Kardiochirurgiczna hybryda
 
Kardiochirurgiczna hybryda

(9.10.2018 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otworzył kolejną 21 salę bloku operacyjnego - kardiochirurgiczną salę hybrydową. Sala dedykowana jest do zabiegów z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej oraz kardiologii. Sala hybrydowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest jedną z najnowocześniejszych sal tego typu w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 7 mln. złotych. Sala została wybudowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia oraz środkom własnym USK.

W sali zabiegi wykonywać mogą kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi oraz kardiolodzy.

- Jej funkcjonalność polega na tym, że można w niej wykonywać pacjentowi dwa różne zabiegi jednocześnie. Zwykle zabiegi odbywają się z koniecznością czasowej przerwy pomiędzy nimi, potrzebnej na rekonwalescencję, co wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, który może doznać powikłań z powodu odłożenia drugiego zabiegu – tłumaczy prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca. - Sala hybrydowa niesie również możliwość operacji małoinwazyjnej, dzięki temu skracamy czas leczenia pacjenta i jego pobytu w szpitalu – dodaje prof. Jasiński.

- Mamy w Polsce coraz więcej lekarzy, którzy są pionierami w medycynie i piszą jej światową historię – mówi dr n. med. Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - Mamy dostęp do coraz lepszych nowoczesnych technologii. Teraz sukcesem w medycynie nie jest tylko wynik wczesny czyli przeżycie operacji, ale wynik odległy mierzony jego jak najdłuższym przeżyciem po operacji i jak najlepszą jego jakością.

Sala wyposażona jest m.in. w technologię quantum - to najnowocześniejsze urządzenie do krążenia pozaustrojowego na świecie, które po bezpiecznym zatrzymaniu pracy serca, pozwala na dokładną i ciągłą analizę parametrów życiowych i badań krwi w trakcie operacji. Zespół kardiochirurgów USK dzięki zastosowaniu quantum może wykonywać najbardziej złożone operacje serca.

- Quantum to przykład na to, jaki postęp sprzętowy i rozwój następuje obecnie w kardiochirurgii. – Postęp technologii związanych z operacjami kardiochirurgicznymi jest ogromny – mówi prof. Marek Jasiński, szef Kliniki Chirurgii Serca w USK. - Funkcja spektrum w tym urządzeniu wykonuje w systemie ciągłym badania gazometryczne i metaboliczne krwi, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i powodzenia zabiegu. Znacząco również skraca zabieg, bo zespół operujący na bieżąco – sekunda po sekundzie – posiada pełną informację na temat stanu pacjenta. Jesteśmy posiadaczami tego urządzenia jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie.

Światowe sukcesy kardiochirurgii USK

Technologia quantum wykorzystywanej jest do zabiegów operacyjnych w USK od stycznia 2018 r.

- W pierwszej dekadzie roku wykonaliśmy pierwsze na świecie dwie kompleksowe, złożone operacje zastawkowo-aortalne z użyciem technologii quantum – mówi prof. Marek Jasiński. - Operacje zakończyły się powodzeniem. Uczestniczyli w nich eksperci z różnych krajów, bo była to dla nich wyjątkowa okazja do poznania tej nowej technologii.

Pierwszy zabieg polegał na kompleksowej naprawie zastawek serca - aortalnej i mitralnej, natomiast u drugiego pacjenta w trybie pilnym zoperowano tętniaka aorty wstępującej. Tego typu złożone operacje stanowią szczególne wskazania do zastosowania w przyszłości tego typu najnowocześniejszych technologii, która zmniejsza inwazyjność i skraca czas operacji – mówi prof. Jasiński.

Dotychczas na świecie z wykorzystaniem urządzenia quantum przeprowadzano tylko operacje związane z chorobami wieńcowymi.

Całkowity koszt sali hybrydowej to 7,1 ml. zł. Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD wyniosło 3,5 mln złotych. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych.

 



 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg