Finał Drugie Życie

1.      finał dolnośląskiej edycji kampanii Drugie życie.

Happening z kartonowymi modelami przeszczepianych narządów.

Milion rozdanych oświadczeń woli.

Happeningiem z kartonowymi modelami narządów, które można przeszczepiać,uczciła rozdanie miliona oświadczeń woli i zakończenie pierwszej w województwie a dziewiątej w skali kraju edycji akcji młodzież z kampanii Drugie życie na Dolnym Śląsku. Uczniowie z 27 szkół z regionu przez cały rok szkolny promowali transplantację.Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia. Dziś, w piątek (9.06.2017) wszystkie szkoły odebrały dyplomy, wiele otrzymało specjalne wyróżnienia, a trzy placówki czeki charytatywne - o wartości 1000 zł każdy. Laureatami akcji zostali: Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Czeki ufundowane firmę Fresenius Medical Care Polska, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.
 

Pacjenci i lekarze ramię w ramię

W czasie kampanii Drugie życie niemal do wszystkich szkół, które wzięły udział w akcji udali się lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepie, by spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o przeszczepianiu narządów. Jednoczesna wizyta lekarza iosoby po przeszczepie to najlepszy sposób na pokazanie wielu aspektów przeszczepiania narządów. „Podczas spotkań z młodzieżą  widzę, że młodzi ludzie potrzebują wiedzy merytorycznej na temat transplantacji, by walczyć z mitami, które narosły wokół tego tematu. Ale nic tak do nich nie przemawia jak prawdziwe historie osób, które żyją z przeszczepionym organem. To te osoby są prawdziwymi bohaterami naszej akcji. To ich opowieści wzruszają i napędzają tych młodych ludzi do działania"– mówiła dr n. med. Dorota kamińska, transplantolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, główny ekspert medyczny kampanii.

Kampania na wagę życia

Młodzież, podczas kampanii odważnie, z zapałem i pełnym przekonaniem o słuszności swoich działań promowała transplantację zarówno wśród swoich rówieśników, jak i wśród mieszkańców miast. Do działania i wymyślania kolejnych, kreatywnych akcji promocyjnych zachęcały nie tylko spotkania z lekarzami i pacjentami po przeszczepieniu. Uczniowie na bieżąco śledzili statystyki dotyczące przeprowadzanych przeszczepień, a te są lepsze niż rok temu. To napawa optymizmem i jeszcze bardziej zapala do działania. Takiego czasu nie można zmarnować.
W maju tego roku przeszczepiono więcej narządów od dawców zmarłych: 70 nerek (51 w maju 2016), 23 wątroby
(17 w maju 2016), 5 serc (4 w maju 2016) i 3 płuca (2 w maju 2016). "Coraz lepsze statystyki napawają optymizmem nie tylko nas, organizatorów i ekspertów medycznych kampanii Drugie życie. Cieszy się także młodzież, bo to ona jest autorem sukcesu tej akcji. Musimy jednak pamiętać, że ani na chwilę nie wolno nam zwolnić tempa
w promowaniu transplantacji, bo zawsze może być lepiej. Poza tym właśnie tego oczekują od nas pacjenci, którzy czekają na nowy organ. Ta wspaniała młodzież, która z roku na rok bierze udział w kampanii, doskonale o tym wie."
tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Manekin Challenge, czyli bez słów o transplantacji

 

O tym, czy oddać narządy po śmierci do transplantacji rozmawia się niezwykle trudno. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Udowodniła to młodzież z Technikum nr 6 w Głogowie, która wzięła udział w akcji zorganizowanej
z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26 stycznia 2017). Szkoły z Dolnego Śląska nagrały krótkie, 30-sekundowe filmy w konwencji Manekin Challenge, chcąc w ten nietypowy sposób zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. Technikum nr 6 z Głogowa zrealizowało najlepszy film, za który dziś przedstawiciele tej szkoły odebrali nagrodę specjalną z rąk organizatorów kampanii.

Laureaci

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w Auli im. Jana Pawła II, na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze
na wybrane cele charytatywne.
Nagrodzone szkoły:

·         Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie

·         Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni

·         Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Zespół Szkół w Strzegomiu, Liceum Ogólnokształcące nr 12 we Wrocławiu oraz Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie. Technikum nr 6 w Głogowie otrzymało nagrodę specjalną za realizację najlepszego filmu promującego transplantację, wykonanego w konwencji Manekin Challenge.

 

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzi ludzie rozdali milion oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

 

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie dolnośląskim patronat nad kampanią objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, ks. abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia, prof. dr hab. Marek Ziętek – Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz TVP Wrocław. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polsk - abp Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka - Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów.

 


 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



PICT_6251.jpg