Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USK

Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USKPrzychodzi nagle, bez ostrzeżenia, ale często zabija lub czyni życie koszmarem – udar najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu, trzecia w kolejności przyczyna zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40 roku życia. Dzień Otwarty – bezpłatne porady, konsultacje oraz badania profilaktyczne z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej - odbędzie się już w najbliższy wtorek, 9 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

- Jeśli specjalistyczna pomoc dotrze do chorego szybko, jest szansa na powrót do zdrowia i sprawności. W przypadku niedokrwiennych udarów mózgu tzw. „złota godzina” to około 4,5 godz. Po tym czasie zmiany są już najczęściej nieodwracalne – mówi prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Kliniki Neurologii USK.

Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie interwencji w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia udarów to jedyna szansa na ratunek. Do prawidłowego rozpoznania konieczny jest nowoczesny sprzęt (tomograf, rezonans) i zespół specjalistów. Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do skutecznego leczenia udarów. Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru mózgu. Na część z nich wpływu nie mamy, ale większość z nich możemy modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza.

- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, migotanie przedsionków, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej to czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu, na które mamy wpływ i którym możemy przeciwdziałać – podkreśla prof. Sławomir Budrewicz.

9 maja 2023 r. z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, w godzinach 10:00 – 13:00 w holu głównym USK przy ul. Borowskiej 213 odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych.
Wszystkie zainteresowane osoby będą miały szansę zasięgnąć porad neurologów, psychologów, dietetyków, fizjoterapeutów, farmaceutów klinicznych oraz wykonać pomiary saturacji, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego oraz innych parametrów z krwi.

- Naszym celem jest podniesienie społecznej świadomości dotyczącej profilaktyki udaru mózgu. Chcemy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach poznanie czynników ryzyka udaru mózgu i zgodna z zaleceniami zmiana stylu życia, pozwalają go uniknąć – podkreśla dr Olga Fedorowicz kierownik Zespołu Farmaceutów Klinicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego e Wrocławiu.

Udział w Dniu Otwartym jest bezpłatny!!

Podczas warsztatów dostępne będzie także stoisko NFZ, na którym będzie można wyrobić kartę EKUZ.
 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainiePICT_6251.jpg