Wyróżnienie dla Zespołu Pawła Tabakowa

Wyróżnienie dla zespołu dr hab. Pawła Tabakowa


Projekt "Wrocław Walk Again" zespołu Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu kierowanego przez dr hab. Pawła Tabakowa, znalazł się w zestawieniu 34. największych osiągnięć polskiej nauki. Książkę "Science in Poland in 34 Snapshots" wydała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Dokonania rodzimych naukowców zaprezentowane są w formie "fotograficznych migawek". Towarzyszy im opis infrastruktury, jaką dysponują polscy badacze oraz eseje przedstawiając polskie szkoły naukowe. Celem wydawnictwa "Science in Poland in 34 Snapshots" jest prezentacja oraz zagraniczna promocja polskich osiągnięć w różnych dziedzinach nauki.

"Science in Poland in 34 Snapshots" jest zaproszeniem do spotkania z fascynującym, wielobarwnym światem polskiej nauki i badaczy, zaobserwowanych przy pracy, gdy z autentyczną pasją realizują swoje naukowe cele" - napisał we wstępie do książki Łukasz Wojdyga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Prof. Tomasz Szapiro, przewodniczący Komitetu Naukowego ds. Międzynarodowej Promocji Nauki Polskiej NAWA w słowie wstępnym podkreślił natomiast, że "Science in Poland in 34 Snapshots" nie próbuje być rankingiem najlepszych projektów, uczonych czy instytutów. Istota tego przekazu jest prosta: polskie środowisko naukowe jest częścią światowej wspólnoty badawczej i posiada interesujący i wartościowy potencjał do rozwoju. W każdym regionie naszego kraju, w każdej dyscyplinie, na każdej uczelni można spotkać osoby i zespoły, które mogą stać się bardzo atrakcyjnymi partnerami do współpracy w ambitnych, nowatorskich badaniach".

"Wrocław Walk Again" został wyróżniony, jako jeden z pięciu projektów z całego Dolnego Śląska, wybranych do "Science in Poland in 34 Snapshots".

Projekt dotyczy osiągnięcia naukowo-medycznego, polegającego na odbudowie przerwanego rdzenia kręgowego mężczyzny, który był sparaliżowany od pasa w dół. O tej pionierskiej operacji w 2012 r. mówił cały świat. Wrocławscy specjaliści otworzyli czaszkę mężczyzny, a z części mózgu zwanej opuszką węchową, pobrali odrobinę tkanki. Dwanaście dni później pacjent przeszedł drugą operację. Lekarze otworzyli kręgosłup i w miejscu uszkodzonego rdzenia kręgowego wszczepili komórki glejowe i fibroblasty wyhodowane z pobranej tkanki z mózgu. Rozerwane końce rdzenia połączyli nerwami pobranymi ze skóry łydki pacjenta. Rdzeń kręgowy częściowo zregenerował się, a mężczyzna znów mógł chodzić. Był to pierwszy taki przypadek na świecie.

W ramach projektu "Wrocław Walk Again" planowana jest kontynuacja tej nowatorskiej terapii. Przeprowadzone będą kolejne kwalifikacje pacjentów do zabiegu. Program jest realizowany w stolicy Dolnego Śląska przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców.

Książkę "Science in Poland in 34 Snapshots" można przeczytać tutaj: https://tiny.pl/7rlbf

 

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_421.jpg