Z ostatniej chwili
Najmniejszy rozrusznik na świecie

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca wszczepiony w USK


12 stycznia w Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonano pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi wszczepienia bezelektrodowych stymulatorów serca. Operatorami byli lek. Marcin Dzidowski i dr hab. Wiktor Kuliczkowski. Dwoje pacjentów w dobry stanie opuściło po kilku dniach Klinikę.

- W tych szczególnych przypadkach, zastosowanie u obu pacjentów nowatorskiej metody było zabiegiem ratującym życie - mówi prof. Andrzej Mysiak, kierownik Kliniki Kardiologii.

Najsłabszym ogniwem obecnie stosowanych stymulatorów serca są elektrody wewnątrzsercowe. W większości przypadków elektrody stymulatorów wprowadzane są do serca przez układ żylny oraz implantowane bezpośrednio w obrębie prawego przedsionka i prawej komory serca. Powikłania mogą być związane z samą procedurą implantacji, uszkodzeniu mogą ulegać także elektrody, stanowiąc w niektórych sytuacjach punkt wyjścia do infekcji skutkujących odelektrodowym zapaleniem wsierdzia i uogólnioną sepsą. Wystąpienie tego rodzaju powikłań zmusza najczęściej do usunięcia elektrod wraz z całym układem stymulującym, co jest zabiegiem wysokiego ryzyka, możliwym do wykonania wyłącznie w wysokospecjalistycznych ośrodkach.

Rozwiązaniem tych problemów stała się możliwość zastosowania stymulatorów bezelektrodowych. Stymulatory te są o 93% mniejsze od stosowanych dotychczas urządzeń i przypominają gabarytami dużą kapsułkę. Sam stymulator pełni w tym wypadku także funkcję elektrody. Ze względu na jego małe rozmiary, jest on w całości wszczepiany do serca. Urządzenie wprowadza się przez żyłę udową i lokalizuje na przegrodzie międzykomorowej od strony prawej komory serca. Jak wynika z obecnych doświadczeń ryzyko infekcji związanej ze wszczepieniem urządzenia jest w tym wypadku minimalne, a zabieg ma porównywalny profil bezpieczeństwa i skuteczności do implantacji wykonywanych dotychczas. Szacowany czas pracy tego rodzaju stymulatora wynosi około 12. lat. Ważnym aspektem jest też możliwość wykonywania u pacjentów z implantowanym wcześniej stymulatorem bezprzewodowym, koniecznych z różnych przyczyn badań za pomocą rezonansu magnetycznego. Tego rodzaju stymulator można stosować obecnie tylko u chorych wymagających wyłącznie tzw. stymulacji jednojamowej, czyli tylko komór serca; prace nad bezelektrodową stymulacją przedsionków są jednak już zaawansowane.

fot. Marcin Protasiewicz USK .


 
I Rocznica Banku Mleka Kobiecego

PIERWSZA ROCZNICA REGIONALNEGO BANKU MLEKA KOBIECEGO
W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM IM. JANA MIKULICZA-RADECKIEGO WE WROCŁAWIU


WROCŁAW, 05 LUTY 2018 r. - Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) im. Jana Mikulicza-Radeckiego, obchodzi pierwszą rocznicę powstania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, który działa pod patronatem Fundacji Banku Mleka Kobiecego. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 19 grudnia 2016 roku. Jednak data 5 lutego jest również szczególnie istotna, ponieważ dokładnie rok temu pierwsza porcja mleka kobiecego z BMK trafiła do pacjenta Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Głównym celem działalności Banku Mleka Kobiecego jest zwiększenie dostępności do mleka kobiecego, wśród dzieci przedwcześnie urodzonych, które z wielu przyczyn nie mają dostępu do pokarmu własnej mamy. Niezmiernie istotne jest również w działalności Banków mleka wsparcie laktacyjne mam, które urodziły przedwcześnie. To właśnie dla tych najmniejszych pacjentów przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka pokarm kobiecy ma działanie terapeutyczne i jest traktowane jak lek.

Zespół banku mleka tworzą specjaliści z dziedziny laktacji, diagnostyki laboratoryjnej, terapii żywieniowej noworodka oraz personel pomocniczy i wolontariusze:


• Prof. Barbara Królak-Olejnik - konsultant medyczny banku, lekarz neonatolog kierujący Oddziałem oraz Katedrą i Kliniką Neonatologii w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

• Dr n med. Matylda Czosnykowska-Łukacka - koordynator Banku Mleka, diagnosta laboratoryjny

• Mgr Lucyna Świderska - położna laktacyjna

• Mgr Zuzanna Sycz - biotechnolog, farmaceutka, wolontariuszka BMK


Sukces pierwszego roku

Rok działalności banku mleka należy zaliczyć zdecydowanie do udanych. W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania placówki nawiązano współpracę z 32 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, uzyskano 1250 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu, łącznie ponad 150 litrów mleka zostało przekazane na Oddział. Z zasobów banku skorzystało prawie 150 pacjentów. W ramach przekazywania mleka kobiecego do innych szpitali w regionie, dwa szpitale podpisały umowę na przekazywanie mleka kobiecego.

Według licznych prac naukowych, dotyczących wpływu żywienia pokarmem kobiecym dzieci przedwcześnie urodzonych, ryzyko powikłań w tym, nekrotycznego zapalenia jelit, spada nawet o 80%. Jest to widocznew codziennej pracy lekarzy neonatologów. Dzięki uruchomieniu banku mleka i możliwości zastąpienia mieszanek naturalnym pokarmem kobiecym, w Klinice Neonatologii USK przez rok funkcjonowania BMK nie było incydentu związanego z nekrotycznym zapaleniem jelit, co niepodważalnie dowodzi o potrzebie jego funkcjonowania i w odczuciu zespołu BMK jest największym sukcesem. Mleko pochodzące z profesjonalnego banku jest szansą dla noworodków, których mamy nie mogą karmić własnym mlekiem. Ze względu na swój skład i liczne właściwości działa ochronnie, jak i wspiera rozwój, dlatego jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym.

Po niespełna roku działalności, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, udało się doposażyć Regionalny Bank Mleka Kobiecego we Wrocławiu o kolejny nowoczesny sprzęt, który pozwoli na zwiększenie standardu pracy, ale również w znacznym stopniu ją przyśpieszy i ułatwi. W ramach wygranego projektu, szpital zakupił nowy pasteryzator mleka kobiecego oraz zamrażarkę szokową, która pozwoli w jeszcze większym i lepszym stopniu zachować właściwości mleka kobiecego.

Podczas 4 Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego w Glasgow, który odbył się w październiku 2017 roku, uczestniczyło aż siedem osób z naszego kraju. W tym dwie osoby BMK we Wrocławiu. W ramach sesji ustnych i posterowych zaprezentowano wyniki pracy BMK dotyczące składu mleka kobiecego po dwóch latach laktacji i możliwości jego bankowania oraz do kogo w jakich ilościach oraz jak długo trafia mleko kobiece z BMK w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Plany na przyszłość

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, wciąż poszerza swój zasięg działania i podwyższa standardy pracy. Placówka chciałaby i może przekazywać swoje zasoby do kolejnych szpitali, aby każdy noworodek urodzony na terenie Dolnego Śląska miał dostęp do kobiecego mleka.

Bank mleka rozszerza także swoją działalność na polu naukowo-badawczym. Zostały rozpoczęte pracę nad oceną kliniczną pacjentów Oddziału Neonatologii w zależności od sposobu żywienia. Realizowany również będzie projekt dotyczący wpływu schorzeń metabolicznych matki (nadciśnienia, otyłości, cukrzycy) na właściwości immunologiczne mleka kobiecego i stan kliniczny noworodków.

- Kobiece mleko to skarb. Cieszę się, że nasze maluszki mogły skorzystać z banku mleka. Jestem wdzięczna kobietom, które mają możliwość oddać tak cenne dla zdrowia i rozwoju wcześniaków mililitry mleka kobiecego. Meko kobiece jest najzdrowszym i niezastąpionym pokarmem dla noworodków. Wcześniaki na starcie stykają się z wieloma trudnościami. Ich układ pokarmowy jest niedojrzały, a zawarte związki w mleku kobiecym pomagają w adaptacji i w lepszym przyswajaniu. Dziękuję za możliwość skorzystania z Banku Mleka Kobiecego. - powiedziała jedna z mam wcześniaka, który skorzystał w minionym roku z Banku.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Banki mleka kobiecego to specjalistyczne placówki, które umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, których z przyczyn losowych nie mogą karmić własne mamy. Przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji jest prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska Kornacka - gorąca entuzjastka idei banku mleka i orędowniczka zwiększenia dostępu do mleka matki najmniejszym pacjentom, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kontakt z Bankiem Mleka Kobiecego USK
71 733 15 54, 71 733 15 15
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


autor: dr Matylda Czosnykowska - Łukacka
Fot. Tomasz Gola (1-3)
Fot. Archiwum USK (4-5)

 
Informacja
 
  Przedłużenie naboru do dnia 28.02.1018 r. Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

 

OGŁOSZENIE

o naborze placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej do współpracy w ramach projektu „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie udzielania świadczeń medycznych pacjentom zakwalifikowanym do projektu oraz udziału personelu medycznego placówek POZ w szkoleniach.

Termin składania ofert upływa 28.02.2018 r.

 

Załączniki:
Szczegóły ogłoszenia
Formularz oferty oferty
Wzór umowy



 
Z Prasy 21.01.2017 r. - Dzień Dobry TVN
 
 

O pionierskiej metodzie leczenia skoliozy u dzieci opowiadają lekarze z Kliniki Ortopedii USK: prof. Szymon Dragan i dr Wiktora Urbański.

Materiały filmowe (rozmowa w studio oraz poniżej materiał filmowy z USK) 

https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pionierskia-metoda-leczenia-skoliozy,251060.html/

 
Doposażenie SOR

PROJEKT


„Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, będącego integralną częścią Centrum Urazowego w pomocnicze wyposażenie i urządzenia konieczne do zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24h/7dni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu”

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020

Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego
Cel główny: Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w pomocnicze wyposażenie i urządzenia konieczne do zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24h/7dni, poprawiające funkcjonalność oddziału i zwiększające efektywność jego działania.

Beneficjent: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocław

Całkowita wartość projektu: 1 999 926,94 zł

Poziom dofinansowania z EFRR: 85%

Zgłaszanie nieprawidłowości: Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie
https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/

 
SOR wyremontowany
 
 

SOR na Borowskiej już wyremontowany


Po niespełna dwóch miesiącach zakończył się remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. Rozbudowa miała na celu uprawnienie funkcjonowania SOR dla pacjentów i zespołów ratownictwa medycznego.

Po remoncie SOR dysponuje sześcioma dodatkowymi stanowiskami obserwacyjnymi. Z 4 do 12 wzrosła liczba stanowisk triage – co skróci czas przekazywania pacjentów przez pogotowie. Powstały dodatkowe stanowiska dla lekarza, pielęgniarki oraz ratownika medycznego. Rozbudowana została rejestracja dla pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie. Zwiększyła się liczba gabinetów lekarskich. Powstał także pokój do rozmów lekarza z rodziną pacjenta są także dodatkowe poczekalnie: dla rodzin pacjentów i ratowników z karetek pogotowia.

Inwestycja wyniosła ponad 2 mln. złotych. Realizowana była dzięki dotacji Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, który przeznaczył na ten cel 1,2 mln. złotych. Pozostała kwota to środki własne szpitala.

fot. USK .


 
Doposażenie SOR
 
Finał WOŚP w USK

Finał WOŚP w USK


Zbliża się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w niedzielę 14. stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei"(ul. Borowska 213, ale najlepszy jest dojazd od ul. Weigla) będą organizowane badania przesiewowe dla dzieci, które przeprowadzi profesor Alicja Chybicka, kierownik kliniki. Pacjenci będą przyjmowani w godzinach od 11 do 14. Zapisy pod numerem telefonu: 506 810 985.

Również w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 50/52) w godzinach od 9.00-16.00 będą odbywały się badania przesiewowe. Badania będzie prowadził prof. Dariusz Patkowski, kierownik kliniki wraz ze współpracownikami. Prosimy o wcześniejsze zapisy. Wszelkie informacje w sekretariacie kliniki nr tel.: 71 770 30 01.


 
Medycyna Snu dla Stomatologów

Medycyna Snu dla Stomatologów


16 grudnia w Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej odbył się pierwszy w Polsce kurs z zakresu stomatologicznej medycyny snu pt. ”Medycyna Snu dla Stomatologów”.


Kurs ten został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Polskiej Medycyny Snu „Somnii Amici” przy współpracy z Laboratorium Snu Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej, Katedrą i Zakładem Chirurgii Stomatologicznej, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, pod kierownictwem naukowym prof. dr. hab. Grzegorza Mazura. Kurs ten jest pierwszym efektem współpracy między Laboratorium Snu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Stowarzyszenia Wpierania Polskiej Medycyny Snu „Somnii Amici” i wrocławskimi ośrodkami stomatologicznymi.

fot. Piotr Mendel
Na zdjęciu wykładowcy kursu: prezes stowarzyszenia „Somnii Amici” dr. n. med. Helena Martynowicz, dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz, wiceprezes stowarzyszenia „Somnii Amici” lek.stom. Paweł Dymczyk

 
Paczka dla dzieciaka od strażaka

Paczka dla dzieciaka od strażaka


W sobotę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozpoczęła się akcja strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy odwiedzać będą kolejne szpitale onkologiczne wręczając dzieciom świąteczne prezenty. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce.


Do Wrocławia przyjechała ponad 50 osobowa delegacja OSP z całej Polski. Strażacy przygotowali dla dzieci kilka niespodzianek: św. Mikołaj, wjechał do szpitala w koszu drabiny strażackiej. Kilkuosobowe delegacje odwiedziły dzieci przy łóżkach. Strażacy odwiedzili wszystkie kliniki USK, na których leżą mali pacjenci: Przylądek Nadziei, nefrologię, ortopedię, okulistykę i otolaryngologię.

Na koniec wszyscy wspólnie kolędowali, a przed wyjazdem strażacy ustawili się jeszcze przed szpitalem tworząc ogromne serce.

Delegacje OSP odjeżdżali przy dźwiękach syren i sygnałów świetlnych.



fot. Marcin Rzepka

 
Kolejne wsparcie szpitala
 

Kolejne wsparcie szpitala


Pracownia Badań Naczyniowych Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej USK dysponuje kolejnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym przeprowadzenie nieinwazyjnej oceny funkcji naczyń krwionośnych. Dzięki pozyskaniu środków finansowych z Fundacji Polska Miedź, przy wsparciu Fundacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Pracownia doposażyła się w urządzenie SphygmoCor CPV do nieinwazyjnego pomiaru centralnego ciśnienia tętniczego oraz pozwalającego na ocenę sztywności naczyń tętniczych wykorzystując referencyjną metodę tonometrii aplanacyjnej. Znaczenie oceny centralnego ciśnienia tętniczego jest powszechnie znane. Wiadomym jest, że w porównaniu do ciśnienia obwodowego pozwala ono w sposób bardziej dokładny przewidywać ryzyko wystąpienia niekorzystnych incydentów sercowo-naczyniowych. W ten sposób Klinika dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym do nieinwazyjnej oceny układu krążenia, co jest niezmiernie istotne w kontekście zainteresowań Jednostki ognisujących się wokół chorób układu sercowo-naczyniowego oraz onkologii klinicznej. Dzięki temu Klinika jest ośrodkiem, który może w sposób kopleksowy zajmować się chorymi z chorobami nowotworowymi, poddawanymi leczeniu za pomocą chemioterapii w kontekście oceny wczesnej i późnej kardiotoksyczności. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jest to kolejne wsparcie szpitala przez Fundację Polska Miedź, poprzednio wyposażono m.in. Laboratorium Snu, które zajmuje się bezdechem śródsennym oraz wyposażono Pracownię Holterowską w nowoczesne rejestratory do całodobowego monitorowania EKG.




 
Połączenie szpitali klinicznych
 

Połączenie szpitali klinicznych


1 grudnia 2017 roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zostanie połączony z drugim szpitalem klinicznym Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1 (tzw. kliniki). Połączone szpitale będą miały 1628 łóżek, 39 klinik oraz blisko 4700 pracowników. USK po połączeniu będzie jednym z największych szpitali w Polsce.

Od grudnia połączony szpital będzie działać pod jedną nazwą Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Pacjenci nie odczują zmiany – nadal korzystać będą z usług swoich specjalistów. Kliniki pozostają w swoich lokalizacjach. Żadne oddziały, nawet te, które się dublują, jak ginekologia, neonatologia, chirurgia czy intensywna terapia nie zostaną zlikwidowane. Zmiana będzie miała charakter administracyjny. – To duże wyzwanie organizacyjne – przyznaje dyrektor Piotr Pobrotyn, który będzie zarządzał połączonym szpitalem uniwersyteckim. Trzeba będzie scalić systemy informatyczne, ujednolicić procedury, połączyć administrację – wylicza Pobrotyn. I podkreśla, że ma już doświadczenie w skutecznym łączeniu bazy klinicznej. Przed siedmiu lat zakończył się proces konsolidacji 13 klinik w jeden szpital przy ul. Borowskiej. Przed dwoma laty na Borowską do Przylądka Nadziei przeniosła się Klinika Hematologii Dziecięcej.

Zmiany będą miały głownie charakter administracyjny. Połączenie wpłynie na optymalizację kosztów administracyjnych, co spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Będzie jedna dyrekcja, jeden główny księgowy jedna wspólna kuchnia itd. Dzięki efektowi synergii i skali oszczędnościom będzie można kupić lepszy sprzęt i aparaturę, by leczyć pacjentów.
Pracownicy administracji mają gwarancję, że nie stracą pracy przez najbliższe 12 miesięcy. Dyrekcja liczy, że w tym czasie część z nich przejdzie na emerytury, a na ich miejsce nie będą zatrudniani nowi. Organizacyjnie połączenie umożliwi skuteczniejsze wykorzystanie kadry medycznej. Połączony szpital będzie miał także lepszą pozycję negocjacyjną przy realizacji inwestycji czy zakupach i tym samym może liczyć na oszczędności.

W pierwszym okresie połączone kliniki będą działać w swoich obecnych lokalizacjach. Docelowo jednak w szpitalu przy ul. Borowskiej ma powstać pawilon „C”, do którego zostaną przeniesione wszystkie kliniki z przyłączonego SPSK1. To jednak przyszłość, gdyż koszt budowy nowego pawilonu to 550 mln zł. Szpital od wielu lat stara się pozyskać środki na tę inwestycję. – Zalety umieszczenia wszystkich oddziałów w jednym miejscu są oczywiste – mówi Piotr Pobrotyn. - To nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale także większy komfort dla pacjentów, którzy w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich specjalistów.




 
Przeszczep nerki
 
Światowy Dzień Wcześniaka



 
Hospicyjna opieka perinatalna

Hospicyjna opieka perinatalna


„Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu“
Jan Paweł II, Encyklika Evangelium Vitae


Prawie 200 osób wzięło udział w konferencji „Hospicyjna opieka perinatalna” zorganizowanej 23 października 2017 r. przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Było to pierwsze w województwie dolnośląskim spotkanie multidyscyplinarne poruszające trudną tematykę opieki nad rodzicami spodziewającymi się narodzin ciężko chorego dziecka. Współorganizacją konferencji zajęły się: Fundacja Evangelium Vitae, Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska oraz Fundacja Uniwersytetu Medycznego. Honorowym patronatem spotkanie objęli: Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Urząd Miasta Wrocławia.


Konferencję otworzył Bogusław Beck, Dyrektor ds. Lecznictwa USK z prof. Barbarą Królak-Olejnik –Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii oraz prof. Mariuszem Zimmerem, Kierownikiem Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Wykład wprowadzający wygłosiła prof. Małgorzata Sąsiadek – Kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii UM we Wrocławiu, Konsultant Krajowy ds. Genetyki.


Zaproszeni prelegenci kolejno podejmowali tematy diagnostyki, oceny sytuacji, planowania opieki, oraz układania najbardziej optymalnego dla danej rodziny planu działania. Podkreślano, iż decyzję o przeprowadzeniu diagnostyki prenatalnej rodzice podejmują samodzielnie i jedynie w celu uzyskania wiedzy o stanie zdrowia płodu, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Akcentowano również, że dostępność do badań genetycznych powinna być równa i otwarta dla wszystkich, niezależnie od osobistych przekonań lekarzy. Wszyscy wykładowcy zwracali też uwagę na duże znaczenie wsparcia psychologicznego w perinatalnej opiece hospicyjnej oraz na kwestię społecznej świadomości problemu – świadomości, która pozwala spojrzeć na istotę opieki paliatywnej nie poprzez pryzmat mitów, a poprzez wiedzę i doświadczenie specjalistów.


Program RAZEM
Konferencja stanowiła podsumowanie dotychczasowych działań, które mają miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w ramach programu RAZEM. Klinika Ginekologii i Położnictwa oraz Klinika Neonatologii, wraz z Poradnią Genetyczną Fundacji Uniwersytetu Medycznego, Fundacją Evangelium Vitae oraz Stowarzyszeniem Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska od 2014 roku współtworzą program kompleksowej opieki skierowany do rodziców oczekujących narodzin dziecka z wadą o charakterze letalnym, którzy zdecydowali się ciążę kontynuować. W ciągu tych trzech lat z opieki zespołu skorzystało ponad 50 rodzin. Pomoc świadczona w ramach Programu jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. W razie potrzeby prosimy o kontakt z koordynatorem okołoporodowej opieki hospicyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego: mgr Joanna Krzeszowiak tel. +48 505 634 156. Wszelkich niezbędnych informacji udziela również dr Agnieszka Jalowska e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .




 
Forum Jakości i Bezpieczeństwa

Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia




 
Przebudowa SOR

Przebudowa SOR-u


Szanowni Państwo,

W piątek 10 listopada rozpocznie się przebudowa SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Remont zakończy się 20 grudnia.
Cała inwestycja wyniesie ponad 2 mln. złotych. Realizowana będzie dzięki dotacji Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, który przeznaczył na ten cel 1,2 mln. złotych. Pozostała kwota to środki własne szpitala. Na czas remontu strefa przyjęć dla karetek zostanie przeniesiona.
Zespoły pogotowia będą podjeżdżać do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej od obecnego, zadaszonego wejścia do szpitala. Tam także będzie wejście dla pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie. W całym budynku rozwieszone zostały odpowiednie tabliczki informacyjne ułatwiające poruszanie po szpitalu.
Po remoncie SOR będzie dysponował większą liczbą stanowisk obserwacyjnych. Rozbudowana zostanie rejestracja dla pacjenta. Powstaną dodatkowe stanowiska dla lekarza, pielęgniarki oraz ratownika medycznego, zwiększy się liczba gabinetów lekarskich. Powstanie także pokój do rozmów lekarza z rodziną pacjenta. Będą także dodatkowe poczekalnie: dla rodzin pacjentów SOR i ratowników z karetek pogotowia.
- Liczymy się z utrudnieniami, na które mogą napotkać zespoły pogotowia ratunkowego oraz pacjenci zgłaszający się samodzielnie do SOR. Jeśli się pojawią, to z góry za nie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość, bo zmieniamy się by poprawić bezpieczeństwo leczenia chorych i usprawnić naszą współpracę z zespołami ratownictwa medycznego. – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK.




 
400 jaśków dla dzieciaków
 

400 jaśków dla dzieciaków


W sobotę 4. listopada na wrocławskich Bielanach odbyła się akcja szycia poszewek na poduszki dla małych pacjentów leczonych na oddziałach pediatrycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Organizatorem imprezy były Aleja Bielany oraz IKEA Wrocław.

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć pracowników USK. Szyć jaśki przyjechały prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki Przylądek Nadziei USK oraz Maria Hatamnejad opiekująca się małymi pacjentki w Klinice Nefrologii Pediatrycznej USK. W ciągu ośmiu godzin szycia na 10 stanowiskach powstało blisko 300 poszewek. Przed rozpoczęciem imprezy anonimowy darczyńca przekazał dodatkowo 100 poszewek dla dzieci leczonych we wrocławskiej placówce. Pomysłodawczynią akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna i autorka bloga Ekoubranka. Akcja powstała spontanicznie, kiedy w 2013 r. podczas pobytu z synkiem w szpitalu zauważyła, że brakuje poszewek. Kilka dni później poprosiła znajome blogerki o pomoc w uszyciu kolorowych poszewek. Efekty akcji oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania i dlatego Natalia postanowiła rozszerzyć działania także na inne miasta. Dzięki akcji „Uszyj Jasia” do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około 12 000 poszewek.




 
"Uszyj Jasia"

"Uszyj Jasia”" - Aleja Bielany i IKEA zapraszają do wspólnego szycia dla szpitala


Już 4 listopada w Alei Bielany odbędzie się wspólna akcja charytatywna Alei Bielany oraz IKEA Wrocław - "Uszyj Jasia". Na uczestników czekać będą maszyny do szycia, nici, a także kolorowe materiały od IKEA. Wszystko to, by uszyć poszewki dla małych pacjentów szpitala klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Każdy może być wspomóc akcję swoją pracą.

Pomysłodawczynią akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna i autorka bloga Ekoubranka. Akcja powstała spontanicznie, kiedy w 2013 r. podczas pobytu z synkiem w szpitalu zauważyła, że brakuje poszewek. Kilka dni później poprosiła znajome blogerki o pomoc w uszyciu kolorowych poszewek. Efekty akcji oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania i dlatego Natalia postanowiła rozszerzyć działania także na inne miasta. Dzięki akcji "Uszyj Jasia" do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około 12 000 poszewek.

W najbliższą sobotę w Alei Bielany pojawi się 10 stanowisk wyposażonych w maszyny do szycia JUKI, zapewnione przez firmę DOUSA, nici, nożyczki oraz kolorowe tkaniny z oferty sklepu IKEA. Wszyscy chętni będą mogli uszyć kolorowe poszewki na jaśki dla dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Wśród osób biorących udział w wydarzeniu pojawią się wrocławscy dziennikarze i lokalni artyści.

- Rodzina jest w centrum naszych zainteresowań, dlatego dbamy o nią zarówno w Alei, jak i działając na rzecz lokalnej społeczności - mówi Ewa Kolondra, Dyrektor Alei Bielany - Wierzymy, że kolorowe poszewki w szpitalnych pokojach dadzą dużo radości małym pacjentom i umilą czas dochodzenia do zdrowia.

Jasie szyć będzie można w Alei Bielany, 4 listopada, w godz. 11:00-19:00, przy wejściu środkowym. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.alejabielany.pl.

 
Izba Przyjęć - rozbudowa

Izba Przyjęć - rozbudowa


Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że 30 października 2017 r. w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego rozpoczęła się rozbudowa rejestracji, izby przyjęć i poczekalni dla pacjentów.

Prace potrwają do maja 2018 r. Inwestycja przyniesie szereg udogodnień dla pacjentów:
" przy rejestracji i izbie przyjęć powstaną wygodne poczekalnie i szatnia, a sam proces rejestracji usprawni nowoczesny system kolejkowy;
" punkt informacyjny zostanie rozbudowany, a przychodnia zyska nowe gabinety;
" ponadto w holu powstaną: pokój matki z dzieckiem, punkt fryzjerski i ksero.

W trakcie prac oferta usług medycznych szpitala nie zmieni się. Nie da się jednak uniknąć utrudnień związanych z przebudową.
Już dziś za nie przepraszamy. Liczymy na to, że po zakończeniu inwestycji nasza placówka będzie przyjaźniejsza dla Państwa, a sam proces rejestracji zostanie skrócony.




 
Lider Rynku Zdrowia

dr Adam Domanasiewicz - Liderem Rynku Zdrowia


Wczoraj, 23 października, podczas Gali XIII Forum Rynku Zdrowia, poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2016. Wyróżnienia od dwunastu lat przyznawane są przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Laur główny - Portret w kategorii Lider Rynku Zdrowia odebrał dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.


Dr Adam Domanasiewicz odbierając nagrodę powiedział: - Otrzymałem wyróżnienie Lidera Rynku Zdrowia, ale to nie jest nagroda indywidualna, bo lider reprezentuje zespół. Muszę więc podziękować jako lider dyrektorowi szpitala Piotrowi Pobrotynowi, który zdecydował się zainwestować w projekt - jak niektórzy uważali - z gatunku „mission impossible”. Dziękuję także profesorowi Jerzemu Goskowi, szefowi Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki oraz jego zespołowi za zaufanie i przyjęcie mnie do tego grona. Działaliśmy niepokornie, bo choć sam jestem człowiekiem pokornym wobec praw natury, to niepokornym wobec praw ludzkich. Kreatywność zespołu i moja polegała na tym, że odróżniliśmy, to co jest rzeczywiście niemożliwe od tego, co się tylko powszechnie wydaje niemożliwe.


To piąty portret Polskiej Medycyny przyznany przez Rynek Zdrowia lekarzom i menadżerom USK. Wcześniej otrzymał go: Piotr Pobrotyn, prof. Alicja Chybicka, dr hab. Paweł Tabakow oraz prof. Andrzej Kübler.
www.rynekzdrowia.pl

for. USK


 
Zaproszenie na Seminarium

Zaproszenie na Seminarium




 
Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw

Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw


(10.10.2017 r.) Jest nadzieja dla pacjentów chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, u których leczenie farmakologicznie i psychoterapia nie przyniosły wyraźnej poprawy. Lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zastosowali (pierwszy raz na Dolnym Śląsku) metodę tzw. głębokiej stymulacji mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) w leczeniu tego typu schorzenia.


Jest to procedura neurochirurgiczna coraz powszechniej stosowana na świecie w leczeniu wielu chorób neurologicznych np. choroby Parkinsona, drżenia samoistnego, dystonii, ale w ostatnich latach znajduje również zastosowanie w psychiatrii.


Metoda polega na umieszczeniu stymulatora w tkankach mózgu, który poprzez modyfikację czynności mózgu zmniejsza objawy choroby. Zastosowanie jej w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie społeczne chorych w życiu codziennym, a leczenie farmakologiczne i psychoterapia będą u tych pacjentów bardziej skuteczne.

W czerwcu przeprowadzono pierwszy taki zabieg u trzydziestoletniej pacjentki cierpiącej na ciężką nerwicą natręctw. W tej chwili u chorej obserwujemy wyraźną poprawę, a objawy na tyle złagodniały, że pacjentka rozpoczęła poszukiwania pracy.


W projekcie biorą udział: prof. Joanna Rymaszewska - Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UM, dr Jan Aleksander Beszłej - Klinika Psychiatrii UM, dr hab. Paweł Tabakow - Kierownik Kliniki Neurochirurgii USK, prof. Sławomir Budrewicz - Kierownik Kliniki Neurologii USK, dr Artur Waiser - Klinika Neurochirurgii USK.


Obecnie Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, przy Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poszukuje kolejnych uczestników do projektu badawczego, mającego na celu wdrożenie nowej metody terapeutycznej w Polsce. W tej chwili poszukujemy chętnych uczestników do kwalifikacji, którzy spełniają wszystkie następujące kryteria:


- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);

- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);- pomimo leczenia farmakologicznego i psychoterapii objawy utrzymują się, w znacznym stopniu wpływając na codzienne funkcjonowanie;

- są pełnoletni;

- nie mają współistniejącego innego ciężkiego zaburzenia psychicznego (np. schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, autyzmu lub demencji);

- nie chorują na padaczkę, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane ani chorobę nowotworową;

- są w stanie stawiać się na badania kontrolne w Klinice Psychiatrii we Wrocławiu w początkowym okresie po zabiegu co dwa tygodnie, następnie co miesiąc.


Zainteresowani proszeni są o kontakt z Przykliniczną Poradnią Zdrowia Psychicznego, znajdującą się w gmachu Katedry Psychiatrii przy ul. Pasteura 10 we Wrocławiu. Nr telefonu do Poradni – (71) 784 16 10.




 
Medycyna naturalna w USK

Medycyna naturalna w USK

Znani na świecie lekarze z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Anhui oraz Szpitala Akupunktury Uniwersytetu Anhui w Chinach przyjechali pod koniec września 2017 roku do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Medycy przygotowali specjalny wykład, pokaz akupunktury i masażu leczniczego dla pracowników USK, zadeklarowali także chęć współpracy z wrocławska placówką. Chińscy lekarze organizują podobne pokazy na całym świecie, krzewiąc ideę medycyny naturalnej - jako metodę wspierającą leczenie kliniczne. Dr Bogusław Beck, zastępca dyrektora ds. lecznictwa podkreślił, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest zainteresowany współpracą z chińskimi medykami. Jak zaznaczył szpital wykorzystuje akupunkturę w przyszpitalnej Poradni Leczenia Bólu.


 


 
Monitorowanie pulsoksymetryczne

Monitorowanie pulsoksymetryczne w profilaktyce i leczeniu

Szanowni Państwo,


Serdecznie zapraszam neonatologów, anestezjologów i wszystkich zainteresowanych na wykład prof. AUGUSTO SOLA z pod tytułem „Monitorowanie pulsoksymetryczne w profilaktyce i leczeniu”.


Spotkanie odbędzie się w środę 11 października 2017 r. w sali wykładowej (3.48) na II piętrze w budynku głównym USK w godz. od 12:00 do 15:00. Udział jest bezpłatny. Nie potrzeba wcześniejszych zgłoszeń.


Serdecznie zapraszam
Prof. Barbara Królak – Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu





 
Trzecia edycja BUMWRO

Trzecia edycja BUMWRO


W sobotę 30. września już po raz III obył się Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uroczystego otwarcia imprezy, w której uczestniczyło ponad 600 osób, dokonali rektor UMW prof. Marek Ziętek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Piotr Pobrotyn oraz pomysłodawca i organizator zawodów dr hab. Tomasz Zatoński. Wśród uczestników pojawili się m.in. prof. Alicja Chybicka, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK, Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych USK, wielu lekarzy, a także osób niezwiązanych z branżą medyczną. Energetyczną rozgrzewkę dla wszystkich zgromadzonych poprowadził dr Aureliusz Kosendiak, kierownik Studium Wychowania i Sportu UMW.
Uczestnicy wyruszyli z ulicy Borowskiej, z terenu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jako pierwsze wystartowały ekipy zawodników z wózkami, a pięć minut później ruszyli pozostali biegacze. Na wszystkich śmiałków czekał 10-kilometrowy dystans.
W trakcie biegu odbyła się zbiórka pieniędzy na operację dla 14-letniej Darii. Dziewczynka czeka na implant, dzięki któremu będzie mogła pierwszy raz w życiu usłyszeć. Łączny koszt urządzenia i zabiegu wynosi 30 tys. zł. Podczas wydarzenia udało się zebrać 16 112,46 zł – ponad połowę sumy!

Najlepsi i najlepsze
Poniżej przedstawiamy najlepsze wyniki pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego:

BIEG KOBIET:

1. Marta ZIERKIEWICZ 00:45:55
2. Izabela ZAWITOWSKA 00:50:34
3. Karolina PIETRASZEWSKA 00:53:32

BIEG MĘŻCZYZN:

1. Wojciech TYRALSKI 00:41:03
2. Michał PIOTROWICZ 00:44:51
3. Krzysztof LEWANDOWSKI 00:45:56

Pozostałe wyniki pracowników USK:
wyniki.datasport.pl

Nagrodę za I miejsce w kategorii Senior Kobiet otrzymała prof. Alicja Chybicka.

Zwycięzcy programu PrzyVitaj Fit
Podczas sobotnich uroczystości swój finał miał również nasz program prozdrowotny „Przyvitaj Fit”. W namiocie programu przez cały dzień dyżurowali specjaliści, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania związane ze zdrowym trybem życia, odżywianiem, dietą czy wysiłkiem fizycznym. Zwycięskiej drużynie w składzie: Kamila Zadrożna-Ciećko, Iwona Greloch, Beata Leszczyńska i Magda Zielińska nagrody wręczył Dyrektor Piotr Pobrotyn. Łącznie, wszyscy uczestnicy PrzyVitaj Fit stracili 79,80 kg!




2017-10-05
 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej
 
 

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2016 r., poz.186, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionej jednostki, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

  • - Poradnia Nefrologii Pediatrycznej z lat 1977 – 1996.

  • Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji. W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213.

    W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 6 listopada 2017 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

    Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

    Barbara Korzeniowska
    Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Otwartego
    Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
    im. Jana Mikulicza-Radeckiego
    we Wrocławiu

     



 
Bieg Uniwersytetu Medycznego

Bieg Uniwersytetu Medycznego – utrudnienia w ruchu


30 września o godz. 10.00 wystartuje Bieg Uniwersytetu Medycznego. Trasa, poprowadzona ulicami Wrocławia, rozpocznie i skończy się na terenie przy ul. Borowskiej – w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Ostatni biegacz spodziewany jest tam w okolicach południa.


- Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców osiedla Borek i przemieszczających się w tym rejonie wrocławian – mówi dyrektor BUMWRO dr hab. Tomasz Zatoński. – Nasi wolontariusze rozdali tysiąc ulotek informujących o utrudnieniach, spotkaliśmy się z Radą Osiedla, poprosiliśmy o pomoc w dotarciu z informacją tamtejszego proboszcza. Prosimy też o przeparkowanie aut, by pozostawić biegnącym wolną ulicę. To zaledwie dwie sobotnie godziny – zachęcamy do wyjścia na ulicę i kibicowania zawodnikom. Wsparcie będzie dla nich niezwykle ważne – zapewnia dr Zatoński.


To już trzecia edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego. W tym roku, ze względu na remonty, trasa uległa zmianie, wyznaczają ją tym razem ulice : Borowska, Działkowa, Brossa, Ślężna, Dębowa, Wiązowa, Kasztanowa, Januszowicka, Kampinoska, Sochaczewska, Akacjowa, Lipowa, Sudecka, Pułtuska, Garwolińska, Skierniewicka, Rawska, Cisowa, Sudecka, Lipowa, Wiązowa, Dębowa, Ślężna, Brossa, Działkowa, Borowska.

Konieczne będą także zmiany w kursowaniu linii 144. Autobusy kursujące w kierunku pętli przy ulicy Wojszyckiej zostaną skierowane objazdem od Alei Wiśniowej przez ulicę Ślężną z pominięciem przystanków: Jarzębinowa i Skierniewicka. W kierunku przeciwnym, do pętli przy ulicy Kamieńskiego, autobusy zostaną skierowane objazdem od ulicy Wyścigowej przez ulicę Waligórskiego i Powstańców Śląskich do Alei Hallera z pominięciem przystanków: Skierniewicka, Jarzębinowa i Sudecka. Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach w ciągu ulicy Ślężnej, a w kierunku pętli przy ulicy Kamieńskiego na przystanku Park Południowy, Krzyki oraz Orla przy ulicy Powstańców Śląskich.

Bieg rozegrany zostanie na atestowanym odcinku 10 km. Zapisy trwają, można się zarejestrować na stronie www.bieg.umed.wroc.pl. Zamknięto już zapisy na biegi dla dzieci – te odbędą się na terenie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Imprezie, tradycyjnie, towarzyszyć będzie miasteczko biegowe z mocnym akcentem na profilaktykę prozdrowotną. Po raz kolejny zorganizowana została także zbiórka charytatywna. W tym roku organizatorzy chcą pomóc 14-letniej Darii. Dziewczynka cierpi na wiele schorzeń, ale w życiu codziennym najbardziej przeszkadza jej niedosłuch. Poprawę przynieść może operacja wszczepienia implantu – jej koszt to 30 tysięcy złotych. Na ten cel przeznaczone będą wszystkie wpłaty z zawodów dla dzieci, a także przeprowadzone w czasie imprezy zbiórki i licytacje.

Wpłacać można niezależnie od udziału w imprezie na konto fundacji Biegaj dla Zdrowia Nr konta – Raiffeisen Bank Polska S.A.: 21175000120000000029151717 z dopiskiem „Pomóż Darii usłyszeć”. Liczy się każda wpłata.




 
Turniej Piłki Nożnej

Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia


14 drużyn z dolnośląskich szpitali, przychodni i stacji pogotowia wzięło udział w III Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia rozegranym w sobotę 9 września na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Organizatorem rozgrywek jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.


W tegorocznej edycji Turnieju zwyciężył zespół SP ZOZ Latawiec Świdnica, drugie miejsce zajęła drużyna sponsora EIB, a trzecie - Sokoły ze Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Swoim drużynom kibicowały rodziny oraz dyrektorzy wrocławskich szpitali: Piotr Pobrotyn, prof. Wojciech Witkiewicz oraz płk lek. Wojciech Tański.

- Z roku na rok poziom rozgrywek jest coraz wyższy – mówi Piotr Pobrotyn dyrektor USK. - Zawody to także okazja do integracji środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia.

O kibiców i zawodników zadbał Dział Żywienia USK, każdy mógł się posilić pyszną zupą, kanapkami i owocami.




 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 17 z 20

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_421.jpg