Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii

Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii

 

Pielęgniarki USK Helena Cholewińska i Anna Jankowska oraz rezydentka Katarzyna Wyroba zostały docenione za swoją pracę w czasie pandemii w ramach 44 edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci. Medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” oraz Super Diamenty Wrocławia są przyznawane osobom, które mają szczególne zasługi dla miasta oraz lokalnej społeczności w dziedzinie kultury, sztuki, medycyny i sportu. Tegoroczna Wrocławska Księga Pamięci zadedykowana została m.in. pielęgniarkom, ratownikom medycznym i innym pracownikom ochrony zdrowia. Nagrody wręczono podczas uroczystego spotkania 22 października 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

Odznaczona medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” Helena Cholewińska pracuje w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. Jest pielęgniarką od 50 lat i choć dawno mogłaby korzystać z dobrodziejstw emerytury, zdecydowała się pozostać w pracy.

– Dziś miło mi bardzo, że to pół wieku bycia pielęgniarką zostało zauważone i docenione – powiedziała pani Joanna portalowi wroclaw.pl po otrzymaniu odznaczenia.

Jeden z przyznanych przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka Super Diamentów Wrocławia przypadł Annie Jankowskiej, starszej pielęgniarce oddziałowej zatrudnionej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK. Początki pandemii wspomina jako tragiczny czas i podkreśla, że cały zespół robił wszystko, by chronić siebie i pacjentów przed zakażeniem, dlatego wszystkim należy się wyróżnienie.

Super Diament Wrocławia trafił też w ręce rezydentki w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK Katarzynie Wyrobie. W czasie największego zaostrzenia sytuacji w pandemii pracowała także na oddziale covidowym kliniki przy ul. Curie-Skłodowskiej oraz w szpitalu tymczasowym na ul. Rakietowej. Sama przeszła COVID-19 dwukrotnie.

– My, młodzi lekarze, nie wiedzieliśmy, co nas czeka, bo to, z czym realnie się zetknęliśmy, znaliśmy raczej z filmów katastroficznych. COVID-19 nie oszczędził nawet dwudziestokilkuletnich, wysportowanych pacjentów, którzy leżeli na moim oddziale podłączeni do respiratorów. Ta choroba nie trzyma się żadnych reguł. Czuję się jednak wyróżniona, że mimo pracy ponad siły mogłam wraz z innymi lekarzami ratować pacjentów, a przekazując im wiadomości od rodzin, utwierdzać ich w przekonaniu, że mają dla kogo żyć – powiedziała Katarzyna Wyroba portalowi wroclaw.pl. 

 

fot. UM Wrocławia

 

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje2.jpg

Badanie opinii pacjentów

1.jpg

Studenci materiały szkoleniowe i informacje

materialy_szkoleniowe.jpg

Medycyna Nuklearna
Unicef

USK pomaga UkrainieObraz_421.jpg