Nowe możliwości obrazowania dna oka


Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej ma nowe urządzenie - Funduskamerę Topcon TRC - 50DX do wykonywania zdjęć oka i angiografii fluoresceinowej u pacjentów zagrożonych trwałą ślepotą. Urządzenie o wartości 230 000 zł. zostało zakupione ze środków Fundacji KGHM "Polska Miedź" i znajduje się w Pracowni Angiografii Fluoresceinowej.  

Finał WOŚP w USK


Zbliża się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w niedzielę 12. stycznia 2020 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbędą się badania profilaktyczne dzieci. Na badania w ramach WOŚP nie będą potrzebne skierowania.  

Nabór partnera w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia


Ogłoszenie o naborze w ramach "Pilotażowy program profilaktyki chorób odkleszczowych"  

Strażackie Mikołajki w USK


W sobotę 21. grudnia członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej – Grupy Ratownictwa Specjalistycznego „Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce” zorganizują dla dzieci leczonych na oddziałach pediatrycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu niespodziankę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  

Przylądek Nadziei certyfikowany do stosowania terapii CAR-T


Wrocław, 4 grudnia 2019 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu ukończył certyfikację ośrodka i uzyskał akredytację do leczenia terapią CAR-T dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). Wkrótce leczenie rozpocznie pierwszych trzech pacjentów kliniki.  

Medyczne science fiction staje się rzeczywistością


Pacjent leży na stole operacyjnym, lekarze wycinają mu serce, przekładają do miski w innym końcu sali, usuwają z niego guz wielkości jabłka, naprawiają, a potem z powrotem umieszczają w jego ciele. Serce zaczyna bić, a mężczyzna po kilku dniach spaceruje po szpitalnym korytarzu, rozmawia i szykuje się na powrót do domu. O pierwszym na Dolnym Śląsku autoprzeszczepieniu serca, wykonanym w listopadzie przez lekarzy Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu nawet doświadczeni kardiolodzy i kardiochirurdzy mówią, że była to operacja jak z science fiction. Mało kto ma okazję być świadkiem takiego zabiegu, bo przeprowadza się je niezwykle rzadko.  

Prof. Piotr Ponikowski wśród najbardziej wpływowych naukowców świata


Listę najbardziej wpływowych naukowców świata tworzy Clarivate Analytics. Obejmuje ona reprezentantów 1200 instytucji, z ponad 60 krajów, włączając w to aż 23 laureatów Nagrody Nobla, w tym trzech tegorocznych. Polaków reprezentują na tej liście cztery osoby  

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach


Już po raz dwunasty, 18 listopada Europa obchodzi Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA)
Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wydarzenie jest skierowane zarówno do pacjentów jak i personelu medycznego.  

17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka w Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego 3


Serdecznie zapraszamy Rodziców wcześniaków i ich pociechy, urodzone w naszej Klinice w ciągu całego jej istnienia na obchody Światowego Dnia Wcześniaka. Ten ważny dla Państwa i dla nas dzień, celebrowany na całym świecie przypada 17 listopada.  

Światowy Dzień Cukrzycy w USK


14 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213 zaplanowano akcje profilaktyczną z okazji przypadającego na ten dzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W tym dniu będzie można skorzystać m.in. z konsultacji diabetologa i dietetyka, skontrolować poziom cukru, zbadać ciśnienie tętnicze, wykonać pomiar wskaźnika masy ciała

 


  

Implanty


(06.11.2019, Wrocław) Uniwersytecki Szpital Kliniczny dołączył do ośrodków wszczepiających implanty słuchowe. Pacjenci z Dolnego Śląska nie muszą już jeździć na operacje do Poznania, Warszawy czy Łodzi  

16 listopada Światowy Dzień Wcześniaka w Klinice Neonatologii USK przy ul. Borowskiej 213


Spotykamy się po raz kolejny, już 16 listopada 2019 r., w godzinach 10.00 - 14.00, w głównym holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław).
Zapraszamy Rodziców wraz z Dziećmi.  

Nabór partnera w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia


Ogłoszenie o naborze w ramach Ogólnopolski Program Profilaktyki Przewlekłych Bólów Kręgosłupa  

Zapraszamy na szkolenie Członków oraz Sympatyków Oddziału Terenowego Sekcji Transfuzjologicznej PTHiT


w dniu 30.10.2019 r.,
w godzinach 11:00-14:00
w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
ul. Borowska 213,
sala 3.48, budynek H, II piętro.  

Specjalistyczna diagnostyka w jeden dzień


Wizyta u specjalisty, wszystkie konieczne badania, konsylium, diagnoza, ustalony dalszy plan leczenia i to wszystko jednego dnia. Tak od października br. wygląda opieka nad pacjentem kardiologicznym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie w Centrum Chorób Serca uruchomiono oddział szybkiej diagnostyki.  

Małe rzeczy bardzo bolą


Nowoczesna dwumobilna proteza kciuka wszczepiona w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Reki USK pozwoli 51-letniej pacjentce normalnie funkcjonować. Kobieta od lat zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawu śródręcznego, co wiąże się z ogromnym bólem przy każdym ruchu dłonią.  

Wyślij babcię do kliniki


Nie ma za starych kobiet do tych zabiegów. Najstarsza pacjentka I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, u której lekarze przeprowadzili operację związaną z obniżeniem narządów miednicy, miała 93 lata.  

Amyloidoza - choroba pełna niewiadomych


Oszacowanie liczby przypadków amyloidozy, poprawa diagnostyki tej choroby, a co za tym idzie jej skutecznego leczenia – to główne cele unikatowego w skali kraju projektu, prowadzonego od kilku miesięcy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.  

Prof. Piotr Ponikowski uhonorowany Dolnośląskim Kluczem Sukcesu.


Uroczysta Gala wręczenia nagród XIII Edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu odbyła się 9 września br. w Arboretum w Wojsławicach. Prof. Piotr Ponikowski otrzymał tytuł Największej Osobowości w Promocji Dolnego śląska.
  

O sercu dla seniorów


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Fundacja Wspierajmy Seniorów zapraszają na cykl spotkań edukacyjnych dla pacjentów "AKTYWNY SENIOR W SERCU EDUKACJI".
Spotkania obywają się sali konferencyjnej przy ul. Borowskiej 213 (budynek FA, sala 1.29 ).  

Wpływ sposobu karmienia dziecka na profilaktykę alergii


nabór do badania klinicznego

Zapraszamy mamy karmiące wyłącznie piersią, których dzieci nie ukończyły jeszcze 4 tygodni, do udziału w wieloośrodkowym europejskim badaniu klinicznym prowadzonym w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  

Immunoterapia cenniejsza niż diament w leczeniu neuroblastomy


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) rozpoczął immunoterapię u pierwszych dzieci z neuroblastoma, ułatwił w ten sposób dostęp do leczenia dla małych pacjentów. Dotychczas taką terapię w Polsce oferował jedynie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.  

Informacja dla samodzielnie zgłaszających się na SOR.


Szanowni Państwo,
W związku z remontem SOR 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla 5
i ograniczeniem przyjmowania karetek przez Szpital Wojskowy, czas oczekiwania na udzielenie pomocy w naszym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będzie wydłuzony -
za co Państwa serdecznie przepraszamy.  

Profesjonalny makijaż każdego dnia.


28 czerwca Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka zorganizowała zajęcia dla pacjentek zmagających się z chorobą nowotworową. Zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentowali wieloetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia.
  

Tromboliza dożylna i trombektomia mechaniczna


W związku z wprowadzeniem w województwie dolnośląskim pilotażowego programu leczenia udaru mózgu za pomocą trombolizy dożylnej i trombektomii mechanicznej, poniżej udostępniamy dane kontaktowe dostępne całodobowo.


CAŁODOBOWY TELEFON KONTAKTOWY -> UDAROWY: 662 232 572
CAŁODOBOWY TELEFON KONTAKTOWY -> TROMBEKTOMIA: 885 853 043

  

Szkolenie w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej


Temat szkolenia: Postępowanie przedszpitalne w ostrej fazie udaru niedokrwiennego, kwalifikacja do metody leczenia w zakresie optymalnego czasu rozpoczęcia zabiegu od chwili wystąpienia objawów u pacjentów.

Szkolenie dedykowane jest dla lekarzy neurologów, chorób wewnętrznych, koordynatorów ratownictwa medycznego, dyspozytorów oraz personelu zespołów ratownictwa medycznego.


Data i miejsce szkolenia
24.06.2019 godzina 14.00, Dolnośląska Izba Lekarska ul. Kazimierza Wielkiego 45,
sala konferencyjna

Plan szkolenia:
„Leczenie ostrej fazy udaru niedokrwiennego mózgu- tromboliza i trombektomia”

1. Udar mózgu – sytuacja epidemiologiczna na Dolnym Śląsku – dr n.med. Paweł Urbanowski

2. Leczenie ostrej fazy udaru niedokrwiennego mózgu – dr n.med. Konstanty Gurański

3. Profilaktyka wtórna udaru niedokrwiennego mózgu – dr n.med. Konstanty Gurański,
dr n.med. Paweł Urbanowski

4. Wskazania i ocena badań obrazowych – prof. zw. dr hab. Marek Sąsiadek.

Serdecznie zapraszamy.

  

Europejski Kongres Neurologii Klinicznej we Wrocławiu


W dniach 05 - 08.06.2019 r. w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce, XVII European Congress of Clinical Neurophysiology (ECCN).
Gospodarzem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej, którego funkcję prezesa pełni dr hab. Maria Ejma, prof. nadzw. Honorowy patronat nad ECCN objęli: rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Marek Ziętek, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. European Congress of Clinical Neurophysiology 2019 będzie współfinansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.


  

Informacja w sprawie zdarzenia w USK


Szanowni Państwo,

22 maja w nocy doszło do tragicznego zdarzenia w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK. Jedna z naszych pielęgniarek została ugodzona nożem przez 17 – letniego pacjenta.

Na skutek odniesionych obrażeń nasza koleżanka została przewieziona do SOR przy ul. Borowskiej, gdzie została wstępnie zaopatrzona. Następnie ranną pielęgniarką zajął się zespół w składzie: torakochirurg, kardiochirurg, chirurg naczyniowy i anestezjolog. Dziś lekarze określili stan poszkodowanej jako stabilny.
Pragnę Państwa poinformować, że dokładamy wszelkich starań, by zaatakowanej w bestialski sposób pielęgniarce zapewnić wszelką możliwą pomoc medyczną. Klinika Psychiatrii USK otoczy także opieką psychologiczną cały zespół Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Bardzo dziękuję personelowi Kliniki, który po tym traumatycznym zdarzeniu kontynuował opiekę nad małymi pacjentami, pracownikom SOR, chirurgom oraz anestezjologom. Dziękuję także wrocławskiej policji za ujęcie sprawcy.

Piotr Pobrotyn
Dyrektor USK


  

Światowy Dzień Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit


W związku z przypadającym na 19 maja dniem prezentujemy kilka najważniejszych faktów związanych z tą grupą chorób. Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego stanowią duży odsetek osób hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii USK.

  

Nowa jakość leczenia chorób serca


(13.05.2019 r.) W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca. To nie tylko nowa struktura i wzmocniona kadra specjalistów, ale przede wszystkim nowa filozofia leczenia pacjentów z problemami kardiologicznymi. Kompleksowa opieka na najwyższym poziomie, szybka diagnoza, błyskawiczna interwencja, a jednocześnie jak najkrótszy pobyt w szpitalu - to jej główne założenia, zgodne z koncepcją tzw. centrów doskonałości.

  
< h2 class="z_ostatniej">XII Konferencja naukowo szkoleniowa
XII Konferencja naukowo szkoleniowa

Rozwiązywanie sytuacji klinicznych w pediatrii 30 marca 2019 Hotel Novotel Wrocław

  

Przeszczep mimo wszystko


Magdalena i Krystian to dwie kolejne osoby z niewydolnością nerek, które dostały szansę na życie bez uciążliwych dializ. W lutym br. lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili im narządy od żywych dawców. Był to piąty krzyżowy przeszczep nerek w Polsce i drugi w USK. Jednak po raz pierwszy wszystkie procedury zostały przeprowadzone w ośrodku przy ul. Borowskiej (w poprzednim przeszczepie krzyżowym uczestniczył także Uniwersytecki Szpital w Bydgoszczy).


  

Szkolenie dla Kierowników Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Koordynatorów transplantacyjnych, Kierowników Stacji Dializ oraz Pracowników Stacji Dializ  

Światowy Tydzień Jaskry 10 - 16 marca


Jaskra to druga najczęstsza, przyczyna ślepoty w krajach wysokorozwiniętych. Schorzenie prowadzi do ograniczenia pola widzenia, obniżenia ostrości wzroku, a w konsekwencji do całkowitej i nieodwracalnej jego utraty. Wykrywane jest często w zaawansowanym stadium, gdy na uratowanie wzroku jest już za późno.

  

MegaMoc! maluje szpitalGrupa TAURON wspiera kolejny projekt wolontariatu. Pracownicy firmy odnawiają szpitalne sale w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim.


  

Badanie systemu monitorowaniaBadanie systemu monitorowania, leczenia oraz opieki nad pacjentami z cukrzycą z punktu widzenia pacjenta, personelu medycznego i placówek służby zdrowia


  

Nabór placówek POZ – profilaktyka w zakresie raka skóryInformacja dla lekarzy/świadczeniodawców

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu ogłasza nabór placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej do współpracy w ramach projektu


  

Profilaktyka w zakresie raka skóry – o program zapytaj swojego lekarza POZLekarze rodzinni oraz specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz województwa śląskiego do udziału w programie zdrowotnym dotyczącym profilaktyki nowotworów skóry.


  

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej


  

Lekarze z USK w gronie najbardziej wpływowych w polskiej medycynie18 lutego poznaliśmy wyniki plebiscytu „Pulsu Medycyny” LISTA STU 2018. Wśród wyróżnionych znaleźli się lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławia.


  

Leczenie ostatniej szansyW poniedziałek 11. lutego br. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej odbyło się jedno z dwóch szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek, zespołu Banku Komórek Krwiotwórczych i farmaceutów z prowadzenia terapii CAR-T – przełomowego leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u pacjentów, dla których wykorzystano już wszystkie dostępne formy leczenia. Do programu zaproszono zespół przeszczepowy kierowany przez prof. Krzysztofa Kałwaka. W Polsce żaden ośrodek nie stosował tej metody.


  

Ogłoszenie o naborze w ramach projektu "Wzrasta liczba nowotworów skóry - zbadaj się!"o naborze placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej do współpracy w ramach projektu "Wzrasta liczba nowotworów skóry - zbadaj się!" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego pod hasłem "Skóra nie dla raka"


  

Nowy ultrasonografKlinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zyskała nowy wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki chorób układu dokrewnego oraz cukrzycy Zakup ultrasonografu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 30 tys. zł Fundacji PGE oraz środkom własnym USK (70 tys. zł).


  

Środki Ostrożności w związku z wirusem grypy AH1N1


W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowania na wirus grypy AH1N1 informujemy, że aby zachować wszelkie możliwe środki ostrożności, do odwołania wprowadzamy zakaz odwiedzin w Klinice Kardiologii USK przy ul. Borowskiej.

 

Dodatkowo wstrzymujemy wszystkie planowe przyjęcia do Kliniki Kardiologii, o czy poinformujemy telefonicznie zainteresowane osoby. Pacjenci kliniki w miarę możliwości będą wypisywani do domu. Osoby, które trafią do szpitala w ramach SOR, a wymagać będą hospitalizacji w Klinice Kardiologii będą przekierowane do innych placówek.

 

Personel szpitala zachowa szczególną czujność w identyfikacji pacjentów z objawami grypopodobnymi. W przypadku podejrzenia grypy, niezwłocznie wdroży diagnostykę, która jest wykonywana na miejscu w Laboratorium Biologii Molekularnej USK, a w przypadku dodatniego wyniku, zgodnie z procedurami wdroży leczenie.

 

Funkcjonowanie innych Klinik w USK odbywa się bez zakłóceń.

 

Bogusław Beck

Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa.


  

Piotr Pobrotyn Menedżerem Roku 2018 w Ochronie ZdrowiaW konkursie "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” organizowanym przez wydawnictwo Termedia tytuł "Menedżera Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne" przyznano Piotrowi Pobrotynowi, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


  

Nowy oddział psychiatrii we Wrocławiu9 stycznia w Klinice Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Pasteura 10 otwarty został całodobowy oddział kliniczny psychiatryczny i psychogeriatryczny. Remont wyniósł 1,7 mln. złotych. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 1 lutego. Oddział będzie dysponował 28 łóżkami.


  

Prezydent przekazał szpitalowi nowoczesny sprzętAparaturę medyczną za ponad 100 tys. złotych przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.


  

Bezpłatne badania w kierunku tętniak aorty brzusznejW Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu pacjenci mogą zbadać się pod kątem tętniaka aorty brzusznej.


  

Bajkowa energia dotarła na BorowskąGrupa TAURON wraz z Polskim Radiem Katowice i Wydawnictwem Skrzat zrealizowała niezwykły projekt „Energia dobrych słów”. Niezwykły dlatego, że jeszcze przed świętami wywoła uśmiech na twarzach wielu małych pacjentów. 20 grudnia audiobook z bajkami, które czytali m.in. górnicy i elektromonterzy trafił także do dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


  

Diagnostyka i leczenie amyloidozy4 grudnia odbyło się kolejne multidyscyplinarne spotkanie poświęcone diagnostyce i leczeniu amyloidozy. 1 grudnia 2018 r. w Klinice Hematologii i Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu rozpoczął się projekt gromadzenia danych na temat tej choroby.


  

Piotr Pobrotyn Menedżerem Roku 2018 w Ochronie ZdrowiaZnamy już wyniki konkursu "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny". Tytuł "Menedżera Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne" został przyznany Piotrowi Pobrotynowi, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
"Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia" składa się z dziesięciu kategorii.


  

Defibrylator dla pacjentów USKKolejny zakup dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w ramach wsparcia z Funduszu Prewencyjnego przyznanego przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA.
PZU SA, w ramach prowadzenia działalności mającej na celu zapobieganie powstawaniu lub zmniejszaniu skutków wypadków ubezpieczeniowych, wsparło szpital kwotą 40 000 zł.


  

Strażackie Mikołajki !W sobotę 8. grudnia Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce już po raz drugi zorganizowali dla dzieci leczonych na oddziałach dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu niespodziankę z okazji Mikołajek. Strażacy dotarli z upominkami do wszystkich małych pacjentów leczonych szpitalu przy ul. Borowskiej: w Klinice „Przylądek Nadziei”, Klinice Okulistyki, Nefrologii Pediatrycznej, Ortopedii oraz Otolaryngologii..


  

Superbohaterowie z prezentami8 grudnia Klinikę Nefrologii Pediatrycznej USK odwiedzili Superbohaterowie wraz z przedstawicielami grupy Partnerstwo dla Gaju, którzy ufundowali dla pacjentów m.in. niezbędny sprzęt AGD. Na potrzeby m.in. oddziałowej szkoły i świetlicy przekazali także odtwarzacz muzyki. Środki na zakup sprzętu zostały zebrane podczas kiermaszu świątecznego 29 listopada w Centrum Handlowym Ferio Gaj.


  

Dzieci z Przylądka odwiedziły Papieża Franciszka3 grudnia 2018 r. zakończyła pielgrzymka do Rzymu pacjentów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W piątek 30 listopada dzieci spotkały się z Ojcem Świętym w Watykanie. To piąta pielgrzymka małych pacjentów - wcześniej spotkały się z Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI.


  

Zakończenie działalności dwóch klinik przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 66.Od 1 grudnia 2018 r. zostaje zakończona działalność Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej oraz Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej przy ulicy Marii Curie – Skłodowskiej 66 we Wrocławiu.

Zakres działalności tych klinik będzie realizowany w szpitalu przy ul. Borowskiej 213:

a. Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej w ramach Kliniki Chirurgii Małoinwazyjnej.

b. Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej w ramach Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

 


  

6000 dawczyni z bazy Fundacji DKMS oddała szpik potrzebującemu pacjentowi, dając mu szansę na życie.W środę, 28 listopada, w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, 43 – letnia pani Dorota - oddała szpik dla małego pacjenta z Włoch, dając mu tym samym szasnę na wyzdrowienie.


  

Bajkowo w Przylądku.28. listopada 2018 r. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Fundacja DKMS zorganizowała imprezę dla dzieci leczonych w „Przylądku Nadziei”. Każdy z małych pacjentów otrzymał upominek.

 


  

PZU Życie przekazało 30 tys. złotych na zakup fantoma dla USK.Fantom będzie wykorzystywany w trakcie szkoleń z resuscytacji krążeniowo oddechowej, które co roku obowiązkowo muszą przechodzić pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zgodnie ze standardami Centrum Monitorowania Jakości.

  

IX Konferencja Żywienie, zdrowie i chorobySzanowni Państwo,

Z ogromną satysfakcją zapraszam na IX już edycję konferencji „Żywienie Zdrowie i Choroby”. Spotkamy się 24 listopada w Hotelu Ibis Styles, Plac Konstytucji 3 Maja 3 we Wrocławiu .

  

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu 21.11.2018 r.W środę 21 listopada, w godz. od 9:00 do 13:00, w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 odbędzie się akcja informacyjna dla pacjentów propagująca właściwe przyjmowanie antybiotyków, zgodnie z przepisem lekarza. Wiedza o antybiotykach pomaga utrzymać ich skuteczność.

  

Światowy Dzień Wcześniaka


W sobotę 17 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu hucznie świętowaliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. Zespół Kliniki Neonatologii, lekarze, pielęgniarki oraz studenci z kół naukowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zorganizowali po raz trzeci spotkanie dla wcześniaków i ich rodziców


  

Nagroda za najlepszą pracę na kongresie Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego


Lek. Katarzyna Nowańska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej została wyróżniona otrzymując nagrodę za najlepszą pracę dla młodych naukowców w czasie 55 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ERA-EDTA w Kopenhadze w Danii. Na konkurs wpłynęło blisko 2 tys. prac. z całej Europy.

  

Polska patolog laureatką prestiżowej nagrody


Dr Martyna Trzeszcz z zespołu Prof. Michała Jelenia, kierownika Zakład Patomorfologii i Cytologii Klinicznej USK zakończyła prestiżowe specjalistyczne szkolenie w ramach nagrody Giordano Fellowship Europejskiego Towarzystwa Patologów (ESP) w Advanced Training Center ESP w Sheffield - europejskim centrum patologii perinatalnej i pediatrycznej.

  

Kardiochirurgiczna hybryda


(9.10.2018 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otworzył kolejną 21 salę bloku operacyjnego - kardiochirurgiczną salę hybrydową. Sala dedykowana jest do zabiegów z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej oraz kardiologii. Sala hybrydowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest jedną z najnowocześniejszych sal tego typu w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 7 mln. złotych. Sala została wybudowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia oraz środkom własnym USK.

  

Sukces hipertensjologów z USK.


Z przyjemnością informujemy, że na tegorocznym Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ISH 2018 w Pekinie, nagrodę za najlepszy plakat pt. "The Effect of Obstructive Sleep Apnea on Blood Pressure Variability in Resistant Hypertension" autorstwa: Heleny Martynowicz, Dominiki Urbanik, Moniki Michałek, Grzegorza Mazura, Katarzyny Gosławskiej, Anny Wojakowskiej, Pawła Gać, Piotra Macek, Rafała Poręby odebrała dr n. med. Helena Martynowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

  

IV Turniej Piłki Nożnej


Szanowni Państwo,
z radością i dumą informujemy, że podczas IV Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia, który odbył się 22.09.2018 r. w Olimpijskim Football Club'ie we Wrocławiu drużyna VICTORIA z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zajęła I miejsce.


  

Bieg Uniwersytetu Medycznego  

Zawodnik reprezentacji Polski spotkał się z chorymi dziećmi
  

Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia
  

XVI Międzynarodowa Konferencja Chorób Rzadkich
«Zrozumieć choroby rzadkie»
  

Warsztaty dla seniorów
  

Klinika Gastroenterologii i Hepatologii USK zaprasza na
warsztaty edukacyjne z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita, 19 maja 2018 r., w godz. 9.00 – 14.00


  

Pierwsi w Europie
Wrocław, 7.05.2018 r.

Pierwsi w Europie przeszczepili rzepkę u chorego z guzem olbrzymiokomórkowym

Na sali operacyjnej w czasie przeszczepu, było dwóch Szymonów Draganów ojciec i syn, wspierający się w trakcie tego zabiegu.

Zabieg wykonywany był przez zespół w składzie: dr Szymon Dragan (ortopeda), dr Krzysztof Zimmer (mikrochirurg), lek. Łukasz Mucha (ortopeda), nadzorujący zabieg - prof. Szymon Dragan (ortopeda), Paweł Mikołajczyk (pielęgniarz instrumentariusz), Krystyna Molka (pielęgniarka instrumentariuszka pomagająca), lek. Hanna Gordziewicz (anestezjolog), Małgorzata Perec (pielęgniarka anestezjologiczna).


  

Życzenia
  

II Edycja Akcji Uruchamiamy Dzieciaki 2018,
Drodzy Państwo,

Dziękując za tak liczny udział w pierwszej konferencji II edycji akcji Uruchamiamy Dzieciaki 2018, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej oraz Fundacją Biegaj dla Zdrowia, serdecznie zapraszamy Państwa na 2. spotkanie ze specjalistami z zakresu zdrowia, ruchu i profilaktyki dzieci i młodzieży.


  

Ogłoszenie o pracę z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
WOJEWODA DOLNOŚLĄSKI POSZUKUJE KANDYDATÓW NA STANOWISKO
lekarz koordynator ratownictwa medycznego  

Klinicyści szkolą pediatrów oraz lekarzy rodzinnych
10.03.2018 zapraszamy lekarzy pediatrów, lekarzy POZ do udziału w XI konferencji "Rozwiązywanie sytuacji klinicznych w pediatrii. Praktyczne podejmowanie decyzji diagnostyczno-terapeutycznych". Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.


  

Warsztaty Transplantacyjne
W dniach 9-10 marca 2018 r. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, kierowana przez prof. Tomasza Wróbla, organizuje warsztaty transplantacyjne. Na spotkaniu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące: kwalifikacji chorych, poszukiwania dawców, wskazań do przeszczepu i najnowszych metod transplantacji szpiku. Celem warsztatów jest także pogłębienie współpracy między ośrodkami hematologicznymi i ośrodkiem transplantologicznym w zakresie opieki nad chorymi poddawanymi transplantacji komórek krwiotwórczych.


  

Higiena Snu - jak spać lepiej
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony medycynie snu.


  

Profesjonalny makijaż każdego dnia - warsztaty
Znamy już datę kolejnych warsztatów pielęgnacji i makijażu, które organizuje Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka. Zajęcia odbędą się 23.03.2018 r. od godz. 10.00 do 12.00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zapisanie się.


  

INFORMACJA DOTYCZĄCA PROCEDURY NIEODWRACALNEJ ELEKTROPORACJI (NANO- KNIFE)
Szanowni Państwo,
Od lutego b. r. jest dostępna w II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu procedura nieodwracalnej elektroporacji (Nano - Knife). Poniżej podajemy niezbędne dla pacjentów informacje.


  

Pierwszy taki przeszczep w Europie
Lekarze z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zdecydowali się na rzadki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego z użyciem nerwów pobranych od zmarłego dawcy, by pomóc w powrocie do pełnej sprawności policjantowi, który został ranny podczas strzelaniny w Wiszni Małej.


  

To szansa dla chorych z nieoperacyjnym rakiem trzustki
(21.02.2018 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu,

jako pierwszy ośrodek w regionie, kupił właśnie aparat NanoKnife do leczenia chorych z guzami nowotworowymi, które ze względu na swoje usytuowanie, rozmiar i naciek nowotworowy na naczynia krwionośne nie kwalifikują się do operacji. Pierwszy zabieg usunięcia guza trzustki tą metodą lekarze USK we Wrocławiu przeprowadzili w czwartek 22 lutego u 60-letniej pacjentki. Operację wykonał zespół profesora Wojciecha Kielana wraz z asystą prof. Pawła Lampego ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, od wielu lat uznanego specjalisty w leczeniu chorób nowotworowych trzustki oraz prof. Michała Studniarka, radiologa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


  

Sprzęt do diagnostyki raka szyjki macicy
Pierwszy w Polsce tak nowoczesny sprzęt do diagnostyki raka szyjki macicy,

Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymała nowoczesne urządzenie diagnostyczne do wykrywania zmian przednowotworowych na szyjce macicy. Urządzenie ZedScan ufundowało Miasto Wrocław, które od lat wspiera nasz szpital. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Jego koszt to ok. 50 000 zł.


  

Uruchamiamy Dzieciaki
Szanowni Państwo,

Z wielką radością pragnę zaprosić Państwa na pierwszą w 2018 roku konferencję edukacyjną otwierającą II. edycję akcji Uruchamiamy Dzieciaki, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej oraz Fundacją Biegaj dla Zdrowia, inicjatorem corocznego Biegu Uniwersytetu Medycznego. W tym roku zdecydowaliśmy połączyć siły z kampanią Lekki Tornister – organizowanym przez Fundację Rosa programem profilaktyki wad postawy u dzieci, spowodowanych w dużym stopniu przeciążonymi plecakami szkolnymi.


  

Bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek
Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka organizuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek walczących z chorobą nowotworową. Zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują wieloetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia. Zajęcia programu „Piękniejsze życie...” odbędą się 23.02.2018 r. o godz. 10.00. Konieczne jest wcześniejsze zapisanie się w Oddziale Onkologii u Pani Doroty Kluczyńskiej, tel. 71 733 10 17.


  

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca wszczepiony w USK
12 stycznia w Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonano pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi wszczepienia bezelektrodowych stymulatorów serca. Operatorami byli lek. Marcin Dzidowski i dr hab. Wiktor Kuliczkowski. Dwoje pacjentów w dobry stanie opuściło po kilku dniach Klinikę.


  

1 Rocznica
PIERWSZA ROCZNICA REGIONALNEGO BANKU MLEKA KOBIECEGO W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM IM. JANA MIKULICZA-RADECKIEGO WE WROCŁAWIU


  

Informacja
Przedłużenie naboru do dnia 28.02.1018 r. Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.


  

Z prasy
Dzień Dobry TVN

O pionierskiej metodzie leczenia skoliozy u dzieci opowiadają lekarze z Kliniki Ortopedii USK: prof. Szymon Dragan i dr Wiktora Urbański.
Materiały filmowe (rozmowa w studio oraz poniżej materiał filmowy z USK)


  

Doposażenie SOR
PROJEKT
"Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, będącego integralną częścią Centrum Urazowego w pomocnicze wyposażenie i urządzenia konieczne do zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24h/7dni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu"Naszą misją jest maksyma:


"Jesteśmy po to,
żeby leczyć,
kształcić kadry
i rozwijać wiedzę medyczną"

Nasz Szpital jest wiodącą, wielospecjalistyczną jednostką opieki zdrowotnej województwa dolnośląskiego, dla której organem założycielskim jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Placówka udziela świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej i specjalisycznej opieki zdrowotnej, wykonując zadania badawczo-naukowe, uczestnicząc w przygotowaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną zakupioną w ramach inwestycji centralnej budżetu Panstwa. Centrum Kliniczne obejmuje swoją powierzchnią ponad 15 hektarów i są w nim zlokalizowane 22 kliniki z 29 oddziałami, 28 poradni specjalistycznych, 15 pracowni, a ponadto stacje dializ i szpitalny oddział ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów. Od roku 2010 możemy się pochwalić nowoczesnym działem rehabilitacji, a w 2011 roku szkołą rodzenia dla młodych matek.

W tym samym roku zakonczyliśmy konsolidację klinik i jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom pełną profesjonalną obsługę w jednym miejscu, co znacznie skraca czas przeprowadzania badan oraz zapewnia komfort psychiczny przez uniknięcie transportowania po różnych obiektach. W przeciągu 3 lat hospitalizowaliśmy 180 tys. osób, wykonaliśmy ok. 36 tys. zabiegów oraz ponad 4 mln. badan laboratoryjnych. Posiadamy jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów szpitalnych na terenie Dolnego Śląska.

Dyrektor Naczelny

Głównym celem naszej działalności jest zapewnienie pacjentom Dolnego Śląska wszystkich świadczen zdrowotnych na jak najwyższym poziomie w oparciu o doświadczenie i profesjonalizm zatrudnionych w nim pracowników naukowych, specjalistów oraz całego personelu medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu leczniczego, procedur i metod zabiegowych.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 3