Debata dotycząca nowotworów głowy i szyi

Władze lokalne będą współpracować z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu w zakresie szybszej diagnostyki nowotworów głowy i szyi

 

Diagnozę nowotworu głowy i szyi słyszy co roku w Polsce około 11 tysięcy osób. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła aż o 25 proc. Dolny Śląsk plasuje się dość wysoko w czołówce zachorowań na raka krtani, jest bowiem na czwartym miejscu w kraju. W ramach trwającego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, 24 września w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyła się debata o potrzebie utworzenia centrów profilaktyki dla mieszkańców regionu znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania.

Przedstawiciele władz lokalnych, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wspólnie debatowali o potrzebie i możliwościach szybszej diagnostyki i zwiększenia dostępności dla pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi w ramach.
– Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na taki dyskurs niż Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi dla mieszkańców Dolnego Śląska to program długiej współpracy pomiędzy miastem, samorządem, województwem. To silna koalicja na rzecz walki z chorobami nowotworowymi, które przypomnę są na drugim miejscu przyczyn zgonu w kraju zaraz po chorobach układu krążenia. Musimy zrobić wszystko, żeby temu trendowi zapobiec i go zmniejszyć – mówił prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otwierając debatę.

— W naszych planach jest utworzenie centrum opieki nad pacjentem z nowotworem głowy i szyi. Wykorzystując tu dobrze przygotowany, interdyscyplinarny zespół Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK, na który składają się doświadczeni laryngolodzy, onkolodzy, chirurdzy, radiolodzy i patomorfolodzy. Problemem z jakim musimy się zmierzyć jest droga pacjenta jaką musi przejść by się do nas dostać. Dlatego to my chcemy wyjść do niego, jeżeli tylko spełnia te wymogi, jest w grupie ryzyka, mógłby przyjść do punktu, w którym będzie zatrudniony laryngolog endoskopista, pielęgniarka oraz psycholog – wyjaśnia dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW. Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW, Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK.

— W zakresie profilaktyki nowotworów miasto Wrocław jako pierwsze rozpoczęło na szeroką skalę szczepienia przeciw HPV, który jest także jednym z czynników rozwoju nowotworów głowy i szyi. Rosnący zasięg szczepień przeciwko najpowszechniejszym typom HPV i programów edukacji seksualnej wśród młodzieży powinien wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka jamy ustnej, ale zmniejszenie to może potrwać dziesięciolecia – mówi Jadwiga Ardelli-Książek, z-ca dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

— Dlatego właśnie wczesna diagnostyka daje możliwość osiągnięcia lepszego przeżycia i jest tak bardzo ważna – podkreślał dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW.

— Oprócz działań profilaktycznych, tworzenie centrów profilaktyki zdrowotnej i edukacji musi mieć charakter trwały i stały. Ta współpraca między Uniwersytetem Medycznym dostarczającym know-how i wsparcie medyczne, a z drugiej otwarcie samorządu terytorialnego zapewniającego otwarcie mieszkańcom stałego dostępu do specjalistów, jest niezwykle istotna – podkreślał dr Jakub Berezowski, Dyrektor Generalny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. — Rozmawialiśmy już ze starostą o instytucjonalizacji naszej współpracy i rozszerzeniu jej na inne aspekty zdrowotne. Zawarcie porozumienia i współpraca będą istotne dla zdrowia populacji, takie modele współpracy z powodzeniem działają już na świecie i taki kierunek rozwoju jest dla nas bardzo ważny. My na pewno od strony merytorycznej jesteśmy na taką współpracę gotowi i otwarci – dodał dr Berezowski.

O akcji:

Europejskiemu Tygodniowi Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi przyświeca hasło „Nowotwory głowy i szyi: Pozostań czujny! Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”, a w ramach kampanii przygotowano m.in. konsultacje ze specjalistami oraz działania informacyjno-edukacyjne, które mają doprowadzić do jak najwcześniejszej wykrywalności zmian chorobowych i zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi. Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest poprawa dwóch podstawowych obszarów opieki nad pacjentem, czyli redukcja zachowań ryzykownych w celu zmniejszenia częstości występowania nowotworów oraz dokładność wczesnej diagnostyki. Ważne jest przede wszystkim dotarcie do pacjentów z grupy najwyższego ryzyka, a więc palących tytoń, nadużywających alkoholu oraz narażonych na infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV lub mających, co najmniej przez 3 tygodnie, jeden z poniższych objawów:
• pieczenie języka,
• niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
• ból gardła, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem,
• przewlekła chrypka,
• guz na szyi,
• niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.


fot. Tomasz Walow/UMW


 

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje2.jpg

Badanie opinii pacjentów

1.jpg

Studenci materiały szkoleniowe i informacje

materialy_szkoleniowe.jpg

Medycyna Nuklearna
Unicef

USK pomaga UkrainiePICT_6335.jpg