and Congenital Anomalies).


Czytaj dalej...




Dziś walczymy o bezpieczną Wielkanoc – na Boże Narodzenie jest już za późno


Przy tak niskim jak obecny poziomie wyszczepienia rozpędzonej IV fali pandemii nie da się zatrzymać bez zmiany naszych postaw. Konieczne jest ograniczenie kontaktów osób zaszczepionych z niezaszczepionymi, przestrzeganie powszechnie znanych – zbyt często lekceważonych – zasad. Będzie o to trudno w okresie przedświątecznym, zdominowanym przez zakupy w zatłoczonych galeriach i na bożonarodzeniowych jarmarkach. Na wiele działań jest już jednak za późno – eksperci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie kryją zaniepokojenia z przebiegu kolejnego etapu pandemii.


Czytaj dalej...




Informację dotyczące stanu zdrowia pacjentów w Szpitalu Tymczasowym


Informacje przekazywane są przez personel lekarski, osobom upoważnionym w godzinach 13:00 -14:00
pod wskazanym numerem telefonu: 71/757-17-00
Punkt przekazywania paczek dla pacjentów przebywających w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej 33 znajduje się przy stróżówce ochrony.


Czytaj dalej...




Bezpieczne macierzyństwo z cukrzycą typu 1


(02.12.2021 r.) Kobiety z cukrzycą typu 1 mogą rodzić zdrowe dzieci bez ryzyka powikłań. Muszą jednak zadbać o to jeszcze na etapie planowania ciąży, a podczas jej trwania kontrolować poziom cukru. Pomaga w tym program leczenia osobistymi pompami insulinowymi Fundacji WOŚP, działający w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od ponad roku. W USK na świat przyszła już dwójka dzieci matek objętych programem, wkrótce spodziewane są kolejne narodziny.


Czytaj dalej...




Większość hospitalizowanych z powodu COVID-19 to niezaszczepieni


80 proc. pacjentów szpitala tymczasowego we Wrocławiu to osoby niezaszczepione. Nie zaszczepiła się także większość rodziców dzieci, które z powodu COVID-19 trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Screening noworodków w kierunku SMA już dostępny na Dolnym Śląsku


Noworodki urodzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu mogą być badane w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w ramach Programu powszechnych badań przesiewowych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Województwo dolnośląskie dołączyło bowiem do regionów, w których badanie to jest standardem. To szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian. Wykonanie testu nie wymaga dodatkowego pobierania krwi dziecku, ale konieczna jest zgoda rodziców, ponieważ jest to badanie molekularne.


Czytaj dalej...




Apel do chorych na COVID-19: Miejcie pod ręką swoją dokumentację medyczną


Nawet przy łagodnym przebiegu choroby może się zdarzyć nagłe pogorszenie stanu i konieczność leczenia w szpitalu, dlatego chorzy na COVID-19 pozostający w domu, powinni się wcześniej przygotować na taki scenariusz, zwłaszcza w przypadku istnienia innych chorób – apelują lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




IV fala nabiera tempa – raport covidowy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


112 łóżek w Szpitalu Tymczasowym przy u. Rakietowej do końca tygodnia, 70 pacjentów covidowych na różnych oddziałach w lecznicy przy ul. Borowskiej i nieustanna walka o zapewnienie ciągłej opieki pacjentom ze schorzeniami innymi niż COVID-19 – tak wygląda obecna sytuacja w USK we Wrocławiu. Ponieważ w związku z rosnącą liczbą zakażeń jest ona dynamiczna, USK będzie informował media o szczegółach w cyklu cotygodniowych spotkań. Pierwsze z nich miało miejsce we wtorek 23 listopada br.


Czytaj dalej...




Webinar dla opiekunów osób z otępieniem


We wtorek, 23 listopada zapraszamy Państwa na webinar dla opiekunów osób żyjących z otępieniem pt.: „Otępienie i zdrowie społeczne w otępieniu”. Spotkanie poprowadzi prof. Dorota Szcześniak z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i członkini zespołu „Razem przed siebie”.


Czytaj dalej...




Retransplantacja serca – pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Lekarze Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu kierowanego przez prof. Piotra Ponikowskiego przeszczepili serce pacjentowi, który kilka lat temu przeszedł już taki zabieg, ale doszło u niego do nieodwracalnego zniszczenia przeszczepionego narządu. Retransplantacja została wykonana we wrocławskim ośrodku po raz pierwszy i zakończyła się powodzeniem. Takie zabiegi u dorosłych pacjentów są w Polsce rzadkością, a w skali świata dotyczą zaledwie kilku procent osób po transplantacji.


Czytaj dalej...




Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w światowej elicie cytowań


Prof. Piotr Ponikowski – rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu po raz siódmy z rzędu znalazł się w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. To dotąd jedyny Polak z takim osiągnięciem.


Czytaj dalej...




Jubileuszowa konferencja endokrynologiczna


Spóźniona o rok z powodu pandemii konferencja naukowa „Pół wieku ewolucji naukowej w endokrynologii”, zorganizowana w dniach 22-23 października br., poświęcona została pięćdziesięcioleciu działalności Kliniki Endokrynologii we Wrocławiu (obecnie Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami).


Czytaj dalej...




50 lat Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami - pół wieku zawodowej satysfakcji


O pionierskich badaniach i naukowej determinacji z prof. Andrzejem Milewiczem, wieloletnim kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami (1989-2013) rozmawia Alicja Giedroyć


Czytaj dalej...




Bez blizny po usunięciu tarczycy – nowe możliwości chirurgii już dostępne w USK


Pionierską operację endoskopowego usunięcia gruczołu tarczowego przez przedsionek jamy ustnej (TOETVA) wykonał zespół chirurgów (dr Krzysztof Sutkowski, dr hab. Krzysztof Kaliszewski, prof. UMW oraz dr hab. Beata Wojtczak, prof. UMW) z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej USK we Wrocławiu, kierowanej przez prof. Jerzego Rudnickiego. To pierwszy taki zabieg na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce (obok ośrodka w Łodzi, Krakowie i Warszawie)


Czytaj dalej...




W środę 17 listopada otwarty zostanie Wrocławski Szpital Tymczasowy, dzień później przyjmie pierwszych pacjentów z COVID-19.


56 łóżek – tyle na początek zostanie uruchomionych w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, zarządzanym przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Utworzony w marcu br. szpital wznawia swoją działalność po kilkumiesięcznej przerwie, wynikającej ze spadku liczby zachorowań na COVID-19. Wraz z nasilającą się IV falą pandemii znowu pojawia się potrzeba dodatkowego zabezpieczenia medycznego dla chorych z regionu.


Czytaj dalej...




Światowy Dzień Wcześniaka w USK


Telefoniczne konsultacje ze specjalistami, porady laktacyjne i pielęgnacyjne, filmy instruktażowe, dotyczące pierwszej pomocy i pielęgnacji niemowląt – tak Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu uczci Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku z powodu sytuacji epidemiologicznej obchody odbędą się w formie zdalnej, ale za to będą trwały trzy dni: od środy do piątku. Symbolicznym akcentem święta będzie podświetlenie Stadionu Wrocław w na kolor fioletowy. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda dolnośląski.


Czytaj dalej...




Weź udział w badaniu


Zachęcamy wszystkich pacjentów oraz pracowników naszego Szpitala do wypełnienia anonimowej ankiety internetowej. Ankieta dotyczy zagadnień humanizacji relacji międzyludzkich w medycynie przed i w czasie pandemii COVID-19, i jest częścią ogólnopolskiego projektu naukowego realizowanego przez zespół badaczy Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Izdebskiego.


Czytaj dalej...




Praca w Szpitalu Tymczasowym we Wrocławiu


W związku z nasilającą się w ostatnich dniach epidemią wirusa SARS-CoV-2, a tym samym koniecznością rozszerzenia bazy łóżkowej w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny pilnie zatrudni personel medyczny do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu skutków pandemii.


Czytaj dalej...




Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii


Pielęgniarki USK zostały docenione za swoją pracę w czasie pandemii w ramach 44 edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci.


Czytaj dalej...




Czy możliwe jest wyeliminowanie raka szyjki macicy?


W ramach odbywającego się w dniach 3-6 października Europejskiego Kongresu Cytologii (ECC Wrocław 2021) odbyła się specjalna sesja Companion Meeting Lower Silesia poświęcona kluczowym kwestiom nowoczesnego screeningu HPV-zależnego. To propozycja polskiej odpowiedzi na wezwanie WHO 2020 do eliminacji raka szyjki macicy (rsm) jako problemu epidemiologicznego.


Czytaj dalej...




Konsultacje nefrologiczne dla pacjentów z kamicą nerkową


Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej zaprasza pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem kamicy nerkowej na cykliczne konsultacje z lekarzem nefrologiem.


Czytaj dalej...




Akademia Niewydolności Serca: spotkania ekspertów w całej Polsce


Na platformie edukacyjnej educardio.umw.edu.pl Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu udostępnione zostały informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Akademię Niewydolności Serca.


Czytaj dalej...




Dolnośląska sieć kardiologiczna szansą na lepszą opiekę nad pacjentami z chorobami serca w regionie


Konieczne jest utworzenie sieci placówek kardiologicznych na Dolnym Śląsku i wykorzystanie możliwości telemedycyny w praktyce, by można było łatwiej i skuteczniej leczyć pacjentów – to podstawowy wniosek ze spotkania poświęconego analizie stanu opieki w obszarze chorób serca w regionie. Debata odbyła się 19 października br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który będzie koordynował pracę tej sieci.


Czytaj dalej...




Klinika Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego wstrzymuje działalność


Od soboty 16 października do 30 listopada br. Klinika Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. T. Chałubińskiego wstrzymuje swoją działalność w zakresie położnictwa i neonatologii. W klinice nadal prowadzona będzie działalność ginekologiczna oraz onkologiczna. Część personelu z klinik wzmocni zespół przy ul. Borowskiej.


Czytaj dalej...




Pacjenci onkologiczni z szansą na terapię akademickim CAR-T


Pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zmagający się z oporną, ostrą białaczką limfoblastyczną od 1 września mają dostęp do bezpłatnej terapii CAR-T. Szansę na nowatorską terapię otrzymają również dorośli z agresywnymi chłoniakami i ostrą białaczką limfoblastyczną. Wkrótce na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w ramach prowadzonych badań klinicznych uruchomiona zostanie produkcja tzw. akademickiego CAR-T.


Czytaj dalej...




Autobus dla studentów i pracowników USK


Z myślą o bezpieczeństwie pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz studentów Uniwersytetu Medycznego, MPK Wrocław uruchomiło specjalny przewóz. Autobusy kursują pomiędzy placówką przy ul. Borowskiej a tzw. kampusem Curie-Skłodowskiej.


Czytaj dalej...




Dzień Ratownictwa Medycznego






Władze lokalne będą współpracować z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu w zakresie szybszej diagnostyki nowotworów głowy i szyi


Diagnozę nowotworu głowy i szyi słyszy co roku w Polsce około 11 tysięcy osób. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła aż o 25 proc. Dolny Śląsk plasuje się dość wysoko w czołówce zachorowań na raka krtani, jest bowiem na czwartym miejscu w kraju. W ramach trwającego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, 24 września w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyła się debata o potrzebie utworzenia centrów profilaktyki dla mieszkańców regionu znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania.


Czytaj dalej...




IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi


Większość przypadków nowotworów głowy i szyi jest diagnozowana w zaawansowanych stadiach, kiedy leczenie jest mniej skuteczne, a działania chirurgiczne powodują okaleczenie narządów potrzebnych do mowy i połykania.


Czytaj dalej...




Nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”


Dobre życie z otępieniem jest możliwe. Pod takim właśnie hasłem ruszyła nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”, którą zainaugurowała dzisiejsza konferencja prasowa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Konferencja - Wybrane zagadnienia z kardiologii w praktyce lekarza rodzinnego


18 września Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu organizuje konferencje skierowaną do lekarzy POZ poświęconą współpracy w opiece nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi, którzy poddawani są specjalistycznym zabiegom w chorobach strukturalnych serca oraz migotaniu przedsionków.


Czytaj dalej...




Trzecia dawka szczepionki


Zgodnie z Komunikatem nr 11 Ministra Zdrowia z 1 września 2021 r. w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką dodatkową, zapraszamy osoby, które podlegają możliwości doszczepienia trzecią dawką do punktu szczepień Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52.


Czytaj dalej...




Nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca


27 sierpnia 2021 roku podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zostały ogłoszone nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca. Zostały one jednocześnie opublikowane w wiodących czasopismach kardiologicznych: European Heart Journal i European Journal of Heart Failure. Jedynym polskim współautorem tego dokumentu jest prof. Ewa Jankowska z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Terapia CAR-T refundowana od września


Pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zmagający się z oporną na dostępne terapie nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną od 1 września będą mieli dostęp do terapii CAR-T..


Czytaj dalej...




Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział - 30-łóżkową rehabilitację ogólnoustrojową


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział, tym razem 30-łóżkową Rehabilitację Ogólnoustrojową dla pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu. Oddział zajmuje się leczeniem i usprawnianiem osób dorosłych z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, chorobami reumatoidalnymi, schorzeniami neurologicznymi, jak i pacjentów po wypadkach komunikacyjnych czy po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych. .


Czytaj dalej...




Nocne szczepienia w USK, 13 sierpnia 2021



Czytaj dalej...




22 przeszczepy serca w niespełna pół roku


22 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca. Wiele przeszczepów nie doszłoby do skutku, gdyby nie natychmiastowa pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała narząd z najdalszych rejonów Polski.


Czytaj dalej...




Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Strzelinie


Punkt poboru wymazów do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, uruchomił w Strzelinie Uniwersytecki Szpital Kliniczny.


Czytaj dalej...




Przerwa w świadczeniach położniczych przy ul. Chałubińskiego



Do 15 sierpnia została zawieszona działalność oddziału położniczo-neonatologicznego I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK na ul. Chałubińskiego 3. Do kliniki nadal są przyjmowane pacjentki na planowe zabiegi ginekologiczne. Bez zakłóceń działają także poradnie przykliniczne świadczące konsultacje ginekologiczne, w tym również z zakresu onkologii.



Czytaj dalej...



Ograniczanie negatywnych skutków choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2



Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu wraz z Wnioskodawcą - Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. oraz Partnerami zainicjowali partnerstwo podpisując w dniu 27.05.2021 r. Porozumienie w celu wspólnego przygotowania i realizacji Projektu.



Czytaj dalej...



Skorzystaj z nowoczesnego i bezpłatnego badania TMS



Czytaj dalej...



Porody rodzinne w USK Strzelin


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu udostępnił w Strzelinie na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym możliwość porodów rodzinnych. Oddział dysponuje 30 łóżkami oraz dwoma przestronnymi salami przystosowanymi do porodów rodzinnych. dy rodzinne w USK w Strzelinie

 


Czytaj dalej...



Oddział Medycyny Paliatywnej w Strzelinie


26.07.2021 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Strzelinie został otworzony 18-łóżkowy Oddział Medycyny Paliatywnej. Nowy oddział przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznaniem zagrażających życiu chorób, wymagających wszechstronnego leczenia, dla których opieka domowa stała się już niewystarczająca.


Czytaj dalej...



Geografia determinuje przeżycie dzieci z wadami wrodzonymi


(20.07.2021) Przeżycie noworodka z wadą wrodzoną zależy od tego, gdzie się urodził, dowodzą naukowcy z 74 krajów. W międzynarodowym badaniu „Global PaedSurg Collaborative Study” opublikowanym w „The Lancet”, w którym wzięli udział także badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zbadano ryzyko śmierci prawie 4 tys. dzieci z wadami wrodzonymi urodzonych w 264 szpitalach na całym świecie.


Czytaj dalej...



USK Szpitalem Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako jedyny na Dolnym Śląsku otrzymał certyfikat Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego w II edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Z 58 jednostek szpitalnych z całej Polski wyróżnienie otrzymało jedynie 19 placówek.


Czytaj dalej...



Punkt szczepień USK na ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52


W punkcie szczepień USK przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 dostępne są wszystkie 4 preparaty dopuszczonych w Polsce szczepionek przeciw COVID-19: Johnson&Johnson, Astra Zeneka, Moderna i Pfizer. Do punktu USK czynnego od poniedziałku do piątku mogą zgłaszać się osoby w celu rejestracji na szczepienia zarówno pierwszą, jak i drugą dawką.


Czytaj dalej...



Testy antygenowe w USK


Punkt pobrań w USK uruchomił możliwość wykonania testu antygenowego na obecność wirusa Sars-Cov-2. Wyniki wraz z zaświadczeniem w języku polskim i angielskim są gotowe pół godziny po wykonaniu testu.


Czytaj dalej...



Prof. Marta Misiuk-Hojło doceniona za promocję polskiej nauki


Prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki znalazła się na podium wojewódzkiego finału plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” Osobowość Roku w kategorii Nauka. Pani Profesor została nominowana do nagrody za zasługi na polu promocji Polski oraz środowiska naukowego Wrocławia na arenie wydarzeń międzynarodowych. W prestiżowym plebiscycie zdobyła trzecie miejsce otrzymując 547 głosów.


Czytaj dalej...



Dariusz Owczarek z USK Pielęgniarzem Roku


Dariusz Owczarek - pielęgniarz koordynujący na Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Mechanicznego Wspomagania Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pielęgniarka/Pielęgniarz Roku. Został odznaczony za innowacyjne rozwiązania i promocje zmian zachodzących w pielęgniarstwie, doceniono jego aktywność na polu pracy zespołowej oraz zaangażowanie w działania na rzecz poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów.


Czytaj dalej...



Co 6 przeszczep serca w Polsce wykonują lekarze z USK


10 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki udanej transplantacji serca. Narząd dla 65-letniego pacjenta przyleciał do Wrocławia aż z województwa zachodniopomorskiego dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, która udostępniła swój śmigłowiec. Inaczej nie byłoby możliwe dokonanie transplantacji – operacji, w której decydującą rolę gra czas. Cały proces trwający od pobrania narządu od dawcy do momentu wszczepienia go biorcy nie może trwać dłużej niż 4 godziny.


Czytaj dalej...



Eksperci z USK na VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych


14 czerwca rusza VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach, który po raz pierwszy po pandemicznej przerwie odbędzie się częściowo na żywo. W dyskusjach weźmie udział ponad 200 prelegentów, znanych specjalistów reprezentujących kilkanaście dyscyplin medycznych...


Czytaj dalej...



Ruszają szczepienia dla dzieci w wieku 12 – 15 lat


7 czerwca Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozpoczyna rekrutację na szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nastolatki będą szczepione preparatem firmy Pfizer - jedyną szczepionką dopuszczoną w tej grupie wiekowej przez Europejską Agencję Leków oraz Radę Medyczną działającą prze Prezesie Rady Ministrów.


Czytaj dalej...



Zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii


17,5 mln złotych na zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafi do 21 szpitali nagrodzonych przez Ministra Zdrowia

• W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zrealizowane zostanie zadanie dotyczące zakupu sprzętu i aparatury medycznej dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

• Minister Zdrowia nagrodził 21 szpitali z największą aktywnością donacyjną w latach 2017-2019 – uwzględniona została liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów.

• Łączna suma przyznanych przez Ministra Zdrowia nagród wyniosła 17,5 mln złotych przy czym środki przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.


Czytaj dalej...



USK szczepi wrocławskich licealistów w Dzień Dziecka


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przygotował z okazji 1 czerwca specjalny punkt szczepień dla najstarszych uczniów wrocławskich szkół ponadpodstawowych.


Czytaj dalej...



Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej kończy swoją działalność


1 czerwca wrocławski szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej kończy swoją działalność. Przez 12 tygodni w placówce było hospitalizowanych 642 pacjentów. Z ostatnich 4 pacjentów dwóch wypisano 31 maja do domu, a pozostałych wymagających kontynuowania leczenia ambulatoryjnego przekazano do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz do oddziału USK w Strzelinie.


Czytaj dalej...



Szczepienia studentów i pracowników MPK


Uniwersytecki Szpital Kliniczny razem z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu wsparły wrocławską akcje szczepień przeciw Covid-19. Personel medyczny z USK przez dwa tygodnie szczepił chętnych studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i pozostałych uczelni wrocławskich oraz pracowników MPK.


Czytaj dalej...



Przyspieszenie terminu podania drugiej dawki


Szanowni Państwo,

informujemy, że w punktach szczepień prowadzonych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, przyspieszenie terminu podania drugiej dawki preparatu jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach losowych. Wynika to z ogromnego zainteresowania szczepieniami przeciwko COVID-19, prowadzonymi przez naszą placówkę oraz opracowanymi wcześniej harmonogramami szczepień i zaplanowanymi dostawami szczepionek.


Czytaj dalej...



Pielęgniarz Roku 2020 pracuje w USK


Laureatem II miejsca w XVI edycji Konkursu Pielęgniarka/Pielęgniarz Roku został Dariusz Owczarek - pielęgniarz koordynujący na Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Mechanicznego Wspomagania Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



Naszą misją jest maksyma:


"Jesteśmy po to,
żeby leczyć,
kształcić kadry
i rozwijać wiedzę medyczną"

Nasz Szpital jest wiodącą, wielospecjalistyczną jednostką opieki zdrowotnej województwa dolnośląskiego, dla której organem założycielskim jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Placówka udziela świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej i specjalisycznej opieki zdrowotnej, wykonując zadania badawczo-naukowe, uczestnicząc w przygotowaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną zakupioną w ramach inwestycji centralnej budżetu Panstwa. Centrum Kliniczne obejmuje swoją powierzchnią ponad 15 hektarów i są w nim zlokalizowane 22 kliniki z 29 oddziałami, 28 poradni specjalistycznych, 15 pracowni, a ponadto stacje dializ i szpitalny oddział ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów. Od roku 2010 możemy się pochwalić nowoczesnym działem rehabilitacji, a w 2011 roku szkołą rodzenia dla młodych matek.

W tym samym roku zakonczyliśmy konsolidację klinik i jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom pełną profesjonalną obsługę w jednym miejscu, co znacznie skraca czas przeprowadzania badan oraz zapewnia komfort psychiczny przez uniknięcie transportowania po różnych obiektach. W przeciągu 3 lat hospitalizowaliśmy 180 tys. osób, wykonaliśmy ok. 36 tys. zabiegów oraz ponad 4 mln. badan laboratoryjnych. Posiadamy jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów szpitalnych na terenie Dolnego Śląska.

Dyrektor Naczelny

Głównym celem naszej działalności jest zapewnienie pacjentom Dolnego Śląska wszystkich świadczen zdrowotnych na jak najwyższym poziomie w oparciu o doświadczenie i profesjonalizm zatrudnionych w nim pracowników naukowych, specjalistów oraz całego personelu medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu leczniczego, procedur i metod zabiegowych.

 

Witamy na stronie internetowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.


 


 

 

 

Ambulans za 1 mln zł dla USK od miasta


Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu 1 mln zł na zakup ambulansu medycznego wraz z wyposażeniem. Jest to ambulans marki Mercedes Benz Sprinter 419, wyposażony w sprzęt najnowszej generacji m.in.: defibrylator, respirator, system transportu pacjenta z noszami bariatrycznymi
(o udźwigu do 320 kg), urządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej, 4 pompy infuzyjne oraz krzesło trakcyjne.

 

Czytaj dalej...




Ciężarna pacjentka z COVID-19 przez 6 tygodni walczyła o życie na ECMO


Po sześciu tygodniach wspomagania aparatem do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO lekarzom Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu udało się odłączyć ciężarną pacjentkę od urządzenia. Najbliższe dni spędzi w II Klinice Ginekologii i Położnictwa USK kierowanej przez prof. Mariusza Zimmera, ale liczy na to, że wkrótce wyjdzie do domu i tam będzie czekać na rozwiązanie.

 

Czytaj dalej...




Zwiększone ryzyko zgonu u chorych z COVID-19 i udarem mózgu


U pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, do którego doszło w czasie jednoczesnej infekcji COVID-19, ryzyko zgonu w ciągu doby wrasta prawie trzykrotnie. Częściej dochodzi u nich do powikłań krwotocznych, gorzej przebiega późniejsza rehabilitacja.

 

Czytaj dalej...




Nowatorska immunoterapia przeciwbiałaczkowa komórkami NK


Zespół Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce przygotował i podał komórki układu odpornościowego NK. Zabieg wykonano 1 lutego br. u 18-latka z ostrą białaczką szpikową, u którego zawiodły wszystkie standardowe metody, łącznie z przeszczepieniem szpiku. Koncentrat komórek NK został przygotowany z krwi pobranej od ojca chłopca.

 

Czytaj dalej...




Prof. Leszek Szenborn w Radzie ds. COVID-19


Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu znalazł się w gronie 17 ekspertów medycznych w nowej Radzie ds. COVID-19, powołanej 9 lutego br. przez premiera. Prof. Leszek Szenborn jest specjalistą w dziedzinie chorób zakaźnych, wakcynologii i pediatrii.

 

Czytaj dalej...




Więcej chorych z COVID-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Choć liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce spada, do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od ok. tygodnia trafia coraz więcej zakażonych pacjentów. Intensywnie rośnie także odsetek dodatnich wyników testów na obecność koronawirusa, wykonywanych w tutejszym laboratorium.

 

Czytaj dalej...




Szczepienia dzieci 12-15 lat dawką przypominającą przeciw Covid-19


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że zgodnie z Komunikatem nr 20 Ministra Zdrowia z dniem 28 stycznia 2022 r. rozpoczęliśmy szczepienia dawką przypominającą dzieci, które ukończyły 12 r.ż. i otrzymały już 2 dawki szczepienia podstawowego.

 

Czytaj dalej...




Badanie w kierunku obecności wirusa HPV powinno być standardem


Tradycyjna cytologia to za mało, by w każdym przypadku wykryć raka szyjki macicy (RSM) we wczesnym stadium. Konieczne jest wprowadzenie do standardowego schematu screeningu tej choroby badania w kierunku obecności wirusa HPV – to najnowsze zalecania Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Zespół ekspertów PTGiP opracował nowy algorytm postępowania w badaniu przesiewowym RSM, w którym jednym z ważnych elementów jest właśnie wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego. Lekarze i naukowcy postulują także, by to badanie było bardziej dostępne dla pacjentek, a więc refundowane przez NFZ.

 

Czytaj dalej...




Wszystko, co rodzice powinni wiedzieć o gorączce u dzieci z COVID-19


Dziecko z dodatnim wynikiem SARS-Cov2 ma gorączkę, leki nie zbijają jej natychmiast do idealnej temperatury, więc rodzice dzwonią na pogotowie. Maluch trafia do szpitala, z którego wypisywany jest następnego dnia. Czy nie mogłoby po prostu bezpiecznie pozostać w domu?

Czytaj dalej...




Migrena – choroba neurologiczna, a nie tylko ból głowy


Pierwsza w Polsce przykliniczna Poradnia Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy została w styczniu b.r. uruchomiona przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Naukowcy z tej jednostki, we współpracy z prof. Richardem Liptonem z Nowego Jorku – światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy – prowadzą ogólnopolskie badania dotyczące aktualnej sytuacji zdrowotnej polskich chorych na migrenę, zwłaszcza w kontekście braku dostępu do nowoczesnych leków oraz społecznych następstw tej choroby. Ten unikatowy w skali kraju projekt ma się przyczynić do poprawy jakości opieki nad chorymi i zwrócenia uwagi na potrzebę finansowania leczenia przeciwmigrenowego. Zdaniem neurologów, wielu z blisko 3,5 miliona migreników w Polsce wciąż nie otrzymuje właściwej pomocy lekarskiej, a dostępność nowoczesnej terapii jest niewystarczająca. Chorzy cierpią, choć można im skutecznie pomóc.

Czytaj dalej...




Rotablacja – szansa dla pacjentów ze zwapnieniami tętnic wieńcowych


Gdy tętnice wieńcowe są mocno zwapniałe, pacjenci często słyszą od lekarzy, że nic już na to nie można poradzić. Stan naczyń utrudnia bowiem tradycyjne metody ich poszerzania, w tym najbardziej popularne „balonikowanie”. Tymczasem istnieje sposób na poszerzenie naczyń nawet w przypadku skrajnie zwapniałych tętnic. Jest to rotablacja - skomplikowana technika, którą od lat popularyzują wśród kardiologów interwencyjnych z całego świata wrocławscy specjaliści.

Czytaj dalej...




Ekspert Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu: chrońmy dziecięce oczy!


Dziecko plus ekran telefonu czy tableta to gwarantowany przepis na krótkowzroczność. Szkodliwe dla wzroku jest nie tylko promieniowanie, ale także wysiłek akomodacyjny, związany z pracą oczu z bliska.

Czytaj dalej...




350 transplantacji w USK we Wrocławiu w pandemicznym roku 2021


Pomimo trudnych wyzwań, związanych z pandemią koronawirusa, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonano w ubiegłym roku blisko 350 transplantacji różnego rodzaju narządów, tkanek i komórek. COVID-19 odcisnął jednak duże piętno w tej dziedzinie, wpływając na spadek liczby przeszczepień narządowych, a w innych przypadkach stwarzając dodatkowe problemy organizacyjne. Mimo to padło kilka rekordów.

Czytaj dalej...




"Co zdać, żeby się dostać?” - Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprasza maturzystów


Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu organizuje spotkanie informacyjne dotyczące zasad rekrutacji dla tegorocznych maturzystów. Odbędzie się ono on-line 26 stycznia. Uczestnicy będą mogli również porozmawiać ze studentami.

Czytaj dalej...




Porady specjalistów, aukcje i eSkarbonka – wrocławscy medycy grają z WOŚP


Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, jak co roku, włączyły się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sobotę 29 stycznia specjaliści z USK będą udzielali pacjentom porad i konsultacji. Od kilku dni trwają licytacje przygotowane przez sztab WOŚP przy UMW. Wśród atrakcji m.in. kurs laparoskopowy z prof. Dariuszem Patkowskim, warsztaty kuchni azjatyckiej z prof. Andrzejem Hendrichem oraz trening biegowy z prof. Tomaszem Zatońskim. Kwestujących wolontariuszy ze sztabu UMW spotkamy na ulicach Wrocławia 30 stycznia, a już teraz można zasilać medyczną eSkarbonkę.

Czytaj dalej...




Zamiast laurek dla babci i dziadka – porządkowanie domowych apteczek


„Nie przesadzaj z laurkami – zrób porządek z lekami!” – to akcja wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, zorganizowana z okazji Dni Babci i Dziadka. Jej celem jest zachęcenie do przeglądów apteczek domowych, zwłaszcza osób starszych.

Czytaj dalej...




(18.01.2022) Szczepionki chronią chorych po przeszczepach w 90 proc.


Badania, prowadzone w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dostarczyły dowodów na skuteczność szczepień w grupie pacjentów szczególnie zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Są to chorzy po przeszczepach komórek krwiotwórczych szpiku w leczeniu białaczki.

Czytaj dalej...




Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w nieziemskiej misji


Jak mikrograwitacja i kosmiczne promieniowanie wpływają na działanie konkretnych leków onkologicznych i w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie? To jedno z zagadnień, nad którym pracują naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Stworzone przez nich miniaturowe laboratorium z biologicznymi próbkami, po testach wykonanych na Ziemi, 13 stycznia br. opuściło naszą planetę. Bio-nanosatelita obserwacyjny LabSat został umieszczony na ziemskiej orbicie przez Falcon9 Transporter-3, który wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie.

Czytaj dalej...




Rekordy zgonów w Polsce to m.in. efekt zaniechania leczenia chorób przewlekłych


 

Czytaj dalej...




Migrena w Polsce - ogólnopolskie badania


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza do udziału w badaniu, którego celem jest pokazanie problemów osób z migreną, szczególnie w kwestii dostępu do nowoczesnych leków oraz następstw społecznych tej choroby. To pierwsze badanie zakrojone na taką skalę. Mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy jakości opieki nad chorymi i zwrócenia uwagi decydentów w ochronie zdrowia na problemy kilku milionów Polaków żyjących z tą chorobą.


Czytaj dalej...




USK będzie rozwijać chirurgię ginekologiczną


I Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która 15 grudnia ub. r. przeprowadziła się z ul. Chałubińskiego na ul. Borowską, będzie kontynuować swoją działalność w zakresie ginekologii operacyjnej i onkologicznej. Pierwszy planowy zabieg w nowym miejscu przeprowadzono 22 grudnia.


Czytaj dalej...




Apel do chorych na COVID-19: nie czekajcie w domu do momentu umierania


Do szpitala tymczasowego we Wrocławiu, prowadzonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny, przyjmowani są pacjenci w coraz bardziej zaawansowanych stadiach COVID-19. W takiej sytuacji trudniej zastosować skuteczne leczenie. To niepokojąca tendencja, pogarszająca rokowania, dlatego lekarze USK przekonują chorych, by wcześniej szukali pomocy.


Czytaj dalej...




Odpowiedź prof. Tomasza Wróbla na list marszałka i dyrektora DCO


Szanowny Panie Dyrektorze,
dziękuję za reakcję na mój list otwarty. Bardzo cenię wiedzę i doświadczenie Pana Dyrektora w dziedzinie onkologii guzów litych, jednak Pana opinie dotyczące hematologii wydają się być oparte na niesprawdzonych przesłankach, dlatego pozwalam sobie przesłać kilka uwag w odpowiedzi na Pana pismo:


Czytaj dalej...




Sylwester w cieniu zagrożenia omikronem


Mało zaszczepionych, brak społecznej dyscypliny, lekceważenie obostrzeń a do tego otwarte kluby i zbliżająca się fala zakażeń omikronem – to komplet, który może sprawić, że tegoroczne zabawy sylwestrowe mogą być jak bal na Titanicu. Naczelny Epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ostrzega, że cena za nieodpowiedzialne zachowania może być naprawdę wysoka.


Czytaj dalej...




Szef Kliniki Hematologii USK: nie niszczyć dolnośląskiej hematologii


„W interesie naszych pacjentów jest zrównoważony rozwój specjalistycznych ośrodków, a nie monopolizacja i walka o zasoby kadrowe i finansowe między publicznymi szpitalami” – uważa prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która jest wiodącym ośrodkiem leczącym pacjentów z chorobami krwi w regionie. W liście otwartym, adresowanym do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adama Maciejczyka, prof. Wróbel zwraca uwagę na zagrożenia dla hematologii, związane z budową nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Poradnia post-covid dla dzieci w USK


Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, zainicjował uruchomienie specjalnej przychodni dla dzieci, które przechodzą lub przeszły zakażenie wirusem Sars-CoV-2.


Czytaj dalej...




Palaczu, zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Bezpłatnie, bez kolejki i bez skierowania od specjalisty – tak w USK we Wrocławiu przy ul. Borowskiej można zbadać płuca niskodawkową tomografią komputerową (NDTK). Program profilaktyki nowotworów płuc adresowany jest przede wszystkim do osób w wieku 55-74 lata, które paliły papierosy przez wiele lat lub do osób w wieku 50-74 lata dodatkowo narażonych na choroby płuc z powodów zawodowych i obciążeń rodzinnych. Można z niego skorzystać jeszcze w tym roku.


Czytaj dalej...




Profesor Kałwak zasłużonym wrocławianinem


Prof. Krzysztof Kałwak, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, 21 grudnia otrzymał z rąk Prezydenta Wrocławia - Jacka Sutryka - Medal "Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia". Prestiżową nagrodę otrzymuje się raz w życiu i przyznaje się ją wybitnym mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska.


Czytaj dalej...




Operacje wad wrodzonych układu oddechowego u dzieci teraz w Centrum Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


Wady wrodzone układu oddechowego są drugą po wadach serca przyczyną śmiertelności noworodków. Dotykają blisko 5 proc. z nich i w większości przypadków wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej. Rozszczep krtani to jeden z takich poważnych problemów, który – jeśli jest rozległy – może doprowadzić do śmierci dziecka w krótkim czasie. Obecnie medycyna radzi sobie coraz lepiej z tą wadą. Operacje, choć są skomplikowane, pozwalają ratować życie tych dzieci i uniknąć późniejszego kalectwa. Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK dołączyło do nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonuje się takie zabiegi.


Czytaj dalej...




Mniej zakażeń, więcej zgonów


(21.12.2021 r.) 11,7 proc. – tylu umarło pacjentów z COVID-19, przyjmowanych do szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej we Wrocławiu w ciągu 5 tygodni od ponownego otwarcia tej jednostki. Tak wysokiej śmiertelności w poprzednich falach pandemii w tej jednostce nie notowano. I to nawet w okresach, gdy zakażeń w Polsce i regionie było znacznie więcej.


Czytaj dalej...




Kardiochirurdzy z USK rozpowszechniają na świecie nową metodę naprawy zastawki


Niewydolność krążenia, duszności, zmęczenie po nawet niewielkim wysiłku – to objawy, mogące świadczyć o tzw. dwupłatkowej zastawce aortalnej. Jest to forma wady wrodzonej, wykrywanej najczęściej już w dzieciństwie lub w młodym wieku. Dla tej grupy chorych skuteczna interwencja medyczna w odpowiednim czasie jest wyjątkowo istotna. Decyduje bowiem zwykle o całym dorosłym życiu.


Czytaj dalej...




W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 od czwartku


W USK we Wrocławiu od czwartku 16 grudnia można szczepić najmłodszą dopuszczoną grupę pacjentów – w wieku 5-11 lat – w dwóch punktach: przy ul. Borowskiej oraz M. Curie-Skłodowskiej. Na życzenie rodziców szczepienia dzieci będą się odbywać w dni powszednie od godz. 15.00, a w soboty od godz. 8.00. Ponadto szpital organizuje unikalną akcję szczepienia małych pacjentów onkologicznych po przeszczepach szpiku i chemioterapii.


Czytaj dalej...




Nastoletni chłopcy bardziej narażeni na PIMS – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu


Ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, PIMS) jest zależne zarówno od płci, jak i od wieku.


Czytaj dalej...




Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid-19


Szanowni Państwo,

informujemy, że od 14 grudnia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna rejestrację dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia przeciwko Covid-19.

Szczepienia będą odbywały się we Wrocławiu w dwóch lokalizacjach wg poniższego harmonogramu:


Czytaj dalej...




Ginekologia i położnictwo USK w jednym miejscu


(10.12.2021) I Klinika Ginekologii i Położnictwa USK 15 grudnia br. zostaje przeniesiona z ul. Chałubińskiego na ul. Borowską. W ten sposób obie wrocławskie kliniki, zachowując swoją odrębność, znajdą się w jednym budynku. Dla pacjentek wymagających operacji ginekologicznych oznacza to leczenie w bardziej komfortowych warunkach oraz lepszy dostęp do diagnostyki, oddziału intensywnej terapii i specjalistów z innych dziedzin, w razie konieczności zasięgnięcia dodatkowych konsultacji.


Czytaj dalej...




Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK europejskim ośrodkiem referencyjnym leczenia wad wrodzonych


Wieloletnie doświadczenie Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w endoskopowych operacjach, m.in. w obszarze przewodu pokarmowego zostało docenione w Europie. Klinika przeszła pomyślnie wszelkie procedury konieczne do włączenia do europejskiej sieci ośrodków referencyjnych ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych ERNICA (European Reference Network for rare Inherited and Congenital Anomalies).


Czytaj dalej...




Dziś walczymy o bezpieczną Wielkanoc – na Boże Narodzenie jest już za późno


Przy tak niskim jak obecny poziomie wyszczepienia rozpędzonej IV fali pandemii nie da się zatrzymać bez zmiany naszych postaw. Konieczne jest ograniczenie kontaktów osób zaszczepionych z niezaszczepionymi, przestrzeganie powszechnie znanych – zbyt często lekceważonych – zasad. Będzie o to trudno w okresie przedświątecznym, zdominowanym przez zakupy w zatłoczonych galeriach i na bożonarodzeniowych jarmarkach. Na wiele działań jest już jednak za późno – eksperci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie kryją zaniepokojenia z przebiegu kolejnego etapu pandemii.


Czytaj dalej...




Informację dotyczące stanu zdrowia pacjentów w Szpitalu Tymczasowym


Informacje przekazywane są przez personel lekarski, osobom upoważnionym w godzinach 13:00 -14:00
pod wskazanym numerem telefonu: 71/757-17-00
Punkt przekazywania paczek dla pacjentów przebywających w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej 33 znajduje się przy stróżówce ochrony.


Czytaj dalej...




Bezpieczne macierzyństwo z cukrzycą typu 1


(02.12.2021 r.) Kobiety z cukrzycą typu 1 mogą rodzić zdrowe dzieci bez ryzyka powikłań. Muszą jednak zadbać o to jeszcze na etapie planowania ciąży, a podczas jej trwania kontrolować poziom cukru. Pomaga w tym program leczenia osobistymi pompami insulinowymi Fundacji WOŚP, działający w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od ponad roku. W USK na świat przyszła już dwójka dzieci matek objętych programem, wkrótce spodziewane są kolejne narodziny.


Czytaj dalej...




Większość hospitalizowanych z powodu COVID-19 to niezaszczepieni


80 proc. pacjentów szpitala tymczasowego we Wrocławiu to osoby niezaszczepione. Nie zaszczepiła się także większość rodziców dzieci, które z powodu COVID-19 trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Screening noworodków w kierunku SMA już dostępny na Dolnym Śląsku


Noworodki urodzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu mogą być badane w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) w ramach Programu powszechnych badań przesiewowych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Województwo dolnośląskie dołączyło bowiem do regionów, w których badanie to jest standardem. To szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian. Wykonanie testu nie wymaga dodatkowego pobierania krwi dziecku, ale konieczna jest zgoda rodziców, ponieważ jest to badanie molekularne.


Czytaj dalej...




Apel do chorych na COVID-19: Miejcie pod ręką swoją dokumentację medyczną


Nawet przy łagodnym przebiegu choroby może się zdarzyć nagłe pogorszenie stanu i konieczność leczenia w szpitalu, dlatego chorzy na COVID-19 pozostający w domu, powinni się wcześniej przygotować na taki scenariusz, zwłaszcza w przypadku istnienia innych chorób – apelują lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




IV fala nabiera tempa – raport covidowy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


112 łóżek w Szpitalu Tymczasowym przy u. Rakietowej do końca tygodnia, 70 pacjentów covidowych na różnych oddziałach w lecznicy przy ul. Borowskiej i nieustanna walka o zapewnienie ciągłej opieki pacjentom ze schorzeniami innymi niż COVID-19 – tak wygląda obecna sytuacja w USK we Wrocławiu. Ponieważ w związku z rosnącą liczbą zakażeń jest ona dynamiczna, USK będzie informował media o szczegółach w cyklu cotygodniowych spotkań. Pierwsze z nich miało miejsce we wtorek 23 listopada br.


Czytaj dalej...




Webinar dla opiekunów osób z otępieniem


We wtorek, 23 listopada zapraszamy Państwa na webinar dla opiekunów osób żyjących z otępieniem pt.: „Otępienie i zdrowie społeczne w otępieniu”. Spotkanie poprowadzi prof. Dorota Szcześniak z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i członkini zespołu „Razem przed siebie”.


Czytaj dalej...




Retransplantacja serca – pierwszy taki zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Lekarze Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu kierowanego przez prof. Piotra Ponikowskiego przeszczepili serce pacjentowi, który kilka lat temu przeszedł już taki zabieg, ale doszło u niego do nieodwracalnego zniszczenia przeszczepionego narządu. Retransplantacja została wykonana we wrocławskim ośrodku po raz pierwszy i zakończyła się powodzeniem. Takie zabiegi u dorosłych pacjentów są w Polsce rzadkością, a w skali świata dotyczą zaledwie kilku procent osób po transplantacji.


Czytaj dalej...




Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w światowej elicie cytowań


Prof. Piotr Ponikowski – rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu po raz siódmy z rzędu znalazł się w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. To dotąd jedyny Polak z takim osiągnięciem.


Czytaj dalej...




Jubileuszowa konferencja endokrynologiczna


Spóźniona o rok z powodu pandemii konferencja naukowa „Pół wieku ewolucji naukowej w endokrynologii”, zorganizowana w dniach 22-23 października br., poświęcona została pięćdziesięcioleciu działalności Kliniki Endokrynologii we Wrocławiu (obecnie Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami).


Czytaj dalej...




50 lat Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami - pół wieku zawodowej satysfakcji


O pionierskich badaniach i naukowej determinacji z prof. Andrzejem Milewiczem, wieloletnim kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami (1989-2013) rozmawia Alicja Giedroyć


Czytaj dalej...




Bez blizny po usunięciu tarczycy – nowe możliwości chirurgii już dostępne w USK


Pionierską operację endoskopowego usunięcia gruczołu tarczowego przez przedsionek jamy ustnej (TOETVA) wykonał zespół chirurgów (dr Krzysztof Sutkowski, dr hab. Krzysztof Kaliszewski, prof. UMW oraz dr hab. Beata Wojtczak, prof. UMW) z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej USK we Wrocławiu, kierowanej przez prof. Jerzego Rudnickiego. To pierwszy taki zabieg na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce (obok ośrodka w Łodzi, Krakowie i Warszawie)


Czytaj dalej...




W środę 17 listopada otwarty zostanie Wrocławski Szpital Tymczasowy, dzień później przyjmie pierwszych pacjentów z COVID-19.


56 łóżek – tyle na początek zostanie uruchomionych w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, zarządzanym przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Utworzony w marcu br. szpital wznawia swoją działalność po kilkumiesięcznej przerwie, wynikającej ze spadku liczby zachorowań na COVID-19. Wraz z nasilającą się IV falą pandemii znowu pojawia się potrzeba dodatkowego zabezpieczenia medycznego dla chorych z regionu.


Czytaj dalej...




Światowy Dzień Wcześniaka w USK


Telefoniczne konsultacje ze specjalistami, porady laktacyjne i pielęgnacyjne, filmy instruktażowe, dotyczące pierwszej pomocy i pielęgnacji niemowląt – tak Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu uczci Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku z powodu sytuacji epidemiologicznej obchody odbędą się w formie zdalnej, ale za to będą trwały trzy dni: od środy do piątku. Symbolicznym akcentem święta będzie podświetlenie Stadionu Wrocław w na kolor fioletowy. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda dolnośląski.


Czytaj dalej...




Weź udział w badaniu


Zachęcamy wszystkich pacjentów oraz pracowników naszego Szpitala do wypełnienia anonimowej ankiety internetowej. Ankieta dotyczy zagadnień humanizacji relacji międzyludzkich w medycynie przed i w czasie pandemii COVID-19, i jest częścią ogólnopolskiego projektu naukowego realizowanego przez zespół badaczy Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Izdebskiego.


Czytaj dalej...




Praca w Szpitalu Tymczasowym we Wrocławiu


W związku z nasilającą się w ostatnich dniach epidemią wirusa SARS-CoV-2, a tym samym koniecznością rozszerzenia bazy łóżkowej w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny pilnie zatrudni personel medyczny do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu skutków pandemii.


Czytaj dalej...




Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii


Pielęgniarki USK zostały docenione za swoją pracę w czasie pandemii w ramach 44 edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci.


Czytaj dalej...




Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej


Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, które organizuje w ramach kampanii „Razem przed siebie”.


Czytaj dalej...




Czy możliwe jest wyeliminowanie raka szyjki macicy?


W ramach odbywającego się w dniach 3-6 października Europejskiego Kongresu Cytologii (ECC Wrocław 2021) odbyła się specjalna sesja Companion Meeting Lower Silesia poświęcona kluczowym kwestiom nowoczesnego screeningu HPV-zależnego. To propozycja polskiej odpowiedzi na wezwanie WHO 2020 do eliminacji raka szyjki macicy (rsm) jako problemu epidemiologicznego.


Czytaj dalej...




Konsultacje nefrologiczne dla pacjentów z kamicą nerkową


Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej zaprasza pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem kamicy nerkowej na cykliczne konsultacje z lekarzem nefrologiem.


Czytaj dalej...




Akademia Niewydolności Serca: spotkania ekspertów w całej Polsce


Na platformie edukacyjnej educardio.umw.edu.pl Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu udostępnione zostały informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Akademię Niewydolności Serca.


Czytaj dalej...




Dolnośląska sieć kardiologiczna szansą na lepszą opiekę nad pacjentami z chorobami serca w regionie


Konieczne jest utworzenie sieci placówek kardiologicznych na Dolnym Śląsku i wykorzystanie możliwości telemedycyny w praktyce, by można było łatwiej i skuteczniej leczyć pacjentów – to podstawowy wniosek ze spotkania poświęconego analizie stanu opieki w obszarze chorób serca w regionie. Debata odbyła się 19 października br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który będzie koordynował pracę tej sieci.


Czytaj dalej...




Klinika Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego wstrzymuje działalność


Od soboty 16 października do 30 listopada br. Klinika Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. T. Chałubińskiego wstrzymuje swoją działalność w zakresie położnictwa i neonatologii. W klinice nadal prowadzona będzie działalność ginekologiczna oraz onkologiczna. Część personelu z klinik wzmocni zespół przy ul. Borowskiej.


Czytaj dalej...




Pacjenci onkologiczni z szansą na terapię akademickim CAR-T


Pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zmagający się z oporną, ostrą białaczką limfoblastyczną od 1 września mają dostęp do bezpłatnej terapii CAR-T. Szansę na nowatorską terapię otrzymają również dorośli z agresywnymi chłoniakami i ostrą białaczką limfoblastyczną. Wkrótce na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w ramach prowadzonych badań klinicznych uruchomiona zostanie produkcja tzw. akademickiego CAR-T.


Czytaj dalej...




Autobus dla studentów i pracowników USK


Z myślą o bezpieczeństwie pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz studentów Uniwersytetu Medycznego, MPK Wrocław uruchomiło specjalny przewóz. Autobusy kursują pomiędzy placówką przy ul. Borowskiej a tzw. kampusem Curie-Skłodowskiej.


Czytaj dalej...




Dzień Ratownictwa Medycznego






Władze lokalne będą współpracować z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu w zakresie szybszej diagnostyki nowotworów głowy i szyi


Diagnozę nowotworu głowy i szyi słyszy co roku w Polsce około 11 tysięcy osób. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła aż o 25 proc. Dolny Śląsk plasuje się dość wysoko w czołówce zachorowań na raka krtani, jest bowiem na czwartym miejscu w kraju. W ramach trwającego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, 24 września w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyła się debata o potrzebie utworzenia centrów profilaktyki dla mieszkańców regionu znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania.


Czytaj dalej...




IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi


Większość przypadków nowotworów głowy i szyi jest diagnozowana w zaawansowanych stadiach, kiedy leczenie jest mniej skuteczne, a działania chirurgiczne powodują okaleczenie narządów potrzebnych do mowy i połykania.


Czytaj dalej...




Nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”


Dobre życie z otępieniem jest możliwe. Pod takim właśnie hasłem ruszyła nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”, którą zainaugurowała dzisiejsza konferencja prasowa na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Konferencja - Wybrane zagadnienia z kardiologii w praktyce lekarza rodzinnego


18 września Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu organizuje konferencje skierowaną do lekarzy POZ poświęconą współpracy w opiece nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi, którzy poddawani są specjalistycznym zabiegom w chorobach strukturalnych serca oraz migotaniu przedsionków.


Czytaj dalej...




Trzecia dawka szczepionki


Zgodnie z Komunikatem nr 11 Ministra Zdrowia z 1 września 2021 r. w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką dodatkową, zapraszamy osoby, które podlegają możliwości doszczepienia trzecią dawką do punktu szczepień Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52.


Czytaj dalej...




Nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca


27 sierpnia 2021 roku podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zostały ogłoszone nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca. Zostały one jednocześnie opublikowane w wiodących czasopismach kardiologicznych: European Heart Journal i European Journal of Heart Failure. Jedynym polskim współautorem tego dokumentu jest prof. Ewa Jankowska z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...




Terapia CAR-T refundowana od września


Pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zmagający się z oporną na dostępne terapie nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną od 1 września będą mieli dostęp do terapii CAR-T..


Czytaj dalej...




Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział - 30-łóżkową rehabilitację ogólnoustrojową


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział, tym razem 30-łóżkową Rehabilitację Ogólnoustrojową dla pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu. Oddział zajmuje się leczeniem i usprawnianiem osób dorosłych z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, chorobami reumatoidalnymi, schorzeniami neurologicznymi, jak i pacjentów po wypadkach komunikacyjnych czy po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych. .


Czytaj dalej...




Nocne szczepienia w USK, 13 sierpnia 2021



Czytaj dalej...




22 przeszczepy serca w niespełna pół roku


22 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca. Wiele przeszczepów nie doszłoby do skutku, gdyby nie natychmiastowa pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała narząd z najdalszych rejonów Polski.


Czytaj dalej...




Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Strzelinie


Punkt poboru wymazów do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, uruchomił w Strzelinie Uniwersytecki Szpital Kliniczny.


Czytaj dalej...




Przerwa w świadczeniach położniczych przy ul. Chałubińskiego



Do 15 sierpnia została zawieszona działalność oddziału położniczo-neonatologicznego I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK na ul. Chałubińskiego 3. Do kliniki nadal są przyjmowane pacjentki na planowe zabiegi ginekologiczne. Bez zakłóceń działają także poradnie przykliniczne świadczące konsultacje ginekologiczne, w tym również z zakresu onkologii.



Czytaj dalej...



Ograniczanie negatywnych skutków choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2



Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu wraz z Wnioskodawcą - Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. oraz Partnerami zainicjowali partnerstwo podpisując w dniu 27.05.2021 r. Porozumienie w celu wspólnego przygotowania i realizacji Projektu.



Czytaj dalej...



Skorzystaj z nowoczesnego i bezpłatnego badania TMS



Czytaj dalej...



Porody rodzinne w USK Strzelin


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu udostępnił w Strzelinie na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym możliwość porodów rodzinnych. Oddział dysponuje 30 łóżkami oraz dwoma przestronnymi salami przystosowanymi do porodów rodzinnych. dy rodzinne w USK w Strzelinie

 


Czytaj dalej...



Oddział Medycyny Paliatywnej w Strzelinie


26.07.2021 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Strzelinie został otworzony 18-łóżkowy Oddział Medycyny Paliatywnej. Nowy oddział przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznaniem zagrażających życiu chorób, wymagających wszechstronnego leczenia, dla których opieka domowa stała się już niewystarczająca.


Czytaj dalej...



Geografia determinuje przeżycie dzieci z wadami wrodzonymi


(20.07.2021) Przeżycie noworodka z wadą wrodzoną zależy od tego, gdzie się urodził, dowodzą naukowcy z 74 krajów. W międzynarodowym badaniu „Global PaedSurg Collaborative Study” opublikowanym w „The Lancet”, w którym wzięli udział także badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zbadano ryzyko śmierci prawie 4 tys. dzieci z wadami wrodzonymi urodzonych w 264 szpitalach na całym świecie.


Czytaj dalej...



USK Szpitalem Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako jedyny na Dolnym Śląsku otrzymał certyfikat Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego w II edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Z 58 jednostek szpitalnych z całej Polski wyróżnienie otrzymało jedynie 19 placówek.


Czytaj dalej...



Punkt szczepień USK na ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52


W punkcie szczepień USK przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 dostępne są wszystkie 4 preparaty dopuszczonych w Polsce szczepionek przeciw COVID-19: Johnson&Johnson, Astra Zeneka, Moderna i Pfizer. Do punktu USK czynnego od poniedziałku do piątku mogą zgłaszać się osoby w celu rejestracji na szczepienia zarówno pierwszą, jak i drugą dawką.


Czytaj dalej...



Testy antygenowe w USK


Punkt pobrań w USK uruchomił możliwość wykonania testu antygenowego na obecność wirusa Sars-Cov-2. Wyniki wraz z zaświadczeniem w języku polskim i angielskim są gotowe pół godziny po wykonaniu testu.


Czytaj dalej...



Prof. Marta Misiuk-Hojło doceniona za promocję polskiej nauki


Prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki znalazła się na podium wojewódzkiego finału plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” Osobowość Roku w kategorii Nauka. Pani Profesor została nominowana do nagrody za zasługi na polu promocji Polski oraz środowiska naukowego Wrocławia na arenie wydarzeń międzynarodowych. W prestiżowym plebiscycie zdobyła trzecie miejsce otrzymując 547 głosów.


Czytaj dalej...



Dariusz Owczarek z USK Pielęgniarzem Roku


Dariusz Owczarek - pielęgniarz koordynujący na Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Mechanicznego Wspomagania Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pielęgniarka/Pielęgniarz Roku. Został odznaczony za innowacyjne rozwiązania i promocje zmian zachodzących w pielęgniarstwie, doceniono jego aktywność na polu pracy zespołowej oraz zaangażowanie w działania na rzecz poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów.


Czytaj dalej...



Co 6 przeszczep serca w Polsce wykonują lekarze z USK


10 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki udanej transplantacji serca. Narząd dla 65-letniego pacjenta przyleciał do Wrocławia aż z województwa zachodniopomorskiego dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, która udostępniła swój śmigłowiec. Inaczej nie byłoby możliwe dokonanie transplantacji – operacji, w której decydującą rolę gra czas. Cały proces trwający od pobrania narządu od dawcy do momentu wszczepienia go biorcy nie może trwać dłużej niż 4 godziny.


Czytaj dalej...



Eksperci z USK na VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych


14 czerwca rusza VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach, który po raz pierwszy po pandemicznej przerwie odbędzie się częściowo na żywo. W dyskusjach weźmie udział ponad 200 prelegentów, znanych specjalistów reprezentujących kilkanaście dyscyplin medycznych...


Czytaj dalej...



Ruszają szczepienia dla dzieci w wieku 12 – 15 lat


7 czerwca Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozpoczyna rekrutację na szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nastolatki będą szczepione preparatem firmy Pfizer - jedyną szczepionką dopuszczoną w tej grupie wiekowej przez Europejską Agencję Leków oraz Radę Medyczną działającą prze Prezesie Rady Ministrów.


Czytaj dalej...



Zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii


17,5 mln złotych na zakup sprzętu dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafi do 21 szpitali nagrodzonych przez Ministra Zdrowia

• W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zrealizowane zostanie zadanie dotyczące zakupu sprzętu i aparatury medycznej dla Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

• Minister Zdrowia nagrodził 21 szpitali z największą aktywnością donacyjną w latach 2017-2019 – uwzględniona została liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów.

• Łączna suma przyznanych przez Ministra Zdrowia nagród wyniosła 17,5 mln złotych przy czym środki przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.


Czytaj dalej...



USK szczepi wrocławskich licealistów w Dzień Dziecka


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przygotował z okazji 1 czerwca specjalny punkt szczepień dla najstarszych uczniów wrocławskich szkół ponadpodstawowych.


Czytaj dalej...



Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej kończy swoją działalność


1 czerwca wrocławski szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej kończy swoją działalność. Przez 12 tygodni w placówce było hospitalizowanych 642 pacjentów. Z ostatnich 4 pacjentów dwóch wypisano 31 maja do domu, a pozostałych wymagających kontynuowania leczenia ambulatoryjnego przekazano do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz do oddziału USK w Strzelinie.


Czytaj dalej...



Szczepienia studentów i pracowników MPK


Uniwersytecki Szpital Kliniczny razem z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu wsparły wrocławską akcje szczepień przeciw Covid-19. Personel medyczny z USK przez dwa tygodnie szczepił chętnych studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i pozostałych uczelni wrocławskich oraz pracowników MPK.


Czytaj dalej...



Przyspieszenie terminu podania drugiej dawki


Szanowni Państwo,

informujemy, że w punktach szczepień prowadzonych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, przyspieszenie terminu podania drugiej dawki preparatu jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach losowych. Wynika to z ogromnego zainteresowania szczepieniami przeciwko COVID-19, prowadzonymi przez naszą placówkę oraz opracowanymi wcześniej harmonogramami szczepień i zaplanowanymi dostawami szczepionek.


Czytaj dalej...



Pielęgniarz Roku 2020 pracuje w USK


Laureatem II miejsca w XVI edycji Konkursu Pielęgniarka/Pielęgniarz Roku został Dariusz Owczarek - pielęgniarz koordynujący na Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Mechanicznego Wspomagania Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



Wyróżnienie dla angiologii z USK


Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz jej kierownik, prof. Andrzej Szuba, zostali wyróżnieni przez VAS-European Independent Foundation in Angiology/Vascular Medicine.


Czytaj dalej...



Badanie naukowe dla kobiet karmiących piersią


Trwa rekrutacja do międzynarodowego badania naukowego „Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym”. W projekcie uczestniczy również Bank Mleka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



USK uruchamia nowy punkt szczepień


We wtorek, 4 maja, ruszy kolejny punkt szczepień, prowadzony przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Znajdzie się on na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej 211.


Czytaj dalej...



Szpital w Strzelinie wznowił przyjmowanie porodów


W strzelińskim szpitalu znów przyjmowane są porody. W kwietniu, gdy przywrócono działalność oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego, jako pierwsza na świat przyszła Amelka, a po niej kilkanaścioro kolejnych dzieci.


Czytaj dalej...



Siedem tygodni działalności szpitala tymczasowego


W czasie siedmiu tygodni działalności szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej, w placówce było hospitalizowanych 571 pacjentów. Chorymi na COVID-19 opiekuje się kilkuset pracowników medycznych, delegowanych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



60 rocznica pionierskiej operacji w krążeniu pozaustrojowym


12 kwietnia 1961 roku, w dniu kiedy Gagarin poleciał w kosmos, wykonano pierwszą we Wrocławiu i jedną z pierwszych w Polsce operacji w krążeniu pozaustrojowym. Operację przeprowadził zespół pod przewodnictwem wybitnego kardiochirurgia, nestora polskiej chirurgii, profesora Wiktora Brossa, wieloletniego kierownika II Katedry i Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



Politechnika Wrocławska zamontowała w USK śluzy ochronne


Cztery śluzy do izolacji osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 zostały zamontowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. Urządzenia skonstruowali naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.


Czytaj dalej...



Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w USK


Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek, 26 marca, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Podczas wystąpienia pochwalił placówkę za aktywną realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Od 27 grudnia ub.r. szpital zaszczepił już ponad 61 tys. pacjentów.


Czytaj dalej...



Pacjentka z nowym sercem wróciła do domu


Po czterech tygodniach pobytu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, do domu wróciła 20-letnia kobieta - druga osoba, której specjaliści z placówki przy ul. Borowskiej przeszczepili serce.


Czytaj dalej...



Badania kliniczne dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu prowadzi rekrutację pacjentów do badania nad nowym lekiem dla dorosłych pacjentów z nawrotem raka pęcherza moczowego.


Czytaj dalej...




Specjaliści z USK leczą skoliozę nową metodą


Nową metodę leczenia skrzywienia kręgosłupa u dzieci zaczęli stosować dr hab. Wiktor Urbański z Kliniki Neurochirurgii wraz z dr. Krzysztofem Kołtowskim i zespołem z Kiniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



Pierwszy pacjent po przeszczepie serca wrócił do domu


26-pacjent, któremu jako pierwszemu na Dolnym Śląsku specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili serce, wyszedł dziś do domu.


Czytaj dalej...



65 rocznica pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego


Obok Światowego Dnia Nerek, zespół Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, będzie obchodził w marcu również 65. rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego, które odbyło się właśnie we Wrocławiu.


Czytaj dalej...



Przedstawiciele naszego szpitala na „Liście Stu”


Przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu znaleźli się w gronie laureatów „Listy Stu” - najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia.


Czytaj dalej...



Autobus MPK dla pracowników szpitala tymczasowego


Specjalną linię autobusową uruchomiło we wtorek, 9 marca, wrocławskie MPK. Połączenie powstało z myślą o pracownikach szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej na Muchoborze Wielkim, który właśnie rozpoczął działalność.


Czytaj dalej...



Szpital tymczasowy rozpoczyna działalność


Pierwszych 95 łóżek zostanie oddanych do użytku we wtorek, 9 marca, w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu. Pacjenci chorzy na COVID-19, będą pod opieką personelu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który został wytypowany do prowadzenia placówki.


Czytaj dalej...



Pierwsze na Dolnym Śląsku przeszczepy serca w USK


Dwa pierwsze na Dolnym Śląsku przeszczepienia serca przeprowadzili specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu


Czytaj dalej...



Ogólnopolska konferencja „Okulistyka - Młode Talenty”


O aktualnych problemach diagnostycznych i terapeutycznych oraz najnowszych osiągnięciach w dziedzinie okulistyki, rozmawiało ponad pół tysiąca uczestników I edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Okulistyka - Młode Talenty”.


Czytaj dalej...



  

Ogłoszenie o zniszczeniu dokumentacji medycznej

 

Czytaj dalej...

 



  

Specjaliści z USK zasłużeni dla Wrocławia


Aż sześć z dziesięciu osób, które zostały uhonorowane Medalami „Zasłużony dla Wrocławia - Merito di Wratislavia” oraz wpisane do 40. edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci, jest związanych z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu.


Czytaj dalej...

 



  

Santander Bank Polska wspiera małych pacjentów USK


„Klub Płomyka” - pokój przeznaczony do odpoczynku i zabawy, stworzyła z myślą o pacjentach Klinki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Fundacja Santander Bank Polska.

 

Czytaj dalej...

 



  

Komunikat dla pacjentek ciężarnych z pozytywnym wynikiem w kierunku koronawirusa


Panie ciężarne, przebywające w izolacji lub kwarantannie, do porodu obowiązane są wezwać pogotowie, które przetransportuje je do pełniącej dyżury COVID placówki ginekologiczno – położniczej.


Czytaj dalej...

 



  

Przeszczepy serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest szóstą placówką medyczną w Polsce, która będzie przeszczepiać serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydało właśnie Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści i zakwalifikowani do transplantacji pacjenci są już w pełnej gotowości, teraz pozostaje im czekać na pierwszego dawcę.

 

Czytaj dalej...

 



  

Chirurdzy z USK będą rozwijać nowatorską metodę leczenia raka trzustki. Dostali grant na 9,5 mln złotych.


Prestiżowy grant z Agencji Badań Medycznych został przyznany wrocławskim naukowcom w ramach III rundy konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych. Rekrutacja pacjentów do leczenia rozpocznie się w drugiej połowie roku.

 

Czytaj dalej...

 



  

USK w Strzelinie rekrutuje pracowników


Lekarzy, pielęgniarki i położne, fizjoterapeutów oraz opiekunów medycznych zatrudni Uniwersytecki Szpital Kliniczny w nowej, strzelińskiej lokalizacji. Osoby zainteresowane pracą, zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w piątek, 12 lutego.

 

Czytaj dalej...

 



  

Terapia ECMO uratowała pacjenta z COVID-19


Po 42 dniach lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu udało się odłączyć od ECMO pacjenta chorego na COVID-19. Młody mężczyzna, z ostrą niewydolnością oddechową, był w tak złym stanie, że został zakwalifikowany do przeszczepu płuc. Szczęśliwie udało się uniknąć transplantacji.

 

Czytaj dalej...

 



  

Szczepienie do jedyna droga na powrót do normalności


Wciąż wielu Polaków deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2. Trudno przypuszczać, by wśród sceptyków znajdowali się wyłącznie przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych, z którymi merytoryczna dyskusja jest niemożliwa.

 

Czytaj dalej...

 



  

Szczepienia - przymierze ze zdrowiem


Szczepienia ochronne nie bez powodu uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim udało się zmniejszyć śmiertelność i zachorowalność na wiele chorób zakaźnych.

 

Czytaj dalej...

 



Naszą misją jest maksyma:


"Jesteśmy po to,
żeby leczyć,
kształcić kadry
i rozwijać wiedzę medyczną"

Nasz Szpital jest wiodącą, wielospecjalistyczną jednostką opieki zdrowotnej województwa dolnośląskiego, dla której organem założycielskim jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Placówka udziela świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej i specjalisycznej opieki zdrowotnej, wykonując zadania badawczo-naukowe, uczestnicząc w przygotowaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną zakupioną w ramach inwestycji centralnej budżetu Panstwa. Centrum Kliniczne obejmuje swoją powierzchnią ponad 15 hektarów i są w nim zlokalizowane 22 kliniki z 29 oddziałami, 28 poradni specjalistycznych, 15 pracowni, a ponadto stacje dializ i szpitalny oddział ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów. Od roku 2010 możemy się pochwalić nowoczesnym działem rehabilitacji, a w 2011 roku szkołą rodzenia dla młodych matek.

W tym samym roku zakonczyliśmy konsolidację klinik i jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom pełną profesjonalną obsługę w jednym miejscu, co znacznie skraca czas przeprowadzania badan oraz zapewnia komfort psychiczny przez uniknięcie transportowania po różnych obiektach. W przeciągu 3 lat hospitalizowaliśmy 180 tys. osób, wykonaliśmy ok. 36 tys. zabiegów oraz ponad 4 mln. badan laboratoryjnych. Posiadamy jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów szpitalnych na terenie Dolnego Śląska.


Głównym celem naszej działalności jest zapewnienie pacjentom Dolnego Śląska wszystkich świadczen zdrowotnych na jak najwyższym poziomie w oparciu o doświadczenie i profesjonalizm zatrudnionych w nim pracowników naukowych, specjalistów oraz całego personelu medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu leczniczego, procedur i metod zabiegowych.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 5

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



PICT_6251.jpg