Rusza realizacja Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Rusza realizacja Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu rozpoczyna realizację budowy Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego (ZCP). Dzisiaj została podpisana umowa z Ministerstwem Zdrowia na sfinansowanie przedsięwzięcia.
  • To sztandarowa inwestycja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Całkowity koszt budowy ZCP ma wynieść ponad 223 mln zł. USK we Wrocławiu pozyskał środki finansowe w wysokości ponad 201 mln zł z Funduszu Medycznego.
  • Budowa ZCP ma przede wszystkim zabezpieczyć kompleksowe i specjalistyczne leczenie w obszarze pediatrii w najwyższym standardzie udzielanych świadczeń i umożliwić wdrażanie nowoczesnych technik leczenia dla najmłodszych pacjentów z regionu i całej Polski.
  • Centrum będzie mieścić się w nowym budynku. Na powierzchni ponad 17 tys. m2, planowane jest utworzenie około 140 wieloprofilowych łóżek, kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
  • Budowa nowego ośrodka pozwoli też na rozszerzenie działalności USK. Unikatowym w skali regionu będzie obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które będą stanowić zintegrowane centrum chorób rzadkich. W projekcie uwzględniono również znaczne poszerzenie działalności w zakresie dziecięcej kardiologii interwencyjnej.
 
W związku z zakończeniem etapu przygotowań i podpisaniem umowy na realizację budowy Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego, dyrektor szpitala – Marcin Drozd, przedstawił następne kroki, które mają przybliżyć udostępnienie najmłodszym pacjentom i ich rodzicom obiektu stworzonego od podstaw z myślą właśnie o nich.

- Przechodzimy do fazy rzeczywistego działania, czyli rozpisania przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu oraz w kolejnych latach na dostawę sprzętu i wyposażenia – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.- Będziemy szukać najlepszych partnerów i kontrahentów, którzy spełnią nasze oczekiwania i zapewnią najwyższą jakość usług. Będziemy również monitorować postęp prac i dbać o terminowość oraz zgodność z harmonogramem. Naszym celem jest jak najszybsze oddanie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego do użytku.

Nowe centrum pediatryczne, to jednak nie tylko budynek i nowoczesne wyposażenie. To przede wszystkim nowa koncepcja opieki pediatrycznej, której w obecnych warunkach rozproszonych klinik pediatrycznych nie da się zrealizować.

- Spełniamy marzenia – podkreślił rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że idea narodziła się wiele miesięcy wcześniej. Wypracowana koncepcja została wpisana w projekt, który uzyskał bardzo wysoką ocenę komisji konkursowej. – Cieszę się, że dziś zamykamy część formalną. Nie zawiedziemy oczekiwań. Dla nas najważniejszym, finalnym momentem, będzie ten, kiedy w nowoczesnym centrum pediatrycznym przyjmiemy pierwszego pacjenta. Wrocław zasługuje na inwestycję tej skali, wierzę, że będzie ona dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwszą z wielu – zaznaczył rektor Ponikowski.

Zintegrowane Centrum Pediatryczne jako budynek będzie w każdym szczególe dostosowane do nowej koncepcji leczenia, według której dziecko ma przebywać w szpitalu dokładnie tak długo, jak jest to koniecznie jedynie ze wskazań medycznych.

- Kluczowym elementem nowej jednostki będzie oddział jednodniowy, który dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz organizacji pracy pozwoli na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej redukcji kosztów - Na tym oddziale będzie prowadzona nie tylko diagnostyka, lecz także wiele procedur leczniczych, które mogą być w tym trybie realizowane, np. terapie z zastosowaniem leków biologicznych czy hormonów.

- Lekarze różnych specjalności, żeby móc ze sobą współpracować też potrzebują do tego warunków - podkreślał prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Zintegrowane Centrum Pediatryczne nam to zapewni. Dzisiaj na konsultację przemieszczamy się w różne części miasta, a dzięki ZCP będziemy spotykać się codziennie przy łóżkach chorych, na wspólnych konsultacjach, ale również na korytarzach. Będziemy mogli bardzo szybko ustalić wszystkie potrzeby i optymalny plan leczenia. Przyszłość zapowiada się wspaniale, ale my na tę przyszłość szykujemy się dzisiaj. Już dzisiaj, kliniki pediatryczne integrują swoje działania, żebyśmy wchodząc do nowego budynku mogli od razu przystąpić do realizacji naszego planu – wyjaśniał prof. Szenborn.

Bardzo istotnym uzupełnieniem będzie zintegrowany z centrum obszar obserwacyjno-zakaźny. O tym, jak ważny jest to element, przekonała nas ostatnia pandemia COVID-19, a nie można wykluczyć, że podobne zdarzenia będą miały miejsce również w przyszłości.

Budowa nowego ośrodka pozwoli też na rozszerzenie działalności o dziedziny, których dotychczas uniwersytecka pediatria we Wrocławiu nie miała. Te nowe obszary to dziecięca kardiologia interwencyjna oraz obszar chorób rzadkich, który znalazł się w priorytetach polityki zdrowotnej dla Dolnego Śląska. Uzupełnieniem będzie także neurologia pediatryczna – jej również dotąd nie było, a jest niezbędna nie tylko dla obszaru chorób rzadkich, ale i całej pediatrii, także ze względów dydaktycznych.

Centrum będzie mieścić się w nowym pięciokondygnacyjnym budynku o powierzchni prawie 17 tys. m2, zlokalizowanym w sąsiedztwie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.


 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainiePICT_6335.jpg