IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne

IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne


W dniach 23 i 24 czerwca odbyło się kolejne, już IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne, na które zaprosił Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego oraz Katedra i Klinika Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podczas konferencji prezentowano najnowsze rekomendacje żywieniowe z uwzględnieniem karmienia naturalnego, nie tylko w okresie noworodkowym, ale przede wszystkim niemowlęcym.


Spotkanie otworzyła prof. Barbara Królak-Olejnik – kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii oraz Dyrektor ds. Lecznictwa USK Bogusław Beck. Swoją obecnością zaszczyciła Forum również Dyrektor ds. Finansowych USK Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, która przedstawiła historię Banku Mleka Kobiecego przy Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a także wydatki związane z otwarciem i prowadzeniem Banku oraz ekonomikę karmienia piersią. Prof. Katarzyna Kornacka – Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła rolę promocji karmienia naturalnego w aspekcie funkcjonowania Banków Mleka Kobiecego. Niezwykle ciekawa okazała się także prezentacja dr hab. Magdaleny Orczyk-Pawiłowicz, która dotyczyła wartości mleka kobiecego od strony biochemicznej. Wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii dla województwa dolnośląskiego dr n. med. Małgorzata Czyżewska zaprezentowała możliwości i bariery w opiece perinatalnej. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji prof. Jacek Rudnicki – pediatra, neonatolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówił o sztuce i medycynie.


Po każdej zakończonej sesji odbywała się dyskusja interdyscyplinarna m. in. dotycząca najczęściej popełnianych błędów żywieniowych i podaży mieszanek mlecznych jako ekwiwalentów mleka kobiecego. Dyskutowano również o potrzebie regulacji prawnych funkcjonowania Banków Mleka Kobiecego, czego zaczątkiem było wystąpienie dr. Błażeja Kmieciaka z Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat etycznych oraz prawnych aspektów pozyskiwania mleka kobiecego.


W drugim dniu pojawiły się takie tematy jak „Hiperbilirubinemia: stary problem – nowe możliwości” oraz „Znaczenie i możliwości immunizacji w okresie noworodkowym”, oraz możliwości, jakie stwarza Ustawa „Za Życiem”. Zaprezentowano również procedury stosowane w Banku Mleka Kobiecego i możliwości stosowania mleka gatunkowo swoistego dla człowieka.


W trakcie warsztatów prowadzonych w Banku Mleka Kobiecego przez Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego dr Aleksandrę Wesołowską i i koordynatora BMK przy Klinice Neonatologii USK dr Matyldę Czosnykowską-Łukacką wszyscy zainteresowani uzyskali praktyczne informacje o możliwości pozyskiwania mleka kobiecego oraz przekazywania go nie tylko dla dzieci hospitalizowanych w USK, ale również w innych szpitalach na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego.


Tegoroczna konferencja poświęcona została niemal całkowicie tematowi naturalnego karmienia jako optymalnego sposobu żywienia niemowląt, dlatego spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród pielęgniarek, położnych, doradców laktacyjnych oraz neonatologów a także innych osób, którym bliskie jest karmienie naturalne dziecka. Podczas Forum wykładowcy z całego kraju wygłosili 14 prelekcji. W obradach uczestniczyło ok. 100 lekarzy, pielęgniarek, położnych, konsultantów i doradców laktacyjnych oraz innych pracowników medycznych, dla których temat żywienia zwłaszcza zgodnie z aktualnymi rekomendacjami jest szczególnie ważny.




 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_423.jpg