Z ostatniej chwili


Przygotowujemy się do szczepień przeciwko COVID-19

Przygotowujemy się do szczepień przeciwko COVID-19



Szanowni Państwo,

informujemy, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w dbałości o bezpieczeństwo pacjentów oraz pracowników przygotowuje się do realizacji szczepień przeciw Covid-19. Złożyliśmy zamówienie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i niezwłocznie po otrzymaniu szczepionek poinformujemy Państwa o harmonogramie pracy punktów szczepień oraz formie rejestracji.


Bezpłatne szczepienia będą realizowane zarówno w ramach dawek przypominających jak również pierwszorazowych, i z uwzględnieniem szczepionek zaktualizowanych dla podwariantu XBB 1.5.

Szczepienia zaleca się szczególnie osobom mającym:
- wiek ≥60 lat lub
- niedobory odporności lub choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku ≥12 lat) lub
- pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Zgodnie z komunikatem ministra zdrowia szczepienia będą realizowane w ramach przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia stanowią kontynuację szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień.

O szczegółowych zasadach realizacji szczepień poinformujemy w kolejnym komunikacie.

Informacja przygotowana na podstawie Komunikatu nr 34 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024


 
Robot da Vinci po raz 100 i 101 w USK, wkrótce rusza leczenie chorych onkologicznie

Robot da Vinci po raz 100 i 101 w USK, wkrótce rusza leczenie chorych onkologicznie



W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu właśnie wykonano ponad 100 operacji urologicznych z użyciem robota da Vinci. Narzędzie to wykorzystywane jest obecnie podczas zabiegów leczących nowotwór prostaty. Na tym nie koniec, bo już pod koniec 2023 roku rozpoczną się operacje potrzebne w leczeniu onkologicznym raka jelita grubego. A wszystko to w zupełnie nowej jakości, zapewniającej niespotykaną wcześniej precyzję i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny od lipca dysponuje obecnie najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym da Vinci 4 generacji.

– Wiedzieliśmy, że robot to znakomite narzędzie chirurgiczne, jeszcze nim chirurgia robotyczna ruszyła w naszym szpitalu, a teraz już mamy pewność, że tak właśnie jest. To niezwykle precyzyjne narzędzie, które pozwala nie tylko osiągnąć świetne wyniki onkologiczne w leczeniu chorych z rakiem stercza, ale również znakomite efekty czynnościowe. 100 operacji w zaledwie kilka miesięcy pokazuje, że operujemy bardzo dużo, a chcemy jeszcze więcej z pożytkiem dla naszych pacjentów – mówi prof. dr hab. Tomasz Szydełko, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Urologii we Wrocławiu.

Lekarze – operatorzy podkreślają walory ogromnej precyzji ale i delikatności pracy z użyciem robota. Zwracają również uwagę na zdecydowanie większe i lepsze pole widzenia, które prezentowane jest w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą nawet już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu opuścić szpital i wrócić do domu.

– System Da Vinci sprawdził się perfekcyjnie i zabiegów prostatektomii radykalnej nie wykonujemy już innymi technikami. Dzięki wielu wcześniejszym przygotowaniom i praktyce możemy zaoferować pacjentom bardzo dobrą jakość oraz efektywność leczenia. Będziemy rozszerzać nie tylko portfolio zabiegów wykonywanych robotycznie w urologii, ale w ramach działań Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, chcemy, by również inne specjalności były wspierane przez da Vinci. Właśnie dlatego już za dwa tygodnie chirurdzy ruszają z pierwszymi zabiegami onkologicznymi, związanymi z rakiem jelita grubego. A potem mamy już zaplanowany harmonogram uruchamiania kolejnych zespołów. Mam przekonanie, że da Vinci nie będzie miał okazji do odpoczynku i będziemy maksymalnie wykorzystywać jego możliwości – zapowiada prof. UMW Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.

Już wkrótce zalety leczenia ze wsparciem robota będą mogli odczuć pacjenci Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

– Przez ostatnich 10-20 lat obserwujemy wyraźne zwiększenie zachorowalności na raka jelita grubego, zarówno u ludzi starszych, jak i u młodszych osób. Do tej pory w przypadku operacji jelita grubego najczęściej stosowaną metodą, praktycznie w 80 proc., była metoda laparoskopowa, a wcześniej także metoda otwarta. Rozwój równoległy chirurgii robotycznej sprawia, że jest wykorzystywana nie tylko do zabiegów urologicznych, ale również ma szerokie zastosowanie w chirurgii raka jelita grubego, więc dołączamy do światowego trendu – mówi prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

Zabiegi wykonywane przy wsparciu robota zyskały refundację Narodowego Funduszu Zdrowia w obszarach urologii, chirurgii onkologicznej i ginekologii.

Klinika w ramach kampanii społecznej „Robot nie rak” zachęca do badań profilaktycznych i rozważenia wykonania operacji właśnie tą metodą. Powód?

– Chcemy aktywnie informować osoby z diagnozą raka jelita grubego o możliwości skorzystania z chirurgii robotycznej. Jak pokazują badania i praktyka taka operacja to dla pacjenta najczęściej mniej bólu, mniej utraty krwi, mniej powikłań i co ważne skrócenie czasu rekonwalescencji. Dla nas lekarzy to większe pole widzenia, intuicyjność prowadzenia, a także widoczność w trzech wymiarach operowanego miejsca. To szczególnie ważne dla precyzji cięcia chirurgicznego. Dołączenie robota, jako dodatkowej metody leczenia, pozwoli nam na skrócenie terminów na zabiegi operacyjne, tak więc zyskujemy kolejną korzyść dla pacjenta – wylicza dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK.

W ramach kampanii „Robot nie rak” pacjenci mogą uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania pod numerem tel. 789 044 288.

Eksperci z USK zgodnie mówią, że to nie robot operuje, to narzędzie w rękach doświadczonych chirurgów i to właśnie lekarz ostatecznie decyduje o zakresie operacji. Jak dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu robot da Vinci oprócz procedur zabiegowych będzie również wykorzystywany do działalności edukacyjnej studentów oraz prowadzenia innowacyjnych kierunków badań i prac rozwojowych z wykorzystaniem techniki robotycznej.
 
Robotyka wkracza na ortopedię w USK, oddziały po połączeniu działają sprawniej
28.11.2022 r.

Robotyka wkracza na ortopedię w USK, oddziały po połączeniu działają sprawniej



Kliniki urazowo-ortopedyczne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego połączyły siły w połowie tego roku. Już dziś widać efekty tej decyzji. Jednostka po połączeniu nie tylko działa sprawniej, ale również rozwija się. Ortopedzi USK jako jedyni w kraju w uniwersyteckiej i publicznej placówce ochrony zdrowia korzystają z najnowocześniejszego robota, który wspiera ich przy endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Pierwsze zabiegi zakończone, a pacjenci właśnie zostają wypisani do domu.

Dokładnie od 1 czerwca 2023 r. pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ze schorzeniami i urazami narządów ruchu – bez względu na to, której części ciała dotyczą – leczeni są przez jeden zespół, jednej kliniki. Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki – bo tak brzmi pełna nazwa – powstała w miejsce oddzielnych klinik (Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych i Dzieci oraz Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki).

Połączenie jest jednym z modelowych projektów Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W efekcie powstał jeden organizm, który po połączeniu dwóch zespołów pozwolił na lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie sal operacyjnych i sprzętu, który został przypisany konkretnym specjalizacjom. Zniknął również podział na leczenie kończyn górnych czy dolnych. W to miejsce pojawiły się działania w konkretnych obszarach merytorycznych: ortopedii, traumatologii narządu ruchu oraz chirurgii ręki. To tym bardziej ważne, ponieważ część pacjentów USK we Wrocławiu to osoby hospitalizowane z urazami wielomiejscowymi w obrębie różnych kończyn. Obecnie pacjent uzyska pomoc specjalistów w jednym miejscu.

Prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, który wnioskował o połączenie dwóch jednostek w jeden organizm, podkreśla, że pomysł sprawdza się w praktyce i że dobra duża jednostka ortopedii jest jednym z filarów szpitala.

Od kilku dni zespół ortopedów przeprowadza zabiegi ze wspomaganiem robotycznym.

– USK to nie tylko jeden z największych szpital w Polsce, ale również bardzo nowoczesna placówka. Chcemy utrzymać status nowoczesnej jednostki, która świadczy usługi na najwyższym poziomie, dlatego stale poszukujemy i rozglądamy się za nowymi technologiami, których wdrożenie może poprawić jakość opieki nad pacjentami. Z tych też powodów powstało Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej, ale na tym nie poprzestajemy, planujemy również, w jaki sposób możemy rozwijać inne dziedziny. Tym razem mówimy o ortopedii, w której możemy poprawić jakość udzielanych świadczeń, dzięki wspomaganiu robotycznemu – mówi Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

„Rosa” wspiera zespół ortopedii z USK w endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Lekarze przeszli kilkutygodniowe specjalistyczne szkolenia w Berlinie, Kolonii i Genewie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą w Polsce publiczną placówką zdrowia, do tego uniwersyteckim ośrodkiem, który korzysta z takiego rozwiązania.

Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana przy standardowych metodach leczenia daje w ok. 80 proc. przypadków wynik bardzo dobry. W pozostałych 20 proc. wynik jest dobry, ale skuteczność leczenia może być większa. Wspomaganie robotyczne zwiększa taką skuteczność do ok. 92-95 proc. To duża zmiana jakościowa dla pacjenta i operatorów, którzy dzięki robotowi zyskują dodatkowe precyzyjne narzędzie.

Robot wspiera lekarzy przede wszystkim w planowaniu śródoperacyjnym oraz precyzji wykonania zabiegu. Chirurg w trakcie zabiegu jest w stanie bardziej precyzyjnie wyliczyć podstawowe paramenty, które są ważne do wyboru rozmiaru i umiejscowienia optymalnego implantu. Dotyczy to m.in. koślawości, szpotawości piszczeli i uda; rotacji zewnętrznej i wewnętrznej uda, a co ważne pochylenia kości piszczelowej, przydatnej na etapie planowania zakresu resekcji kości, a finalnie do wybrania najlepszej z możliwych wielkości implantu. To szczególnie istotne, że system robotyczny potrafi dokonać wyliczeń z dokładnością do 0,5 stopnia i do 0,5 mm, analizując jednocześnie 7 różnych parametrów. Tym samym nie tylko zastępuje wyliczenia na klasycznych przymiarach, ale pozwala na analizę większej ilości danych.

A to przekłada się długofalowo na większą sprawność pacjenta, mniejsze zużycie endoprotezy, czy też konieczność wcześniejszej wymiany implantu. Po samym zabiegu, chorzy mogą wrócić do domu najczęściej po tygodniu.

– Cieszymy się z tego, że korzystamy ze wspomagania robotycznego, jako pierwszy uniwersytecki szpital kliniczny w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że robot jest zawsze narzędziem, bo to chirurg podejmuje ostateczną decyzję. Wspomaganie robotyczne daje nam możliwość uzyskania dużo większej precyzji i powtarzalności zabiegu, a także doskonałego planowania przed- i śródoperacyjnego oraz oceny balansu mięśniowego. To wszystko przekłada się na końcowy wynik leczenia i szybszy powrót pacjenta do sprawności, większą ruchomość stawu kolanowego, mniejszą możliwość obluzowania implantu. Wpływa to generalnie na satysfakcję pacjenta, a to ważne – podkreśla prof. dr hab. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu.

Wykorzystanie systemu robotycznego „Rosa” to kolejny element konsekwentnej strategii budowania szpitala, który z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań dostępnych na rynku leczy efektywnie. Dodajmy, że w lipcu tego roku w USK we Wrocławiu rozpoczęto wykonywanie operacji urologicznych z użyciem robota „da Vinci” czwartej generacji. Liczba przeprowadzonych operacji leczących nowotwór prostaty w zupełnie nowej jakości i z niespotykaną wcześniej precyzją zbliża się do 100. A dokładniej zabieg nr 100 i 101 zaplanowano na czwartek, 30 listopada.

Prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej zapowiada, że trwają prace, by system „da Vinci” był wykorzystywany również w chirurgii onkologicznej, co ma się zadziać jeszcze pod koniec tego roku. A plan dalszego wykorzystania robota został rozpisany w kolejnych krokach na przyszły rok.

– Kiedyś w tym szpitalu najlepsi chirurdzy operowali za pomocą skalpela, dziś młodzi wybitni chirurdzy operują za pomoc robota. Robot, co już zostało wspomniane, to tylko narzędzie, którego chirurg używa, po to, by operować lepiej, efekty leczenia były skuteczniejsze, a pacjent w szpitalu przebywał krócej. To kolejny krok, który realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny w kierunku projektu medycznej uczelni badawczej oraz szpitala, który jest jego częścią. Kolejny bardzo ważny krok w rozwoju medycyny w szpitalu i w kraju – podsumowuje prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

***


Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana najczęściej wykonywany jest u osób starszych, doświadczonych chorobą cywilizacyjną, czyli zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, które powstają m.in. na skutek przebytych urazów, przeciążeń, chorób reumatycznych, a także wiążą się z wydłużeniem długości życia.

 
Spotkanie Szkoła Radzenia Sobie

Spotkanie edukacyjne i warsztaty dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami w USK we Wrocławiu – czas na zapisy


Wielogodzinna pielęgnacja i obecność przy osobie z niepełnosprawnościami obciąża psychicznie sprawującego opiekę. Problemy związane z koniecznością dostosowania przestrzeni życiowej do indywidualnych potrzeb podopiecznego, a także pytania wynikające z wypełniania formalności związanych ze wsparciem instytucjonalnym i nie tylko – to rzeczywistość opiekunów osób z niepełnosprawnościami. By ułatwić codzienność nie tylko opiekunom, ale również ich podopiecznym, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu w sobotę, 9 grudnia organizuje wyjątkowe spotkania edukacyjne i warsztaty dedykowane opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie to ma na celu dostarczenie wszechstronnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które są niezbędne w codziennej opiece. Zajęcia skoncentrowane na różnorodnych, kluczowych aspektach opieki domowej prowadzone są przez licznych ekspertów w tym m.in. fizjoterapeutów, psychoterapeutów, pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Do 1 grudnia trwają zapisy na spotkanie, które zaplanowano na 9 grudnia. Pacjenci i ich bliscy będą mieli okazję skorzystać z kolejnej dawki wiedzy.

– W czasie poprzednich edycji opiekunowie sygnalizowali problemy oraz zagadnienia związane z opieką nad osobami z niepełnosprawnościami i przewlekle chorymi. Dzięki tym doświadczeniom w tej edycji programu uwzględniliśmy najczęściej występujące tematy, tak by odpowiadać na rzeczywiste potrzeby naszych gości – tłumaczy Małgorzata Gdesz, pomysłodawczyni projektu „Szkoły radzenia sobie”, kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością USK we Wrocławiu.

Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają cenne wskazówki i narzędzia niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki w domowym zaciszu. Dowiedzą się, jak efektywnie przygotować bezpieczne środowisko opieki dla swoich bliskich, w tym jak dostosować przestrzeń mieszkalną, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Poruszymy również kwestię dostępności i korzystania z różnych form wsparcia instytucjonalnego, które mogą znacząco ułatwić codzienną opiekę.

Oprócz tego organizatorzy warsztatów skupią się na praktycznych aspektach pielęgnacji osób chorych, oferując porady dotyczące codziennych czynności. Poruszona zostanie również tematyka zdrowia psychicznego. W programie warsztatów znajdą się również sesje dotyczące bezpiecznego zażywania leków, rozpoznawania i reagowania na różne zachowania oraz reakcje osób chorych, a także sposoby zabezpieczenia pacjenta w niezbędny sprzęt ortopedyczny, który może znacznie poprawić jakość ich życia.

Celem spotkania jest dostarczenie wiedzy o bezpiecznych warunkach opieki. Lista tematów i zagadnień, o których dowiedzą się uczestnicy jest długa:

- Jak stworzyć bezpieczne środowisko dla osoby z niepełnosprawnościami.

- Prezentacja najlepszych praktyk w opiece.

- Informacje o dostępnej pomocy instytucjonalnej:

       - Poznawanie dostępnych zasobów i wsparcia instytucjonalnego.

       - Jak skutecznie korzystać z dostępnych środków pomocy.


- Wskazówki dotyczące bezpiecznego zażywania leków:

       - Edukacja na temat prawidłowego podawania leków.

       - Porady dotyczące zarządzania medykamentami.


- Wsparcie psychologiczne dla opiekunów i osób z niepełnosprawnościami:

       - Techniki radzenia sobie ze stresem i emocjonalnym obciążeniem.

       - Dostęp do konsultacji z psychoterapeutami.


- Dobór odpowiedniego sprzętu ortopedycznego:

       - Praktyczne porady dotyczące wyboru i użytkowania sprzętu.

       - Demonstracje i szkolenia z zakresu obsługi wybranego sprzętu.


- Opieka nad osobą przewlekle chorą:

       - Specjalistyczne wskazówki dotyczące długoterminowej opieki.

       - Dyskusje na temat codziennych wyzwań i strategii ich pokonywania.


- Warsztaty z pielęgnacji osób z niepełnosprawnościami:

       - Praktyczne sesje, w których uczestnicy nauczą się technik pielęgnacji.

       - Możliwość zadawania pytań i wymiany doświadczeń z innymi opiekunami.


***

Szczegóły wydarzenia:

Data i godzina: 9 grudnia 2023 r., 10:00-15:00
Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji, ul. Borowska 213, sala 3.33

Rejestracja:
Obowiązuje
do 1 grudnia 2023 r.
Zachęcamy do zapisów online: https://forms.gle/GmKLTm9hQP1uw12U7

Kontakt: Małgorzata Gdesz (tel. 662 232 559, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) oraz Magdalena Klimczak (tel. 71 733 12 45, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Godziny kontaktowe: 8:00-14:00.

***


Inicjatywa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu została zauważona również w skali ogólnopolskiej. Jeden z naszych projektów „Wsparcie opiekunów nieformalnych w opiece nad osobami obłożnie i przewlekle chorymi” realizowany w ramach „Szkoły radzenia sobie w chorobie i niepełnosprawności” został w październiku 2023 roku wyróżniony w ramach prestiżowego konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2023”.

 
Broszura Wcześniaczek

Wcześniak napisał list do… swoich rodziców – specjalna publikacja dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wydał broszurę, w której wcześniak opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach życia. Całe wydawnictwo to zestaw przydatnych i praktycznych informacji dla rodziców, które mają pomóc w przetrwaniu trudnego startu ich pociechy. Publikacja niedawno miała swoją premierę.

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 20 tys. wcześniaków. W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu tylko od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1 809 noworodków.

– Wcześniaki stanowią 12% wszystkich urodzonych noworodków, co wynika z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali. Dzieci urodzone wiele tygodni przed terminem porodu, są nie tylko bardzo małe ale przede wszystkim bardzo niedojrzałe. W związku z tym doskonale rozumiemy, że rodzice mogą czuć się zagubieni. I oprócz tego, że wraz z całym zespołem specjalistów jesteśmy do dyspozycji rodziców, mamy sprzęt, który umożliwia ratowanie maluchów, zbyt wcześnie urodzonych, to chcieliśmy przygotować przewodnik, który w tych pierwszych godzinach, dniach i tygodniach życia będzie bardzo pomocny – tłumaczy Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Przewodnikiem jest nie kto inny, a sam „Wcześniaczek", który przygotował specjalny list do swoich rodziców.

– W moim zbyt szybko rozpoczętym życiu czeka mnie, poza dłuższym niż u donoszonych kolegów i koleżanek pobycie w szpitalu, jeszcze mnóstwo pracy z Waszej strony. Konsultacje, badania, wizyty u specjalistów i rehabilitacja, ale spokojnie Drodzy Rodzice, jeszcze dogonię moich rówieśników! – deklaruje.

Warto pamiętać, że wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych. Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, którego odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat.

Premiera poradnika dla rodziców zbiegła się ze „Światowym Dniem Wcześniaka”, który od lat świętuje USK we Wrocławiu. Ponad setka rodziców, dziadków, opiekunów wraz z rodzeństwem 33 wcześniaków zagościła w szpitalu w ostatnią sobotę, 18 listopada. Najmniejszy z uczestników wydarzenia w dniu swoich narodzin ważył 700 g. Najbardziej przedwcześnie urodził się w 25. tygodniu ciąży. Najstarszy z uczestników wydarzenia urodził się w październiku 2011 r., a najmłodszy w czerwcu 2023 r.

Broszura będzie przekazywana rodzicom nowonarodzonych dzieci. W wersji elektronicznej dostępna jest na stronie internetowej usk.wroc.pl oraz pod bezpośrednim linkiem: https://bit.ly/3uw08zr.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 112

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_421.jpg