USK przystępuje do rządowego programu wsparcia cyberbezpieczeństwa

USK przystępuje do rządowego programu wsparcia cyberbezpieczeństwa


- Dane pacjentów szpitala będą jeszcze lepiej chronione - zapowiedział dyrektor USK dr Jakub Berezowski. 22 lipca, podczas spotkania w siedzibie dolnośląskiego oddziału NFZ, Uniwersytecki Szpital Kliniczny dołączył do rządowego programu wsparcia cyberbezpieczeństwa.

- Udział w pierwszym tego typu w Polsce projekcie pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie cennych danych, które coraz częściej stają się celem ataków hakerskich. Program oferuje nam wsparcie specjalistów i zaplecze finansowe, stawia też jednak szereg wymagań – podkreśla dyrektor Berezowski. Wszystkie działania będą prowadzone zgodnie z wytycznymi ekspertów, czeka nas dogłębny audyt, a na koniec – weryfikacja skuteczności wprowadzonych zmian. Aktualizacja zabezpieczeń w szpitalu będzie procesem trudnym i wymagającym wytężonej pracy i zaangażowania - dodaje.

Stawka jest wysoka. Jak powiedział sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński: Sektor ochrony zdrowia na równi z sektorem samorządowym jest najbardziej wystawiony na ataki hakerskie.

Potwierdza to raport „Bezpieczeństwo danych w placówkach ochrony zdrowia” czasopisma OSOZ Polska, który alarmuje, że liczba cyberataków na podmioty ochrony zdrowia wciąż gwałtownie rośnie. W 2020 roku ofiarą hakerów padło ok. 18 mln kartotek pacjentów. To aż o 470% więcej niż w 2019 roku. Techniki jakich używają cyberprzestępcy stają się coraz bardziej przebiegłe. Każda luka w systemach ochrony zdrowia grozi nie tylko wyciekiem danych i stratami finansowymi, ale wręcz zagraża życiu i zdrowiu pacjentów. W 2017 roku hakerzy zaatakowali ponad 600 podmiotów medycznych brytyjskiej ochrony zdrowia, powodując konieczność odwołania 19 000 wizyt.

Link do materiału video Wrocławskie Fakty