Z ostatniej chwili


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział - 30-łóżkową rehabilitację ogólnoustrojową

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział - 30-łóżkową rehabilitację ogólnoustrojową


(12.08.2021 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Strzelinie uruchomił kolejny oddział, tym razem 30-łóżkową Rehabilitację Ogólnoustrojową dla pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu. Oddział zajmuje się leczeniem i usprawnianiem osób dorosłych z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, chorobami reumatoidalnymi, schorzeniami neurologicznymi, jak i pacjentów po wypadkach komunikacyjnych czy po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

- W ramach rehabilitacji finansowanej przez NFZ pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych, mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną oraz rehabilitację ruchową prowadzoną przez zespół fizjoterapeutów 6 dni w tygodniu – mówi lek. med. Magdalena Dulna ordynator Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. - Zakres rehabilitacji ustalany jest indywidualnie dla każdego z uwzględnieniem stanu zdrowia i ogólnej wydolności fizycznej.

Czas pobytu pacjenta w oddziale trwa od 3 do 6 tygodni, a dla pacjentów po przebytym zakażeniu COVID -19 od 2 do 6 tygodni.

Zakres rehabilitacji pacjenta na strzelińskim oddziale obejmuje:

- kinezyterapię, ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą, ćwiczenia na przyrządach,
- zabiegi fizykalne (elektroterapia, ultradźwięki, krioterapia, światłoterapia).

Warunkiem przyjęcia do oddziału jest kwalifikacja osobista (ewentualnie teleporada w trakcie epidemii) ze skierowaniem do szpitala i dokumentacją medyczną dotyczącą narządu ruchu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Istnieje również możliwość kontynuacji leczenia pacjentów przebywających w innych oddziałach klinicznych USK we Wrocławiu (m.in. w oddziale ortopedycznym, neurologicznym, neurochirurgicznym, chirurgicznym, reumatologicznym ), którzy wymagają dalszej rehabilitacji.

Skierowanie do Oddziału Rehabilitacji może być wystawione m.in. przez lekarza szpitalnego oddziału :

- urazowo-ortopedycznego,
- neurologicznego,
- chorób wewnętrznych,
- chirurgicznego,
- neurochirurgicznego,
- reumatologicznego

a także w przypadku zaostrzenia choroby zasadniczej przez lekarza specjalistę z poradni:

- ortopedycznej,
- neurologicznej,
- neurochirurgicznej,
- reumatologicznej,
- chirurgicznej,
- rehabilitacyjnej.

W USK w Strzelinie można także skorzystać z poradni chirurgicznej i ortopedyczno-urazowej. Kontakt telefoniczny do Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej: (71) 326 48 24.



 
Nocne szczepienia w USK, 13 sierpnia 2021


Nocne szczepienia w USK, 13 sierpnia 2021


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wydłuża pracę punktu szczepień przy ul. Curie-Skłodowskiej 50-52 w dniu 13.08.2021 do godziny 24. Osoby zgłaszające się będą szczepione preparatem firmy Pfizer, Johnson&Johnson, Astra Zeneka (II dawka). Do punktu USK mogą zgłaszać się osoby na szczepienia zarówno pierwszą, jak i drugą dawką. Zaszczepić się może każda uprawniona osoba niezależnie od tego czy była wcześniej zapisana.

Zapraszamy do Punktu Szczepień USK przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52, w piątek 13 sierpnia 2021 w godz. 8:00-24:00.
 
22 przeszczepy serca w niespełna pół roku

22 przeszczepy serca w niespełna pół roku


22 pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otrzymał szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca. Wiele przeszczepów nie doszłoby do skutku, gdyby nie natychmiastowa pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała narząd z najdalszych rejonów Polski.

- Pan Andrzej, nasz dwudziesty pacjent otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64 urodzin, jak mówił po operacji, w tym dniu narodził się na nowo - mówi prof. Michał Zakliczyński kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK. - W przypadku dwóch kolejnych transplantacji wykonaliśmy je tego samego dnia jedna po drugiej. - Każda transplantacja to walka z czasem, bo wielu pacjentów z uwagi na stan zdrowia nie może już opuszczać szpitala. Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam Policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych rejonów Polski.

USK to szósty ośrodek w kraju, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia wydało na początku lutego br. Trzy tygodnie później, 25 lutego przeprowadzono pierwszy przeszczep w historii Wrocławia. Nowe serce otrzymał wówczas 26-letni mężczyzna. Od tego czasu zespół specjalistów z wrocławskiego szpitala przeprowadził już 22 udane transplantacje.

- Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy około 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej, dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów o kolejnego znakomitego fachowca - mówi prof. Piotr Ponikowski Rektor Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.

W 2021, do 10 sierpnia w całej Polsce wykonano 117 transplantacji.



 
Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Strzelinie


Testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Strzelinie


Punkt poboru wymazów do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, uruchomił w Strzelinie Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Pacjenci ze skierowaniami od lekarza POZ lub wygenerowanymi przez system pacjent.gov.pl mogą zgłaszać się:

- od poniedziałku do piątku - w godz. 8.00-10.00
- w soboty i niedziele - w godz. 8.00-10.00.


Od poniedziałku (12 kwietnia), placówka będzie wykonywała również tzw. testy komercyjne:
- od poniedziałku do piątku - w godz. 8.00-10.00

Punkt pobrań znajduje się przy wejściu głównym do szpitala (ul. Wrocławska 46, Strzelin). Na badanie należy zgłosić się z dokumentem, zawierającym numer PESEL. Koszt testu komercyjnego:

-Test PCR- 505 zł

-Test antygenowy 120 zł

Testy genetyczne RT-PCR wykonywane są w Laboratorium Biologii Molekularnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak się przygotować do testu?
Minimum dwie godziny przed badaniem nie należy:
- pić i spożywać posiłków,
- żuć gumy,
- płukać jamy ustnej i nosa,
- myć zębów,
- przyjmować leków,
- palić papierosów.
 
Przerwa w świadczeniach położniczych przy ul. Chałubińskiego

Przerwa w świadczeniach położniczych przy ul. Chałubińskiego


Do 15 sierpnia została zawieszona działalność oddziału położniczo-neonatologicznego I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK na ul. Chałubińskiego 3. Do kliniki nadal są przyjmowane pacjentki na planowe zabiegi ginekologiczne. Bez zakłóceń działają także poradnie przykliniczne świadczące konsultacje ginekologiczne, w tym również z zakresu onkologii.

– Powodem ograniczenia naszej działalności są braki kadrowe specjalistów neonatologów. Liczymy na to, że w ciągu miesiąca uda nam się ich pozyskać i wznowić działalność w obszarze położniczo-neonatologicznym – mówi dr hab. Marek Murawski, p.o. kierownika I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK.

W związku z przerwą w świadczeniach położniczych przy ul. Chałubińskiego zwiększony został limit przyjęć na oddziały w Klinice Ginekologii i Położnictwa i Klinice Neonatologii USK na ul. Borowskiej 213. Pacjentki mogą również skorzystać z oddziału ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego w USK w Strzelinie, gdzie udostępniona została możliwość porodów rodzinnych.

 
<< Początek < Poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Następna > Ostatnie >>

Strona 45 z 113

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_420.jpg