Z ostatniej chwili


Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

 

Wrocław, 03.11.2021 r.


Informacja prasowa

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, które organizuje w ramach kampanii „Razem przed siebie”. Specjalny autobus MPK zatrzyma się w piątek (05.11) w godzinach od 10:00 do 17:00 na parkingu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej. W środku bę-dzie można bezpłatnie i „od ręki” przejść badanie przesiewowe.

– Wynik powie nam, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych – mó-wi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Do mobilnego punktu zapraszamy wszystkich wrocławian, bo na chorobę otępienną mogą zachorować nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne.

Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba się nigdzie rejestrować. Wystarczy, że przyjdziemy w określonych godzinach do mobilnego punktu, który stanie w ten piątek przy USK.

– Samo badanie nie jest bardzo długie, bo trwa jedynie kilkanaście minut. Podczas jego trwania będzie-my musieli wypełnić kilka zadań na papierowym arkuszu – dodaje Rymaszewska.

– Zależy mi na tym, aby w naszych autobusach i tramwajach było miejsce nie tylko dla wrocławian i przy-jezdnych pasażerów, ale i na wartości bliskie mieszkańcom Wrocławia: m.in. otwartość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dlatego też chętnie wspieramy działania edukacyjne. Zwłaszcza te związane z ochro-ną zdrowia w kontekście chorób, o których do tej pory nie mówiono głośno, a osoby nimi dotknięte często czuły się wykluczone – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Dlatego jesteśmy częścią tej ważnej akcji i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu – dodaje.

To nie koniec działań w ramach kampanii „Razem przed siebie”. 23 listopada rozpocznie się cykl webina-rów dla pracowników medycznych i społecznych oraz opiekunów osób chorujących na otępienie.

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej



Prace wykonała wrocławska malarka, Katarzyna Klich. Artystka żyje ze zdiagnozowanym otępieniem, jed-nak choroba nie powstrzymuje jej przed rozwijaniem swojej pasji. Wystawę malarki mogliśmy zobaczyć już w październiku na ulicy Oławskiej jako część kampanii społecznej „Razem przed siebie”.

– I tym razem pani Katarzyna postanowiła wesprzeć swoimi obrazami naszą kampanię – mówi prof. Jo-anna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Wystawę będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej do 17 listopada. Jej celem jest pokazanie pacjentom i pracownikom placówki, że choroba, nawet otępienna, nie musi ograniczać. Udowadnia to pani Katarzyna Klich.

***



Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowa-nego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowa-ne są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski Wojewódz-twa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski Wrocławia, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie oraz DCF.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie https://www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram.

Kampania informacyjna finansowana jest przez NCBiR w ramach programu JPND.



 

 


 
Ogłoszenie o zniszczeniu dokumentacji medycznej_2

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej


Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2017 r., poz.1318,z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionych jednostek, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

 

- Poradnia Naczyniowa ul.Poniatowskiego 3 - lata 1973-2000,
- Poradnia Nefrologii ul.Traugutta 57 - lata 1984-2000,

- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza ul.Dyrekcyjna 5 - lata 1995-2000,

- Poradnia Alergologiczna ul.Traugutta 57 - lata 1982-2000,

- Poradnia Endokrynologii SPSK1 - lata 1987 - 2000,

- Poradnia Elektrostymulacji i Zaburzeń Rytmu Serca - lata 1976-2000,

- Klinika Pediatrii i Gastroenterologii  1995 - 1998,

- Klinika Endokrynologii Wieku Rozwojowego  1998,

- Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii  1991 - 2000,

- Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej  2000 rok,

- Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych 1994 - 1998.

 

Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji.

 

W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Archiwum Zakładowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 18 listopada 2021 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

 

Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

 

Ogłoszenie o zniszczeniu dokumentacji medycznej

 

Magdalena Dylewicz
Dyrektor HR i Administracji

 

 

 
Kamica Nerkowa

Konsultacje nefrologiczne dla pacjentów z kamicą nerkową

 

Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej zaprasza pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem kamicy nerkowej na cykliczne konsultacje z lekarzem nefrologiem.

Raz w miesiącu, w Poradni Specjalistycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będzie organizowany dzień diagnostyczny, na który mogą zgłaszać się wszystkie osoby z podejrzeniem kamicy nerkowej lub wymagające dalszej diagnostyki po rozpoznaniu tej choroby.

 

Kamica nerkowa występuje u 5-10 % Europejczyków i z uwagi na budowę anatomiczną częściej u mężczyzn. Wczesne rozpoznanie choroby jest zazwyczaj przypadkowe. Piasek nerkowy jest dość mały i najczęściej pierwsze objawy są niezauważalne przez pacjenta. Jeśli kamień osiągnie większe rozmiary, pacjent może zauważyć u siebie dolegliwości o większym nasileniu (tzw. kolka nerkowa) np. silny i ostry ból w okolicy lędźwiowej, krew w moczu czy objawy zakażenia dróg moczowych. Diagnostyka tej choroby wymaga wizyty u lekarza specjalisty.

 

Porania kamicy nerkowej USK będzie funkcjonować w ramach Poradni Nefrologicznej, przy ul. Borowskiej 213, gabinet 119 (I piętro), w każdy ostatni piątek miesiąca, w godzinach 8:30 - 14:00.

 

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z takiej wizyty powinni posiadać skierowanie do poradni nefrologicznej oraz zarejestrować się wcześniej pod numerem tel. 71 733 17 03.

Najbliższe konsultacje prowadzone będą w piątek 29 października 2021.

 
Akademia Niewydolności Serca
(25.10.2021)

Akademia Niewydolności Serca: spotkania ekspertów w całej Polsce



Na platformie edukacyjnej educardio.umw.edu.pl Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu udostępnione zostały informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Akademię Niewydolności Serca.

W skład Rady Naukowej Akademii Niewydolności Serca wchodzą m.in.: Prof. Andrew Coats, Prezes Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Prof. Marco Metra współprzewodniczący grupy ekspertów, która opracowała nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca.

W IV kwartale 2021 roku Akademia Niewydolności Serca , zaprasza Państwa do udziału w czterech regionalnych spotkaniach eksperckich pod hasłem „Nowe europejskie zalecenia dotyczące niewydolności serca”. Akcja szkoleniowa obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Jej celem jest wymiana myśli oraz dyskusja w gronie ekspertów na temat najnowszych europejskich zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca, metod ich wdrażania do codziennej praktyki klinicznej oraz monitorowania skuteczności tych działań w prospektywnych rejestrach i programach lekowych.

„Nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca to przełom. To – śmiało można powiedzieć – rewolucja w podejściu do diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca. To całkiem nowe spojrzenie na to czym jest niewydolność serca oraz jak i czym ją leczyć. Zróbmy wszystko, aby nowe zalecenia stały się przedmiotem rozmów, dyskusji w gronie kardiologów (i nie tylko!), by zostały poznane i docenione w środowisku medycznym. Spotkania w szerokim gronie wybitnych specjalistów mają ułatwić dyskusję, tak aby wspólnymi siłami znaleźć jak najskuteczniejsze metody wprowadzenia ich w życie” – mówi prof. Ewa A. Jankowska, współautorka europejskiego dokumentu. Spotkania odbędą się w różnych terminach w czterech miastach Polski, tak aby w debacie mogło wziąć udział jak najszersze grono specjalistów z całego kraju- uczestniczących w opiece specjalistycznej nad chorymi z niewydolnością serca.

Terminy:
  • 28 października – Warszawa, we współpracy z Narodowym Instytutem Kardiologii w Warszawie oraz Uniwersytetem Medycznym w Łodzi
  • 16 listopada - Gdańsk, we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Pomorskim Uniwersytetem w Szczecinie
  • 22 listopada – Kraków, we współpracy z Instytutem Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  • 7 grudnia – Poznań, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu

Propozycja skierowana jest do kardiologów, internistów, lekarzy rodzinnych, geriatrów, ale też do fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych pracowników opieki zdrowotnej zainteresowanych tematem niewydolności serca.

Program spotkań oraz link do rejestracji dostępny na stronie platformy https://educardio.umw.edu.pl/akademians



 
Dolnośląska sieć kardiologiczna
(20.10.2021)

Dolnośląska sieć kardiologiczna szansą na lepszą opiekę nad pacjentami z chorobami serca w regionie



Konieczne jest utworzenie sieci placówek kardiologicznych na Dolnym Śląsku i wykorzystanie możliwości telemedycyny w praktyce, by można było łatwiej i skuteczniej leczyć pacjentów – to podstawowy wniosek ze spotkania poświęconego analizie stanu opieki w obszarze chorób serca w regionie. Debata odbyła się 19 października br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który będzie koordynował pracę tej sieci.

Gospodarzem konferencji był prof. Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK. W spotkaniu udział wzięli konsultanci wojewódzcy ds. kardiologii – dr hab. Wiktor Kuliczkowski i kardiochirurgii – prof. Marek Jasiński, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, dyrektor Oddziału Dolnośląskiego NFZ Łukasz Sądecki, ordynatorzy oddziałów kardiologii i kardiochirurgii na Dolnym Śląsku oraz przedstawiciele samorządu województwa.

Konsultanci wojewódzcy omówili stan kardiologii i kardiochirurgii na Dolnym Śląsku po półtora roku epidemii COVID-19. Dr Roman Przybylski i prof. Michał Zakliczyński zaprezentowali i ocenili program transplantacji serca w USK. Od lutego 2021 roku, gdy szpital otrzymał zgodę na pierwszą transplantację, wykonano w USK 31 przeszczepów serca. Dzięki temu liczba tegorocznych transplantacji w kraju wynosi już 165. W 2020 roku do grudnia wykonano 145 przeszczepów tego organu w Polsce. Prof. Michał Zakliczyński, analizując liczbę transplantacji w Polsce i we Wrocławiu, podkreślił, że Wrocław jako ośrodek dał wartość dodaną w tych trudnych zabiegach.– My tych serc dawców nie zabraliśmy innym ośrodkom transplantacyjnym, choć te serca czasami podróżowały do naszego szpitala z daleka np. z Suwałk, skąd do Warszawy jest znacznie bliżej. Jednak również serca dawców z Dolnego Śląska przewożono do innych ośrodków w Polsce – mówił prof. Zakliczyński. Dr Roman Przybylski poinformował, że przed 2-ma tygodniami w Instytucie Chorób Serca rozpoczęto także program implantacji urządzeń wspomagających pracę serca.

Konsultant wojewódzki do spraw kardiochirurgii prof. Marek Jasiński wysoko ocenił działania wrocławskich specjalistów.

– Mamy trzy ośrodki kardiochirurgiczne USK, szpital wojskowy i Medinet, które potrafią dobrze ze sobą współpracować. Twarde dane, rejestry wskazują, że mamy też sukcesy. W wielu rejestrach nasze trzy ośrodki mieszczą się w czołówce ośrodków z całej Polski – powiedział prof. Jasiński.

Mimo niewątpliwych sukcesów dolnośląskiej kardiologii, zdaniem uczestników debaty stan opieki kardiologicznej w skali całego regionu pozostawia wiele do życzenia. Przedstawiciele mniejszych ośrodków spoza Wrocławia wskazywali na problemy w tej dziedzinie. Powszechny jest m.in. brak chętnych młodych lekarzy do podjęcia tej specjalizacji. Na Dolnym Śląsku pracuje obecnie 373 kardiologów, ale w tym roku pozostało 29 wolnych miejsc do specjalizacji w kardiologii. Młodzi lekarze niechętnie też podejmują pracę w mniejszych miastach.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i jednocześnie szef Instytutu Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym prof. Piotr Ponikowski przedstawił program utworzenia sieci ośrodków kardiologicznych, która pozwalałaby lepiej i skuteczniej leczyć trudnych pacjentów. Sieć opierałaby się w dużej mierze na telemedycynie. – Chcemy uruchomić możliwość połączenia się telemedycznego z lekarzami rodzinnymi, którzy konsultowaliby się ze specjalistami. Dodatkowo taki telemost powinien połączyć dwanaście działających na Dolnym Śląsku ośrodków kardiologicznych – powiedział prof. Ponikowski. Jak podkreślił, jest na to realna szansa: minister pełnomocnik rządu do spraw cyfryzacji i informatyzacji Janusz Cieszyński oraz wiceminister zdrowia Anna Goławska popierają program dolnośląskiej sieci kardiologicznej. Mogłaby ona stać się pilotażowym rozwiązaniem, które po sprawdzeniu funkcjonowania warto byłoby rozszerzyć na inne regiony w Polsce. Ośrodki w ramach sieci mogłyby konsultować zdalnie trudne przypadki, organizować konsylia, a chory przekazywany do drugiego szpitala nie musiałby jeździć ze swoją dokumentacją medyczną. Taki program to również wyjście na przeciw prośbom lekarzy rodzinnych, oczekujących w niektórych sytuacjach szybkiego wsparcia specjalisty.
– Kardiologów jest za mało, ale kardiolog nie musi przecież konsultować wszystkich trudnych przypadków. Lekarz rodzinny łączy się z kardiologiem, który ma dyżur w danym dniu. W 90 procentach przypadków to pomoże – powiedział prof. Ponikowski.

Podczas debaty konsultant wojewódzki ds. kardiologii dr hab. Wiktor Kuliczkowski zwrócił uwagę na fakt, że aż w 27 dolnośląskich powiatach na 30 śmiertelność z powodu chorób serca jest wyższa niż średnia w kraju.– To niepokojące dane, które trzeba próbować koniecznie zmienić. Nie wiemy, z jakiego powodu tak się dzieje. Czy ci ludzie umierali z powodu chorób serca, bo nie byli zdiagnozowani, czy też leczyli się i było to nieskuteczne leczenie – skomentował alarmujące dane dr Kuliczkowski.

Innym problemem poruszonym w trakcie debaty była profilaktyka kardiologiczna. Prof. Piotr Ponikowski poinformował, że na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu powstała Katedra Zdrowia Populacyjnego, której działalność obejmuje m.in. szeroko rozumiane działania prozdrowotne, w szczególności profilaktykę chorób układu krążenia. – Na pewno profilaktyką powinni się zajmować specjaliści, ale nie koniecznie lekarze czy kardiolodzy. To będą robić osoby, które ukończą specjalizację na wydziale nauki o zdrowiu – podsumował rektor.



 
<< Początek < Poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Następna > Ostatnie >>

Strona 42 z 113

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_425.jpg