-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacja o Klinice:
Informacje na temat Kliniki Psychiatrii USK, zasad przyjęć i zakresu usług diagnostycznych oraz terapeutycznych mieszczą się na stronie: https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/katedra-psychiatrii
Diagnostyka i leczenie zaburzeń psychicznych: organicznych (otępienia, choroby wieku podeszłego), psychotycznych (schizofrenia, zaburzenia urojeniowe), zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia dwubiegunowe), nerwicowych i osobowości. Konsultacje specjalistyczne dla pacjentów Kliniki Psychiatrii USK z zakresu psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży
W strukturze Kliniki Psychiatrii USK znajdują się:
- Oddział Kliniczny Dzienny Psychiatryczny Ogólny
- Oddział Kliniczny Dzienny Leczenia Nerwic
- Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego
- Oddział Kliniczny Psychiatryczny i Psychogeriatryczny
- Zespół psychologów klinicznych oraz psychiatrów konsultantów.
Usługi medyczne
Diagnostyka i leczenie zaburzeń psychicznych: organicznych (otępienia, choroby wieku podeszłego), psychotycznych (schizofrenia, zaburzenia urojeniowe), zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia dwubiegunowe), nerwicowych i osobowości.
Konsultacje specjalistyczne dla pacjentów oddziałów stacjonarnych Kliniki Psychiatrii USK z zakresu psychiatrii i psychiatrii dzieci
i młodzieży oraz psychologii klinicznej.
W skład Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wchodzą:
1. Oddział kliniczny psychiatryczny i psychogeriatryczny
2. Oddział kliniczny dzienny psychiatryczny
3. Oddział kliniczny dzienny leczenia nerwic
4. Oddział kliniczny dzienny psychogeriatryczny
5. Przykliniczna poradnia zdrowia psychicznego
6. Przykliniczna poradnia psychogeriatryczna
7. Zespół psychiatryczno-psychologiczny konsultacyjny.
Oddział kliniczny psychiatryczny i psychogeriatryczny USK funkcjonuje w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na I piętrze Kliniki Psychiatrii przy Wybrzeżu L. Pasteura 10.
Jest to oddział całodobowy, diagnostyczno–terapeutyczny, 28-łóżkowy, koedukacyjny (z miejscami męskimi i żeńskimi). W oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza tych, u których w dotychczasowym postępowaniu medycznym występowały trudności diagnostyczne bądź terapeutyczne, w tym opornych na stosowane wcześniej leczenie.
Przyjęcia do Oddziału Klinicznego Psychiatrycznego i Psychogeriatrycznego:
1.
Przyjęcia do oddziału odbywają się wyłącznie w trybie planowym na podstawie ważnego skierowania do szpitala psychiatrycznego wystawionego przez lekarza niezależnie od specjalizacji z uzasadnieniem konieczności hospitalizacji.
2. Przed przyjęciem do Oddziału pacjent będzie jest oceniany badany pod kątem wskazań do hospitalizacji przez lekarza Kliniki. Kwalifikacje odbywają się od wtorku do czwartku w godzinach od 9:00 do 12:00 po wcześniejszym zarejestrowaniu się osobiście lub telefonicznie (Pokój Przyjęć Kliniki Psychiatrii, przyziemie, tel.
71 784 16 17).
3. W czasie badania kwalifikującego w przypadku podjęcia decyzji o celowości hospitalizacji w Oddziale klinicznym wyznaczona zostanie przypuszczalna data planowego przyjęcia.
4. Dzień lub kilka dni przed przyjęciem sekretarka medyczna Kliniki poinformuje telefonicznie pacjenta (rodzinę, opiekunów) o wyznaczonym terminie rozpoczęcia hospitalizacji.
5. Klinika Psychiatrii nie ma w swojej strukturze Izby Przyjęć, w związku z tym pacjenci nie mogą być konsultowani w trybie nagłym ze skierowaniem lub bez skierowania. Najbliższa Izba Przyjęć całodobowa znajduje się w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wybrzeżu J.C. Korzeniowskiego 18 we Wrocławiu.
6. Konsultacje pacjentów z zaburzeniami psychicznymi realizowane są także w ramach Przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego, rejestracja - tel.
71 784 16 10.
7. Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala:
• skierowanie do szpitala
• dowód osobisty
• pełna dokumentacja medyczna
• leki
oraz
• ubranie dzienne
• dres do ćwiczeń i spacerów
• piżama bez sznurków
• szlafrok bez paska
• obuwie zmienne, adidasy, klapki pod prysznic
• bielizna osobista
• ręczniki
• środki higieny osobistej
• kubek plastikowy
• maszynka do golenia elektryczna
Badania diagnostyczne realizowane w Klinice Psychiatrii USK:
Pełna diagnostyka psychiatryczno-psychologiczna dotycząca zaburzeń psychicznych obejmuje:
• badanie psychiatryczne,
• badanie ogólnego stanu zdrowia,
• badanie neurologiczne,
• badanie psychologiczne,
• pełen zakres badań dodatkowych w zależności od potrzeb pacjenta: diagnostyka laboratoryjna (w tym monitorowanie poziomu leków w surowicy), badanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, EEG, RTG, badania genetyczne.
Ze wskazań zdrowotnych, na zlecenie lekarza prowadzącego istnieje możliwość wykonania innych niezbędnych specjalistycznych badań w oparciu o współpracę z różnymi specjalistycznymi jednostkami medycznymi.
Po drugiej wojnie światowej Klinika Psychiatrii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej została otwarta 21 V 1946 r. w budynku Miejskiego Szpitala Psychiatrycznego przy ul. Kraszewskiego 25. Pierwszym kierownikiem został prof. Adrian Demianowski, wcześniej profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Pod jego kierunkiem we Wrocławiu habilitowali się wybitni polscy psychiatrzy: Kazimierz Dąbrowski i Lucjan Korzeniowski. W roku akademickim 1949/1950 powołano Akademię Medyczną, do której włączono również Katedrę i Klinikę Psychiatrii. W latach 1954-1957, z przyczyn politycznych, prof. A. Demianowski został odsunięty od pracy na uczelni, zastąpił go dr med. Stanisław Świerczek. Prof. Demianowski powrócił w 1957 r. i prowadził Klinikę do śmierci w 1960 r. W kolejnych latach kierownikami Katedry i Kliniki Psychiatrii byli: doc. Maria Demianowska (1960-1964), prof. Adam Bukowczyk (1964-1976), prof. Augustyn Wasik (1976-1991), prof. Andrzej Kiejna (1991 – 2016), prof. Joanna Rymaszewska (2016-2022), a od 2022 r. Katedrą i Kliniką Psychiatrii kieruje prof. Błażej Misiak.