Z ostatniej chwili


Uniwersytecka dermatologia we Wrocławiu wkracza w XXI wiek

Uniwersytecka dermatologia we Wrocławiu wkracza w XXI wiek

 

 

To będzie zupełnie nowe otwarcie. Zmieni się nie tylko zabytkowa lokalizacja, ale przede wszystkim sposób leczenia i dostępność dla pacjentów. Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej powstanie z dotychczasowej Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, które wkrótce zostaną przeniesione do lokalizacji przy ul. Borowskiej, zyskując tym samym dostęp do wielospecjalistycznej opieki dla swoich pacjentów. To część dużego projektu „RozwijaMY”, który od 1 lipca 2024 r. zakłada m.in. zmiany w strukturach organizacyjnych jednostek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

PUniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej zorganizuje dr hab. Alina Jankowska-Konsur. – Na całym świecie przeważa obecnie tendencja do skracania czasu hospitalizacji, co wiąże się z postępem technologii medycznej umożliwiającej szybszą i bardziej efektywną diagnostykę i leczenie, a także sprzyja zmniejszaniu ryzyka zakażeń szpitalnych. Współczesna dermatologia wpisuje się w ten trend. Pacjent dermatologiczny może i powinien być leczony przede wszystkim ambulatoryjnie lub w ramach oddziału jednodniowego i do tego chcemy zmierzać. Zamiast skupiać się – nazwijmy to potocznie – na zapełnianiu oddziału dużą liczbą łóżek, powinniśmy skoncentrować się na poszerzaniu oferty z zakresu nowoczesnych terapii lekowych i zabiegowych w ramach porad ambulatoryjnych oraz oddziału jednodniowego – wyjaśnia dr hab. Alina Jankowska-Konsur.

Zmiany, po ich przeprowadzeniu, szybko powinni odczuć pacjenci. – Przeprowadzka na Borowską daje dużo korzyści, bo tam warunki hospitalizacji dla pacjentów oraz warunki pracy dla personelu są znacznie lepsze. Zmiana jest również zgodna z ogólną tendencją światową, która promuje tworzenie dużych centrów uniwersyteckich. Skupienie wszystkich klinik w jednym miejscu znacznie usprawnia bowiem proces diagnostyczny i terapeutyczny, a także konsultacje międzyoddziałowe i międzykliniczne, które są niezbędne do efektywnej diagnostyki i terapii pacjentów – mówi Jankowska-Konsur.

– W nowym miejscu, na ul. Borowskiej, pacjenci będą mieli dostęp do lepszej infrastruktury i bardziej skoordynowanej opieki medycznej. Unikniemy też sytuacji, że pacjenci w pierwszej kolejności trafiali na SOR przy ul. Borowskiej, skąd musieli być transportowani na konsultację i to często w nocy do kliniki na ul. Chałubińskiego. Bywało i tak, że pacjent spędzał kilka godzin na SOR i w karetce, zanim otrzymał właściwą pomoc. Takich problemów już nie będzie – dodaje.

Pacjenci będą przychodzić na diagnozę i leczenie rano, a wieczorem będą mogli wracać do domu. To pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów kliniki i skrócenie czasu oczekiwania na leczenie, a docelowo zapewniona zostanie opieka medyczna dla jeszcze większej liczby pacjentów.

Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej będzie obejmować szerokie spektrum chorób skóry u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto będzie rozwijany obszar diagnostyczno-leczniczy obejmujący onkologię dermatologiczną, dermatologię estetyczną i medycynę regeneracyjną skóry oraz obszar badań innowacyjnych.

***


RozwijaMY” - najważniejsze zmiany w skrócie:
 
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu powstanie Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Wydział Fizjoterapii.
 
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym od 1 lipca powstaną:
 
· Instytut Chorób Wewnętrznych – będzie obejmować 8 katedr i klinik funkcjonujących na bazie USK oraz 1 katedrę funkcjonującą na bazie obcej. Obejmie 9 zakresów: alergologia, nefrologia, reumatologia, geriatria, angiologia, diabetologia, gastroenterologia, endokrynologia i pulmonologia. Nowa jednostka ma obejmować swoim zakresem działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną.

· Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – utworzone zostanie z połączenia klinik chirurgicznych, co jest naturalnym i racjonalnym ruchem, pozwalającym na lepsze wykorzystanie obecnej bazy, z położeniem jeszcze większego nacisku na chirurgię onkologiczną, w tym wspieraną robotyką;

· Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii – ma pomóc w lepszej koordynacji opieki nad pacjentami, będzie to kliniczna część wiodącego zespołu w obszarze neuronauk, który powołany został na UMW;

· Uniwersyteckie Centrum Położnictwa i Ginekologii – naturalne dokończenie rozpoczętych parę lat temu zmian w tej dziedzinie. Już dziś USK odnotowuje znaczący wzrost liczby porodów – o 20 proc. w ciągu jednego tylko roku. A co najważniejsze, ogromny wzrost satysfakcji pacjentek;

· Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej – powstanie z dotychczasowej katedry i kliniki, które zostaną przeniesione do lokalizacji przy ul. Borowskiej, zyskując tym samym dostęp do wielospecjalistycznej opieki dla swoich pacjentów. Te same korzyści dotyczą alergologii i geriatrii – co w kontekście wielochorobowości osób starszych nabiera kluczowego znaczenia.

 


alt
 
USK we Wrocławiu pierwszym ośrodkiem stażowym na Dolnym Śląsku z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

USK we Wrocławiu pierwszym ośrodkiem stażowym na Dolnym Śląsku z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego



W głosowaniu zakończonym 15 czerwca 2024 roku, Komisja Akredytacyjna Zarządów Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podjęła decyzję o udzieleniu akredytacji Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Psychicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nasz ośrodek, reprezentowany przez prof. Błażeja Misiaka, kierownika Kliniki Psychiatrii, uzyskał pełną akredytację na prowadzenie staży dla osób szkolących się w psychoterapii.

- Droga do uzyskania tej prestiżowej akredytacji była skomplikowana i wielopoziomowa – podkreśla dr Renata Wallner z Kliniki Psychiatrii USK we Wrocławiu. - Prawie roczny proces obejmował, poza złożeniem kilkunastostronicowego wniosku, kilkustopniowe recenzowanie przez ekspertów z komisji. Nie było łatwo, ale w tajnym głosowaniu członkowie komisji udzielili nam akredytacji na okres 5 lat, co oznacza, że będzie obowiązywać do połowy 2029 roku.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszym i jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska, który otrzymał taką akredytację, oraz jednym z zaledwie 14 ośrodków w Polsce. To duże wyróżnienie oraz zapewnienie najwyższych standardów edukacji i praktyki zawodowej dla przyszłych psychoterapeutów.

Standardy edukacji to również udział naszych ekspertów w międzynarodowych inicjatywach. Prof. dr hab. n. med. Błażej Misiak, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UMW oraz USK we Wrocławiu, został w maju powołany do międzynarodowego zespołu ekspertów, którzy przygotują europejski egzamin specjalizacyjny z psychiatrii. Jego pierwszą edycję zaplanowano na początek przyszłego roku.


 
Interwencje kardiologiczne - międzynarodowa wymiana doświadczeń w Instytucie Chorób Serca USK we Wrocławiu

Interwencje kardiologiczne - międzynarodowa wymiana doświadczeń w Instytucie Chorób Serca USK we Wrocławiu

 

 

Operacje transmitowane na żywo, warsztaty i wymiana doświadczeń. O tym, jak skutecznie leczyć zwapniałe tętnice wieńcowe dyskutowało we Wrocławiu prawie 200 kardiologów interwencyjnych z całej Europy. Po raz 10. specjaliści przyjechali do stolicy Dolnego Śląska na zaproszenie Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Problem zwężonych tętnic dotyczy milionów pacjentów na całym świecie. Tylko w Polsce wykonuje się ponad 100 tys. zabiegów przezcewnikowego poszerzania tętnic wieńcowych rocznie. Szacuje się, że ok. 30% spośród tych pacjentów ma w tętnicach oprócz zwężeń również zwapnienia, a około 8% zwapnienia tak rozległe, że tradycyjne metody nie wystarczają, by je skutecznie poszerzyć. Zdaniem ekspertów poszerzanie zwapniałych tętnic wieńcowych za pomocą cewników wprowadzanych do serca, to jedno z najtrudniejszych zadań w kardiologii interwencyjnej. Mówimy o chorych najtrudniejszych, z już trudnych.

- Nie ma trudniejszych zabiegów, jeśli chodzi o poszerzanie tętnic wieńcowych, niż zwapniałe zwężenia - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Kardiologii w Instytucie Chorób Serca w USK we Wrocławiu. - Często zachodzi konieczność zmiany strategii, bo plan, który sobie założyliśmy jest nie do zrealizowania. Trudność polega na tym, że nasze podstawowe narzędzia jak baloniki czy stenty są u tych chorych często nieskuteczne. W trakcie zabiegu może zdarzyć się tak, że baloniki pękają, a stenty, jeśli mamy mocno zwapniałe tętnice, się nie rozprężają. W najgorszym scenariuszu może dojść do pęknięcia tętnicy, co jest stanem zagrożenia życia. Dlatego trzeba znaleźć najbezpieczniejszą metodę leczenia - dodaje.

Zabiegi na żywo, warsztaty i dyskusje


W połowie czerwca po raz 10 do Wrocławia przyjechali najbardziej doświadczeni w leczeniu tych chorych kardiolodzy interwencyjni z Polski i zagranicy. Nie tylko rozmawiali, bo zawsze drugiego dnia konferencji uczestnicy mają okazję oglądać transmisje z zabiegów wykonywanych w USK, ale również dzielili się swoimi umiejętnościami i wymieniali doświadczenia. Jak tłumaczy prof. Krzysztof Reczuch pacjent, który operowany jest w trakcie transmitowanej na żywo procedury, ma okazję wziąć udział w międzynarodowym konsylium, które analizuje jego przypadek. Operator przedstawia chorego i plan zabiegu, a specjaliści z Rzymu, Rotterdamu czy Barcelony omawiają proponowaną metodę leczenia. Podczas tegorocznego spotkania były też transmitowane zabiegi z Uniwersytetu we Fryburgu. To dało możliwość porównania metod leczenia stosowanych w różnych ośrodkach.

- Strategia zabiegów w każdym przypadku była nieoczywista, dobierana indywidualnie przez różnych operatorów - zaznacza prof. Reczuch. - Wszyscy widzimy koronarografię, czyli obraz naczyń pacjenta i musimy wspólnie zdecydować jak go leczyć, a można go leczyć na 10 różnych sposobów. Koledzy w Rzymie będą leczyli sposobem A, koledzy w Salonikach B, w Wiedniu C i tak dalej i tak dalej. Chodzi o to, że podczas takiej konferencji mamy okazję na żywo, tu i teraz, przedyskutować strategię postępowania i wybrać tę najlepszą. Pokazaliśmy między innymi jak używamy wiertarki wieńcowej, wiertarki orbitalnej czy ultradźwięków znanych z urologii do kruszenia kamieni nerkowych. Inni koledzy zademonstrowali w nagranym przypadku użycie lasera.

Spotkanie we Wrocławiu to była także okazja do ćwiczeń na symulatorach pod okiem najlepszych ekspertów. Swoim doświadczeniem dzielili się między innymi dr hab. n. med. Piotr Kübler, prof. UMW, który uczył lekarzy jak prawidłowo wiercić w tętnicach wieńcowych oraz dr n. med. Agnieszka Witkowska, która pokazywała, jak wykorzystywać tomografię komputerową przy planowaniu zabiegów u pacjentów ze zwapniałymi zwężeniami. W Instytucie Chorób Serca USK we Wrocławiu specjaliści wiedzą już, że tomografia dużo lepiej uwidacznia zwapnienia, niż koronarografia, a nie jest powszechnie stosowana, ani w Polsce, ani na świecie. Natomiast w USK we Wrocławiu jest ona z powodzeniem stosowana od kilku lat.

We Wrocławiu szukamy rozwiązań i tworzymy zalecenia

Efektem spotkań we Wrocławiu są zalecenia dla kardiologów interwencyjnych w Europie i na świecie. Za tym stoi grupa ekspertów „Euro4C”, która została powołana właśnie na jednym z kongresów we Wrocławiu, 5 lat temu. Do maja tego roku przewodniczącym grupy był prof. Krzysztof Reczuch, który był pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji, wspólnie z profesorem wizytującym w Instytucie Chorób Serca, Mirosławem Ferencem z University Heart Center Freiburg-Bad Krozingen.


alt alt alt

alt alt alt

Interwencje Kardiologiczne
 
„RozwijaMY” nowe wydziały, instytut i centra specjalistyczne – UMW i USK zmieniają się
06.06.2024 r.

„RozwijaMY” nowe wydziały, instytut i centra specjalistyczne – UMW i USK zmieniają się



Sprawniejsza i nowocześniejsza opieka nad pacjentami, lepiej zorganizowana dydaktyka przed– i podyplomowa, uporządkowany i interdyscyplinarny proces naukowy – to główne założenia planu rozwoju Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Plan – po otwartej dla wszystkich członków społeczności dyskusji – w czwartek 6 czerwca przyjął Senat Uczelni.

Od kilku lat w jednostkach uczelni, ale także w szpitalu w mniej i bardziej formalnych gronach dyskutowaliśmy o tym co zrobić, by Uniwersytecki Szpital Kliniczny był jednym z najlepszych w tej części Europy. Konieczność zmian zapowiadałem w kampanii wyborczej i mandat, który otrzymałem od wyborców potwierdził moje przypuszczenie, że to konieczne dla naszego rozwoju. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – dziś najlepsza polska uczelnia medyczna w zagranicznych rankingach – w ostatnich latach wykonał wiele pracy, a efekty tego są widoczne. Obecnie stawiamy akcent na rozwój szpitala – wielospecjalistycznego, dobrze wyposażonego, kluczowego dla prowadzonej przez nas działalności dydaktycznej, naukowej i oczywiście dla pacjentów – tłumaczy prof. Piotr Ponikowski , rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i podkreśla, że nie tylko jako osoba zarządzająca uczelnią, ale przede wszystkim lekarz, nie ma też wątpliwości, że są to zmiany, które pozytywnie wpłyną na opiekę i możliwości leczenia zapewniane pacjentom.

W ostatnich miesiącach miałem możliwość obserwować działania czołowych szpitali klinicznych. Medycyna się zmieniła, sztuczna inteligencja rewolucjonizuje diagnostykę, zaczyna być standardem w pewnych działaniach. To jedno z największych wyzwań przed jakimi dziś stoimy, dlatego tak ważne jest dla nas zmienianie standardów kształcenia, by wprowadzać te zagadnienia do nauczania przyszłych pracowników systemu ochrony zdrowia – podkreśla prof. Piotr Ponikowski

„RozwijaMY – dla pacjenta” – lepsza koordynacja opieki i nowe centra medyczne
W czwartek 6 czerwca Senat UMW przyjął decyzję o utworzeniu Instytutu Chorób Wewnętrznych, który zintegrowany będzie z dziewięcioma katedrami oraz klinikami i bazować będzie na około 230 łóżkach.

To pacjent jest w centrum naszego zainteresowania. Zintegrowanie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem przyniesie wymierne korzyści, dla osób, które leczymy. Naszym podstawowym celem powinno być maksymalne skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu. Pobyty jednodniowe rozwiązują wiele problemów i w wielu procedurach mogą być zastosowane. Łóżka nie leczą – trzeba to uświadamiać i lekarzom, i pacjentom. Stawiamy na współpracę różnych zespołów i różnych specjalizacji, bo współpraca wszystkim po prostu się opłaca. Realizujemy proces, który zamiast dzielić, łączy – wyjaśnia Marcin Drozd , dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Według planu powstaną ponadto cztery wyspecjalizowane uniwersyteckie centra, które będą skoncentrowane na leczeniu szerokiego spektrum chorób chirurgicznych, onkologicznych, ginekologicznych, dermatologicznych oraz związanych z neuronauką.

„RozwijaMY – dla nauki i edukacji”
Rok akademicki 2024/2025 Uniwersytet Medyczny rozpocznie z nową strukturą. Na uczelni powstaną dwa kolejne wydziały: Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Fizjoterapii. UMW jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, na której pielęgniarki i położne będą się kształcić w osobnym wydziale. W jego skład wejdzie także Katedra Ratownictwa Medycznego. Ponadto uruchomione zostaną studia w języku angielskim na kierunku pielęgniarskim. Zmodyfikowana zostanie struktura Wydziału Nauk o Zdrowiu, którego ważnym elementem staną się nowe technologie w medycynie.

Modyfikacje te wynikają z konieczności dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia i potrzeb społecznych. Celem UMW jest podnoszenie standardów kształcenia kadr medycznych, co w przyszłości przełoży się wprost na poprawę jakości życia pacjentów i wzmocnienie systemu ochrony zdrowia. Temu samemu celowi podporządkowane jest dążenie do rozwoju naukowego pracowników UMW, co ułatwić mają zmiany strukturalne.

***


„RozwijaMY” - najważniejsze zmiany w skrócie:
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu powstanie Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Wydział Fizjoterapii.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstaną:
  • Instytut Chorób Wewnętrznych – będzie obejmować 8 katedr i klinik funkcjonujących na bazie USK oraz 1 katedrę funkcjonującą na bazie obcej. Obejmie 9 zakresów: alergologia, nefrologia, reumatologia, geriatria, angiologia, diabetologia, gastroenterologia, endokrynologia i pulmonologia. Nowa jednostka ma obejmować swoim zakresem działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną.
  • Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – utworzone zostanie z połączenia klinik chirurgicznych, co jest naturalnym i racjonalnym ruchem, pozwalającym na lepsze wykorzystanie obecnej bazy, z położeniem jeszcze większego nacisku na chirurgię onkologiczną, w tym wspieraną robotyką;
  • Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii – ma pomóc w lepszej koordynacji opieki nad pacjentami, będzie to kliniczna część wiodącego zespołu w obszarze neuronauk, który powołany został na UMW;
  • Uniwersyteckie Centrum Położnictwa i Ginekologii – naturalne dokończenie rozpoczętych parę lat temu zmian w tej dziedzinie. Już dziś USK odnotowuje znaczący wzrost liczby porodów – o 20 proc. w ciągu jednego tylko roku. A co najważniejsze, ogromny wzrost satysfakcji pacjentek;
  • Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej – powstanie z dotychczasowej katedry i kliniki, które zostaną przeniesione do lokalizacji przy ul. Borowskiej, zyskując tym samym dostęp do wielospecjalistycznej opieki dla swoich pacjentów. Te same korzyści dotyczą alergologii i geriatrii – co w kontekście wielochorobowości osób starszych nabiera kluczowego znaczenia.




 
VII Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia
05.06.2024 r.

Zdarzenia niepożądane, jakość i bezpieczeństwo - rozmowy o priorytetach i wyzwaniach w USK we Wrocławiu



Poznaliśmy pierwszego laureata nagrody „Jakość okiem Pacjenta”. Zespół Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu został wyróżniony za największą zwrotność ankiet wśród Klinik w szpitalu i najwyższą ocenę, w których pacjenci mieli okazję ocenić jakość świadczonych przez Klinikę usług. Wręczenie statuetki rozpoczęło środowe VII Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia, zorganizowane przez USK we Wrocławiu.

Trudny temat zdarzeń niepożądanych nie przysporzył problemów w rozmowach ekspertów, którzy spotkali się w ramach konferencji. Tegoroczna edycja wydarzenia, będąca kontynuacją wieloletnich działań, koncentrowała się również na zagadnieniach związanych z zapewnieniem najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej.

W inauguracyjnym przemówieniu dr Marcin Drozd, dyrektor USK we Wrocławiu podkreślił, że dynamiczny rozwój medycyny wymaga nieustannego wprowadzania nowych technologii oraz skomplikowanego sprzętu medycznego.

- Złożoność procesu diagnostycznego oraz rosnąca liczba wysokospecjalistycznych procedur zwiększają ryzyko nieprawidłowości. Kluczowa jest tu umiejętność wyciągania wniosków z niepowodzeń i wdrażania rozwiązań zapobiegających ich powtórzeniu - zaznaczył dr Marcin Drozd. - Współpraca między jednostkami całego systemu ochrony zdrowia jest niezbędna.

Nagroda dla najlepszych okiem pacjenta

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia zgodnie podkreślają, że satysfakcja pacjenta oraz wyrażona przez niego opinia jest najlepszym sposobem na rozwój szpitala i zapewnienie najwyższej jakości usług.

- Jednym ze wskaźników jakości dla pacjenta, jest możliwość wyrażenia swojej opinii, a jednym z narzędzi do tego jest ankietowanie. Najważniejsze by rozmawiać o jakości, zarażali się nią i dzielili dobrymi praktykami - zwróciła uwagę Agnieszka Pietraszewska-Macheta, Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Centrum Monitorowania Jakości.

- Absolutnie się z tym zgadzam i dokładam jeszcze jeden element: opinia pacjenta pozwala nam również zaobserwować nasze wewnętrzne, często drobne, ale jakże ważne dobre praktyki. Takie, które sprawiają, że pacjent czuje się w naszym szpitalu dobrze, komfortowo i bezpiecznie - mówiła Agnieszka Zdęba-Mozoła, z-ca Dyrektora ds. Personalnych i Jakości.

Ustanowiona przez Dyrektora USK we Wrocławiu nagroda „Jakość okiem Pacjenta” ma za zadanie docenić dobre praktyki w szpitalu poprzez nagrodzenie kliniki, która uzyska najwyższą zwrotność ankiet satysfakcji pacjenta i najwyższą ocenę przyznaną przez tych pacjentów.

Pierwsze wyróżnienie otrzymał Zespół Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Nagrodę odebrali prof. dr hab. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu wraz z mgr Dorotą Polańską, pielęgniarką oddziałową z Kliniki.

- To wielka satysfakcja. Mam wielkie szczęście do dobrych ludzi, z którymi współpracuję. Osiągnęliśmy to wspólnie, ale z pewnością nie jesteśmy wyjątkiem w naszym szpitalu, bo jest tu bardzo dużo wspaniałych oddziałów - mówił po otrzymaniu nagrody prof. Szenborn. - Jakość jest tak naprawdę oceniana po czasie. Proszę zwrócić uwagę, że rodzice chorego dziecka są w wielkim stresie. Choroba dziecka to problem całej rodziny. Dokładamy wszelkich starań by rozmawiać z pacjentami i uzmysławiać pacjentów o konieczności dbania o siebie przez całe życie.

Kluczem raportowanie

Jak przypomniał prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. Klinicznych UMW, już prawie 20 lat temu - w 2005 roku - Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów opublikował projekt wytycznych WHO dotyczących systemów raportowania zdarzeń niepożądanych i uczenia się – „od informacji do działania”. Celem projektu było zwiększenie świadomości, postęp we wdrażaniu i stosowaniu systemów raportowania i uczenia się dotyczących bezpieczeństwa pacjentów. Na podstawie argumentów przemawiających za tym, że ważne jest wyciąganie wniosków z niepowodzeń w świadczeniu opieki, w wielu krajach świata i Europy zaczęto ustanawiać systemy raportowania zdarzeń niepożądanych na poziomach: placówki lub organizacji opieki zdrowotnej, krajowego systemu opieki zdrowotnej, grup lekarzy, pielęgniarek. Kluczowym elementem była edukacja i stałe podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. Regularne szkolenia z zakresu nowych metod leczenia, procedur bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem, które pozwalają na zminimalizowanie błędów.

- Doświadczenia różnych krajów pokazują, iż samo funkcjonowanie systemów raportowania zdarzeń niepożądanych, jak również świadomość personelu medycznego na temat istotności ich zgłaszania oraz analizy i wdrażania działań naprawczych pozwalają na stałe doskonalenie świadczonych przez szpitale usług - mówił prof. dr hab. Dariusz Janczak.

Oczekiwanie na kolejną edycję

VII Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia, które zgromadziło ponad 160 uczestników z całej Polski i stanowiło nie tylko okazję do zdobycia nowej wiedzy, ale również do nawiązania współpracy i dzielenia się pomysłami na zapewnienie jakości w ochronie zdrowia. Uczestnicy forum zgodnie podkreślali, że takie spotkania są niezbędne dla ciągłego doskonalenia i zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej w Polsce, wyrażając oczekiwanie na kolejne edycje konferencji. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem prof. dr hab. Piotra Ponikowskiego, JM Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przedsięwzięcie wspiera Polska Unia Szpitali Klinicznych oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.





 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 119

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Stażyści i Wolontariusze

stazysci_wolont.png

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_420.jpg