Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować

Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować


Co roku, w ostatnim tygodniu listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Z tej okazji w środę w Hali Stulecia Zasłużeni Krwiodawcy otrzymali odznaczenia za swoje zaangażowanie w ratowanie ludzkiego życia. Wśród wyróżnionych tytułem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” był również dr Marcin Drozd, p.o. z-ca Dyrektora ds. Medycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest donatorem 26 litrów krwi.

Krew dawców jest unikalnym, bezcennym i „wielozadaniowym lekiem” ratującym życie. Wykorzystywana jest m.in. do wytwarzania preparatów krwiopochodnych takich jak koncentraty krwinek czerwonych stosowanych np. u pacjentów z obniżonym poziomem hemoglobiny a także immunoglobulin podawanych osobom z zaburzeniami odporności. Wytwarzany z krwi dawców koncentrat płytkowy jest stosowany m.in. w onkologii, a osocze podaje się np. osobom z zaburzeniami krzepliwości lub przy silnych krwotokach. Z krwi przygotowuje się również koncentrat granulocytarny, krioprecypitat podawany chorym z hemofilią, koncentrat czynnika krzepnięcia oraz albuminy często stosowane w leczeniu oparzeń.

- W ciągu roku ponad półtora miliona razy ktoś potrzebuje krwi – podkreślała podczas uroczystości Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi w Warszawie. – Czasami jest to dziecko, niemowlę, czasami osoba starsza a czasami ktoś z naszych bliskich.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od lutego ubiegłego roku przeprowadzono prawie 80 transplantacji serca. Przy jednym takim zabiegu wykorzystuje się od kilku do kilkunastu litrów krwi i preparatów krwiopochodnych. Również w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK przez cały rok, każdego dnia przetaczanych jest kilkanaście jednostek koncentratu krwinek czerwonych i innych preparatów krwi. Podczas leczenia pacjentów hematoonkologicznych z uszkodzeniem szpiku jest to niezbędne do czasu, aż ich własny szpik zacznie produkować komórki krwi.

Według statystyk średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów potrzebuje krwi, niestety pomimo dużej liczby dawców często brakuje rzadszych grup krwi zwłaszcza tych z czynnikiem Rh ujemnym jak AB Rh(-). Natomiast za najbardziej uniwersalną uznaje się grupę krwi 0 Rh(-), ponieważ można ją przetoczyć każdemu człowiekowi na świecie. Niestety występuje tylko u 6% populacji.

- Gdyby nie dawcy krwi, nie dalibyśmy rady uratować pacjentki, u której przeprowadziliśmy w tym roku jednoczasową retransplantację serca i transplantację nerki – zaznaczył dyr. Marcin Drozd odbierając odznakę. – Do tego zabiegu potrzebnych było ponad 20 jednostek koncentratu krwinek czerwonych i kilkanaście jednostek innych preparatów krwi, a to wymaga honorowego dawstwa krwi. Do wyprodukowania takiej ilości preparatów niezbędna jest donacja od ponad 30 osób. Dlatego tak jak mnie kiedyś, gdy tylko skończyłem 18 lat, zachęcił do oddawania krwi mój wujek Bogdan – dzisiaj dawca już ponad 50 litrów krwi, teraz ja staram się dopingować młodych ludzi – podsumował.

Jak oddać krew?
  1. 1.Bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziale terenowym
  2. (Wrocław: RCKiK ul. Czerwonego Krzyża 5/9, https://www.rckik.wroclaw.pl/ )
  3. 2.Podczas akcji wyjazdowych w różnych miejscach kraju (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
  4. 3.W krwiobusie na terenie całej Polski (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
Jak przygotować się do oddawania krwi?
  1. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem.
  2. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
  3. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny
  4. posiłek.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka.

[IG]
 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_422.jpg