Z ostatniej chwili


Dwie nowe kuchnie i 20 łóżek dla rodziców małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Dwie nowe kuchnie i 20 łóżek dla rodziców małych pacjentów

Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

 

 

Oddziały pediatryczne często na wiele tygodni stają się drugim domem dla małych pacjentów i ich najbliższych. Zarówno możliwość przygotowania posiłku, jak i obecności przy dziecku również w godzinach nocnych, ma wpływ na komfort rodzin co nie pozostaje bez wpływu na proces leczenia hospitalizowanych dzieci. Franczyzobiorcy McDonald’s wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda przekazali 20 łóżek dla rodziców dzieci hospitalizowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Dodatkowo sfinansowany został remont kuchni oddziałowych, dzięki czemu pobyt w szpitalu opiekunów najmłodszych pacjentów stanie się bardziej komfortowy

- Możliwość przebywania z dzieckiem w szpitalu podczas jego pobytu, także nocą, odgrywa kluczową rolę zarówno dla rodzica, jak i małego pacjenta, a także ma istotne znaczenie medyczne. Obecność bliskich nie tylko poprawia stan psychiczny dziecka, ale również może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Z tych też powodów dzięki darczyńcom oraz Fundacji Ronalda McDonalda, na naszych oddziałach pediatrycznych możemy stworzyć namiastkę domu dzieciom i ich opiekunom - podkreśla lek. Maciej Kamiński, zastępca dyrektora ds. Medycznych USK we Wrocławiu.

Dziesięć łóżek trafiło na oddział alergologii, po trzy na oddziały endokrynologii, nefrologii pediatrycznej i do Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, a jedno na oddział chirurgii i urologii dziecięcej. Każde łóżko dla rodzica łączy dwie funkcje. W dzień to fotel do wspólnego czytania książek, zabawy i przytulania. Z kolei wieczorem jednym ruchem ręki fotel zamienia się w prawdziwe, wygodne łóżko. Choć zajmuje mało miejsca, przewidziano w nim nawet pojemnik na pościel. Rodzice doceniają je za wygodę, zaś personel medyczny za materiał ułatwiający dezynfekcję i kółka do przewożenia.

– Pobyt w szpitalu i przejście czasami nawet kilku różnych procedur medycznych jest niezwykle stresujące dla dzieci. Wszelkie starania lekarzy, pielęgniarek, całego personelu medycznego nie zastąpią obecności ukochanej mamy lub taty. Dlatego łóżka, które umożliwią im wspólne spędzenie czasu w ciągu dnia, a także poczucie bliskości w nocy, są czymś co skutecznie wesprze nasze starania o zdrowie najmłodszych pacjentów. Nie wyobrażamy sobie pobytu w szpitalu małego pacjenta bez najbliższych. - mówi prof. dr hab. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.

Oprócz łóżek w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Nefrologii Pediatrycznej wyremontowano kuchnie, które pozwolą na komfortowe m.in. przygotowanie posiłków i ciepłych napojów.

- W Klinice Nefrologii Pediatrycznej staramy się zminimalizować uciążliwości związane z chorobą i koniecznością hospitalizacji. Dla małego pacjenta niezmiernie ważne jest, aby był przy nim rodzic, czy opiekun, który daje mu poczucie bezpieczeństwa, najlepiej wie, jakie są jego potrzeby i jak je zaspokoić. Obecność rodzica jest pomocna także dla personelu medycznego. Dzięki sponsorom możemy poprawić warunki bytowe pacjenta i jego rodzica, ułatwić sprawowanie opieki nad dzieckiem, uzyskać namiastkę środowiska domowego, co przekłada się na lepszą atmosferę i lepsze efekty postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Nawet drobne inwestycje mogą sprzyjać zdrowieniu - tłumaczy prof. dr hab. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, kierownik Kliniki Nefrologii Pediatrycznej USK we Wrocławiu.

To nie pierwszy raz, gdy do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu trafiły łóżka dla rodziców ufundowane przez darczyńców współpracujących z Fundacją Ronalda McDonalda. W grudniu 2022 roku przekazanych zostało 40 łóżek typu „Bożenka”. Tegoroczne wsparcie było możliwe dzięki franczyzobiorcom firmy McDonald’s Polska- Katarzynie Stępczak, Jackowi Wyspiańskiemu i Aleksandrowi Bulatoviciowi.


alt alt alt alt alt

alt alt alt

Fundacja Ronalda McDonalda
 
AI w medycynie, postęp czy podstęp? – już w maju konferencja we Wrocławiu

AI w medycynie, postęp czy podstęp?

– już w maju konferencja we Wrocławiu



AI przebojem wkroczyło także do polskiego systemu ochrony zdrowia. Już teraz pojawia się uzasadnione pytanie czy nasz system jest na tę zmianę przygotowany? W jakich szpitalach i przez kogo będziemy leczeni w najbliższych latach? Te pytania postawili sobie organizatorzy konferencji „MedTech czy TechMed? Driven by AI”.

Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu 28 maja br. zapraszają do dyskusji naukowców, lekarzy, studentów kierunków medycznych i technicznych, ale także biznes i – co kluczowe – pacjentów. Organizowane pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) spotkanie jest bezpłatne. Partnerami wydarzenia są Naukowa Fundacja Polpharmy, Novartis oraz Fundacja Uniwersytetu Medycznego. Eksperci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uważnie obserwują rozwój AI na świecie. – Porównuję obszar kardiologii, bo w tym się specjalizuję. To są rozwiązania, które w polskich szpitalach będziemy i musimy wdrażać, to niewątpliwie strategiczny kierunek rozwoju także dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

– W Instytucie Chorób Serca planujemy wysłać kilku młodych specjalistów do zagranicznych ośrodków, żeby od najlepszych nauczyli się tego, co w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii powoli staje się codziennością – pracy z algorytmami i wykorzystywania narzędzi bazujących na AI w diagnostyce. I tu jedno – jako przedstawiciele środowiska akademickiego – musimy dobitnie podkreślać – potrzebujemy norm i rekomendacji, które zagwarantują, że rozwój sztucznej inteligencji w medycynie będzie procesem etycznym. Musimy wiedzieć jak i czego uczyć przyszłych pracowników ochrony zdrowia w sposób ujednolicony. KRAUM znów ma kluczową rolę do odegrania. Cieszę się, że po raz kolejny impuls do standaryzacji wychodzi z Wrocławia – zaznacza prof. Piotr Ponikowski.

AI i Chat GPT są dziś odmieniane przez wszystkie przypadki, ale wciąż niewiele osób faktycznie rozumie, o czym mówimy.
– Algorytmy to odpowiednio przygotowane dane. Jeśli dane będą niewłaściwe, algorytmy podadzą nam błędne rozwiązania. Świat technologii zachłysnął się możliwościami, często zapominając, by zweryfikować swoje pomysły z realnymi potrzebami – lekarze wiedzą, że nie wszystkie czujniki mają sens – nie wszystko chcemy i potrzebujemy badać. Dane istotne z naszego punktu widzenia dla informatyków bywają pustym polem. Potrzebujemy dialogu – podkreśla dr hab. Robert Zymliński, prof. UMW, prodziekan ds. innowacji i rozwoju na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że kluczowym założeniem organizowanej we Wrocławiu konferencji było właśnie zbudowanie platformy do dialogu pomiędzy nauką, biznesem, kliniką i pacjentem.

– Tylko wzajemne zrozumienie potrzeb daje gwarancję tego, że AI przyniesie nam spektakularne efekty, które znacząco wpłyną na jakość opieki nad pacjentami – podkreśla Zymliński.

Luki i zagrożenia

– Ta jakość bazuje na danych, ale też odpowiednio przygotowanych kadrach. A tu mamy bardzo niepokojące obserwacje – przestrzega dr Agnieszka Siennicka z Katedry Fizjologii i Patofizjologii UMW.

Dwa lata temu zaproponowała pierwszy w Polsce fakultet dotyczący AI w medycynie. Wcześniej w ramach unijnego projektu HeartBIT_4.0 wspólnie ze specjalistami z dziedziny data science z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ale też Niemiec i Czech, wypracowywała wspólny język w rozmowie o danych pomiędzy światem medycyny i technologii.

– Ten projekt uświadomił nam ogromne luki w gotowości kadr medycznych do pracy w systemie, który zaczyna być w znaczącym stopniu systemem cyfrowym. Pomyślałam, że trzeba działać, zaczęłam od fakultetu. I tu pojawiło się pierwsze zaskoczenie – w standardach kształcenia w obszarze nauk medycznych nie było ani jednego efektu uczenia się, który pasował do tego, czego ma uczyć taki fakultet. Ten aspekt został zupełnie pominięty. Drugi alarm pojawił się przy tegorocznej edycji fakultetu. Po roku otwartego dostępu do Chata GPT świadomość studentów w zakresie pozostałych zastosowań sztucznej inteligencji w medycynie jest niepokojąco niska! Z jednej strony istnieje obawa, że AI zastąpi lekarzy, tymczasem oni sami, sięgając po Chat GPT bez odpowiedniej świadomości – zwalniają się z myślenia. Tempo tego procesu jest przerażające – alarmuje dr Siennicka.

Konieczne rekomendacje

Kluczowym założeniem konferencji jest wypracowanie rekomendacji zmian w programach kształcenia w zawodach medycznych. Studenci muszą być świadomi szans i zagrożeń, z którymi się zmierzą wchodząc za kilka lat do szpitali. Po raz kolejny Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) postulować będzie jakościowe zmiany kluczowe dla dobrego przygotowania pracowników ochrony zdrowia, podkreślając, że nie tylko liczba, ale przede wszystkim jakość ma tu fundamentalne znaczenie.

– Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje sektor medyczny, umożliwiając precyzyjniejszą diagnostykę i personalizowane plany leczenia. Tak więc polskie szpitale czeka rewolucja w wykorzystywaniu danych, a pierwszym ważnym krokiem będzie wdrożenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Projekt ten realizują wspólnie Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny i USK – mówi Marcin Drozd dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Im bardziej świadomi pracownicy do nas trafią, tym szybciej i skuteczniej uporządkujemy ogrom danych, którymi dysponujemy w procesie leczenia. To nie tylko obrazowanie, choć tu AI rozwija się najszybciej. Przed nami niezwykle intensywny i przełomowy czas, który w szpitalach uniwersyteckich ma szansę przynieść poważny impuls do rozwoju polskiej nauki, ale też ułatwić nam i ulepszyć opiekę oferowaną naszym chorym. Już dziś AI może skrócić czas oczekiwania na wyniki badań i zwiększyć dokładność diagnoz, co jest kluczowe w procesie leczenia, a to dopiero początek tych możliwości.

– Działanie sztucznej inteligencji opiera się na analizie danych, uczeniu się ich oraz podejmowaniu decyzji lub realizacji zadań na podstawie zgromadzonej wiedzy. Aby rozwijać AI w medycynie, wyzwaniem bywa właśnie dostarczenie danych ocenia prof. Jarosław Reguła przewodniczący rady naukowej Naukowej Fundacji Polpharmy. – Myślę, że na razie jesteśmy na dość wczesnym etapie w zakresie zaufania w Polsce dla AI. Sztuczna inteligencja jest zwykle wykorzystywana w konkretnym celu, do którego realizacji została przyuczona. Musimy mieć świadomość, że ta inteligencja nie myśli jak człowiek, tylko wykonuje zadanie, którego została wyuczona. Nawet te istniejące i dostępne algorytmy AI mają swoje ograniczenia, bo być może zbyt słabo zostały nauczone, za mało poznały przypadków klinicznych pacjentów czy obrazów medycznych. Te bazy, które dobrze pracują, wymagają kilkuset tysięcy przypadków do analizy z dobrym rozpoznaniem przez człowieka. To jest trudne. Wiadomo, że na świecie pracują firmy komercyjne i niekomercyjne, które zdobywają te dane. To muszą być dane dobrej jakości. Ale nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, żeby mieć 100-procentowe zaufanie do tego, co powie nam sztuczna inteligencja. Możemy z niej korzystać z pewnym ograniczeniem, ze świadomością, że może popełniać błędy. Tak samo jest z tekstami Chata GPT. Wiemy doskonale, że są one bardzo dobrej jakości, ale zdarzają się błędy i jeżeli ktoś nie ma dostatecznej wiedzy, żeby je zauważyć, to mogą być kłopoty. Trzeba na razie ostrożnie używać AI, ale nie dokonamy postępów, jeśli nie będzie badań.


********************


Konferencja „MedTech czy TechMed” organizowana jest na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu 28 maja 2024 r. W programie przewidziano także show praktyków. Swoje projekty w różnej fazie gotowości zaprezentują także start upy z Kanady, Korei i Holandii.

– Wszystkie związane są z medtechem. Zostały zauważone i docenione na ostatniej konferencji w Las Vegas, na mnie też zrobiły wrażenie, dlatego bardzo chciałem zaprosić je do Wrocławia i pokazać na naszej konferencji – opowiada Tomasz Szpikowski – wrocławski biznesman, członek Rady Społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Takie jednostki jak szpitale kliniczne są naturalnym miejscem rozwoju i testowania nowych technologii. Cieszę się, że u nas we Wrocławiu ten temat jest tak istotny i obecny. Pomyśleliśmy, że poza samą prezentacją, warto też porozmawiać, by ustalić wspólnie wyzwania, z którymi chcemy się zmierzyć w najbliższym czasie. Stąd idea okrągłego stołu, którą zrealizujemy w czasie konferencji. Liczę, że będzie to spotkanie pełne inspiracji.

Program podzielono na sesje dotyczące leczenia, dydaktyki, ale także etyki i uregulowań prawnych. Spotkanie otworzy power speech avatara prof. Aleksandry Przegalińskiej.

Organizatorzy przewidzieli także strefę wystawienniczą i punkt konsultacyjny dla pacjentów, gdzie zweryfikować będzie można wszelkie mity dotyczące AI.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na bezpłatną konferencję znaleźć można na stronie:
www.konferencje.umw.edu.pl/medtech

alt alt
 
Dzień Ziemi

USK we Wrocławiu wraz z małymi pacjentami celebruje Dzień Ziemi 2024 - ruszyła unikalna galeria sztuki

 

 

„Twórczy zakątek” czyli wystawa prac plastycznych przygotowanych przez najmłodszych pacjentów zainaugurowana została w poniedziałek, 22 kwietnia, w Światowym Dniu Ziemi, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Kilkadziesiąt prawdziwych dzieł sztuki przedstawiających zasady segregacji śmieci czy konieczność dbałości o środowisko naturalne, zostało zamontowanych na ekspozycji przez małych pacjentów szpitala przy wsparciu przedstawicieli placówki. Projekt ma podwójne znaczenie - uprzyjemnienie pacjentom i ich rodzinom pobytu w USK oraz zwrócenie uwagi na dbałość o Ziemię jako wspólnego domu nas wszystkich. Zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu angażuje się w promowanie proekologicznych inicjatyw, starając się kształtować w małych pacjentach oraz ich rodzicach wartości związane z ochroną środowiska. W ramach świętowania Dnia Ziemi dzieci, korzystając ze swojej kreatywności, przedstawiły własne wizje dbałości o planetę, zachęcając wszystkich do refleksji nad własnymi nawykami.

- Działalność szpitali ma znaczący wpływ na środowisko, głównie ze względu na wytwarzanie bardzo dużej ilości odpadów, w tym tych niebezpiecznych. Aparatura i bieżąca działalność wpływają na bardzo duże zużycie energii. Lecząc pacjentów musimy dbać o zdrowie populacji. W naszym szpitalu podjęto decyzję o wdrożeniu normy systemu zarządzania środowiskiem. Jako szpital musimy podejmować dużo działań, żeby zapobiegać degradacji środowiska. Warto zauważyć, że same procedury nigdy nie przyniosą efektu, jeżeli nie będziemy budować świadomości – tłumaczy Małgorzata Gdesz, kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością. – Przy okazji Światowego Dnia Ziemi chcemy budować świadomość poprzez naszych małych pacjentów. Mamy nadzieję, że dzięki pięknym pracom plastycznym, które zostały wyeksponowane, ta świadomość konieczności dbania o nasz wspólny dom będzie coraz większa.

Wystawa prac jest dostępna dla odwiedzających w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 i będzie miała na celu nie tylko świętowanie tego ważnego dnia, ale również edukację i inspirację dla jej odbiorców. Dzieła młodych artystów zwracają uwagę na takie działania jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody, energii, czy redukcja plastiku – wszystko w ramach codziennych, dostępnych każdemu praktyk.

USK konsekwentnie wprowadza proekologiczne rozwiązania w codzienne funkcjonowanie placówki. Minimalizujemy używanie plastiku i z tego powodu na przykład korzystamy z naczyń wielorazowego użytku. Na korytarzach w głównym budynku oraz na oddziałach są dostępne kosze do segregacji odpadów. Istotne jest również przywiązywanie wagi do drobnych z pozoru spraw jak chociażby gaszenie światła, czy szybka naprawa usterek związanych z wodą. Rozwiązania proekologiczne wprowadzamy również na etapie planowania nowych inwestycji spełniając prawne rozwiązania związane z ochroną środowiska.


Wystawa „Dzieci dla Przyrody" to kolekcja inspirujących i wyjątkowo różnorodnych prac, wykonanych przez dzieci w trakcie ich pobytu w szpitalu w ramach zajęć szkolnych prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Szkolnego nr 12 oraz 17 we Wrocławiu. Przedstawiają działania takie jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, recykling odzieży oraz redukcja użycia plastiku. Dzieci wykorzystały szeroką gamę technik plastycznych a wśród prac znajdują się plakaty, dekoracje ścienne, gry, maskotki, odzież, biżuteria a nawet mydełka.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy, która stanowi piękną okazję do wspólnego celebrowania naszej troski o Ziemię i jednocześnie podkreśla rolę, jaką każdy z nas może odegrać w ochronie naszej planety.


alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt
 
II Wrocławskie Spotkania Endokrynologii i Chirurgii Endokrynologicznej

II Wrocławskie Spotkania Endokrynologii

i Chirurgii Endokrynologicznej



Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Organizacyjnego i Naukowego gorąco zapraszamy do uczestnictwa w drugiej edycji Konferencji Endokrynologiczno-Chirurgicznej w dniach 13-14 czerwca 2024 r. we Wrocławiu.

Pierwsze spotkanie w 2019 r. cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekonaliśmy się, że kontynuowanie tej tematyki jest bardzo zasadne. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany i dopiero teraz, po kilkuletniej przerwie, pragniemy ponownie zaprosić Państwa do Wrocławia na drugie wspólne spotkanie. Pięć lat jakie minęły od pierwszej konferencji przyniosło znaczny postęp w diagnozowaniu i terapii schorzeń gruczołów wewnętrznego wydzielania. Chcielibyśmy zaprezentować Państwu najnowsze dokonania kliniczne, naukowe i nasze doświadczenia, skupiając się na interdyscyplinarnym podejściu do pacjenta. Mamy nadzieję, że czas spędzony we Wrocławiu będzie okazją do owocnych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania nowych relacji i współpracy między różnymi ośrodkami endokrynologicznymi i chirurgicznymi z całej Polski.

Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: https://endokrynologiachirurgiawroclaw.pl/ .

Wrocław to nie tylko piękne i gościnne miasto, lecz także Europejska Stolica Kultury, będąca miejscem spotkań ludzi kultury, nauki i sztuki. Wierzymy, że pobyt we Wrocławiu będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Życzymy owocnych obrad.

alt alt

alt


 
Wrocław stał się europejskim centrum chorób rzadkich i wad wrodzonych

Wrocław stał się europejskim centrum chorób rzadkich

i wad wrodzonych



Blisko 150 specjalistów z całej Europy do piątku, 12 kwietnia gości we Wrocławiu i bierze udział w corocznym spotkaniu Europejskiej sieci referencyjnej ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych – ERNICA. Są to lekarze-eksperci, szefowie klinik, którzy w codziennej pracy zajmują się chorobami rzadkimi i wadami wrodzonymi.

Tegoroczna edycja spotkania ERNICA, które rokrocznie organizowane jest w innym kraju, oficjalnie otwarta została w czwartek, 11 kwietnia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Wrocław jest miastem spotkań – tak reklamujemy nasze miasto, idealnie wybrali więc państwo miejsce konferencji. Nie mam wątpliwości, że będzie to intensywny i inspirujący czas, któremu patronować powinny trzy słowa: odpowiedzialność, którą ponosimy za naszych pacjentów, zwłaszcza tych najmniejszych, nadzieja, którą dajemy także ich rodzinom oraz troska, która towarzyszy nam w kontakcie z chorymi. To dla mnie bardzo ważne, że Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu mają znaczący udział w działaniach organizacji ERNICA, głównie za sprawą prof. Dariusza Patkowskiego oraz jego zespołu z Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dodajmy, że Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, posiada największe w Polsce doświadczenie w zakresie operacji endoskopowych u noworodków z wadami wrodzonymi, która po pomyślnym przejściu wszystkich procedur w 2021 roku dołączyła do prestiżowego grona ERNICA. A autorska metoda zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji opracowana przez zespół Kliniki, została uznana za najlepszą pracę prezentowaną na świecie w obszarze chirurgii dziecięcej i zwyciężyła w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”.

– Tym razem na miejsce spotkania wybrano Polskę, a szczególnie Wrocław, ponieważ jesteśmy znani w Europie z leczenia noworodków, niemowląt i dzieci z wadami wrodzonymi, które są bardzo rzadkie, a które wymagają wysokospecjalistycznej opieki. Gościmy najbardziej znaczące postacie w Europie, które zajmują się chirurgią dziecięcą, wadami wrodzonymi oraz ich leczeniem. To nie są tylko chirurdzy, bo to jest cała rzesza specjalistów obejmujących: neonatologów, anestezjologów, fizjoterapeutów, logopedów, laryngologów czy okulistów, a także wiele innych specjalizacji – dodaje prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK.

ERNICA (European Reference Network on Rare Inherited and Congenital Anomalies) to Europejska sieć referencyjna ds. rzadkich wad dziedzicznych i wrodzonych, która skupia 52 ośrodki medyczne pochodzące z 21 państw członkowskich UE.

– Zrzeszamy ośrodki, które są wysoko wyspecjalizowane i zajmują się konkretnymi schorzeniami, dlatego muszą dysponować doświadczonym zespołem. Naszą rolą jest wspierać ich w tym, by byli pewni, że mogą zaoferować pacjentom odpowiednią pomoc. Choroby wrodzone występują niezwykle rzadko, więc wyznaczamy kierunek centralizacji, czyli zorganizowanie opieki w taki sposób, by w konkretnych ośrodkach, a nie porozrzucanych w wielu miejscach, została zaoferowana najlepsza pomoc. Warto pamiętać, że pacjentów ze schorzeniami rzadkimi jest na tyle mało, że nie jest łatwe wyrobienie doświadczenia w tej dziedzinie – podsumowuje prof. dr René Wijnen, koordynator sieci ERNICA.

alt alt alt

alt alt
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 113

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_423.jpg