I Rocznica Banku Mleka Kobiecego

PIERWSZA ROCZNICA REGIONALNEGO BANKU MLEKA KOBIECEGO
W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM IM. JANA MIKULICZA-RADECKIEGO WE WROCŁAWIU


WROCŁAW, 05 LUTY 2018 r. - Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) im. Jana Mikulicza-Radeckiego, obchodzi pierwszą rocznicę powstania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, który działa pod patronatem Fundacji Banku Mleka Kobiecego. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 19 grudnia 2016 roku. Jednak data 5 lutego jest również szczególnie istotna, ponieważ dokładnie rok temu pierwsza porcja mleka kobiecego z BMK trafiła do pacjenta Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Głównym celem działalności Banku Mleka Kobiecego jest zwiększenie dostępności do mleka kobiecego, wśród dzieci przedwcześnie urodzonych, które z wielu przyczyn nie mają dostępu do pokarmu własnej mamy. Niezmiernie istotne jest również w działalności Banków mleka wsparcie laktacyjne mam, które urodziły przedwcześnie. To właśnie dla tych najmniejszych pacjentów przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka pokarm kobiecy ma działanie terapeutyczne i jest traktowane jak lek.

Zespół banku mleka tworzą specjaliści z dziedziny laktacji, diagnostyki laboratoryjnej, terapii żywieniowej noworodka oraz personel pomocniczy i wolontariusze:


• Prof. Barbara Królak-Olejnik - konsultant medyczny banku, lekarz neonatolog kierujący Oddziałem oraz Katedrą i Kliniką Neonatologii w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

• Dr n med. Matylda Czosnykowska-Łukacka - koordynator Banku Mleka, diagnosta laboratoryjny

• Mgr Lucyna Świderska - położna laktacyjna

• Mgr Zuzanna Sycz - biotechnolog, farmaceutka, wolontariuszka BMK


Sukces pierwszego roku

Rok działalności banku mleka należy zaliczyć zdecydowanie do udanych. W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania placówki nawiązano współpracę z 32 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, uzyskano 1250 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu, łącznie ponad 150 litrów mleka zostało przekazane na Oddział. Z zasobów banku skorzystało prawie 150 pacjentów. W ramach przekazywania mleka kobiecego do innych szpitali w regionie, dwa szpitale podpisały umowę na przekazywanie mleka kobiecego.

Według licznych prac naukowych, dotyczących wpływu żywienia pokarmem kobiecym dzieci przedwcześnie urodzonych, ryzyko powikłań w tym, nekrotycznego zapalenia jelit, spada nawet o 80%. Jest to widocznew codziennej pracy lekarzy neonatologów. Dzięki uruchomieniu banku mleka i możliwości zastąpienia mieszanek naturalnym pokarmem kobiecym, w Klinice Neonatologii USK przez rok funkcjonowania BMK nie było incydentu związanego z nekrotycznym zapaleniem jelit, co niepodważalnie dowodzi o potrzebie jego funkcjonowania i w odczuciu zespołu BMK jest największym sukcesem. Mleko pochodzące z profesjonalnego banku jest szansą dla noworodków, których mamy nie mogą karmić własnym mlekiem. Ze względu na swój skład i liczne właściwości działa ochronnie, jak i wspiera rozwój, dlatego jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym.

Po niespełna roku działalności, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, udało się doposażyć Regionalny Bank Mleka Kobiecego we Wrocławiu o kolejny nowoczesny sprzęt, który pozwoli na zwiększenie standardu pracy, ale również w znacznym stopniu ją przyśpieszy i ułatwi. W ramach wygranego projektu, szpital zakupił nowy pasteryzator mleka kobiecego oraz zamrażarkę szokową, która pozwoli w jeszcze większym i lepszym stopniu zachować właściwości mleka kobiecego.

Podczas 4 Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego w Glasgow, który odbył się w październiku 2017 roku, uczestniczyło aż siedem osób z naszego kraju. W tym dwie osoby BMK we Wrocławiu. W ramach sesji ustnych i posterowych zaprezentowano wyniki pracy BMK dotyczące składu mleka kobiecego po dwóch latach laktacji i możliwości jego bankowania oraz do kogo w jakich ilościach oraz jak długo trafia mleko kobiece z BMK w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Plany na przyszłość

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, wciąż poszerza swój zasięg działania i podwyższa standardy pracy. Placówka chciałaby i może przekazywać swoje zasoby do kolejnych szpitali, aby każdy noworodek urodzony na terenie Dolnego Śląska miał dostęp do kobiecego mleka.

Bank mleka rozszerza także swoją działalność na polu naukowo-badawczym. Zostały rozpoczęte pracę nad oceną kliniczną pacjentów Oddziału Neonatologii w zależności od sposobu żywienia. Realizowany również będzie projekt dotyczący wpływu schorzeń metabolicznych matki (nadciśnienia, otyłości, cukrzycy) na właściwości immunologiczne mleka kobiecego i stan kliniczny noworodków.

- Kobiece mleko to skarb. Cieszę się, że nasze maluszki mogły skorzystać z banku mleka. Jestem wdzięczna kobietom, które mają możliwość oddać tak cenne dla zdrowia i rozwoju wcześniaków mililitry mleka kobiecego. Meko kobiece jest najzdrowszym i niezastąpionym pokarmem dla noworodków. Wcześniaki na starcie stykają się z wieloma trudnościami. Ich układ pokarmowy jest niedojrzały, a zawarte związki w mleku kobiecym pomagają w adaptacji i w lepszym przyswajaniu. Dziękuję za możliwość skorzystania z Banku Mleka Kobiecego. - powiedziała jedna z mam wcześniaka, który skorzystał w minionym roku z Banku.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Banki mleka kobiecego to specjalistyczne placówki, które umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, których z przyczyn losowych nie mogą karmić własne mamy. Przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji jest prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska Kornacka - gorąca entuzjastka idei banku mleka i orędowniczka zwiększenia dostępu do mleka matki najmniejszym pacjentom, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kontakt z Bankiem Mleka Kobiecego USK
71 733 15 54, 71 733 15 15
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


autor: dr Matylda Czosnykowska - Łukacka
Fot. Tomasz Gola (1-3)
Fot. Archiwum USK (4-5)