Dzień Ziemi

USK we Wrocławiu wraz z małymi pacjentami celebruje Dzień Ziemi 2024 - ruszyła unikalna galeria sztuki

 

 

„Twórczy zakątek” czyli wystawa prac plastycznych przygotowanych przez najmłodszych pacjentów zainaugurowana została w poniedziałek, 22 kwietnia, w Światowym Dniu Ziemi, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Kilkadziesiąt prawdziwych dzieł sztuki przedstawiających zasady segregacji śmieci czy konieczność dbałości o środowisko naturalne, zostało zamontowanych na ekspozycji przez małych pacjentów szpitala przy wsparciu przedstawicieli placówki. Projekt ma podwójne znaczenie - uprzyjemnienie pacjentom i ich rodzinom pobytu w USK oraz zwrócenie uwagi na dbałość o Ziemię jako wspólnego domu nas wszystkich. Zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu angażuje się w promowanie proekologicznych inicjatyw, starając się kształtować w małych pacjentach oraz ich rodzicach wartości związane z ochroną środowiska. W ramach świętowania Dnia Ziemi dzieci, korzystając ze swojej kreatywności, przedstawiły własne wizje dbałości o planetę, zachęcając wszystkich do refleksji nad własnymi nawykami.

- Działalność szpitali ma znaczący wpływ na środowisko, głównie ze względu na wytwarzanie bardzo dużej ilości odpadów, w tym tych niebezpiecznych. Aparatura i bieżąca działalność wpływają na bardzo duże zużycie energii. Lecząc pacjentów musimy dbać o zdrowie populacji. W naszym szpitalu podjęto decyzję o wdrożeniu normy systemu zarządzania środowiskiem. Jako szpital musimy podejmować dużo działań, żeby zapobiegać degradacji środowiska. Warto zauważyć, że same procedury nigdy nie przyniosą efektu, jeżeli nie będziemy budować świadomości – tłumaczy Małgorzata Gdesz, kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością. – Przy okazji Światowego Dnia Ziemi chcemy budować świadomość poprzez naszych małych pacjentów. Mamy nadzieję, że dzięki pięknym pracom plastycznym, które zostały wyeksponowane, ta świadomość konieczności dbania o nasz wspólny dom będzie coraz większa.

Wystawa prac jest dostępna dla odwiedzających w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 i będzie miała na celu nie tylko świętowanie tego ważnego dnia, ale również edukację i inspirację dla jej odbiorców. Dzieła młodych artystów zwracają uwagę na takie działania jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody, energii, czy redukcja plastiku – wszystko w ramach codziennych, dostępnych każdemu praktyk.

USK konsekwentnie wprowadza proekologiczne rozwiązania w codzienne funkcjonowanie placówki. Minimalizujemy używanie plastiku i z tego powodu na przykład korzystamy z naczyń wielorazowego użytku. Na korytarzach w głównym budynku oraz na oddziałach są dostępne kosze do segregacji odpadów. Istotne jest również przywiązywanie wagi do drobnych z pozoru spraw jak chociażby gaszenie światła, czy szybka naprawa usterek związanych z wodą. Rozwiązania proekologiczne wprowadzamy również na etapie planowania nowych inwestycji spełniając prawne rozwiązania związane z ochroną środowiska.


Wystawa „Dzieci dla Przyrody" to kolekcja inspirujących i wyjątkowo różnorodnych prac, wykonanych przez dzieci w trakcie ich pobytu w szpitalu w ramach zajęć szkolnych prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Szkolnego nr 12 oraz 17 we Wrocławiu. Przedstawiają działania takie jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, recykling odzieży oraz redukcja użycia plastiku. Dzieci wykorzystały szeroką gamę technik plastycznych a wśród prac znajdują się plakaty, dekoracje ścienne, gry, maskotki, odzież, biżuteria a nawet mydełka.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy, która stanowi piękną okazję do wspólnego celebrowania naszej troski o Ziemię i jednocześnie podkreśla rolę, jaką każdy z nas może odegrać w ochronie naszej planety.


alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt
 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_425.jpg