"Skóra nie dla raka" – podsumowanie akcji badań profilaktycznych

"Skóra nie dla raka" – podsumowanie akcji badań profilaktycznychNowotwory skóry są najczęstszymi nowotworami w naszej populacji i mogą występować w każdym wieku. Nadal obserwuje się wzrost zachorowalności na te groźne nowotwory. Szacuje się, że co 5 osoba zachoruje na raka podstawnokomórkowego a co 8 na raka kolczystokomórkowego. Czerniak jest rzadkim nowotworem skóry, ale mimo to zachoruje na niego w Polsce ponad 3000 osób rocznie.

W ubiegły weekend na Oddziale Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyło się podsumowanie projektu "Wzrasta liczba nowotworów skóry - zbadaj się!" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego pod hasłem "Skóra nie dla raka", podczas którego zespoły medyczne z Oddziału Onkologii Klinicznej, Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz Kliniki Dermatologii przebadały 50 pacjentów skierowanych przez lekarzy POZ.

Pacjenci zostali przebadani z wykorzystaniem zaawansowanego urządzenia, które pozwala na dokładną ocenę zmian skórnych. Wykonanie mapy ciała z następową cyfrową kontrolą dermatoskopową u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory skóry jest najlepszą metodą diagnostyczną. Urządzenie z możliwością zautomatyzowanego mapowania ciała w połączeniu ze sztuczną inteligencją oznacza o wiele większą skuteczność we wczesnym wykryciu wszystkich nowotworów skóry.

- Wierzymy, że nasza akcja profilaktyczna "Skóra nie dla raka" przyczyni się do poprawy zdrowia publicznego oraz zapobiegania rozwojowi nowotworów skóry. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego mogliśmy zaoferować bezpłatne badania profilaktyczne, które są niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i życia naszych pacjentów, aż 1400 osobom – mówi dr n. med. Jacek Calik, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Akcja "Skóra nie dla raka" miała na celu podniesienie świadomości społecznej na temat nowotworów skóry oraz promowanie profilaktyki jako kluczowego elementu w walce z tą chorobą.

- Poprzez przeprowadzenie badań dermatoskopowych dążymy do wczesnego wykrywania nowotworów skóry, co może mieć decydujący wpływ na skuteczność leczenia i rokowanie pacjentów – dodaje dr Jacek Calik. - A już niedługo videodermatoskop ze sztuczną inteligencją będzie dostępny w naszym szpitalu – obecnie trwa procedura przetargowa na zakup urządzenia, dzięki któremu będziemy mogli wykonywać takie badania na co dzień.

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_423.jpg