Cichy bohater z SOR-u

Cichy bohater z SOR-u


15 listopada br. jednomyślną decyzją Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola dr. n. med. Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym USK we Wrocławiu otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego. Coroczne uroczyste posiedzenie kolegium odbyło się w Auli Leopoldina, jako część obchodów Święta Nauki Wrocławskiej. W laudacji, podczas uroczystości wręczania nagrody, prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że dr Janusz Sokołowski to cichy bohater, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Święto Nauki Wrocławskiej to nawiązanie do historii Uniwersytetu Leopoldyńskiego, ale także odniesienie do lwowskich tradycji naukowych i osiągnieć takich profesorów jak Rudolf Weigl, Antoni Falkiewicz czy Hugo Steinhaus. Kolegium rektorów rokrocznie wyróżnia z tej okazji wybitne postaci i ich dokonania. W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu nagrody dr. Sokołowskiemu doceniono przede wszystkim jego działania w czasie pandemii jako lekarza kierującego SOR-em Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW oraz szefa Szpitala Tymczasowego przy ul. Rakietowej. Ostatni akapit uzasadnienia odczytanego podczas uroczystości przez prof. Krystiana Kiełba, przewodniczącego KRUWiO, szczególnie podkreślił cechy laureata:

„za wzbudzającą najwyższy szacunek, uznanie i podziw, pełną oddania, empatii i zaangażowania służbę drugiemu człowiekowi w trudnej pandemicznej rzeczywistości”.

– To człowiek od zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach – mówił podczas laudacji rektor UMW. - Nie zobaczą państwo twarzy doktora Sokołowskiego na czołówkach gazet ani na ekranach telewizorów. To człowiek czynu. Pokora i znajomość człowieka w każdym aspekcie to kluczowe cechy tegorocznego laureata wrocławskiego środowiska akademickiego doktora Janusza Sokołowskiego, cichego bohatera ostatnich lat. Człowieka, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Prof. Piotr Ponikowski zaznaczył, że dr Sokołowski kieruje jednym z najlepiej zorganizowanych szpitalnych oddziałów ratunkowych w kraju, na który codziennie trafia 150-180 osób, w tym 20-30 dzieci. Przypomniał także, jak wielkim wyzwaniem organizacyjnym było zarządzanie pracą Szpitala Tymczasowego – w najtrudniejszym momencie to blisko 700 pacjentów, 60 lekarzy, 120 osób zespołu pielęgniarskiego i 6 pracowników administracji.

Odbierając nagrodę dr Janusz Sokołowski przyznał, że słuchał pochwalnych słów rektora na temat swojej pracy z onieśmieleniem, ale było to też dla niego potwierdzeniem sensu tego, co robi od wielu lat i motywacją do dalszej pracy dla dobra pacjenta. Dziękował z wyraźnym wzruszeniem za ten zaszczyt.

– Nagroda, którą otrzymuję, jest także wyrazem uznania dla całego zespołu współpracowników z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy stanowili trzon kadry Szpitala Tymczasowego. – powiedział laureat. - Bardzo ważne, że w zespole znaleźli się także studenci, którzy mieli możliwość przeżycia doświadczenia, którego już nigdy nie będą w stanie doświadczyć. Siłę do pracy daje nam wiara i rodzina, która zawsze mnie wspiera, bardzo im za to dziękuję – podsumował dr Janusz Sokołowski.

***

Dr n. med. Janusz Sokołowski urodził się 23 lutego 1974 roku we Wrocławiu. Tu uczęszczał do XI Liceum Ogólnokształcącego oraz w 1999 roku ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym. Z uczelnią związany jest od roku 2003, obecnie kieruje Katedrą i Kliniką Medycyny Ratunkowej. W 2008 roku zdobył specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Od kilku lat jest lekarzem kierującym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Uporządkował jego strukturę i według opinii specjalistów dziś zarządza modelowym oddziałem w Polsce.

[IG]
 

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Odwołanie wizyty

1.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

USK pomaga Ukrainie



PICT_6335.jpg